PDA

View Full Version : Hackintosh ως main OS


Dejangs
12-19-2009, 03:20 PM
Ειναι καταρχην μια υποθετικη συζητηση καθως υπαρχουν αρκετες, ασταθεις μεταβλητες. Το ερωτημα ειναι λοιπον εαν ενα Hackintosh Desktop μπορει να χρησιμοποιηθει σαν κυριο λειτουργικο απο εναν απαιτητικο χρηστη εφοσον στηθει επαρκως.

Λεω Desktop και οχι Netbook γιατι...συνηθως στο PC καθομαστε περισσοτερη ωρα και ισως καποιοι το εχουμε και για περισσοτερες δουλειες. Σε laptops/netbooks τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικα ως προς τη χρηση τους.

Απαιτητικο χρηστη...δεν εννοω επαγγελματια απαραιτητα. Ισως για παραδειγμα πολλοι απο εμας να ασχολουνται "ερασιτεχνικα" με coding ή web development , multimedia κλπ. Για χαβαλε ακομα και για το "χαρτζιλικι" -extra εισοδημα οταν υπαρχει χρονος.

Τελος αφηνω το καλο στησιμο. Ας περιοριστουμε στο "εχω οτι θα ειχα και σε native mac με καποια μικρο-bugs που δεν ενοχλουν ιδιαιτερα" . Αλλα παντα πιστευω υπαρχει συμβιβασμος γιατι τιποτα δεν μπορει να ειναι καλυτερο ή ισαξιο απο το γνησιο ή το προβλεπομενο γι'αυτη τη χρηση. Και νομιζω ειναι δεδομενο αυτο για καποιον που επιλεγει να ασχοληθει με hackintosh.

Προσωπικη μου αποψη απο την μεχρι στιγμης μικρη εμπειρια μου ειναι οτι ναι γινεται. Μπορει ποτε να μην γινει τοσο σταθερο οσο native mac αλλα τα πλεονεκτηματα ακομα και η σταθεροτητα που προσφερει ειναι επαρκης για να χρησιμοποιηθει ως κυριο λειτουργικο συστημα. Αυτο βλεπω εγω τουλαχιστον σε ενα συστημα που δειχνει σταθερο και εχει καποιες μικρα bugs που μπορει να ειχε παρομοια π.χ. με Windows. Και φυσικα υπαρχουν τα πλεονεκτηματα! Οπως για παραδειγμα το οτι τρεχεις Mac OS X σε PC με οτι αυτο συνεπαγεται! Upgrades, χαμηλη τιμη και για το μηχανημα και για τα περιφερειακα, υψηλη ταχυτητα σε καποιες διεργασιες εναντι αλλων mac, dual+ boot με αλλα λειτουργικα κλπ. Δεν ειναι δλδ οτι τελικα καταφερνεις να τρεξεις mac os x αλλα πολλα παραπανω.

SomniusX
12-19-2009, 04:23 PM
Μπορώ να πω με επιφύλαξη ότι έχω το Snow μου στο τούμπανο-pc ως μόνιμο και μοναδικό σύστημα..

Για το Netbook πλέον κατάλαβα ή θα πειραματίζομαι μέχρι να χαλάσει ή όχι, κι έτσι το γύρησα στα μαμίσια του και το Snow απ'έξω σε εξωτερικό.

Στο μεγάλο το πρόβλημά μου έιναι δεν έχω sleep, όλα τα άλλα παίζουν κομπλέ, ακόμα και τα front line in & out σε full 64bitο...(για το μεγάλο λέω..)

SomniusX
12-27-2009, 08:05 PM
Έλα, τι έγινε μάγκες εδώ δεν απαντάμε?

Ερωτούμε... θα το είχατε για main OS ή όχι ??

Και θέλουμε τεκμηριωμένες απαντήσεις έτσι! :P

Patatui
12-27-2009, 08:18 PM
Έλα, τι έγινε μάγκες εδώ δεν απαντάμε?

Ερωτούμε... θα το είχατε για main OS ή όχι ??

Και θέλουμε τεκμηριωμένες απαντήσεις έτσι! :P
Να πω πως εδω και 8-9 μηνες που καταφερα να βαλω OSX απο την 1.5.Χ(kalyway) ειχα στο desktop μου χωρις γραφικα χωρις, χωρις, χωρις...
Μετα πηγα ideneb και μετα τοσο μου αρεσε που εβαλα και στο laptop μου και στα δυο ως Main σπάνια να μπω σε Windows...
Και στο νεο μου netbook που θα παρω Main θανε :P
Blood ελα msn ρε να μου δείξεις το σωστο δρομο :P

SomniusX
12-27-2009, 08:20 PM
Αδερφέ σήμερα 'εν μπορώ MSN γιατί κάνω merge και καθάρισμα τα posts/threads εδώ.. sorriez laterz..

Όταν λες δεν είχες, δεν, δεν, δεν τι ακριβώς? Δλδ ήσουν με χάλια installation αλλά δεν μασούσες εε?

Patatui
12-27-2009, 08:24 PM
Αδερφέ σήμερα 'εν μπορώ MSN γιατί κάνω merge και καθάρισμα τα posts/threads εδώ.. sorriez laterz..

