PDA

View Full Version : εγκατασταση mac σε pc


somethingnise
05-23-2010, 02:26 PM
έχω βάλει το mac os 10.6 στο hp pavilion dv7 1199ev μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω drivers?έχω ψάξει στο γουγλι δεν βρήκα και τπτ το ιδιαίτερων.thanks

tangon
05-23-2010, 05:09 PM
Από ότι βλέπω είναι το πρώτο σου post. Καλώς όρισες και καλή δύναμη στο hackintosh.

Από ότι βλέπω ζητάς drivers αλλά δεν μας λες ποια drivers χρειάζεσαι για να σε βοηθήσουμε.

somethingnise
05-23-2010, 06:15 PM
Από ότι βλέπω είναι το πρώτο σου post. Καλώς όρισες και καλή δύναμη στο hackintosh.

Από ότι βλέπω ζητάς drivers αλλά δεν μας λες ποια drivers χρειάζεσαι για να σε βοηθήσουμε.

καλος σας βρηκα ευχαριστω.το μοντελο μου ειναι το hp pavilion dv7 1199ev και χειαζομαι για το wifi Intel® WiFi Link 5100,για τα γραφικα του Nvidia Geforce 9600 Mobile GT - 512 MB,gia to bluetooth και την κάρτα ήχου και το πληκτρολόγιο
Microsoft Comfort Desktop 5000 GR wirlless 2.4ghz αλλά και γενικώς οτι drivers είναι για το συγκεκριμένο μοντέλο,ευχαριστώ.

tangon
05-23-2010, 07:04 PM
Για πες μου αν χρησιμοποίησες κάποια έτοιμη διανομή ή έχεις κάνει εγκατάσταση από original 10.6 βάζοντας κάποια patch?

somethingnise
05-23-2010, 07:09 PM
Για πες μου αν χρησιμοποίησες κάποια έτοιμη διανομή ή έχεις κάνει εγκατάσταση από original 10.6 βάζοντας κάποια patch?

αυτό έχω κατεβάσει http://thepiratebay.org/torrent/5269611

tangon
05-23-2010, 07:20 PM
αυτό έχω κατεβάσει http://thepiratebay.org/torrent/5269611

ΟΚ κατάλαβα. Έψαξες να δεις στο customize του installer που κατέβασες αν είχε τους drivers που ψάχνεις?

Όλα αυτά στα λέω γιατί πρώτα ψάχνουμε να βρούμε πια διανομή μας κάνει σύμφωνα με τα εξαρτήματα του υπολογιστή μας, ώστε να τα περιλαμβάνει αν όχι όλα τα περισσότερα και μετά κατεβάζουμε την αντίστοιχη διανομή. Για να μην παιδεύεσαι δηλαδή.

somethingnise
05-23-2010, 07:23 PM
απο οτι ειδα ειχε μόνο το πληκτολογιο

tangon
05-23-2010, 07:37 PM
Για κοίταξε στην παρακάτω διεύθυνση

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.0/Portables#HP_Pavilion_dv5-1190eg

που είναι ένα μοντέλο παρόμοιο με το δικό σου μήπως και κάνουν κάποια kexts που λέει ότι έχει βάλει αυτός και στο δικό σου σύστημα.

ΠΡΟΣΕΧΕ ΔΕΝ είναι ακριβώς ίδιο με το μηχάνημα που έχεις γι αυτό πριν κάνεις το οτιδήποτε κάνε πρώτα ένα backup το σύστημα μέχρι εδώ γιατί υπάρχει περίπτωση βάζοντας κάποιο kext να σου βγάλει Kernel panic και να μην σου δουλεύει τίποτε.

Η επιλογή είναι δική σου.

somethingnise
05-23-2010, 11:48 PM
Για κοίταξε στην παρακάτω διεύθυνση

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/hcl_10.6.0/portables#hp_pavilion_dv5-1190eg

που είναι ένα μοντέλο παρόμοιο με το δικό σου μήπως και κάνουν κάποια kexts που λέει ότι έχει βάλει αυτός και στο δικό σου σύστημα.

