PDA

View Full Version : Καλησπερα παιδια,μια βοηθεια σας παρακαλω.


iceage2609
03-17-2010, 03:09 PM
Γεια σας παιδια,καλησπερα σε ολους.Δεν ειχα δει οτι υπαρχει ελληνικο Section και ειχα κανει την ερωτηση μου στο αγγλικο...Sorry παιδια.
Ειμαι αρχαριος γενικα απο υπολογιστες και με αρκετο διαβασμα εδω και περιπου ενα διμηνο εβαλα με Dual boot με τα Windows 7 το Ideneb 10.6 lite
Εχω εναν υπολογιστη:
GIGABYTE GA-EX58-UD3R
CPU: i7-920 LGA1366
CORSAIR TR3X6G1600C8 XMS3 DDR3 6GB (3X2GB) PC3-12800 (1600MHZ) TRIPLE CHANNEL KIT
GAINWARD 0636 GEFORCE GTX285 1GB HDMI PCI-E
Νομιζω οτι δουλευουν ολα κανονικα,καρτα γραφικων με Hardware acceleration,μνημη,ηχος και καμερα USB.
Ωστοσο δεν μπορω,μαλλον δεν ξερω πως να το κανω να δει πανω απο εναν Core και φοβαμαι μην κανω κατι και διαλυσω ολο το συστημα.
Εδω ειναι και το Thred που ειχα κανει,και αυτα που δοκιμασα, γιατι οντως μολις πριν απο λιγο ειδα οτι εχει Ελληνικο Section και οχι επειδη μας υποτιμω,το αντιθετο.
http://www.infinitemac.com/f4/idened-10-6-lite-worked-on-gigabyte-ga-t5568/#post46347Υπαρχει καποιος οδηγος βημα προς βημα ή να κανω κατι παιδια βημα προς βημα να λυθει το προβλημα ή να το προσπαθησω και αν αναφερω πληροφοριες απο το συστημα ωστε να οδηγηθουμε στη λυση?
Πολλα ευχαριστω προκαταβολικα.
EDIT: Κατα την διαρκεια του customize στο Install με Vanilla kernel δεν μου επαιζε παιδια παροτι εχω Intel και μολις εβαλα Voodoo επαιξε(επρεπε να βαλω το πρωτο?)
Ναστε καλα.

SomniusX
03-17-2010, 06:27 PM
Καταρχάς καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Το ότι δεν σου βλέπει πάνω από ένα πυρήνα μου φαίνεται πολύ περίεργο.. εγώ by default τους είδε κομπλέ, αλλά δεν ξέρω να σου πω κάτι περισσότερο γιατί δεν το έχω αντιμετοπίσει ως τώρα!

Για να δούμε τα άλλα παιδιά που έχουμε εδώ μήπως κάποιος μπορεί να help!

tangon
03-17-2010, 06:31 PM
Καλησπέρα και σε σένα iceage2609 και καλώς όρισες στην παρέα μας.
Για το πρόβλημά σου κοίτα το παρακάτω link

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.8#Gigabyte

νομίζω ότι είναι ίδια με τη δική σου μητρική (GA-EX58-DS4) και από ότι λέει παίζει και με navilla kernel

Όταν λες Ideneb 10.6 lite μήπως εννοείς Ideneb v1.6 10.5.8 lite? Αν έχεις αυτή τη διανομή που σου γράφω και δεν επιλέξεις κανένα Kernel τότε βάζει το Vanilla Kernel

Για να δεις τί "βλέπει" το σύστημά σου από επεξεργαστές πηγαίνεις στο "μηλαράκι" της Apple πάνω στο μενού αριστερά και πατάς
About This Mac/More Info/Hardware
και βλέπεις στο δεξί μέρος του παραθύρου τι πληροφορίες σου λέει. Θα δεις κάτι σαν αυτό:

Hardware Overview:

Model Name: Mac Pro
Model Identifier: MacPro2,1
Processor Name: Intel® Core(TM)2 Quad CPU Q8400 @
Processor Speed: 2.70 GHz
Total Number Of Cores: 4
L2 Cache (per processor): 2 MB
CPU Features: FPU VME DE PSE TSC MSR PAE MCE CX8 APIC SEP MTRR PGE MCA CMOV PAT PSE36 CLFSH DS ACPI MMX FXSR SSE SSE2 SS HTT TM SSE3 MON DSCPL VMX EST TM2 SSSE3 CX16 TPR PDCM SSE4.1
Memory: 4 GB
Bus Speed: 1.33 GHz
Boot ROM Version: MP21.88Z.005C.B01.0608221120 (Apple Computer, Inc.)
Serial Number:


με τα κόκκινα γράμματα σου λέει πόσους Cores "βλέπει" το σύστημά σου.

