PDA

View Full Version : Vanilla Snow Leopard MSI u100(Advent 4211)


cyberghoser1
09-21-2009, 11:56 PM
ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ SNOW LEOPARD 10.6.0 ΣΕ WIND MSI U100(ADVENT 4211) MSI ΒΙΟS 1.0E

Γιατι και τι σημαινει Vanilla:

Vanilla σημαινει οτι στο τελος αυτου του οδηγου θα εχετε ενα συστημα πληρες, ευκολο στην διαχειρηση, ανανεωσημο χωρις περιπλοκες(Θεωριτηκα) και απλα ειναι καλυτερα να ειναι καθαρο, με τα custom kext(s) να μην χανονται μετα απο update, την ωρα που γραφω αυτον τον οδηγο βρισκομαι σε συστημα 10.6.1 και τρεχει τελεια στο Advent 4211.

Τι χρειαζομαστε για να το καταφερουμε?

1. Να βρησκομαστε ηδη σε ενα συστημα Mac OS X (και hackint0sh κανει!)
2. Να εχουμε εγκατεστημενο ενα πληρης Retail OSX 10.6 (Links μπορειτε να βρειτε στην υπογραφη μου, ειναι RS links τα εχω βαλει σε ενα αρχειο κειμενου απλα...)

3. Να μην εχουμε κανει εγκατασταση κανενα Bootloader βλεπε chameleon κτλ. και να μην εχουμε εγκαταστησει κανενα ειδους driver.

ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ SNOW LEOPARD RETAIL ΜΕ USB STICK 8GB
(Το λιγοτερο 8gb ειναι απαραιτητο)

Συνδεστε το usb σας στον υπολογιστη
Ανοιξτε το Disk Utility μεσα απο τον φακελο utilities
Στο Disk utility στην αριστερη μερια διαλεξτε το usb σας που εμφανιζεται και στο δεξι παραθυρο διαλεξτε partition.
Εκει που λεει Volume Scheme παταμε και διαλεγουμε 2 partitions, παταμε το κουμπακι απο κατω που λεει options και βεβαιωνομαστε οτι ειναι επιλεγμενο το MBR.
Τωρα κανουμε Resize την πρωτη partition σε 200 MB και την ονομαζουμε:

BOOTLOADER

και βεβαιωνομαστε οτι και οι δυο partitions ειναι σε συτημα MAC OS Extended(Journaled)

Δεν χρειαζετε να μετονομασουμε την δευτερη partition.

Μολις τελειωσει αυτη η διαδικασια πρεπει το usb σας να ειναι ως εξης:

Partition 1: BOOTLOADER 200MB
Partition 2: Untitled Ολο το υπολοιπο του χωρου

Τωρα ειμαστε ετοιμοι να κανουμε restore to iso η dmg αρχειο του Snow Leopard Install DVD που κατεβασαμε στο usb μας.

Στο Disk Utility Παταμε πανω στην δευτερη partition του usb μας και στο δεξι παραθυρο διαλεγουμε restore, εκει θα δειτε οτι εχει ενα πεδιο που λεει Source και ενα πεδιο που λεει Destination

Στο Source κανουμε drag n drop με το ποντικι το αρχειο iso η dmg του Snow Leopard install DVD που κατεβασαμε.

Στο Destination κανουμε drag n drop με το ποντικι την δευτερη partition του usb μας.

Παταμε τελικα restore, τωρα κανουμε υπομονη διοτη αυτη η διαδηκαια μπορει να διαρκεσει αρκετα αναλογα με την ταχυτητα υπολογιστη,cpu,usb.

Μολις το restore ειναι επυτηχης ακολουθουμε την διαδηκασια εδω:

Κατεβαζουμε το Chameleon 2: http://www.mediafire.com/download.php?gw2edg5vtwz θα μας δωσει ενα εκτελεσημο αρχειο καντε το εγκατασταση στο partition του usb που ονομασαμε BOOTLOADER

Τωρα πρεπει να καθορισουμε το ownership στο BOOTLOADER:


Ανοιγουμε το terminal και δινουμε εντολη:


sudo -s
/usr/sbin/vsdbutil -a /Volumes/BOOTLOADERΤωρα πρεπει να κανουμε την partition ενεργη:

Ανοιγουμε το terminal και δινουμε εντολη:

diskutil listΘα μας εμφανησει ολους τους δισκους που υπαρχουν στον υπολογιστη μας.

