PDA

View Full Version : Back again με Iatkos v7


iceage2609
03-25-2010, 09:14 AM
Καλησπερα παιδια,αφου ειδα οτι δεν γινεται τιποτα με Ideneb και τους 4 πυρηνες,δοκιμασα και με αλλαγες ξανα στο Customize σε αλλα δυο Install απο την αρχη αλλα τιποτε,το πηρα αλλιως.
Πηγα σε Iatkos v7 10.5.7 και πηγαν ολα μια χαρα.Μπορω αν θελετε να γραψω και τις ρυθμισεις ωστε αν ενδιαφερεται καποιος να το δοκιμασει,μιας και απο οτι καταλαβα ποικιλουν σε συμπεριφορα απο συστημα σε συστημα ακομα και με μικρες αλλαγες.Εχω και εδω ενα μικρο προβλημα και θελω να ρωτησω εαν το εχει δοκιμασει κανεις.
Το προβλημα μου ειναι με το Update σε 10.5.8.Οταν του κανουν απο το Software Update της Apple αναβαθμιση σε 10.5.8 παει σε Kernel Panic.
Οποτε εχω δυο ερωτησεις:
1)Υπαρχει καποιος τροπος να κρατησω καποια πραγματα και να τα κανω Reinstall μετα απο πανω για ναμην μου κανει τετοιο κολλημα?ή καποια μεθοδος να γινει σωστα η αναβαθμιση?
2)Αν δεν κανω απο την Apple μπορω να δοκιμασω τα iDeneb 10.5.8 Combo Update ή iDeneb Delta Upgrade KIT v10.5.8.Εχει καποια διαφορα?Θα μου κανει προβλημα?Το εχει δοκιμασει κανεις?Να βαλω μετα και το iDeneb.Tool.v10.5.8.mpkg?
Αν μπορω να ποσταρω τα Specs παιδια ή αν ενδιαφερει οτι το συστημα εκατσε με τις ρυθμισεις αυτες,τις ποσταρω.

tangon
03-25-2010, 03:09 PM
Καλώς ήρθες και πάλι πίσω φίλε iceage2609. Βλέπω ότι βρήκες άκρη με τη διανομή Iatkos v7 10.5.7.
Τώρα όσο αναφορά το update σε 10.5.8, κατά τη δική μου γνώμη, υπάρχουν δύο τρόποι:
1. Ψάχνεις στο διαδίκτυο για guide update Iatkos v7 10.5.7 σε 10.5.8
2. Ψάχνεις να βρεις διανομή Iatkos v7 10.5.8 αν υπάρχει έτοιμη και αφού ξέρεις τις ρυθμίσεις μπορείς να κάνεις από την αρχή εγκατάσταση.

Μια εναλλακτική λύση είναι αν έχεις κάνει vanilla εγκατάσταση, που από ότι έχω διαβάσει μπορείς να κάνεις update από την Apple κατ΄ευθείαν. Όταν λέω vanilla εγκατάσταση εννοώ να υπάρχει στο δίσκο σου ο φάκελος Extra όπου μέσα εκεί βάζεις τα patch αρχεία που χρειάζεται το μηχάνημά σου. Έτσι με το update της Apple δεν σου "πειράζει" τον Exrta φάκελο και το update γίνεται με επιτυχία.

Από τα λεγόμενά σου όμως βλέπω ότι προσπάθησες με το update από Apple και σου έβγαλε Kernel Panic. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις κάνει vanilla εγκατάσταση.

Και κάτι τελευταίο. Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις update από 10.5.7 σε μία άλλη με update της ίδιας διανομής και όχι από κάποια άλλη.

Αυτά είχα να σου πω εγώ. Δεν ξέρω αν άλλος από τα παιδιά εδώ έχει καμία καλύτερη λύση.

