PDA

View Full Version : DHCP Problem IP 196.254.....


beeros05
12-07-2009, 02:21 AM
Παιδιά καλησπέρα και πάλι
μου έχει συμβεί κάτι πολύ περίεργο και συμβαίνει μόνο στο Hackintosh και όχι στα Win XP ή στο Ubuntu Live CD που έχω.
Λοιπόν...
το πρόβλημα έχει ως εξής...στο System Preferences πάω στο Network και εκεί έχω ορίσει αυτόματη σύνδεση με DHCP και μου βγάζει τα εξής:

IPv4: Using DHCP
IP Address: 196.254.20.55
Subnet Mask: 255.255.0.0
Router: κενό
DNS Server: κενό
Search Domains: κενό

Το κάνω renew DHCP Cliend ID και τίποτα...
τα κάνω όλα manual configuration συνδέεται αλλά δε βρίσκει τον router...
κανω ping στον router και μου λέει no route to host το googleαρα αρκετά αλλά δε βρήκα λυση..
Στα Windows μπαινω στο internet αλλα μαλακία δεν είναι να έχει OS X και να μπαίνεις internet απο Win..?
Παρακαλώ τα φώτα σας... έχω On Telecoms τους πήρα και μουπαν ότι είναι θεμα software...

excos
12-07-2009, 07:24 AM
1.Δεν εχεις σωστο kext.
2.Δεν εχεις σεταρει σωστα την εγκατασταση στο μηχανακι και δεν παιζει το αυτοματο IP.

Γραψε τι μηχανακι εχεις, τι kext εχεις βαλει, τι εχεις snow η leo ?.

Patatui
12-07-2009, 01:12 PM
και εγω κατι παρομοιο εχω...βασικα δουλεύει το ethernet αλλα ωρες- ωρες του την βιδώνει και τα χανει με αποτέλεσμα 169.254.χχχ. ....(στο laptop μόνο αυτό)

beeros05
12-08-2009, 02:09 AM
1.Δεν εχεις σωστο kext.
2.Δεν εχεις σεταρει σωστα την εγκατασταση στο μηχανακι και δεν παιζει το αυτοματο IP.

Γραψε τι μηχανακι εχεις, τι kext εχεις βαλει, τι εχεις snow η leo ?.

Το PC ειναι
mobo: gigabyte g31m es2l rev. 1x
cpu: intel pentium dual core e6300 @ 2.8 ghx
vga: gigabyte nvidia 8400 gs 512mb
ram: kingston hyper x ddr2 @ 800mhz 2gb
hdd: western digital sata2 16mb cache
dvd-rec: lg sata

το προβλημα το εχω εδω και καποιες μερες πριν ηταν ολα καλα
η μεθοδος που ακολούθησα ηταν αυτη (http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=1&ved=0CAcQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.infinitemac.com%2Ff57%2Fguide-retail-snow-leopard-dvd-install-for-g31m-t3672%2F&rct=j&q=g31m+es2l+snow&ei=YaUdS7S3DY-I_AboxuXlAw&usg=AFQjCNEY_m3294sUMvRxTDwY2WSxQGonOQ)
ΒΟΗΘΕΙΑ !!! Δεν την παλεύω να εχω XP για Internet !!! Θελω Mac OS X

Υ.Γ. Το ίδιο θεμα μου συνέβη και με αυτό (http://www.osx86install.com/install-osx86.html) (for a succesfull installation of osx86 #2)τον οδηγό. Στην αρχη ηταν όλα κομπλε τωρα...παπαρια...

excos
12-08-2009, 07:55 AM
φιλε beeros5
1. ξαναπερασε το kext για την καρτα σου μπας και διορθωθει το προβλημα με self IP
(εαν οχι)
2.παρε ολες τις πληροφοριες απο τα xp της συνδεση σου και περασε manual στο os x για να δεις εαν διορθωνετε το προβλημα ετσι.
(παντος εαν μπεις με -v καπου θα αναφερετε το προβλημα της συνδεση σου πχ. IPv4-IPv6....κλπ)

beeros05
12-08-2009, 10:25 AM
φιλε beeros5
1. ξαναπερασε το kext για την καρτα σου μπας και διορθωθει το προβλημα με self IP
(εαν οχι)
2.παρε ολες τις πληροφοριες απο τα xp της συνδεση σου και περασε manual στο os x για να δεις εαν διορθωνετε το προβλημα ετσι.
(παντος εαν μπεις με -v καπου θα αναφερετε το προβλημα της συνδεση σου πχ. IPv4-IPv6....κλπ)

kext δεν εχω περασει για την καρτα την αναγνωριζει αυτοματα υπο φυσιολογικες συνθηκες
τις πληροφοριες απο τα xp τις εχω παρει ηδη και εχω κανει manual configuration αλλα δεν βρισκει τον isp

excos
12-08-2009, 12:44 PM
Δεν ξερω φιλε μου για το προβλημα σου, το εξαψα λιγο και ολοι λενε οτι τρεχει native αυτη η ethernet χωρις προβληματα 10.6 εως 10.6.2!!!!!!

Κανας εδω περα με την ιδια motherbord να βοηθησουμε τον φιλο beeros5??????

beeros05
12-08-2009, 07:44 PM
Παιδιά το έλυσα...βρήκα ενα driver για την κάρτα δικτύου και όλα πάνε ρολόι.
Δε μπορω να καταλάβω όμως...αφου έτρεχε κανονικά OTB πως ξαφνικά απέκτησε πρόβλημα? τεσπα τελος καλο ολα καλα...
και κάτι άσχετο...εκανα update σε 10.6.2 αφαίρεσα το sleep εγινε κανονικα χωρις kernel panic αλλα η οθόνη μένει μαυρη και το ποντίκι κινειται κανονικα...ξερει κανεις τι παίζει..?

excos
12-08-2009, 08:06 PM
patch kext για την καρτα γραφικων εκανες?
αμ δεν εκανες για αυτο!!!!!!! netkas.org για περισσοτερες information.

beeros05
12-08-2009, 10:38 PM
patch kext για την καρτα γραφικων εκανες?
αμ δεν εκανες για αυτο!!!!!!! netkas.org για περισσοτερες information.

όχι EFI String εχω κάνει, μια απο τα ιδια δεν είναι?