Καθοριζουμε ποιος δισκος ειναι το usb μας βλεποντας καθαρα που βρησκεται η partition BOOTLOADER.

fdisk -e /dev/diskX(X=δισκος που βρησκεται η partition BOOTLOADER)
p
f X(X=Αριθμος partition BOOTLOADER)
w
y
qΤωρα κατεβαζουμε αυτο εδω

[/URL]http://www.mediafire.com/?nmjowgmqgqz (http://forums.msiwind.net/download/file.php?id=1487)

(Εαν κατεβαζετε με safari τα κανει extract μονο του αλλιως καντε το εσεις, ειναι συμαντικο να ειναι η δομη σωστη)

Να σημειωσω εδω οτι, οτι ειναι σε κωδικα το κανετε σε Terminal, καλο ειναι λοιπον να το εχετε παντα ανοικτο και σε επιπεδο sudo -s

Σβηνουμε τα αρχικα kext του chameleon 2:

sudo -s
rm -R /Volumes/BOOTLOADER/Extra/Extensions/*.kextΤωρα αντιγραφουμα τα καινουργια kext:

cd ~/Downloads/USBboot
cp -R *.kext /Volumes/BOOTLOADER/Extra/Extensions/
Τωρα ενημερωνουμε την extension cache και αντιγραφουμε το com.apple.Boot.plist:

cp update.sh /Volumes/BOOTLOADER/
cd /Volumes/BOOTLOADER
chmod +x update.sh
./update.sh

Το usb σας ειναι ετοιμο για εκκινηση και εγκατασταση!!!

Συνεχιζουμε εδω:


Vanilla 100% Retail Snow Leopard

Ξεκιναμε το pc μας με το usb συνδεδεμενο και στο bios screen παταμε f11(αν εχετε αλλο μοντελο μπορει να ειναι διαφορετικο) για να εμφανηστει το μενου εκκινησης και διαλεγουμε το usb μας.

Ξεκιναει το Darwin και φορτωνει την εγκατασταση του MAC OS X Snow Leopard.

Παταμε πανω στο μενου Utilities και διαλεγουμε Disk Utility
Διαλεγουμε τον πρωτευον δισκο του υπολογιστη μας και παταμε partition
Στο Volume Scheme διαλεγουμε 1 partition
Παταμε option και βεβαιωνομαστε οτι εχουμε επιλεγμενο το GUID
Εφοσον ειμαστε ετοιμοι κανουμε Apply και πλεον εχουμε εναν αδειο δισκο με 1 partition GUID σε συστημα MAC OS Extended(Journaled)

Κλεινουμε το Disk Utility και κανουμε εγκατασταση στον αδειο μας δισκο(Θυμηθειτε απλα τι ονομα του δοσατε) και καντε εγκατασαση εκει, χωρις customize)

Μολις ολοκληρωθει η εγκατασταση καντε επανεκκινηση και βεβαιωθειτε οτι το usb σας ειναι παντα συνδεδεμενο, διοτι απο αυτο θα κανουμε boot το snow leopard που μολις εγκαταστησαμε! F11 παλι να εμφανηστει το μενου εκκινησης, διαλεγουμε το usb μας, και ξεκιναμε τωρα τον δισκο στον οποιο καναμε εγκατασταση το Snow Leopard.

Ξεκιναει λοιπον το συστημα μας, συμπληρωμουμε τα πεδια κτλ...
Ειμαστε πλεον στο Desktop.

Εδω αρχιζει το ζουμι!

Κατεβαστε αυτο εδω: [URL]http://www.mediafire.com/?itmy1z53lqy καντε το extract (το safari το κανει μονο του) θα σας δωσει εναν φακελο Vanilla, ανοιξτε τον και μεταφερετε τους δυο φακελους που ειναι μεσα του στα downloads (αυτο ειναι πολυ συμαντικο να βρισκονται αυτοι οι δυο φακελοι εκει)

Καντε eject to usb σας.

Ανοιξτε το Terminal απο τον φακελο utilities και τρεξτε την εντολη:

diskutil listΕδω κανονικα θα δειτε τον δισκο σας σαν Disk0 εαν τα κανατε ολα σωστα.

Συνεχιζουμε λοιπον, τωρα θα φτιαξουμε την EFI partition οπου ολα τα kext μας θα ειναι ασφαλες και θα ειμαστε εντελος Vanilla.