Περιμένουμε νέα σου.

SomniusX
03-17-2010, 06:38 PM
@tangon ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση στο πρόβλημα του φίλου μας!

Για να δούμε τι θα μας απαντήσει! :D

tangon
03-17-2010, 06:41 PM
Όσο μπορώ βοηθάω φίλε SomniusX γιατί και εγώ έχω περάσει το ίδιο κανάλι με το φίλο μας.

iceage2609
03-17-2010, 07:29 PM
Γεια σας παιδια και ευχαριστω για την ανταποκριση.Ναι οταν λεω Ideneb 1.6 Lite εννοω την Ideneb v1.6 10.5.8 lite.
Να σας πω και μερικες πληροφοριες που ισως βοηθησουν παιδια και εσας για τη λυση.
Τα χαρακτηριστικα του PC τα εγραψα στο πρωτο ποστ.
Αρχικα σαν πειραματισμο το εβαζα σε Vmware,και στο Customize κατα την διαρκεια της εγκαταστασης τικαριζα Kernel Voodoo 9.5.0 και κανονικα εκανε την εγκατασταση κτλ κτλ.Οταν δοκιμασα να του βαλω στο VMware παλι Kernel Vanilla 9.5.0 δεν λειτουργουσε εκανε συνεχεια Reboot.
Οποτε υπεθεσα οτι και στην κανονικη μου εγκατασταση θα πρεπει να χρησιμοποιησω Kernel Voodoo 9.5.0.
Οποτε λοιπον αλλαξα απο το BIOS IDE σε ACHI και ολα τα υπολοιπα,μπηκα κανονικα στο Disk utility-master boot Partition και προχωρησα να κανω εγκατασταση.
Επελεξα:
Kernel Voodoo 9.5.0
Chameleon v2
Nvidia GT200 option 1gb και NV Darwin Enabler.
Ηταν τικαρισμενη μια επιλογη που ελεγε DSDT PAtcher και γενικα οτι αλλο ειχε τικαρισμενο το αφησα συν μερικα ακομη που εβαλα απο το διαβασμα σε διαφορα Sites οτι διορθωνουν πραγματα.
Μην τα πολυλογω bootarise κανονικα,και παροτι βεβαια την καρτα την ανεφερε σαν Unknown στα Specs ειναι πληρης σε λειτουργικοτητα.Hardware accelarated κτλ.
Για τον ηχο εριξα στο kext installer με drag n drop AppleHDA.kext-HDAenabler.kext και AC97audio.kext. και με καποιο απο αυτα χωρις να ξερω ποιο και αν χρειαζονται ολα επαιξε κανονικοτατα και ο ηχος.
Για την Microsoft camera Lifecam VX-1000 εριξα σε ενα Directory το Sonix_SN9C102pWebcam_component και δουλεψε και αυτη κανονικοτατα.
Μνημη κανονικα τα 6GB τα ειδε και γενικα το συστημα παει κανονικοτατα και καμπανα εκτος απο τους Core που ουτε στο Computer monitor αλλα ουτε και στα Specs που μου ειπατε να κοιταξω τους βλεπει.
http://i993.photobucket.com/albums/af55/iceage2609/screen-capture-1.png
http://img641.yfrog.com/img641/596/picture1yy.jpg

tangon
03-17-2010, 07:51 PM
Κατ' αρχήν άλλη συμπεριφορά έχει όταν κάνεις εγκατάσταση του MacOSX μέσω Vmware και άλλη όταν κάνεις "κανονική" εγκατάσταση. Στην "κανονική" εγκατάσταση μπορεί να δουλέψει καλύτερα με διαφορετικές επιλογές πχ να παίξει με vanilla kernel ενώ στην Vmware όπως είπες να μην παίξει. Αυτό δυστυχώς το διαπιστώνεις μόνο με εγκατάσταση από την αρχή (format και install).

