PDA

View Full Version : 10.6.2 και blue screen


Dejangs
12-14-2009, 12:31 PM
Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα..

Εκανα update σε 10.6.2, αντικατεστησα το Sleep Enabler με το καινουργιο και δεν εχω KP.
Ομως...δεν μπορω με τπτ να κανω login αφου μετα το μηλαρακι στο boot μου πεταει blue screen. Μπορω μονο να μπω στο συστημα μονο με safe mode.

Αυτο με την μπλε οθονη συνεβενε καποιες φορες και με την 10.6.1 και ελεγα μηπως το update διορθωσει καπως τα πραγματα αλλα τελικα εγιναν χειροτερα.

8600GT 512MB εχω...αυτο γιατι πιστευω οτι ειναι τα graphics που εχουν το προβλημα.
Με Efi Studio εχω περασει στην com.apple.boot.plist και πιο παλια με osx86tools. Μηπως πρεπει να χρησιμοποιησω καποιο αλλο kext ;

Dejangs
12-14-2009, 04:23 PM
Μια πρωτη λυση τουλαχιστον για να μπω στο συστημα ηταν να αντικαταστησω τα NVDANV50Hal.kext NVDAResman.kext με αυτα του 10.6.1. Το διαβασα σε forum απο καποιους χρηστες που ειχαν προβλημα σε συνδεση hdmi (εγω ειμαι κανονικα με vga)
Βεβαια παρατηρω διαφορες θολουρες στην οθονη οποτε εχει δρομο ακομα ΕΑΝ...δλδ τα καταφερω.

Μιας που εχει γινει το πανηγυρι λεω να χωσω και τον καινουργιο chameleon...:p
Θα ενημερωσω.

eski
12-14-2009, 08:22 PM
Eιναι απο τα πιο δυσκολα που μπορει να σου τυχει.
Εγω το ελυσα βγαζοντας τελειως το NVDAResman.kext με επιπτωση στην ποιοτητα
Στο Desktop δε μπορω να μπω καν εξ'αιτιας του αλλα εβαλα DVI->VGA Adapter και ειναι ΟΚ
Δοκιμασα διαφορα ΕFI κλπ αλλα τπτ
Δε νομιζω οτι υπαρχει συγκεκριμενη λυση σ' αυτο το προβλημα

Dejangs
12-14-2009, 08:36 PM
Eιναι απο τα πιο δυσκολα που μπορει να σου τυχει.
Εγω το ελυσα βγαζοντας τελειως το NVDAResman.kext με επιπτωση στην ποιοτητα
Στο Desktop δε μπορω να μπω καν εξ'αιτιας του αλλα εβαλα DVI->VGA Adapter και ειναι ΟΚ
Δοκιμασα διαφορα ΕFI κλπ αλλα τπτ
Δε νομιζω οτι υπαρχει συγκεκριμενη λυση σ' αυτο το προβλημα

Ασε φιλε, εχω φαει σχεδον ολη τη μερα σημερα και ολο στα ιδια καταληγω...
Ενω μπαινω πλεον κανονικα στο συστημα ...τζιφος τα γραφικα. Στην αρχη δεν ειχα guartz, ποιοτητα χαλια κλπ. Τωρα τα ιδια + του οτι δεν αναγνωριζει καν τη καρτα. Εχω δοκιμασει EFI Studio, OSX 86 Tools + παλιους/καινουργιους bootloaders αλλα τπτ.
Δεν βλεπω γενικα λυση. Μου κανει εντυπωση παντως...γιατι να γινεται αυτο στη 10.6.2. Αν η Apple ενεργει εσκεμμενα, δυσκολα τα πραγματα στη συνεχεια για το hackintosh.

