PDA

View Full Version : Cheap touch screen & control os x - Wii controller


excos
11-23-2009, 03:03 PM
Εδω και κανα χρονο ειχα πεσει σε ενα βιντεακι στο youtube πως κατασκευαζεται ενα toush screen χαμηλου κοστους και ακολουθησα τις οδηγιες που δινουν οι μαγκες για να το κατορθωσεις οπως και να εχεις ενα full faction remote controll για το os x.

Ολο το project το εχω κανει με τα μηχανακια που διαθετω.

1. Acer aspire one με snow Leopard 10.6.2 (παιζει και σε Leopard)

2. bluetooth usb ανταπτορα απο πλαισιο turbo x (το αναγνωριζει και snow & Leo)

α) Εαν το μηχανακι σας εχει bluetouth δεν χρειαζετε η αγορα αλλου.

3. Wii remote controller (κοστος 40 ευρω απο Κοτσοβολο θα το βρειτε και ποιο φτηνα εαν το ψαξεται).

4. Acer AL 1916W monitor.(εξωτερικο μονιτορ που εχω συνδεσει και το εχω κανει touch screen.

β) Παιζει σε ολα τα μεγεθη monitor και βιντεοπροβολης!!!

5. Software για touch screen Wiimote Whiteboard το download απο το internet δωρεαν.

6. Software για remote control DarwiinRemote δωρεαν download απο internet.

7. Ir led 1.5V & διακοπτης on/off απο καταστηματα ηλεκτρονικων για την κατασκευη του ir pen.

Για την κατασκευη του ir pen υπαρχουν παρα πολλες οδηγιες στο internet οπως και βιντεακια στο

youtube.http://www.youtube.com/watch?v=czs2oJZY7hU

Για το σεταρισμα και τον how to πως παιζει για να εχετε μια αποψη υπαρχουν βιντεακια στο youtube.

Ολο το project εχει πολυ πλακα και αξιζει να το δοκιμασετε μια και ενα touch screen monitor ειναι πανακριβο και ο ελενχος του λογισμικου απο μακρια με το Wii ειναι πολυ καλο για multimedia.

http://www.youtube.com/watch?v=k5ap-hBht0Q

Καλη επιτυχια σε οποιον το κατασκευασει.

ΥΓ. Το επομενο βημα ειναι table screen 80X120 cm και ειναι ευκολο μολις το τελειωσω θα ενημερωσω.

tangon
11-16-2010, 12:51 AM
Επαναφέρω αυτό το post μιας και αυτόν τον καιρό ασχολούμαι με το interactive software. Θέλοντας να δοκιμάσω σε mac αυτή τη λειτουργία ακολούθησα τα βήματα που περιγράφει ο φίλος excos.

Πράγματι τα αποτελέσματα είναι εκπληκτικά αφού μπορείς να κάνεις την οθόνη σου (η δικιά μου είναι μια TFT 21" TURBO-X) touch screen με πολύ μικρό κόστος.
Το Wii δουλεύει τόσο στο 10.5.8 όσο και στο 10.6.5. Αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς εύκολα να φτιάξεις το ir pen, το οποίο δουλεύει πολύ καλά.

Η μόνη δυσκολία που συνάντησα είναι στο να βρω την κατάλληλη θέση για το Wii. Θέλει να βρεις τη σωστή γωνία, το καλιμπράρισμα να γίνει έτσι ώστε να "πιάσει" τη μεγαλύτερη δυνατή επιφάνεια της οθόνης από τη μία και από την άλλη να έχεις ακρίβεια με το ir pen πάνω στην οθόνη του υπολογιστή. Όταν όλα ρυθμιστούν η δουλειά που κάνεις με το ποντίκι, το κάνεις το ίδιο εύκολα, μπορώ να πω, και με το ir pen (θέλει βέβαια μια μικρή εξάσκηση!).

Το δεύτερο που με εντυπωσίασε είναι η δυνατότητα του Wii να λειτουργεί ως τηλεχειριστήριο. Μπορείς άνετα να λειτουργήσεις το Front Row και να κάνεις όλες τις λειτουργίες (ένταση ήχου, μετάβαση από το ένα τραγούδι στο άλλο, από το ένα άλμπουμ στο άλλο κ.α.).

Φαντάζομαι ότι μπορείς να χειριστείς και άλλα πράγματα, αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμα.

excos
04-03-2011, 11:51 PM
Παιδες προσφατα αγορασα μια οθονη touch screen PB packard bell 20' και παιζω με touch on os x τελειο μπορω να πω!!!!!!!

Ειναι παρα πολυ ωραιο να εχεις ολο το λειτουργικο με touch.Η οθονη εχει μονο 156 ευρω και η αποδοση οχι μονο για το touch ειναι εκπληκτικη.

Δε στα ubuntu 11.04 δεν χρειαζονται ουτε drives αναγνωριζεται αμεσως μιας και νεος πυρηνας εχει multi touch (drivers) με την μια.Το unity ubuntu ειναι αλλο πραγμα με touch screen παιδες πρεπει να το δοκιμασε.Το μονο που δεν εχω καταφερει ακομα ειναι το right click που κανει το ποντικι για να ειναι full faction και να μην χρειαζεται ουτε ποντικι.
Πληκτρολογιο χρησιμοποιω virtual και στα δυο λειτουργικα ( os x & ubuntu).

Στο os x το software για το touch το βρηκα σε ενα site το οποιο σου φτιαχνει (drives) επι τοπου, και εχει δοκιμαστικη περιοδο που πρεπει να το αγορασεις μετα.



Φιλε tangon παιζει πολυ καλα η οθονη αυτη στο os x, το αναφερω διοτι ασχολησε με touch screen.


ΥΓ. Θα ανεβασω και videακι συντομα!!!!!!!!!!!

tangon
04-05-2011, 08:00 PM
Σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση. Θα το έχω υπόψιν μου.
(Αν και εγώ θέλω αρκετές ίντσες παραπάνω)