Ανοιγουμε Terminal και ακολουθουμε τις εντολες:

sudo -sReformat EFI:

newfs_hfs -v EFI /dev/disk0s1Mount EFI:

mkdir /Volumes/EFI
mount_hfs /dev/disk0s1 /Volumes/EFICreate file structure:

mkdir -p /Volumes/EFI/Extra/Extensions
mkdir /Volumes/EFI/Extra/ThemesΕγκατασταση του chameleon v2 στην EFI:

cd ~/Downloads/Chameleon-2.0-RC3-r658-bin/i386
fdisk -f boot0 -u -y /dev/rdisk0
dd if=boot1h of=/dev/rdisk0s1
cp boot /Volumes/EFILoad smbios.plist:

cd ~/Downloads/Chameleon-2.0-RC3-r658-bin/Optional\ Extras
cp -R smbios.plist Themes /Volumes/EFI/ExtraUnmount EFI:

umount -f /Volumes/EFI
rm -rf /Volumes/EFIΕδω να σημειωσουμε οτι αν δεν κανετε unmount την EFI θα σας βγαζει μηνυμα σφαλμα mount_hfs: Invalid argument οποτε θα θελετε να κανετε mount ξανα οποτε τσεκαρουμε με:

fsck_hfs /dev/disk0s1
Το output πρεπει να ειναι:

The volume EFI appears to be OK.

Τωρα μας μενει να εγκαταστησουμε τα απαραιτητα kext.

Μεσα στον φακελο Vanilla -> EFIkext εχει ενα kext με ονομασια UUID.kext

Καντε δεξι κλικ πανω του και διαλεξτε show package content, στον φακελο που βλεπετε (content) εχει ενα αρχειο info.plist καντε το edit και αλλαξτε το 001D92CA27DE με το δικο σας Mac Adress(την οποια βρησκετε στο system profiler -> Network)

Καντε αποθηκευση του αρχειου.

Καντε τωρα patch to kext για τα γραφικα:

cd ~/Downloads/Vanilla/EFIkext
./27ae.sh

Επειτα:

./update.shΑντιγραφη boot.plist:

cd ~/Downloads/Vanilla/boot.plist
./update.sh

Κανουμε την Partition EFI Ενεργη:

diskutil list

Εαν ακολουθησατε σωστα τον οδηγο μεχρι τωρα πρεπει η δομη του δισκου σας να ειναι η εξης:

disk0
disk0s1 Hidden EFI partition (Cham2 loader)

οποτε συνεχιζουμε στο terminal:

fdisk -e /dev/disk0
p
f 1
w
y
qΑυτο ητανε, καντε επανεκκινηση και κανονικα θα δειτε οτι ξεκιναει το chameleon 2 και κανει εκκινηση το Snow Leopard!!!

Υ.Γ: Προσπαθησα οσο γινεται να ειναι καθαρος ο οδηγος και να μην ειναι εντελος copy/paste και προσθεσα μερικα δικα μου σημεια, ελπιζω να ειναι κατανοητος, δεν ειναι δυσκολος απλα ειναι λιγη βαβουρα αλλα ολα λειτουργουν ρολοι με αυτην την μεθοδο, να θυμαστε απλα οταν κανετε ενημερωση software Update να ξανακανετε patch τα γραφικα σας με:

cd ~/Downloads/Vanilla/EFIkext
./27ae.shκαι επειτα:

./update.shκαι ολα θα ειναι μια χαρα!

Σημειωστε οτι οταν κλεινετε το πορτακι δεν κανει sleep οποτε χρειαζεστε clamshelldisplay.kext, εγκατασταση με kext helper, θα το βρειτε στον φακελο Downloads/Vanilla/SLEkext/_Disabled/

Αν κανετε Overclock το Fn+F10 το πατατε οταν βγαινει το λογοτυπο της MSI και οχι μετα αλλιως δεν θα λειτουργει!

Mini Video Presentation Snow Leopard on MSIN Wind U100(Advent 4211): http://www.youtube.com/watch?v=RpLFnKG0N2k

My Geekbench Score 24% Overclock: http://browse.geekbench.ca/geekbench2/view/169385

Αυτα, ελπιζω να ειναι ολα ενταξει, μην νομιζετε και εγω τωρα μαθαινω το ολο συστημα, αλλα ειναι τρελα λεμε!

Sources:

USB Snow Leopard Retail Installer: http://forums.msiwind.net/osx-installing/easy-snow-leo-usb-installer-built-from-mac-t14111.html100% Vanilla: http://forums.msiwind.net/osx-installing/100-vanilla-cham2-efi-boot-t12646.html

excos
09-22-2009, 04:17 PM
Πολύ καλή δουλειά,άψογος ο οδηγός φίλε cyberghoser1!!!!!!!!!!!!.
thanks.

geeksada
09-22-2009, 07:52 PM
Άψογος! :d

SomniusX
09-27-2009, 11:32 AM
Πωωω ρε φιλάρα πολύ shell scripting πέφτει.. όλα σε shell τπτ με app! :D

καλή φάση θα το προτείνω σε έναν φίλο που έχει το σχετικό μηχανάκι..