Για τον ήχο τώρα, αλλά και γενικά το λέω, δεν βάζουμε όλα τα kexts που υπάρχουν για τον ήχο μαζί γιατί μπορεί να δουλεύει ο ήχος με κάποια από αυτά αλλά να παρατηρήσεις μετά πχ ότι δεν κάνει Shut down το σύστημα. Πολλές φορές τα πολλά kexts είναι υπεύθυνα γι' αυτό. Καλό θα είναι να δείς μέσα από τα spects της μητρικής σου ποια κάρτα έχει ώστε να βάλεις το σωστό kext και κανένα άλλο.

Για το ότι δεν βλέπει τους πολλούς πυρήνες του επεξεργαστή δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν ξέρω τί παίζει με τον i7. Κάνε όμως μια βόλτα στο net ή στο kexts.com μήπως υπάρχει κάτι που να σου ενεργοποιεί τους πυρήνες.

Αυτά από μένα.

iceage2609
03-17-2010, 08:12 PM
Ευχαριστω καταρχην παιδια για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας.Οπως ειπα ηταν η πρωτη μου εγκατασταση οποτε εκανα και αρκετα λαθη αλλα υποθετω μαθαινω και θα τα βελτιωσω.
Αν δω οτι δεν βγαζω ακρη θα δοκιμασω να κανω και Install απο την αρχη με Vanilla,μιας και τα προγραμματα που εβαλα τα εχω κρατησει οποτε λιγο το κακο.Εχω κανει και Time machine δισκο αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα δουλεψουν τα backup.
To κακο,μαλλον η γκαντεμια ειναι οτι υπαρχουν χιλιαδες οδηγοι για την UD5 της gigabyte ενω γιαυτην σπανιζουν ή δεν τους βρισκω :D
Εχεις δικιο με τα kexts απλα δεν το γνωριζα και βασικα αυτη τη στιγμη δεν ξερω με ποιο επαιξε τελικα....
Τελοσπαντων θα κοιταξω και εκει που μου ανεφερες και θα πω τα νεα μου,αν και διαβασα διαφορα για DSDT patching μετα κτλ για να τους δει.
Ναστε καλα παντως παιδια,η βοηθεια σας και γενικα η ανταποκριση για εμας τους νεους και πελαγωμενους ειναι πολυ σημαντικη.
I will be back.
Σας ευχαριστω.

iceage2609
03-18-2010, 06:03 PM
Διαβασα εναν οδηγο εδω http://www.infinitemac.com/f5/quad-core-anyone-t2968/post29222.htmlο οποιος ειναι ευκολος σχετικα στην υλοποιηση του και αναφερει εναν τροπο να Patcharei καποιος το DSDT για να εχει 4 πυρηνες.Ο οδηγος ειναι ευκολος απλα υπαρχουν δυο προβληματα.
Καταρχην ακομα και Hidden δεν εχω μεσα στο root directory dsdt.aml αλλα και οπως οταν ακολουθω την μεθοδο δεν υπαρχει πουθενα να γραφει Alias οπως στο παραδειγμα το δικο του.Το δικο μου αρχειο κανωντας το Patcher βγαζει αυτο εδω που επισυναπτω.
Βγαζετε καμια ακρη?
Ευχαριστω.

tangon
03-19-2010, 02:44 PM
Εδώ μπαίνεις σε βαθιά νερά. Αλλά για πες μου όταν λές "το δικό μου αρχείο κάνωντας το Patcher" από που το κάνεις patcher και με πιο πρόγραμμα?