Ευχαριστω για την απαντηση.
Θα το ψαξω λιγο ακομα και αν δεν βρω κατι θα γυρισω στο 10.6.1

edit: και εγω σε desktop ειμαι. VGA σε DVI ετσι απλα σου επαιξε;

eski
12-14-2009, 10:54 PM
VGA->DVI το εβαλα δηλ. στη DVI εξοδο της VGA και επαιξε
Δοκιμασε μ' αυτα τα EFI Studio, OSX86 να τους δηλωσεις πρωτη επιλογη VGA
Καπου εχει τις παρακατω επιλογες
VGA, DVI
DVI, VGA
VGA only

Dejangs
12-15-2009, 02:04 PM
eski ευχαριστω! Μου εδωσες τρελη ιδεα, σε αναγαγω σε hackintosh best innovator για το 2009 ...lol :p

Για να μην τα πολυλογω με VGA-DVI adapter πανω στη 8600gt μετα το boot παρ'ολο που βγαζει μπλε οθονη τελικα μεσα σε 1sec σαν να το "διορθωνει" και βγαζει κανονικα εικονα.
Δεν ξερω γιατι γινεται αυτο, θα εχει ενδιαφερον να μαθω εαν το χεις ψαξει παραπανω! Επισης στο EFI STUDIO ποτε δεν ειχα δει επιλογη για σειρα σε vga, dvi που περιγραφεις... Λες δλδ στο συστημα μου/graphics να ειναι πρωτη επιλογη το dvi και γι'αυτο να ειχα αυτα τα issues ;

Τωρα σχετικα με τα .kexts αφου ειχα δοκιμασει τα παντα... (btw για μια και μοναδικη φορα καταφερα να μπω μεσα με κανονικη αναλυση, guartz comple κλπ εχωντας αντικαταστησει ολα τα Geforce kexts) τελικα αυτα που υπαρχουν τωρα μεσα ειναι NVxxxxx και GEforce kexts απο το 10.6.1 . Εαν καποιος μπορει ας ανεβασει τα NVxxxx και GeforceXXX kexts απο τη 10.6.2 σε ενα .zipaki για να δοκιμασω κατι...Γιατι δεν εχω κρατησει backup...

Κατα τα αλλα ναι μεν δεν πρεπει να ειμαι αχαριστος, αφου με τα πολλα τελικα καταφερνω να εχω ενα σταθερο συστημα και να χαιρομαι τα mac στο PC αλλα πραγματικα ρε μαγκες... ΟΤΙ και αν εχω δοκιμασει απο bootloader μεχρι graphics μου εχει βγαλει προβληματα μεχρι να φτιαξει. Εν ολιγοις πολυς χρονος...αυτο ειναι το τιμημα του hackintosh για μενα.

Τεσπα...για να δουμε πως θα παει και στη συνεχεια το συστημα.

beeros05
04-02-2010, 01:17 PM
Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα..

Εκανα update σε 10.6.2, αντικατεστησα το Sleep Enabler με το καινουργιο και δεν εχω KP.
Ομως...δεν μπορω με τπτ να κανω login αφου μετα το μηλαρακι στο boot μου πεταει blue screen. Μπορω μονο να μπω στο συστημα μονο με safe mode.

Αυτο με την μπλε οθονη συνεβενε καποιες φορες και με την 10.6.1 και ελεγα μηπως το update διορθωσει καπως τα πραγματα αλλα τελικα εγιναν χειροτερα.

8600GT 512MB εχω...αυτο γιατι πιστευω οτι ειναι τα graphics που εχουν το προβλημα.
Με Efi Studio εχω περασει στην com.apple.boot.plist και πιο παλια με osx86tools. Μηπως πρεπει να χρησιμοποιησω καποιο αλλο kext ;

παιδια καλησπέρα, συγγνωμη για το ξέθαμα αλλα εχω αντιμετωπίσει παρόμοιο θεμα.

καταρχήν τα specs μου ειναι τα εξης:

CPU: Intel Pentium Dual Core E6300 @ 2.8
MOBO: Gigabyte G31M - ES2L (rev 1.0)
VGA: Gigabyte 8400 GS 512
RAM: 2GB Kingston @ 800

Είχα iAtkos v7 ενημερωμενο ως το 10.5.8 εχοντας κανει εγκατάσταση με αυτον (http://www.osx86install.com/install-osx86.html) τον οδηγό [For successful installation of osx86 (2)]

Ακολουθώντας αυτόν (http://www.infinitemac.com/f57/guide-retail-snow-leopard-dvd-install-for-g31m-t3672/) τον οδηγό εκανα εγκατασταση το Snow. Αυτή τη στιγμη τρεχω 10.6.1 απροβληματιστα, όλα δουλευουν μεχρι και το Time Machine που δεν καταφερα να το κανω να δουλεψει στο iAtkos v7.