cyberghoser1
09-28-2009, 05:34 AM
Γαματα φιλε εχεις δικιο αλλα ειναι γεγονος οτι αυτη η μεθοδος απλα ειναι κορυφη για το μικρο, βασικα απο την στιγμη που εχεις τον δισκο σου σε GUID και η δομη ειναι disk0s1 κανεις μονο copy/paste.

eski
10-06-2009, 08:36 AM
Ο οδηγος αυτος παιζει αλλα οχι ολα
πχ δε παιζει το script ./27ae.sh; ./update.sh δεν υπαρχει ομως προβλημα γιατι αν κανει boot τα βαζεις με KextHelper απο το φακελο Vanila/EFIkext μαζι με ολα τα Kext που εχει μεσα.
Μετα ομως απο Update σε 10.6.1 δυσκολευτηκα γιατι δεν επαιρνε τους VGA drivers.
Αυτοσχεδιασα εσβησα απο /System/Library/Extensions τα 2 πρωτα kext (27ae*.kext)
και μετα τους πηρε κανονικα με kexthelper
Θα δω τι BIOS εχω παντως σιγουρα Advent δεν εχω βαλει της MSI
Aληθεια τι γινεται με το forums.msiwind.net ειναι πολλες μερες down

Τα link που δινεις δεν δουλευουν BTW εγω δοκιμασα με μια 6.13Gb

cyberghoser1
10-06-2009, 06:41 PM
ναι ειναι πολλες μερες down το forum της msi.
μετα απο το αρχικο update δεν χρειαζετε να κανεις ./27ae.sh και ./update.sh
σε καθε νεοτερη ομως εκδοση πιθανον να χρειαστει.
Με το να τα βαζεις στο S/L/E χανει καθε νοημα η vanilla μεθοδο αλλα αφου λειτουργει ποιος νοιαζετε ε ;)

eski
10-07-2009, 04:36 PM
Exει βαλει κανεις windows 7 dual boot?
To λεω γιατι βλεπω οτι υπαρχει ασυμβατοτητα ChamaleonR2 και win32bit με 64bit παιζει

spanakorizo
10-15-2009, 12:39 AM
πεινάει κανείς;
άσχετο:
μπορει καποιος να δοκιμασει αυτην την σελιδα με ΦαιρΦοξ
και να μου πει αν "λαγκάρει" στο σκρολάρισμα; (να σπάει η κίνηση)
http://www.9to5mac.com/snow-leopard-64-bit-32-bit-firmware-efi

SomniusX
10-15-2009, 12:41 AM
μπα.. μια χαρά παίζει.. αλλά είσαι offtopic mate!

excos
11-18-2009, 05:21 PM
Μετά την επιτυχή μου εγκατάσταση στον μικρό μου Acer one και δανειζόμενος από πολλούς οδηγούς για vanilla εγκατάσταση του snow και ξαναρίχνοντας μια ματιά στην εγκατάσταση του φίλου cyperghosher1 δεν είδα πουθενά με τι τρόπο εγκατέστησε το DSDT.aml, διότι κατεβάζοντας και το vanilla file που προτείνει και ανοίγοντάς στό file DSDT υπάρχει μόνο το update.sh.?
Ψάχνοντας όλα τα files διεξοδικά πουθενά δεν βρήκα κανενα DSDT και έτσι μου γεννήθηκε η απορία πως έχει γίνει vanilla εγκατάσταση δίχως τούτο?
Όποιος μπορεί ας δώσει τα φώτα του.

SomniusX
11-18-2009, 06:04 PM
Γιατί μπορεί να κάθεται το hardware σωστά.. κι εγώ δεν είχα dsdt και έπαιζα οκ, μόνο το cmos έχανα

...

Λοιπόν επειδή παίζει αν τσιμπίσω ένα σήμερα ή την δευτέρα

είμαι ανάμεσα σε


Multirama Xpress Book 7 (που υποτίθεται είναι clone του u100 σωστά???????? please help on this!)
Acer One D250


παιδιά πείτε τι να πάρω ακούω γνώμες!!!

Patatui
12-05-2009, 03:28 PM
Τσίμπα ενα ΑCER one να εχεις ήσυχο κεφάλι ;)

SomniusX
12-05-2009, 03:31 PM
Θα τα έχω όλα όμως working ? Δεν ψάχνω για x64 αλλά για x32 installation που να παίζουν όλα όμως γιατί πάει για δωράκι για γυναίκα..

