PDA

View Full Version : Νέα συμβατή κάρτα γραφικών χωρίς πολλές διαδικ^


andreas122
04-18-2010, 01:44 PM
Γεια!, πρώτη φορά που γράφω εδώ, Επειδή λοιπόν σκοπεύω να πάρω μια κάρτα γραφικών με τιμή περίπου 50ε θα ήθελα να μου πείτε μερικές που να δουλέψουν καλά στο OS x snow leopard κατευθείαν ή χωρίς πολλές διαδικασίας ή να δουλεύει πολύ εύκολα. :)

~ Albatron 8800 GT SVGA
~ http://www.skroutz.gr/s/67024/Point-of-View-GeForce-9400GT-1GB.html
για αυτές τις κάρτες γραφικών τι γνώμη έχετε?
δουλεουν στο os x leopard ή snow leopard? :eek:

iceage2609
04-19-2010, 04:40 PM
Δεν ειμαι και καλος γνωστης του θεματος,απλα μπορεις να ριξεις μια ματια σε αυτη τη λιστα με συμβατο υλικο και με τι τροπο επαιξε ή αν επαιξαν και ποια τμηματα και αναλογα να αποφανθεις.
Δες εκει που λεει για καρτες γραφικων http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.0

andreas122
04-19-2010, 04:55 PM
Σε ευχαριστώ, αυτό το λινκ έψαχνα.

Ξέρει κανείς άλλος αν η '' Albatron 8800 GT SVGA'' δουλεύει στο os/x ?
υπάρχει κανείς που να ξέρει τι σημαίνει το ''8800 GT'' ?... δηλαδή μόνο αυτό παίζει ρόλο αν θα δουλεύει ή όχι?...θέλω να πω υπάρχουνε διάφορές μάρκες που έχουν το ίδιο ''8800 GT'' αυτό σημαίνει ότι αν δουλεύει μια από αυτές θα δουλέψουν και οι υπόλοιπες?

Αν ξέρετε πείτε γιατί έχει μείνει μόνο ένα κομμάτι σε καλή τιμή, μέχρι αύριο οποίος ξέρει ή (νομίζει) κάτι ας το πει.

iceage2609
04-19-2010, 05:12 PM
Οχι δεν σημαινει οτι εαν δουλεψει σε μια θα δουλεψει και σε αλλες γιατι τα Chipset ειναι διαφορετικα.
Δηλαδη εαν υπαρχει ΑΤΙ 8800 GT και υπαρχει και Nvidia Geforce 8800GT δεν σημαινει οτι εαν δουλεψει στη μια δουλευει και στην αλλη,ειναι αλλο Chipset.
Παιζει ρολο το 8800 γιατι ειναι το μοντελο της συγκεκριμενης καρτας με οτι την συνοδευει απο αποψη Hardware.
Για παραδειγμα η δικη μου καρτα ειναι Nvidia GTX 285 και παιζει με τον Χ τροπο.
Εαν παρω μια καρτα GEforce GTX 295 δεν σημαινει ουτε οτι θα παιζει,ουτε οτι θα παιζει με τον ιδιο τροπο.
Πολλα παιζουν και ιδιες καρτες αλλα διαφορετικων κατασκευαστων.
Τωρα υπαρχουν παραπλησια πραγματα σε Chipsets ή καποια που δουλευουν σε μια και δουλεψαν και σε αλλη αλλα δεν το γνωριζω.
Καλυτερα να περιμενεις καποια απο τα παιδια να σου απαντησει,τα οποια γνωριζουν και επι του θεματος.
Το λινκ μπορεις να το αλλαξεις στο τελος και οπου λεει 10.6.0 να το κανεις 10.5.7 ή 10.5.8 αναλογα και για διαφορες Version του Leopard.
Για περισσοτερα,σωστοτερα και πιο τεκμηριωμενα περιμενε τα παιδια που γνωριζουν επ'ακριβως.

andreas122
04-19-2010, 05:44 PM
οκ εννοείτε οτι θα περιμένω και τους υπολοίπους να απαντήσουν...
και κάτι άλλο, μια κάρτα που χρησιμοποιεί ''Τύπος Μνήμης DDR3'' θα λειτουργεί σε έναν υπολογιστή που έχει μητρική πλακέτα που χρησιμοποιεί μνήμη ραμ DDR2 ?