Όταν λες δεν είχες, δεν, δεν, δεν τι ακριβώς? Δλδ ήσουν με χάλια installation αλλά δεν μασούσες εε?
yup..καθε τρεις και λιγο KP, προβλημα στο boot...αλλα ελεγα ειναι MAC αντεξε θα αγιάσεις και εσυ που θα πάει...
Ρε το Αcer D250... camera, Card Reader, SLeep, wifi δουλευει σε snow??
Βρηκα το Msi U100 στα 325 ευρα πολλα?

SomniusX
12-27-2009, 08:27 PM
Όχι δεν είναι πολλά, θα του έχεις και στο MSI Snow μόνο ή πας για dual/triple boot?

Πωω KP όλη την ώρα? Άντεξε ρε.. να μην αντέξει!!

Δεν ξέρω τπτ για το D250 θα δούμε, αφού έρχεται στα χέρια μου δεν ζητάω πολλά..

Patatui
12-27-2009, 09:16 PM
Όχι δεν είναι πολλά, θα του έχεις και στο MSI Snow μόνο ή πας για dual/triple boot?

Πωω KP όλη την ώρα? Άντεξε ρε.. να μην αντέξει!!

Δεν ξέρω τπτ για το D250 θα δούμε, αφού έρχεται στα χέρια μου δεν ζητάω πολλά..
Σκεφτομαι για κανα ΧP (20GB) για καθε ενδεχόμενο..εσυ τι λες?? για Triple με 160GB δεν παει :-|

SomniusX
12-27-2009, 09:22 PM
Βρε εγώ είχα βάλει 4!! :p

Patatui
12-27-2009, 09:23 PM
Βρε εγώ είχα βάλει 4!! :p
lol...Εγω ειμαι του λιγα και καλα χαχαχαχ:D

SomniusX
12-27-2009, 09:29 PM
Τότε xp/osx για να είσαι μέσα!

Patatui
12-27-2009, 09:32 PM
Τότε xp/osx για να είσαι μέσα!

Ετσι θα κανω;)
Ρε με MSI Wind U123 πχ...πεζουν μεγαλες διαφορες η ειναι το ιδιο πραγμα και θα δουλευουν ολα μια χαρα?

SomniusX
12-27-2009, 09:36 PM
U123 δεν γνωρίζω τόσο καλά θέλει ψάξιμο στα wind forums..!!

Patatui
12-28-2009, 05:09 PM
U123 δεν γνωρίζω τόσο καλά θέλει ψάξιμο στα wind forums..!!
To θεμα έκλεισε παράγγειλα U100 Black στα 345 ευρω!
Thnks Blood

Lays
12-30-2009, 11:08 PM
an katafero na valo mac tha ine main :P

SomniusX
12-30-2009, 11:51 PM
Έτσι σε θέλω! :p

Angelost
01-02-2010, 06:03 PM
Το δικό μου πάντως από τη στιγμή που το έβαλα, εκτός από μία φορά που μπήκα στα 7 για να κάνω μετατροπή τα tags στα mp3 κλπ από το iTunes για να βλέπει σωστά τα ελληνικά, δεν ξαναμπήκα.
Μακάρι εκεί στην Apple να ανταποκριθούν στο αίτημα να αφήσουν τους μη mac hardware χρήστες να εγκαθιστούν το λειτουργικό τους και να διευρύνουν την υποστήριξη από πλευράς υλικού.
Κι από τη στιγμή που δεν παίζω παιχνίδια, δεν το βλέπω να ξαναμπαίνω στα win...

SomniusX
01-02-2010, 06:16 PM
Μπήκες στα λόγια μου..

από την στιγμή που δεν παίζω παιχνίδια δεν υπάρχει λόγος για win

έτσι κι εγώ.. και επειδή έχω τούμπανο μηχανάκι όταν είναι υπάρχει και το crossover και το νέο wine-κάτι wrapper poυ βγάζει τρομερά γραφικά ακόμα και με το wolfenstein!!!

Angelost
01-02-2010, 06:54 PM
Και κάτι άλλο, εν μέρει άσχετο. Παρότι το Linux είναι open source, το OSX έχει όσα δεν έχουν τα Win και το Linux μαζί.
Όσοι εργάζονται πίσω από το εγχείρημα του OSX86 είναι άξιοι επαίνων.
Εάν δουλέψει το 10.6.2 θα γίνω δωρητής... (όχι οργάνων, απ'αυτό είμαι ήδη ^_^)

SomniusX
01-04-2010, 11:56 PM
Βασικά ξέρω ότι αποφάσισες να μην περάσεις σε snow, κι έτσι να πούμε ότι υπάρχει πολύς κόσμος που απλά γράφει για την Mac πλατφόρμα, γιαυτό τον τελευταίο καιρό έχει ανέβει, και με το filesystem και usersystem που έχει το Mac, θα είναι και η πλατφόρμα του μέλλοντος θα το δείτε..

θα πρέπει η m$ να συμφιλιωθεί και να ενσωματώσει *nx based fs αλλιώς δεν το βλέπω..