(και όταν κοιμάται ή δεν είναι σπίτι θα πέσει και mod στο καπάκι του με το μήλο έτσι για φαγούρα! :D hohohoh =) )

Αυτό το guide ω μεγάλε postερά.. το έκανες fully 100% working πεσε μου ρε!! :D :P

Patatui
12-05-2009, 03:36 PM
έχω ποσταρει παρακάτω φιλε...πήγαινε να δεις...το χιονι δεν με θελει με τιποτα φετος:'(
Με ενα search στο google νομιζω θα βγεις απο το δίλημμα...Εγω ο μαλακας που πηγα και πηρα P5E3 στα τυφλα και τωρα τραβαω ακομη με το snow :(

SomniusX
12-05-2009, 03:43 PM
Παρακάτω που ρε Κυριάκο.. σε χάνω..

Patatui
12-05-2009, 03:45 PM
Παρακάτω που ρε Κυριάκο.. σε χάνω..
στο Thread που μολις απάντησες χεχεχε:D

SomniusX
12-05-2009, 03:53 PM
ναι ρε.. κοίτα είμαι και λίγο γκάου μερικές φορές και δεν τα πιάνω με ξέρεις! :D

ΠΕΙΤΕ ΡΕΕΕ ΠΕΙΤΕ ACER ή του thread to ΜSI !!! ωωωωχ να έχω τα € και να μην ξέρω που να τα ρίξω..

eski
12-05-2009, 04:14 PM
παιζει μια τρελη προσφορα απο σημερα στα MediaMArkt HP Compaq mini 110 στα 165ευρω (199 με ΦΠΑ) δεν ξερω αν ειναι ευκολο να περαστει SL παντως φοραει wlan bcm94312.
Eπισης εχει και ενα Lenovo (S10 αν θυμαμαι καλα) στα 180ευρω (220 με ΦΠΑ)

Παντως στο Toshiba ΝΒ200 που πηρε ο γιος μου απο το σχολειο του περασα σχετικα ευκολα SL με τη μεθοδο Netbook installer (αλλαξα τη wlan atheros που ειχε με dw-1390). Στην αρχη δεν ειχα βαλει DST.aml και δεν επαιζε το Sleep μονο. Οταν εφτιαξα ενα (οποιος το θελει να του το στειλω ευχαριστως) επαιξε γαμιοντας και το Sleep (οταν κλεινω το καπακι, οατν το αφηνω 10' κλπ)

Για πεστε μου λοιπον εσεις που ξερετε και καλα αγγλικα και ψαχνεστε αν ειναι καλη περιπτωση το Compaq mini 110 γιατι παω να το χτυπησω τωωρα..

SomniusX
12-05-2009, 04:18 PM
ΠΑΩ ΝΑ ΔΩΩΩΩΩ

Το Lenovo S10 όλα κομπλέ εκτός από ethernet
δες http://gadgets.boingboing.net/2008/12/17/osx-netbook-compatib.html

Το άλλο δεν βρήσκω τπτ για έστω Leopard

Λοιπόν μπήκα και είδα το Lenovo S10 φαίνεται καλό και με μεγάλα πλήκτρα..

Τo MediaMarkt αργυρούπολης έχει αρκετά κομμάτια και τα δίνει στα 222€ ΤΕΛΙΚΗ..

η γυναίκα μου είναι στον δρόμο πάει να το δει από κοντά.. είναι στην κρίση της τώρα, αν δεν της αρέσει εμφανισιακά.. την κάτσαμε! :D hohohoh =)

eski
12-05-2009, 07:05 PM
To HP compaq mini θα της αρεσει πιο πολυ γιατι εχει πολυ πιο ανετο πληκτρολογιο
ειναι και 20€ πιο φθηνο λογω προσφορας.
Και γω στην Αργυρουπολη πηγα και μολις γυρισα.
Για να καταλαβεις ποσο μαλακες ειναι εχουν το copmaq mini 110 σε προσφορα μεσα στο κουτι ετοιμο για δωρο 199€ και ακριβως απο πισω ακριβως το ιδιο copmaq mini 110 στο ραφι 349€
Ρωταω εναν πωλητη που εχει μπλουζακι ΗΡ τι καρτα ασυρματη καρτα δικτυου εχει και εαν παιρνει αναβαθμιση μνημης, μου λεει να ρωτησω τον προισταμενο μου που ειναι ειδικος και μετα απο λιγο ερχεται και μου απαντα "ασυρματη καρτα την πιο απλη, και ξεχνα αναβαθμιση μνημης"
Η καρτα ειναι απο τις πιο καλες που εχουν τα netbook (bcm-94312) και η αναβαθμιση μνημης γινεται πανευκολα μιας και το slot απο κατω βγαινει πανευκολα και ηδη εχει αντικατασταθει με dimm 2GB
οχι τπτ αλλο αλλα για να καταλαβετε ποσο μαλακες ειναι οχι μονο αυτοι αλλα και το 99/9% των πωλητων. Δεν ειναι ντροπη να πει κανεις "δε γνωριζω" ακομα και διευθυνων να ειναι..