Όταν εκανα εγκατασταση το 10.6.2 απεκτησα το ιδιο πρόβλημα με το συμφορουμίτη δοκιμασα τις λύσεις που προτείνατε αλλα δε βρήκα ακρη...

Ένας άλλος συμφορουμίτης μου ειπε να κανω patch kext για την VGA και οτι θα εβρισκα περισσοτερες πληροφορίες στο netkas.org αλλα δε καταφερα να βρω συγκεκριμενη λύση και ετσι δεν το ρίσκαρα.

Έχει κάποιος να προτείνει κατι που να δουλευει σίγουρα και αξιοπιστα? Μιας και βγηκε και το 10.6.3 πιστευω ότι ειναι μια καλη ευκαιρια για Update.

Το θέμα ειναι οτι δε θελω να ρισκαρω αν δεν υπαρχει σιγουρη λύση γιατι το OSX το χρησιμοποιω κυρίως για Logic κτλ καθως ειμαι μουσικός και το εχω φορτωμένο με πολλα προγραμματα και plugins (πανω απο 250GB ειναι το software που χρησιμοποιω:() και δεν θα τη παλεψω να τα ξανακανω εγκατασταση :'(

Σας ευχαριστω εκ των προταίρων για οποιαδηποτε βοήθεια

eski
04-02-2010, 01:25 PM
Με 10.6.3 μπορει κ να παιξει
Αν οχι κανε τα εξης:

Πηγαινε στο φακελο
System/Library/Extensions
αφαιρεσε
GeForce.kext,
GeForce7xxxGLDriver.
bundle,GeForceGA.plugin,
GeForceVADriver.bundle,
NVDANV40Hal.kext,
NVSMU.kext
κρατα μονο τα 3 παρακατω
GeForce8xxxGLDriver.bundle,
NVDANV40Hal.kext,
NVDResman.kext

Ενημερωσε με αν επαιξε

beeros05
04-02-2010, 01:35 PM
Με 10.6.3 μπορει κ να παιξει
Αν οχι κανε τα εξης:

Πηγαινε στο φακελο
System/Library/Extensions
αφαιρεσε
GeForce.kext,
GeForce7xxxGLDriver.
bundle,GeForceGA.plugin,
GeForceVADriver.bundle,
NVDANV40Hal.kext,
NVSMU.kext
κρατα μονο τα 3 παρακατω
GeForce8xxxGLDriver.bundle,
NVDANV40Hal.kext,
NVDResman.kext

Ενημερωσε με αν επαιξε

φίλε μου σευχαριστω καταρχήν...

πόσο % σίγουρος είσαι για την επιτυχία του?

να κανω combined update λες ή 10.6.2 και μετα 10.6.3?

το netkas το αγνοούμε?

edit:

λοιπόν επειδη μπερδευτηκα...μου προτεινεις

1) όπως εχω το συστημα σε 10.6.1 να πάω καπάκι σε 10.6.3 σωστά?

2) στην περίπτωση που δε δουλεψει μου προτείνεις να αφαιρεσω τα παραπανω και να κρατησω εκεινα τα 3 kexts.

Αν το 1ο δε πετυχει θα εχω μπλε ή μαυρη οθόνη και το μόνο που θα βλέπω θα είναι το ποντικι, αρα πώς θα διαγραψω τα kexts? θα πρεπει να bootαρω σε safe mode...? πως το κανουμε αυτό με OSx86?

eski
04-02-2010, 02:41 PM
λοιπόν επειδη μπερδευτηκα...μου προτεινεις

1) όπως εχω το συστημα σε 10.6.1 να πάω καπάκι σε 10.6.3 σωστά?

Nαι δεν υπαρχει λογος να μενεις πισω χωρια που μπορει να το κανει Fix

2) στην περίπτωση που δε δουλεψει μου προτείνεις να αφαιρεσω τα παραπανω και να κρατησω εκεινα τα 3 kexts.