ΠΡΟΣΕΧΕ ΔΕΝ είναι ακριβώς ίδιο με το μηχάνημα που έχεις γι αυτό πριν κάνεις το οτιδήποτε κάνε πρώτα ένα backup το σύστημα μέχρι εδώ γιατί υπάρχει περίπτωση βάζοντας κάποιο kext να σου βγάλει kernel panic και να μην σου δουλεύει τίποτε.

Η επιλογή είναι δική σου.

έχει κάποια κεχτ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που να τα βάλω τι να κάνω αντικατάσταση?

tangon
05-24-2010, 08:14 AM
έχει κάποια κεχτ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που να τα βάλω τι να κάνω αντικατάσταση?

Θα τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Πρέπει από την εγκατάσταση που έχεις κάνει να έχεις επιλέξει σαν bootloader κάποιον Chameleon (εμείς χρειαζόμαστε τον Chameleon V2)

Αν ισχύουν τα παραπάνω θα πρέπει ο Chameleon να έχει δημιουργήσει στον δίσκο σου έναν φάκελο Extra. Τώρα πρέπει μέσα σ' αυτόν να υπάρχουν τα αρχεία com.apple.Boot.plist, smbios.plist, Extensions.mkext και ένας άλλος φάκελος Extentions.

Έτσι όποιο kext πρέπει να βάλεις, αυτό θα το βάλεις με το "χέρι" μέσα στο Extra/Extentions και μετά πρέπει με αυτό το πρόγραμμα

Kext Utility (θα το βρεις στο www.kexts.com σε αυτή τη διεύθυνση http://www.kexts.com/view/129-kext_utility_x64_for_snowleopard_(update).html)

να σύρεις το φάκελο Extentions πάνω στο Kext Utility και αυτό με τη σειρά του θα δημιουργήσει το Extensions.mkext.

Μετά αντικαθιστάς το φάκελο Extentions και το νέο Extensions.mkext πίσω στο φάκελο Extra (θα σου ζητήσει αντικατάσταση και φυσικά τον κωδικό σου). Τώρα είσαι έτοιμος να κάνεις επανεκκίνηση για να "φορτώσει" τα νέα kexts. Αν σου ξεκινήσει καλά και χωρίς KP (Kernel panic) το λειτουργικό θα "δει" τα υποσυστήματα του υπολογιστή σου.

Aυτή είναι η διαδικασία γενικά για όποιο kext θέλεις να περάσεις στο σύστημα. Αν ισχύουν όλα τα παραπάνω τότε το σύστημά σου θεωρείται "Vanilla" και αργότερα θα μπορείς να κάνει Update σε 10.6.2 ή 10.6.3 από την μαμά Apple χωρίς πρόβλημα όπως έχω κάνει και εγώ.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ όπως σου έχω ξαναγράψει υπάρχει περίπτωση αν τα kexts δεν κάνουν στο σύστημά σου να σου βγάλει kernel panic. Γι' αυτό ΠΡΟΣΕΧΕ τι βάζεις και πάντα να κάνεις ένα BACKUP στο σύστημά σου που δουλεύει.

Αυτά προς το παρόν και εδώ είμαστε για απορίες

somethingnise
05-24-2010, 09:45 AM
εχεις καμοια ιδεα που μπορει να ειναι ο φακελος extra?

tangon
05-24-2010, 11:14 AM
εχεις καμοια ιδεα που μπορει να ειναι ο φακελος extra?