Aαα και να μη ξεχασω ρε c blood κοιτα αυτου για MacBookMini (http://mymacbookmini.com/guides/hp-mini-1000-2/snow-leopard/) (HP Compaq mini 110 1030SV)

SomniusX
12-05-2009, 07:13 PM
Παιδιά.. ωραία τα λέτε.. eski βλέπω διάφορα στο net αλλά είδα το παρακάτω

http://gadgets.boingboing.net/2008/12/17/osx-netbook-compatib.html

και είπα πρόσφατα το έχουν ανανεώσει, γιατί να μην τσιμπήσω το Lenovo, so η γυναίκα μου πάει τώρα σπίτι..

eski
12-05-2009, 08:25 PM
Εκει στο http://gadgets.boingboing.net/2008/12/17/osx-netbook-compatib.html το ΗP mini βγαινει με διαφορα πρωτο απ' ολα εχει 9 στα 9 ενω το Lenovo εχει 4/9
Ασε που ειναι παλιο june 09 πριν το Snow
Kαι στη τελικη παραγελνεις απο e-bay dw-1390 ((bcm-43xx) με 10euro και τη βλεπει σαν airport
(Εχω βαλει στο Advent-4211, MSI-Wind της αδερφης μου, Toshiba NB200 του γιου μου και στο LG της γκομενας μου)

SomniusX
12-05-2009, 08:32 PM
Το ίδιο είναι το hp σε εκείνη την σελίδα με αυτό από το mediamarkt?

eski
12-05-2009, 10:34 PM
Bασικα ναι αν αλλαζει κατι εχει να κανει με τις καρτες δικτυου.
Το λοιπον εκανα prepare το δισκο με diskpart (gpt) εβαλα SL με το USB του advent (αλλα δεν ειναι σωστο) και μετα περασα win7. Δουλεψε το SL αλλα δε παιζει καλα μπορω να κανω boot -v -x αυριο θα δοκιμασω με usb netbookinstaller και θα σας ενημερωσω..

...

Aγαπητοι μου μπορω να σας πω οτι ειμαι πολυ κοντα στο να τελειωσω εγκατασταση dual boot win7 & Snow Leopard 10.6.2 σε compaq mini 100 1030SV (Battery 6cell) που τσιμπησα ψες 165euro απο MediaMarkt. To καλο ειναι οτι φοραει Wlan BCM-94312 ομως εκανα μαλακια και πιαστηκα απο εναν οδηγο ασχετο,και ετσι αναγκαζομαι και φτιαχνω δικο μου τροπο που να δουλευει ευκολα και γρηγορα.
Προσπαθησα με το τροπο εδω αλλα δε μ' αρεσει παρολο που παιζει
Mετα με ενα τροπο που εβαλα SL σε Toshiba NB200 επαιζε πιο καλα αλλα θα το βελτιωσω
Δοκιμαζω τωρα με NetbookInstaller και ειμαι στη φαση που επιλεγω τα σωστα kexts για το /Extra
Οταν τελειωσω θα το ανεβασω

SomniusX
12-06-2009, 09:00 PM
Φίλε αν κάτσει το εργαλείο οκ έχω φύγει κι εγώ ένα, λες να βρώ ή μπα.. :s :#

excos
12-06-2009, 09:17 PM
φιλε eski εχω κανει απειρες εγκαταστασης στον μικρο Acer one που πανω κατω στα netbook ολοι βαζουν τα ιδια σε spec.
Mην χρησιμοποιεις Netbootinstaller μιας και δεν ειδα τοσο ανετο installation.
Αυτη την στιγμη εχω το τελειο σεταρισμα στο μικρο και το εχω κανει με το δικο σου file MacLoader_SL_0.4 με λιγες τροποποιησεις που εχω κανει.
Ασε που ενημερωνει το EFI αμεσα!!!! και καλυτερα απο το Netbootinstaller.

eski
12-06-2009, 09:31 PM
Mπα, δε παιζει στην Αργυρουπολη τα παιρνανε δυο-δυο. Στο Περιστερι που εστειλα την αδελφη μου ισα που προλαβε (ειχαν μεινει 2 κομματια) 7ωρα το βραδυ.
Απ΄οτι καταλαβα εχουν μεινει απο τους μαθητες (στης αδερφης μου ειχε σχολικα προγραμματα και USB Stick 4GB).
Netbook επωνυμο, με μπαταρια 6cell, δισκο 160GB, wlan bcm-4312 (airport) , slot που αλλαζει πανευκολα σε 2GB Ram και μεγαλο keyboard δε βρισκεις με 160euro.
Kανε ομως μια προσπαθεια αυριο πρωι-πρωι που ξες μπορει να βρεις..