iceage2609
03-19-2010, 03:37 PM
Εδώ μπαίνεις σε βαθιά νερά. Αλλά για πες μου όταν λές "το δικό μου αρχείο κάνωντας το Patcher" από που το κάνεις patcher και με πιο πρόγραμμα?
Κατεβασα το συγκεκριμενο patcher εδω http://forum.insanelymac.com/index.php?act=attach&type=post&id=38192
Το τρεχω,ανοιγει το τερμιναλ
παταω οκ,
με ρωταει τι OS to Emulate 0=Darwin, 1=WinXP, 2=WinVista
παταω 0 και συνεχιζει.
Δημιουργει ενα φακελο μεσα στο Directory του Patcher που λεγεται debug και εκει μεσα υπαρχει ενα αρχειο που λεγεται dsdt.dsl,το ανοιγω με Textedit αλλα εκει μεσα το δικο μου δεν αναφερει κατι σαν αυτο εδω
Processor (P001, 0x01, 0x00000810, 0x06) {}
Processor (P002, 0x02, 0x00000000, 0x00) {}
Alias (P002, CPU2)
Processor (P003, 0x03, 0x00000000, 0x00) {}
Processor (P004, 0x04, 0x00000000, 0x00) {}
Alias (P004, CPU4)
για να σβησω οπως γραφουνε τα Alias και να σωσω.Εψαξα το αρχειο με Finder δεν εχει πουθενα τιποτε τετοιο.Το δικο μου λεει
Processor (\_PR.CPU0, 0x00, 0x00000410, 0x06) {}
Processor (\_PR.CPU1, 0x01, 0x00000410, 0x06) {}
Processor (\_PR.CPU2, 0x02, 0x00000410, 0x06) {}
Processor (\_PR.CPU3, 0x03, 0x00000410, 0x06) {}
Processor (\_PR.CPU4, 0x04, 0x00000410, 0x06) {}
Processor (\_PR.CPU5, 0x05, 0x00000410, 0x06) {}
Processor (\_PR.CPU6, 0x06, 0x00000410, 0x06) {}
Processor (\_PR.CPU7, 0x07, 0x00000410, 0x06) {}
Processor (\_PR.CPU8, 0x08, 0x00000410, 0x06) {}
Processor (\_PR.CPU9, 0x09, 0x00000410, 0x06) {}
Processor (\_PR.CPUA, 0x0A, 0x00000410, 0x06) {}
Processor (\_PR.CPUB, 0x0B, 0x00000410, 0x06) {}
Processor (\_PR.CPUC, 0x0C, 0x00000410, 0x06) {}
Processor (\_PR.CPUD, 0x0D, 0x00000410, 0x06) {}
Processor (\_PR.CPUE, 0x0E, 0x00000410, 0x06) {}
Processor (\_PR.CPUF, 0x0F, 0x00000410, 0x06) {}το ενα κατω απο το αλλο.
Υποτιθεται οτι εφοσον κανω εδω τις απαραιτητες διορθωσεις θα πρεπει μετα να ριξω στο τερμινα με Dran n drop το dsdt.dsl και μετα το patcher και θα δημιουργησει ενα αρχειο με το ονομα dsdst.aml πατσαρισμενο πλεον για να το βαλω στο root.
Τα διαβασα εδω http://www.infinitemac.com/f5/quad-core-anyone-t2968/post29222.html
απλα εμενα δεν περιεχει το αρχειο οτι λεει και σε αυτον.
Σας ζαλιζω παιδια το ξερω,απλα προσπαθω και εγω να τα περιγραψω οσο καλυτερα μπορω μαις και επειδη ειμαι ασχετος μπορει να σας τα μπλεκω.
Ευχαριστω.

iceage2609
03-19-2010, 04:12 PM
Λεγωντας το δικο μου αρχειο εννοω αυτο που μου βγαζει κανωντας την διαδικασια,μεσα στο root μου εγωΔΕΝ ΕΧΩ κανενα αρχειο dsdt.aml μετα την εγκατασταση κρυμμενο ή μη για να το κανω αντικατασταση με αυτο που δημιουργει ο Patcher.
Απλα το γραφω για να τα ξεκαθαρισω λιγο καλυτερα.

tangon
03-19-2010, 07:18 PM
Πρόσεξε λίγο για να τα ξεκαθαρίσουμε.
Το dsdt.aml είναι ένα αρχείο που αντιστοιχεί σε κάθε μηχάνημα, δηλαδή περιέχει τα χαρακτηριστικά του κάθε μηχανήματος (επεξεργαστές, κάρτες ήχου κ.α.). Από τη στιγμή που δεν στο δημιούργησε η διανομή που έβαλες (αυτό συνέβη και σε μένα) τότε δεν υπάρχει στο δίσκο σου. Τώρα αν βρεις ίδιο με το δικό σου μηχάνημα και με τα ίδια χαρακτηριστικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Αν δεν βρεις ίδιο με το δικό σου, το δημιουργείς. Η διαδικασία είναι πάνω κάτω αυτή που περιγράφεις για να το δημιουργήσεις. Υπάρχει όμως αυτό το πρόγραμμα

DSDTPatcherGUI_1.0 (θα το βρείς με μια αναζήτηση στο net)