SomniusX
03-25-2010, 03:11 PM
Καλησπέρα αδερφέ iceage2609 (http://www.infinitemac.com/../../member.php?u=24432), γενικά για να πετύχεις Snow σε ένα μηχάνιμα πρέπει να έχεις άγιο, είναι γνωστό..

Αφού την παλεύεις οκ με 10.5.χ τότε μην σκας δεν χάνεις και πολλά, τα ίδια παίζουν δεν αλλάζει δλδ κάτι.. ειδικά αν είσαι τύπος καθημερινής χρήσης.

Δεν κάνεις ΠΟΤΕ Software Update το λειτουργικό από μια έκδοση σε άλλη, πάντα ή ρωτάς ή ψάχνεις! Ειδικά το 10.5. σκάει κατευθείαν..

Τώρα 1) υπάρχει τρόπος και τον περιγράφω αναλυτικότητατα εδώ, (δεν ψάχνετε καθόλου ρε παιδιά αααα)
στο HellasProject.com (http://hellasproject.com/osx/guides-step-by-step/clone-your-system/) http://hellasproject.com/osx/guides-step-by-step/clone-your-system/
και εδώ στο InfiniteMac.com How to Clone Your Current System (http://www.infinitemac.com/f83/how-to-clone-your-current-system-greek-t4981/) http://www.infinitemac.com/f83/how-to-clone-your-current-system-greek-t4981/

Λίγο χρονοβόρο, αλλά το μόνο που καταφέρνεις να έχεις πλήρης κλώνο του συστήματός σου..

Για το 2) μπορείς με το combo update 10.5.8 του ideneb να κάνεις δουλειά, αλλά δεν γνωρίζω περισσότερα για τις διαφορές μεταξύ των δύο που αναφέρεις.. Δυστυχώς εδώ θα πρέπει να μας βοηθήσει κάποιος από τα υπόλοιπα μέλη της Ελληνικής Κοινότητας.. ΑΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ..

Εμείς ενδιαφερόμαστε για κάθε επιτυσές και μή σύστημα, αν δεν σου κάνει κόπο υπάρχει το θέμα "Μοιραστείτε την Επιτυχία σας" όπου μπορείς να postάρεις!

....2. Ψάχνεις να βρεις διανομή Iatkos v7 10.5.8 αν υπάρχει έτοιμη και αφού ξέρεις τις ρυθμίσεις μπορείς να κάνεις από την αρχή εγκατάσταση.

Μια εναλλακτική λύση είναι αν έχεις κάνει vanilla εγκατάσταση, που από ότι έχω διαβάσει μπορείς να κάνεις update από την Apple κατ΄ευθείαν. Όταν λέω vanilla εγκατάσταση εννοώ να υπάρχει στο δίσκο σου ο φάκελος Extra ....

Ο φίλος μας πρέπει να παίζει με τον Chameleon V1 που δεν λειτουργεί με /Extra, άρα ξεχνάμε το Vanilla Upgrade!
Επίσης δεν πρέπει να υπάρχει iAtkos 10.5.8 από την ομάδα που το φτιάχνει, ετοιμάζουν το καινούργιο, νομίζω..

tangon
03-25-2010, 03:20 PM
Ευχαριστώ SomniusX για τις διευκρινίσεις που κάνεις ώστε να μην υπάρχουν ασάφειες.

Απλά παρέθεσα στον φίλο μας τη λογική σειρά που θα ακολουθούσα εγώ.

Συμφωνώ μαζί σου ότι θέλει αρκετό ψάξιμο στο net ώστε να βρίσκει κανείς πληροφορίες για το σύστημά του.

SomniusX
03-25-2010, 03:25 PM
Ευχαριστώ SomniusX για τις διευκρινίσεις που κάνεις ώστε να μην υπάρχουν ασάφειες.
Απλά παρέθεσα στον φίλο μας τη λογική σειρά που θα ακολουθούσα εγώ.
Συμφωνώ μαζί σου ότι θέλει αρκετό ψάξιμο στο net ώστε να βρίσκει κανείς πληροφορίες για το σύστημά του.