όταν λές διαφορά version? δεν το ήξερα αυτό, δηλαδή κάθε πότε βγαίνουν καινούργια leopard? και τι διαφορά έχουν?...το snow leopard έχει κάποια σχέση με κάποια έκδοση του leopard?

iceage2609
04-19-2010, 05:57 PM
και κάτι άλλο, μια κάρτα που χρησιμοποιεί ''Τύπος Μνήμης DDR3'' θα λειτουργεί σε έναν υπολογιστή που έχει μητρική πλακέτα που χρησιμοποιεί μνήμη ραμ DDR2 ?

Οχι.Δεν κανουν οι μνημες DDR3 σε πλακετα που χρησιμοποιει μνημες DDR2.
...αλλά αν υποθέσουμε ότι το chipset είναι το ίδιο τότε υπάρχουνε πιο πολλές πιθανότητες;

Απο το να μην ειναι ιδιο πιθανοτατα ναι,πιο πολλες,αλλα δεν σημαινει και τπτ.
Απεχει πολυ απο το να στηριχτεις σε αυτο και να υποθεσεις οτι θα παιξει κιολας σιγουρα για να την αγορασεις.


όταν λές διαφορά version? δεν το ήξερα αυτό, δηλαδή κάθε πότε βγαίνουν καινούργια leopard? και τι διαφορά έχουν?...το snow leopard έχει κάποια σχέση με κάποια έκδοση του leopard?
Eιναι διαφορετικα συστηματα.
Δες αυτες τις παραπομπες.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mac_OS_X_Leopardhttp://en.wikipedia.org/wiki/Mac_OS_X_Snow_Leopard10.5.Χ ειναι Leopard με 10.5.8 την τελευταια αναβαθμιση νομιζω της σειρας Leopard.
10.6.X ειναι σειρα Snow Leopard με την τελευταια αναβαθμιση της σειρας στο 10.6.3
Καθε ποτε το ξερει η Apple.

andreas122
04-19-2010, 06:00 PM
ναι αλλά αν η κάρτα γραφικών είναι DRR3 και η πλακέτα έχει μνήμη τοποθετημένη ραμ ddr2. ? π.χ. DDR2 (2GB)
πάλι δεν γίνετε?

iceage2609
04-19-2010, 06:16 PM
ναι αλλά αν η κάρτα γραφικών είναι DRR3 και η πλακέτα έχει μνήμη τοποθετημένη ραμ ddr2. ? π.χ. DDR2 (2GB)
πάλι δεν γίνετε?
Φυσικα και μπορεις.Εσυ μιλας για τη μνημη που λεει η καρτα γραφικων.Μπερδευτηκαμε..H μνημη της καρτας γραφικων δεν εχει καμια σχεση με τη μνημη του συστηματος.Για συμβατοτητα της καρτας γραφικων με τη μητρικη ελεγχεις σε τι θυρα κουμπωνει δηλαδη αν ειναι AGP ή PCI express.
Αλλο πραγμα το ενα αλλο το αλλο.Αλλο η μνημη του συστηματος,οπου αν η RAM ειναι DDR3 δεν κουμπωνει σε πλακετα που δεχεται DDR2.

Αν δηλαδη εσυ εχεις μητρικη που δεχεται ΜΝΗΜΕΣ DDR2 με PCI θυρα, για παραδειγμα, ελευθερη,μπορεις να βαλεις μια καρτα γραφικων με μνημη DDR3 που εχει pci υποδοχη και αυτη.
Mνημες RAM DDR 3 δεν μπορεις να βαλεις.

andreas122
04-19-2010, 06:22 PM
πάντως παραμένω εδώ για να με συμβουλέψει καπoιος για μια χαμηλότερη του ~50ε κάρτας γραφικών που θα είναι καλή και θα δουλεύει στο leopard και στο snow leopard. :)

Αν δηλαδη εσυ εχεις μητρικη που δεχεται ΜΝΗΜΕΣ ddr2 με pci θυρα, για παραδειγμα, ελευθερη,μπορεις να βαλεις μια καρτα γραφικων με μνημη ddr3 που εχει pci υποδοχη και αυτη.
Mνημες ram ddr 3 δεν μπορεις να βαλεις.

Αυτό ακριβός ήθελα να μάθω! :)

iceage2609
04-19-2010, 06:32 PM
πάντως παραμένω εδώ για να με συμβουλέψει καπoιος για μια χαμηλότερη του ~50ε κάρτας γραφικών που θα είναι καλή και θα δουλεύει στο leopard και στο snow leopard. :)
Μεινε γιατι δεν ειμαι και ο αρμοδιος για να σου πω τεχνικα και λεπτομερειες οποτε μην σου πω κατι το οποιο δεν ισχυει ή ειναι λαθος.

tangon
04-19-2010, 07:52 PM
andreas122 για την κάρτα γραφικών που ρωτάς είναι καλύτερα και για μεγαλύτερη συμβατότητα με το mac να αγοράσεις μια κάρτα της nVidia chipset. Από εκεί και πέρα εσύ διαλέγεις μέγεθος μνήμης της κάρτας γραφικών (500MB, 1GB VRam). Εκεί νομίζω ότι έχει να κάνει με την τιμή της κάρτας γραφικών.