το οποίο σου δημιουργεί το δικό σου dsdt.aml το οποίο με αυτό το πρόγραμμα

DSDTSE

μετά μπορείς να δεις τα περιεχόμενά του (να τα αλλάξεις αν ξέρεις) και να το σώσεις στο δίσκο σου. Το πρόγραμμα αυτό σου τσεκάρει αν το dsdt σου έχει errors. Κανονικά δεν θα πρέπει να έχει ΚΑΝΕΝΑ error.
Προσπάθησε να κάνεις αυτά που σου περιγράφω και μου λες τα αποτελέσματα.

iceage2609
03-20-2010, 05:09 PM
Λοιπον εκανα ακριβως την διαδικασια που μου ειπες και δημιουργησα το δικο μου DSDT.aml με την βοηθεια του Patch το οποιο το εστειλε αυτοματα μεσα στο root Directory.
Εβγαλε 0 Εrrors αλλα 1 warning και 272 κατι Modifications(κατι τετοιο).
Αφαιρεσα λοιπον και απο το apple.boot.plist το cpus=1 και εκανα Reboot τιποτε.Κολλαει εκει που λεει Resettin IOcatalogue.
Εδω ειναι και το buid.log που βγαζει το Patcher--> http://www.mediafire.com/?jnwznnu1tw2
Eκανα επειτα με το DSDTE extract το .aml σε .dsl για να το διορθωσω αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω τι να διορθωσω στο Section των CPU για να τους δει.Αυτο μαλλον πρεπει να το βρω απο καποια ποστ αλλων με παρομοια mobo ή με την ιδια.
Εδω και το αρχειο dsdt.dsl -->http://www.mediafire.com/?d4z0uyiz2zn
Ψαχνω αλλα δεν βρισκω για να ειμαι ειλικρινης κατι,αν και εψαξα αρκετα.
Σας ευχαριστω παντως και ειδικα εσενα φιλε tangon για την υπομονη σου και το ενδιαφερον.

tangon
03-20-2010, 09:16 PM
Φίλε iceage2609 και εγώ δεν ξέρω καλά καλά τα περί DSDT. Εκείνο που ξέρω όμως είναι ότι αφού σου έβγαλε το δικό σου DSDT (όπως μου γράφεις) 0 errors σημαίνει ότι είναι αρκετά κοντά στο μηχάνημά σου.
Αν κατάλαβα, πάλι δεν σου "βλέπει" το σύστημα τους πολλούς επεξεργαστές? Κανονικά με το πατσαρισμένο DSDT θα έπρεπε να τους βλέπει. Αλλά πάντα στο hackintosh υπάρχει το αλλά!
Όπως σου έχω γράψει και σε προηγούμενο poste δεν ξέρω πώς συμπεριφέρεται ο i7 για να σε βοηθήσω παραπάνω. Κι εγώ στη θέση σου αυτές τις διαδικασίες θα έκανα. Πάντως ξαναψάξε στο net μήπως υπάρχει και άλλος με το ίδιο πρόβλημα και βρεις λύση.
Για όποια άλλη βοήθεια θέλεις, εγώ τουλάχιστον, είμαι εδώ.

iceage2609
03-21-2010, 01:26 PM
Φίλε iceage2609 και εγώ δεν ξέρω καλά καλά τα περί DSDT. Εκείνο που ξέρω όμως είναι ότι αφού σου έβγαλε το δικό σου DSDT (όπως μου γράφεις) 0 errors σημαίνει ότι είναι αρκετά κοντά στο μηχάνημά σου.
Αν κατάλαβα, πάλι δεν σου "βλέπει" το σύστημα τους πολλούς επεξεργαστές? Κανονικά με το πατσαρισμένο DSDT θα έπρεπε να τους βλέπει. Αλλά πάντα στο hackintosh υπάρχει το αλλά!
Όπως σου έχω γράψει και σε προηγούμενο poste δεν ξέρω πώς συμπεριφέρεται ο i7 για να σε βοηθήσω παραπάνω. Κι εγώ στη θέση σου αυτές τις διαδικασίες θα έκανα. Πάντως ξαναψάξε στο net μήπως υπάρχει και άλλος με το ίδιο πρόβλημα και βρεις λύση.
Για όποια άλλη βοήθεια θέλεις, εγώ τουλάχιστον, είμαι εδώ.
Νασαι καλα σε ευχαριστω για ολα,θα το ψαξω λιγο ακομη αλλιως θα το αφησω εως εχει ή θα δοκιμασω καποια στιγμη ενα καθαρο Installation απο την αρχη.