...

Λες να παιξω με MacLoader το δουλευω πιο καλα.
Γιατι με τον οδηγο αυτον δεν εχει σωστα permissions & τρεχω μετα το OsBSD.dmg γιατι και ο NetbookInstaller παει και γαμαει το original. Mαλλον θα το κανω ετσι που λες.
Παντως δεν ειναι το ιδιο σε ολα τα Netbook αλλος τροπος σε MSI wind, LG, Advent αλλος σε Τoshiba NB200 και αλλος εδω, εχω βαρεθει να κανω restore USB.
Θα χρησιμοποιησω ενα usb που βαζω σε Asus P5KPL γιατι εχει MacLoader, απλα θα φτιαξω DSTL απο τη μαλακια εγκατασταση που τωρα εχω και θα το αλλαξω.
Αν θυμαμαι καλα βαραει ο ΙΟΑΤΑFamily.kext και 8α πρεπει να τον αφαιρεσω

excos
12-06-2009, 10:16 PM
eski εχω διαβασει ενα καρο οδηγους και μονο με το file αυτο και τους καταληλους kexts εχω πετυχει να εχω το καλυτερο συστημα vanilla και οταν κανεις upadate σε 10.6.2 τρεχει παλι το -Macloader βαζεις οτι kext γουσταρεις και ενημερωνεις το EFI αμεσα αυτο ελεγα και παραπανω χωρις να κανεις install στο S/E και μενει μαμα.
Μεγαλη επιτυχια αυτο το file φιλε!!!!! και οχι αυτη η μαμακια το netbootinstaller, που ολοι προβληματα εχουν.

eski
12-06-2009, 10:43 PM
Μου χτυπαει ομως
panic(cpu 0 caller 0x558993): "Unable to find driver for this platform: \"ACPI\".\n"@/SourceCache/xnu/xnu-1456.1.25/iokit/Kernel/IOPlatformExpert.cpp:1389

excos
12-06-2009, 11:11 PM
Μολις εγραψα εναν οδηγο με το δικο σου file και πως το εχω κανει.

SomniusX
12-06-2009, 11:15 PM
Μολις εγραψα εναν οδηγο με το δικο σου file και πως το εχω κανει.

Link link link ! plz :D

cyberghoser1
12-07-2009, 01:28 AM
Καλο θα ηταν να τσεκαρετε στο insanelywind την δουλεια που εχει κανει ο Dalton μιλαμε εχει φτιαξει κατι apps/scripts που ενημερωνουν την EFI partition για πλακα, εχει και νεωτερο τροπο πλεον για εγκατασταση του SL με usb stick χωρις ολες τις εντολες μονο με το Chemeleon 2 edited version για msi/advent.

Οσο για το DSDT δειτε εδω (http://insanelywind.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=24&start=0) τι πρεπει να κανετε για msi wind/advent η κατεβαστε αυτο (http://www.mediafire.com/?yqtymjgyzzf) που εκανα edit εγω για το δικο μου advent (εχω την stock wifi Realtek 8187SE card)

excos
12-07-2009, 07:55 AM
Φιλε cyberghoser1 πολυ σωστα αυτα που λες αλλα ειναι μονο για τα μηχανακια που λες γιατι σε αλλα κανει νερα ο τροπος αυτος.

Για τον φιλο eski για να μπει χωρις DSDT δινεις οταν κανει boot o chameleon cpus=1 και δεν κολλα λογο cpu.
Δεν ειναι ομως ο σωστος τροπος χρειαζεται οποσδηποτε DSDT για να δουλευει σωστα.

eski
12-07-2009, 11:32 AM
excos εφτιαξα το DSDT με το MacLoader μεσα απο το mini 110 με την εγκατασταση Snow που ειχα κανει με NetbootInstaller η αληθεια ειναι οτι το συστημα το ειχα φερει στα ισα του αλλα μετα απο πολυ κοπο γιατι η εγκατασταση δεν τελειωνε ποτε (εμενε στα 7' πριν το τελος) εκανα restart μετα δε εβγαιναν εισαγωγικες οθονες εμπαινα αναγκαστικα admin μετα επρεπε να κανω reinstal το OSinstall.mpg για να φτιαξει σωστα Permissions (οταν πηγαινα να κανω repair εβγαζε "Νο packages installed" κλπ.
Παρολα αυτα ειχε φτασει σε λειτουργικο σημειο και δουλευε μια χαρα απλα δε μου αρεσε ο τροπος και ετσι μπριζωθηκα να το κανω διαφορετικα με MacLoader τον οποιο δουλεψα απο το ιδιο μηχανημα φτιαχνοντας καταρχην DSTD.aml. Μεχρι στο root dir του MacLoader το εκανα copy αλλα βγαζει το παραπανω panic

cyberghoser1
12-08-2009, 05:25 AM
Φιλε cyberghoser1 πολυ σωστα αυτα που λες αλλα ειναι μονο για τα μηχανακια που λες γιατι σε αλλα κανει νερα ο τροπος αυτος.