Εγώ για παράδειγμα έχω πάρει και με αυτήν "τρέχω" το σύστημά μου, την

Palit GT 220 SVGA (PCI-Express, HDMI, 1GB)

η οποία παίζει και στο 10.5.8 και στο Snow 10.6.3

Θα μπορούσες να διαλέξεις και μια κάρτα της ΑΤΙ, αλλά γι' αυτές τις κάρτες είναι δύσκολο να βρεις τα σωστά kexts (extentions) ή installer για να τη δει σωστά το σύστημά σου.

Ενώ αντίθετα με την nVidia μπορείς να φτιάξεις μόνος σου μέσω EFI Strings ότι χρειάζεται για να τη δει το σύστημά σου με όλες τις λειτουργίες (σωστή VRam, πλήρη ανάλυση κλπ) όπως έχω κάνει εγώ.

andreas122
04-19-2010, 08:07 PM
α...οκ... πάντως οποίος έχει ακόμη να προτείνει ή να πει κάτι περί του θέματος εγώ θα είμαι εδώ.
tangon: μόνο αυτή την πληροφορία ξέρεις? μήπως ξέρεις να πεις πια είναι τα κριτήρια και πιο κριτήριο ειναι πιο σημαντικό από το άλλο? (και οποίος άλλος ξέρει ας πει).

γενικός ότι γνωρίζετε πείτε το...(χρήσιμο θα μου είναι).

tangon
04-19-2010, 08:22 PM
tangon: μόνο αυτή την πληροφορία ξέρεις? μήπως ξέρεις να πεις πια είναι τα κριτήρια και πιο κριτήριο ειναι πιο σημαντικό από το άλλο? (και οποίος άλλος ξέρει ας πει).

Δεν κατάλαβα τί εννοείς κριτήρια.

Για μένα το πιο βασικό κριτήριο είναι η μάρκα γραφικών και συγκεκριμένα η nVidia που όπως σου είπα και πιο πάνω, είναι πιο συμβατή με το mac. Για μένα είναι must η συγκεκριμένη μάρκα.

andreas122
04-20-2010, 12:55 PM
Δεν κατάλαβα τί εννοείς κριτήρια.

Για μένα το πιο βασικό κριτήριο είναι η μάρκα γραφικών και συγκεκριμένα η nVidia που όπως σου είπα και πιο πάνω, είναι πιο συμβατή με το mac. Για μένα είναι must η συγκεκριμένη μάρκα.

δηλαδή σχεδόν πάντα η nvidia κάρτες δουλεύουν? σου έχει τύχει μια nvidia να μην δούλεψε?

tangon
04-21-2010, 05:34 PM
δηλαδή σχεδόν πάντα η nvidia κάρτες δουλεύουν? σου έχει τύχει μια nvidia να μην δούλεψε?

Όπως σου είπα υπάρχουν δύο τρόποι να κάνεις την κάρτα γραφικών να τη "δει" το σύστημα. Ο ένας τρόπος είναι μέσω kexts ή installer αν υπάρχει και ο άλλος μέσω EFI Strings. Αυτά αφορούν τις κάρτες nVidia. Τις περισσότερες φορές η κάρτα λειτουργεί καλύτερα με EFI Strings. Οπότε ναι, η nVidia κάρτες λειτουργούν σχεδόν πάντα (αυτές που γνωρίζω εγώ).

Για να καταλάβεις γιατί επιμένω για nVidia. Για τις ATI κάρτες πρέπει να είσαι τυχερός για να βρεις installer ή κάποιο kext που να τις υποστηρίζει. Από ότι έχω δει στο net υπάρχουν προβλήματα να στηθεί σωστά έως και καθόλου. Για παράδειγμα σε ένα παλιότερο μηχάνημα που έχω με κάρτα γραφικών ATI σε AGP slot (ΑΤΙ Radeon HD 2600 Pro) μετά από πολύ ψάξιμο (τρεις μήνες!) βρήκα installer που και πάλι δεν πήρα την πλήρη δυνατότητα της κάρτα μου. Δεν είχα διαφάνεια στο μενού, μου κολλούσε όταν πήγαινα στο Time Machine και δεν είχα ripples στο Dashboard