Αδερφέ, thanx :P
Κοίτα αν το έκανες έτσι με chamy v1 heh θα έψαχνες για σύστημα μετά hooooho!

Το ψάξιμο μάγκες συνεπάγεται.. θέλει πολύ αρκετό υπομονή και επιμονή..

Τι να πω κι εγώ που πάλευα από Μάιο του 2006 μέχρι Μάρτιο του 2007 για το πρώτο μου h4ck (έχω μάρτηρα τον ThrilOSX). Προσπαθούσα hardware, ρυθμίσεις δοκιμές, τότε που η κοινότητα δεν ήταν τόσο διευρημένη.. so, feel luck μάγκες, υπάρχουν τρόποι για σχεδόν όλα.. "πλέον" heh! :D

iceage2609
03-25-2010, 11:57 PM
Παιδια ναστε καλα για τις απαντησεις σας.Α δηλαδη ενα μηνα που παιδευομαι εγω και αυτα που εχω καταφερει πολλα ειναι?Και νομιζα ειμαι τοσο στουρνος που λεω ενα μηνα εχω και δεν μπορω να βρω ακρη.:D:D:D

Λοιπον εκανα το εξης παιδια,περασα κανονικοτατα το iatkosv7 με τα εξης:


Main iAtkos System v7
Chameleon v2
Extra Directory
DSDT
DSMOS
APIC Driver
Disabler
OHR
Remove TyMCE
AHCI
Intel SATA / IDE
JMicron SATA / IDE
Nvidia GT200 Driver

Natiti Enabler
Post Install

Και μπαινει κανονικοτατα,καμπανα,περναω μετα και AppleHDA.kext και επαιξε και ο ηχος κανονικοτατα.Ολα κομπλε.Μνημες,καρτα γραφικων...πυρηνες 4...at last. σε εκδοση 10.5.7
Παμε λοιπον για το 10.5.8
1)περναω Update της Apple κανονικα,κανω Reboot φυσικα χτυπαει Error
i)ειχα παρει ομως backup πριν το κανω και ειχα βαλει στα Windows το φακελο extensions οπως ηταν ολοκληρο.
Μπαινω απο windows τον ξαναριχνω και κανω Replace
ii)Ξαναbootaro με το DVD κανω Fix Permissions
iii)Reboot μπαινω χωρις DVD με -x -f σε safe mode και μπαινει κανονικα,κανω και Repair Permissions ξανα ολα κομπλε.
Στην επανεκκινηση μπαινει κανονικοτατα και με Version 10.5.8
iv) Παω να κανω ειτε Restart ειτε Shutdown....γιοκ.

2)Το ξανακανω απο την αρχη και περναω το ideneb compo update Full.
Kανω Reboot χτυπαει Error,ιδια διαδικασια με πριν ολα τα βηματα.
ii) Ομοιως
iii)Ομοιως
iv) Ομοιως

3)Το ξανακανω απο την αρχη και περναω το ideneb Delta compo update που ειναι για τις 10.5.7 εκδοσεις.
Ολα τα βηματα ιδια το αποτελεσμα παλι το ιδιο.Κοιταξα τα Extensions μου και εχω μεσα το Openhaltkext.
Οι φωτο ειναι το Error δεν μπορω να καταλαβω ποιο ρημαδιασμενο χτυπαει τωρα και κανει το σφαλμα.Δοκιμασα και με το Tool του Ideneb Package που αφαιρει Kernel οπως λεει και αφηνει μονο το mach_kernel....τπτ.
Δεν νομιζω να υπαρχει προεγκατεστημενη iatkos v7 10.5.8...αν υπαρχει ριχτε το να το ψαξω.
Vanilla δεν εχει στην επιλογη,εχει μονο 9.5.0 vodoo και 9.7.0 vodoo,αν το αφησω χωρις να τικαρω κατι βαζει Vanilla?
Παραλληλα το ψαχνω παιδια αλλα οπως καταλαβατε δεν ειμαι και κανενας ειδημων....:p:p
Εδω το σφαλμα.

