PDA

View Full Version : χωρις ηχο στο leopard. βοήθεια με VoodooHDA


argotera
11-10-2009, 12:09 AM
Γειά σε όλους.

Εχω ένα notebook sony vaio fw series.
Εχω εγκαταστήσει τα leopard 10.5.8
μέσω iatkos και νορμαλ update
στο iatkos χρησιμοποιησα τα προεπιλεγμενα
+ntfs driver
+ελληνικα
Οσο και να προσπαθησα δεν μπορεσα να βρω τι onboard καρτα ήχου έχει
το chipset της mobo είνια το pm45

to device manager μου δινει τα παρακατω 2

ΑΤΙ HDMI Audio
Realtek High definition Audio
και απο ένα αλλο utility:

Device Audio : 82801IB/IR/IH (ICH9 Family) HD Audio Controller
Mode : High Definition Audio (HDA)
Manufacturer : Realtek
Model : ALC262
Codec Revision : 1.003


μπορει κανεις να βοηθησει για να έχω ήχο.

Δοκιμασα το VoodooHDA αλλα δεν τα καταφερα. repair και εγκαταστασεις απο διαφορα utilities δεν οδηγησαν πουθενα.
Αλλες φορες μου εβγαζε ¨can't map memory¨ και κρασαρε οταν πηγαινα να ανοιξω το μενου του voodoohda στα preferences, τωρα εχω καταληξει να υπάρχει το voodoo sta preferences, να βλεπει το συστημα speakers αλλα να μην εχει ηχο.
Επίσης οταν για δοκιμη βαζω το itunes να παιξει κανενα τραγουδι δείχνει να το παιζει σε fast forward (αυτο το καταλαβαινω απο την μπαρα του χρονου, ηχος δεν υπαρχει.)
Πιστευω οτι τα έχω κάνει χάλια με τα διάφορα kexts που έχουν εγκατασταθει στο System/Library/Extensions και το Extra/Extensions (το οποιο Extras δεν μπορω να βρω αν και είναι επιλεγμενο στην αρχικη εγκατασταση iatkos)



Μπορει καποιος να μου πει τι να δοκιμασω; αναλυτικα πως να σβησω drivers; ποιους να περασω πως να κανω repair τα permissions η οτι χρειαζεται τεσπα;


Ευχαριστω εκ των προτέρων

excos
11-10-2009, 09:43 PM
φιλε agrotera εψαξα για λιγο μπας και βρω λυση για τον ηχο αλλα διχως επιτυχια.
Για να διαγραψεις τους kexts (drivers) πας στο System/Library/Extensions και απλα μεταφερεις τον kext δεν θες στον καλαθο των αχρηστων.
Για να διαγραψεις το voodoohda preferences πας Library/PreferencePanes και αυτο στον καλαθο των αχρηστων.
Μολις τα διαγραψεις απο εκει, για να κανεις repair Permisssiοns με Diskutility η με osx86tools.
Και παντα κανουμε install τους kexts με kext helper για να μην εχουμε λαθη.

argotera
11-11-2009, 02:05 AM
δεν πειραζει,χιλια ευχαρστω.

μεχρι τώρα εσβηνα τα kexts όπως λες.
και εγκατασταση εκανα με το UInstaller. θα δοκιμασω και το kext helper.

αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει τι υπάρχει στο extra folder και πως επηρρεαζει .το συστημα.

ξέρεις πως μπορω να ανοιξω αυτο το φακελο;

μολις σημερα βρηκα τροπο να το ανοιξω αλλα πρεπει να βγαλω το σκληρο και να το βαλω σε σαν εξωτερικο σε αλλο συστημα OSX οποτε δε βολευει και πολυ.

excos
11-11-2009, 05:47 PM
Γινε σε παρακαλω λιγο ποιο σαφεις οταν λες για extra folder για να καταλαβω.

argotera
11-11-2009, 11:33 PM
έχω καταλαβει οτι υπάρχουν kexts τα οποία φορτώνουν αν καταλαβα καλα απο to chameleon και βρισκονται σε ένα φακελο extras/extensions το οποίο είναι στο root του εκαστοτε σκληρου. η μηπως εχω μπερδεψει την βουρτσα με την *ουτσα;

excos
11-11-2009, 11:51 PM
ok αφου εχεις κανει install και τον chameleon τοτε υπαρχει και extra folter και δεν καταλαβαινω την δυσκολια να το ανοιξεις?
Απλα πας στον εικονιδιο του σκληρου σου με το ποντικι και βρισκεται εκει!!!!
Ανοιγοντας to file με τα extra βλεπεις ποιους kexts εχει κανει backup o chameleon οταν τον ειχες κανει install.....!

argotera
11-12-2009, 01:56 PM
excos, θελοντας να παρω ενα διαλλειμα απο την ολη εγκατασταση των leo είπα να παρω εναν ελευθερο σκληρο που ε'ιχα και να δοκιμασω να βαλω snow συμφωνα με τα guides που υπάρχουν. οκ, στα snow υπαρχει το γμμνο το extra! εκανα όπως απλα το λες. απλα πηγα στο directory toy σκληρου και το βρήκα. στα leo με iatkos δεν υπηρχε.... τι να πω...

δοκιμαζω καποια πραγματα και θα αναφερω τι καταφερα.

excos
11-12-2009, 08:27 PM
http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=83633 δοκιμασε αυτο σιγουρα θα βρεις λυση για τον ηχο της καρτα σου.

argotera
11-16-2009, 12:33 PM
thanx dude! δεν το είχα βρει αυτο το thread.έχω καταφερει να έχω ηχο με ενα απο αυτα τα drivers. μολις λύσω ολα τα πρβληματα και δω τι ακριβως δουλευει καλυτερα, θα postαρω τα αποτελεσματα για να βοηθησω όποιον το δει

argotera
11-21-2009, 02:44 AM
ok, μπορω να το επιβεβαιωσω. το Vaio pου έχω ( vgn-fw51zf) έχει alc-262 και subsystem id E00.
τα kexts για subsystem 200 και F00 του link sto ποστ του excos δείχνουν να δουλεύουν.
Ηχο απο ηχέια και ακουστικα.

Μικροφωνο δεν δουλευει, αν έχω την ενταση στο ΜΑΧ πιανει απλα λιγο static. το δοκιμασα με audacity και skype. οταν συνεδεσα ενα bluetooth headset και το επελεξα σαν default επιλογη για input ηχου, δουλευαν κανονικα τα 2 προγραμματα. (για ενα διεστραμμενο λογο το fw εχει to bluetooth να δουλευει χωρις να χρειαζεται κανενα πειραγμα.)

this is just a post in english in case someone bumps into the same problem so hopefully he/she finds this solution by googling


I have sony vaio fw series laptop. to have sound i used this
guide. this will give you working speakers, headphones, but no mic,
Furthermore, you ll have to manually change your audio output to headphones if you want to. it does not switch automatically if you plug in headphones.

http://www.insanelymac.com/forum/ind...howtopic=83633 (http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=83633)

the above thread gives you specific drivers for several subsystem ids.
mine is e00 which is not listed,
but i tried with a number of drivers for other id, and it worked fine. currently i use the driver for f00 but for no specific reason. i couldn't see any difference in performance.
All fw have alc262, so it won't matter i guess which specific model you d have

sony, vaio, fw, series, vgn-fw, osx86, leopard, iatkos, laptop, notebook, vgn-fw51zf, fw460, fw485, sound, alc262, e00,