Nαι

Αν το 1ο δε πετυχει θα εχω μπλε ή μαυρη οθόνη και το μόνο που θα βλέπω θα είναι το ποντικι, αρα πώς θα διαγραψω τα kexts? θα πρεπει να bootαρω σε safe mode...? πως το κανουμε αυτό με OSx86?[/quote]

boot: -v -f

beeros05
04-02-2010, 02:43 PM
και κατι ακομα σημαντικό ειναι κανα kext που πρέπει να διαγραψω/αντικαταστήσω αναλογα με το αν κανω απο 10.6.1--->10.6.2--->10.6.3 ή απο 10.6.1 σε 10.6.3 combo

ειναι κατι που μπορει να χρειαστει να κανω edit στο apple.com.boot.plist

σας αφηνω κ μερικα screenshots

sorry παιδια για το πρηξιμο αλλα θελω να αποφυγω καθε πιθανοτητα αποτυχιας...(πολλα θες θα μου πειτε) απλα οσο σκεφτομαι τα 300GB προγραμματων τρελλαινομαι λίγο...

θα χρειαστει μετα permission fix κτλ?

beeros05
04-02-2010, 03:15 PM
λοιπον το ξεκιναω και οτι γινει εγινε...

beeros05
04-02-2010, 03:45 PM
λοιπόν...ΟΛΑ ΣΟΥΠΕΡ! τρέχω 10.6.3 απροβληματιστα...

εκανα τα εξης...

backup τα kexts και βασικα ολο το φακελο Extra

πήγα στο Extra--->Kexts και διεγραψα το sleep enabler

μετα αντικατεστησα το NullCPUPowerManagement με το τελευταιο από το netkas

εκανα update combined

επανεκινηση και ολα δουλευανε ρολοι αλλα δεν ειχα ήχο

εβαλα ενα driver ALC883 που ειχα και ο ηχος λειτουργει

στο ''About This Mac'' αναγνωριζει τη CPU ως Core 2 Duo ενω εχω Pentium Dual Core E6300 (s775) και αναγνωριζει και το μεγεθος της RAM καθως και τη συχνότητα λειτουργίας.

στο ''More Info...'' στο ''Memory'' δε μπορει να παρει πληροφορίες για τη RAM

προς το παρόν ολα πάνε καλά, αν συμβει κατι θα ενημερωσω

@ eski σε ευχαριστώ πολύ ρε man!

eski
04-02-2010, 05:22 PM
πες μου ομως εσβησες τα kext που σου ειπα ή οχι?
γτ εχω την υποψια οτι με 10.6.3 δεν υπαρχει prob με blue screen η οποια οφειλεται στο οτι ψαχνει για DVI Output
Σε μενα παιζει αν βαλω εναν DVI->VGA adptror στην εξοδο VGA της καρτας γραφικων γτ το καλωδιο οθονης ειναι VGA

beeros05
04-02-2010, 05:52 PM
οχι δεν εσβησα τίποτα, εκανα εγκατασταση, επανεκινηση και ολα καλα. και εμενα το καλωδιο της οθονης μου ειναι VGA και η καρτα εχει VGA και DVI adaptor και το εχω στο VGA.

λειτουργει στα 1280 x 1024 @ 60 Hz, εχει και επιλογη για 75 Ηz αλλα δε δουλευει

στα Win XP δουλευει κανονικα 1280 x 1024 @ 75 Hz

Dejangs
04-02-2010, 11:59 PM
Να σημειωσω οτι στην καινουργια οθονη που πηρα*, το προβλημα δεν ξαναεμφανιστηκε ποτε. (dvi-->dvi)
Επιβεβαιωνω δλδ οσα λετε για το output που τραβαει λουκια με vga adapter οπως το εγραψα και στη πρωτη σελιδα οταν ειχα το προβλημα.

*Στην οποια το MAC OS X "ζωγραφιζει" σε Full HD και δειχνει ακομα πιο ομορφο. :p:p

SomniusX
04-08-2010, 07:47 PM
Το ξέρω.. έχω διπλές 22άρες και τρελαίνομαι!