SomniusX
03-26-2010, 02:09 AM
Καταρχάς γιατί έτσι

Intel SATA / IDE
JMicron SATA / IDE

τον Intel ή το. Jmicron βάζεις αναλλογα με τι έχεις όχι και τα δυο.. Το OpenHaltRestart δεν σε χαλάει, μπορεί κάτι με το APIC στο bios να έχει θέμα..

Δοκίμασε με λιγότερα και βλέπεις..

Αααα και κάτι άλλο, γιατί λυσσαξες για 10.5.8, δεν κερδίζεις και τπτ πάνω από το 10.5.7, έχω με το Snow ούτε 10.6.1 δεν είμαι στο 10.6.0 έμεινα γιατί δεν έχω λόγο να ανέβω!

Δούλεψε το έτσι λίγο καιρό να μπεις στα κατατοπια και τα βρίσκεις αργότερα τι παίζει αδερφε!!

iceage2609
03-26-2010, 02:21 AM
Καταρχάς γιατί έτσι

Intel SATA / IDE
JMicron SATA / IDE

τον Intel ή το. Jmicron βάζεις αναλλογα με τι έχεις όχι και τα δυο.. Το OpenHaltRestart δεν σε χαλάει, μπορεί κάτι με το APIC στο bios να έχει θέμα..

Δοκίμασε με λιγότερα και βλέπεις..

Αααα και κάτι άλλο, γιατί λυσσαξες για 10.5.8, δεν κερδίζεις και τπτ πάνω από το 10.5.7, έχω με το Snow ούτε 10.6.1 δεν είμαι στο 10.6.0 έμεινα γιατί δεν έχω λόγο να ανέβω!

Δούλεψε το έτσι λίγο καιρό να μπεις στα κατατοπια και τα βρίσκεις αργότερα τι παίζει αδερφε!!

Mmm πως ξέρω αν πρέπει να βάλω sata η αν πρέπει να βάλω mikron?
Το πρόβλημα δεν είναι το 10.5.8.Μια χαρά κάθομαι στο 10.5.7,το θέμα είναι ότι ούτε αυτό κάνει restart.Πριν εννοούσα manual του έκανα γιατί έκανε error.
Κάτι παίζει με το βίος η κάτι απόαπό αυτά που λες γιατί δεν κάνει γενικά restart.
Έχεις καμια πρόταση για Βίος ρυθμίσεις?

tangon
03-26-2010, 09:52 AM
Λοιπον εκανα το εξης παιδια,περασα κανονικοτατα το iatkosv7 με τα εξης:


Main iAtkos System v7
Chameleon v2
Extra Directory
DSDT.....

SomniusX, δεν ξέρω και γι' αυτό σε ρωτάω για το φίλο μας. Βλέπω στην εγκατάσταση έχει βάλει και Extra φάκελο. Δεν μπορεί να κάνει τίποτα με αυτή την περίπτωση και να κάνει update για 10.5.8 αφού έχει φαγωθεί να το βάλει? Λέω, αν γίνεται!

SomniusX
03-26-2010, 10:57 AM
Τώρα έχει βάλει chamy2 πριν δεν είχε νομίζω, σωστά ? ή τα έχω μπερδέψει..

tangon
03-26-2010, 12:33 PM
Πολύ σωστά τα λες!

Με Chameleon2 και Extra folder λέω μήπως και μπορέσει. Έτσι αν θέλει να δοκιμάσει. Εγώ πάντως δεν έχω δοκιμάσει κάτι ανάλογο.

iceage2609
03-26-2010, 03:54 PM
Λοιπον παιδια ΕΠΙΤΥΧΙΑ νομίζω.
Εκανα οτι ειπε παραπανω ο φιλος ο SomniusX,εβαλα λιγοτερα και εψαξα να βρω ποιο εκανε το Error.
Λοιπον το σεταρισμα εγινε αφαιρωντας δυο ρυθμισεις.