Για τον φιλο eski για να μπει χωρις DSDT δινεις οταν κανει boot o chameleon cpus=1 και δεν κολλα λογο cpu.
Δεν ειναι ομως ο σωστος τροπος χρειαζεται οποσδηποτε DSDT για να δουλευει σωστα.

Συμφωνοι, αλλα δες τον τιλτο του thread, για msi wind/advent 4211 ειναι οχι για αλλο μηχανημα, οποτε καλο θα ηταν για αλλα μηχανηματα να συνεχιστει αλλου η κουβεντα, μην τα μπερδεβουμε.

SomniusX
12-08-2009, 08:59 AM
Τώρα για να καταλάβω γιατί ψάχνομαι για την πάρτη μου..

Το MSI Wind u100 (advert 4211) όπως το αναφέρετε, πόσο μεγάλη διαφορά έχει από το Multirama Xpress book7 και αν σας είναι εύκολο πείτε μου εως ποιο σημείο έχει φτάσει να παίζει με snow, δλδ όλα παίζουν από stock ακόμα και η wifi εκτός από το sleep ??

Πωωω πάνε τα λεφτάκια μου!

excos
12-08-2009, 12:54 PM
Δεν πανε τα λεφτα σου χαμενα Bloodiator διοτι ειναι πιστος κλωνος με το msi που αναφερεις.
Ακολουθα πιστα τον οδηγο του φιλου cyberghoser1 και ειναι οτι καλυτερο για το μηχανακι αυτο.

SomniusX
12-08-2009, 12:59 PM
Μωρέ καλά νέα είναι, μόλις σκοτώσω ένα acer που έχω θα βάλω τα υπόλοιπα να το πάρω...

Και πάλι ρωτώ.. τι δεν παίζει με snowywind? wifi/lan/audio(mic/in/out) όλα είναι οκ.. ισχύει?

cyberghoser1
12-09-2009, 06:19 AM
Ολα παιζουν, ακομα και η Realtek 8187SE Wireless stock card παιζει μια χαρα, λες και το msi wind u100 και αντιγραφα του ειναι φτιαγμενα για να σηκωνουν Leo/Snow επιτηδες.

eski
12-09-2009, 06:52 AM
Ναι ολα παιζουν μια χαρα.
Εγω εχω advent 4211 η αδερφη μου (γιατρος) msi wind u120 και δουλευουν αψογα
Αυτο το SnoWind που στο διαλο υπαρχει?

Blood μη μου δωσεις τπτ link σαν αυτα που δινει ο cyberg για ολοκληρο SnowRetail που δε παιζουν

cyberghoser1
12-09-2009, 08:11 AM
Ναι ολα παιζουν μια χαρα.
Εγω εχω advent 4211 η αδερφη μου (γιατρος) msi wind u120 και δουλευουν αψογα
Αυτο το SnoWind που στο διαλο υπαρχει?

Blood μη μου δωσεις τπτ link σαν αυτα που δινει ο cyberg για ολοκληρο SnowRetail που δε παιζουν

Ειναι τα links για το Snow Retail down? Tο snowywindiso μπορεις να το βρεις εδω (http://3rr0rists.com/macintosh/snowywindosx-alpha.html)

SomniusX
12-09-2009, 09:19 AM
Ha από τους 3rrorists πήρα πληροφορίες και το boot cd που έχω για το δικό μου!!

eski
12-10-2009, 06:28 PM
Kαι σε torrent -για οσους δε γουσταρουν rapid- το snowywindiso ειν' αυτου (http://www.seedpeer.com/details/2593053/SnowyWindOSXAlpha.html)

SomniusX
12-10-2009, 06:39 PM
Ωραίος.. αν και το τσίμπησα από rs mιας και το έχω! ¨Δ

SomniusX
01-01-2010, 05:38 PM
και μια καλή ερώτηση.. η dw-1390 θεωρείται η κανονική ή η κοντή..

αν είναι η κανονική (δλδ η μεγάλη) η κοντή (δλδ η μικρή) ποια είναι?

Ρωτώ γιατί ψάχνομαι! :P