Main iAtkos System v7
Chameleon v2
Extra Directory
DSDT
DSMOS
APIC Driver--->το εβγαλα αυτη τη φορα

Disabler
OHR
Remove TyMCE
AHCI
Intel SATA / IDE--->και αυτο το εβγαλα οπως σωστα ειπατε

JMicron SATA / IDE
Nvidia GT200 Driver

Natiti Enabler
Post Install

Εκανα την εγκατασταση ολα καλα και με Restart κανονικοτατο.
Οσον αφορα το Update απο 10.5.7 σε 10.5.8
Κανω Software Update της Apple κανονικα,Official μολις μου εβγαλε το μηνυμα,προσοχη ομως,πριν το κανω,κρατησα τον φακελο extensions του συστηματος σε στικακι αλλα και στα Windows μου.Ολοκληρο οπως ειναι μεσα στο System/Library.
Κανω λοιπον update σε version 10.5.8
-->Αμεσως μετα μπαινω απο windows και παιρνω το φακελο extensions που ειχα κρατησει οπως ειπα και με την βοηθεια του MacDrive τον κανω Replace,αντικαθιστωντας τον καινουργιο που δημιουργηθηκε μετα το Update
-->Επειτα μπουταρω απο το DVD του Iatkosv7 και φτιαχνω Permissions του δισκου με το Disk Utility
-->Ξαναμπουταρω αυτη τη φορα απο το δισκο κανονικα αλλα πληκτολογωντας -x -f και μπαινω σε safe mode στο συστημα.
-->ΞαναRepair Permissions και επειτα κανω restart και voilaaaaa.10.5.8 UP to DATE και δουλευει κανονικοτατα απο οτι φαινεται.:)
Σε λιγο θα ξαναπερασω το kext του ηχου και ελπιζω να μην εχω προβλημα εκει γιατι θα τραβηξω τις κοτσιδες μου.:pΣας ευχαριστω για συμβουλες θα επανελθω με τον ηχο.

iceage2609
03-26-2010, 07:05 PM
Λοιπόν παιδιά,εντάξει και ο ήχος με ένα AppleHDA.kext που είχα ανάμεσα σε αλλα και ούτε που θυμάμαι από που το κατέβασα και πως ήταν στην κατοχή μου μαζί με κάποιους άλλους drivers για τη mobo μου που τα κραταω ολα σε φακελους και στο στικακι.
Το πέρασα με το kext utility και όλα πήγαν καλά,κανονικα ο ηχος και απροβληματιστα.
Λοιπον σειρα μετα ειχε η USB καμερα,εχω μια της Microsoft την Lifecam Vx-1000.
Πηρα λοιπον ενα kext που βρηκα μετα απο ψαξιμο με ονομα με ονομα Sonix SN9C102p WebCam.component και δεν το εβαλα με kext utility, ουτε στο φακελο /system/library/extensions,το εβαλα οπως ελεγε εκει το μελος στο /library/Quicktime και απλα επαιξε, κανονικοτατα, ιδεα δεν εχω γιατι εκει και πως το επηρεαζει και λειτουργει....
Ειπαμε ασχετος :)
Το θεμα του Time machine.....Λοιπον δεν δουλευε σε εμενα απο την μανα του,και γενικα στο Iatkos v7 (http://www.infinitemac.com/showthread.php?p=46651#post46651) δεν δουλευει απροβληματιστα απο την αρχη,οπως ας πουμε στο Ideneb.
Δηλαδη εκανε error "backup volume could not be found"
Δοκιμασα φορματ ενω ηταν Unmount,και διαφορα αλλα ομως τιποτε.Επειτα περασα ενα τροποποιημενο(αφου κρατησα φυσικα το παλιο) IONetworkingFamily.kext ριχνωντας το στο /system/library/extensions και αντικαθιστωντας το παλιο και μετα απο κοσνολα
sudo -s
*password*
rm -rf /System/Library/Extensions.mkext
chmod -R 755 /System/Library/Extensions/IONetworkingFamily.kext
chown -R root:wheel /System/Library/Extensions/IONetworkingFamily.kextΣε πολλους δουλεψε αμεσως μετα την επανεκκινηση,εμενα δυστυχως οχι.
Στη συνεχεια διαβασα οτι ειχε και μια δευτερη παραμετρο,να μην το κατεβασω με Safari!!!!!!!! γιατι
If you downloaded the kext using Safari, it has added an extended attribute to the file that will prevent the system from using it. This is new to 10.5 and is obviously an extended security measure. You can easily check this because there is an "@" symbol at the end of the permissions block on an ls : e.g., "drwxr-xr-x@ 10 root wheel 340 2 Nov 14:47 Contents"
The people who got this to work probably downloaded using Firefox.αφου εβρισα λιγο εκανα το Fix
bash-3.2# xattr IONetworkingFamily.kext/
com.apple.quarantine <=== not going to work with this!
And to fix this, run:
cd /System/Library/Extensions
xattr -d com.apple.quarantine IONetworkingFamily.kext που παλι δουλεψε σε ορισμενους αλλα οχι σε εμενα και επειτα
cd /System/Library/Extensions
find IONetworkingFamily.kext -exec xattr -d com.apple.quarantine {} \;
This will take a minute. Ignore the "No such xattr: ..." warnings.αλλα παλι τπτ.
Η ΛΥΣΗ?
Για να δουλεψει το Time machine backup για καποιον ακομη μυστηριωδη λογο θα πρεπει ανοιγωντας τις συνδεσεις δικτυου να ειναι ethernet interface en0 ενω σε εμενα ηταν ethernet interface en2
Ετσι λοιπον
/Library/Preferences/SystemConfiguration/NetworkInterfaces.plist (backup first) και το σβηνουμε και μετα επανεκκινηση οποτε και δουλεψε μετα κανονικοτατα.

Συγνωμη για το τεραστιο ποστ και που σας κουρασα,αλλα βαζω και τα ενδιαμεσα σταδια που σε εμενα απετυχαν γιατι σε καποιον μπορει με την μια να δουλεψουν να μην δοκιμαζει ολες τις λυσεις.
Θα προσπαθησω να κανω ενα ποστ αν και δεν εχω τις γνωσεις σαν οδηγο στο Section που μου ειπατε με ολα τα kexts-files.
Τωρα το εχω στο δευτερο δισκο μου,θα το δοκιμασω καποιες μερες και μετα θα το βαλω στον πρωτο.Εκει εχω σε Dualboot Windows και Ideneb 10.5.8 τα οποια θα κλωνοποιησω οπως μου ειπατε και μετα θα σβησω βαζωντας απο πανω το συτημα αυτο τωρα βημα προς βημα.
Ευχαριστω παρα πολυ παιδια θα επανελθω.

SomniusX
03-26-2010, 07:36 PM
Αδερφέ, αν τέτοια post ήταν κάθε μέρα, δλδ βήμα βήμα όπως ωραία τα λες, δεν θα είχανε όλοι απορίες..

Τέτοια post είναι που αξίζουν 5 αστέρια..

keep up mate!!! :D :D :D =)

tangon
03-27-2010, 08:33 AM
Μπράβο και από μένα φίλε iceage2609 για το αναλυτικό σου post.

stratus
03-13-2011, 05:16 PM
συγνώμη για το ξεθάψιμο του θέματος αλλά update μόνο σε safari itunes mail χωρίς το 10.5.8 μπορείς να κάνεις μεμονομένα ή αν το δοκιμάσεις θα πας πάλι για εγκατάσταση