Πρέπει να είναι στο δίσκο σου σαν φάκελος μαζί με τους άλλους φακέλους Applications, Library, System κτλ

Αν δεν υπάρχει εκεί τότε δεν το έχει εγκαταστήσει η διανομή που έχεις κατεβάσει (από όσα ξέρω εγώ)

somethingnise
05-24-2010, 11:18 AM
Πρέπει να είναι στο δίσκο σου σαν φάκελος μαζί με τους άλλους φακέλους applications, library, system κτλ

Αν δεν υπάρχει εκεί τότε δεν το έχει εγκαταστήσει η διανομή που έχεις κατεβάσει (από όσα ξέρω εγώ)

δεν υπαρχει εκει που λες,τωρα τι μπορω να κανω?

tangon
05-24-2010, 11:42 AM
δεν υπαρχει εκει που λες,τωρα τι μπορω να κανω?

ΟΚ. Αφού δεν υπάρχει τέτοιος φάκελος υπάρχει πιθανότητα (δεν παίρνω και όρκο) να είναι κρυφό partition του δίσκου που περιέχει τον φάκελο extra. Επειδή δεν γνωρίζω τη διανομή που έχεις κατεβάσει δεν ξέρω πώς χειρίζεται το όλο θέμα.

Εναλλακτικά κάνεις τα παρακάτω:

Κατεβάζεις (αν δεν έχεις) το Kext Helper b7 από εδώ

http://www.kexts.com/view/250-kext_helper_b7.html

το οποίο σου κάνει εγκατάσταση τα kexts στο S/L/E (System/Library/Extentions). Απλά ανοίγεις το πρόγραμμα και "σέρνεις" το/τα kexts που χρειάζεσαι στο παράθυρο του προγράμματος. Δίνεις από κάτω στο Password το δικό σου κωδικό (αν έχεις ορίσει) και πατάς το κουμπί

EASY INSTALL

Το πρόγραμμα θα σου εγκαταστήσει το/τα kexts που θέλεις στο S/L/E θα σου διορθώσει τα permissions και θα σου βγάλει μήνυμα ότι τα έχει εγκαταστήσει σωστά. Μετά κάνεις επανεκκίνηση.

Συνήθως, αν βρει κάποιο kext ίδιο με αυτό που πας να βάλεις, σου ανοίγει έναν φάκελο στο δίσκο σου που τον λέει Backup Extensions και βάζει εκεί αυτά που υπήρχαν από την αρχική εγκατάσταση.

Αν όλα πάνε καλά το σύστημα θα "ανέβει" και πάλι και τσεκάρεις τι "βλέπει" το λειτουργικό από τα kexts που έβαλες.

somethingnise
05-24-2010, 04:08 PM
ΟΚ. Αφού δεν υπάρχει τέτοιος φάκελος υπάρχει πιθανότητα (δεν παίρνω και όρκο) να είναι κρυφό partition του δίσκου που περιέχει τον φάκελο extra. Επειδή δεν γνωρίζω τη διανομή που έχεις κατεβάσει δεν ξέρω πώς χειρίζεται το όλο θέμα.

Εναλλακτικά κάνεις τα παρακάτω:

Κατεβάζεις (αν δεν έχεις) το Kext Helper b7 από εδώ

http://www.kexts.com/view/250-kext_helper_b7.html

το οποίο σου κάνει εγκατάσταση τα kexts στο S/L/E (System/Library/Extentions). Απλά ανοίγεις το πρόγραμμα και "σέρνεις" το/τα kexts που χρειάζεσαι στο παράθυρο του προγράμματος. Δίνεις από κάτω στο Password το δικό σου κωδικό (αν έχεις ορίσει) και πατάς το κουμπί

EASY INSTALL

Το πρόγραμμα θα σου εγκαταστήσει το/τα kexts που θέλεις στο S/L/E θα σου διορθώσει τα permissions και θα σου βγάλει μήνυμα ότι τα έχει εγκαταστήσει σωστά. Μετά κάνεις επανεκκίνηση.

Συνήθως, αν βρει κάποιο kext ίδιο με αυτό που πας να βάλεις, σου ανοίγει έναν φάκελο στο δίσκο σου που τον λέει Backup Extensions και βάζει εκεί αυτά που υπήρχαν από την αρχική εγκατάσταση.

Αν όλα πάνε καλά το σύστημα θα "ανέβει" και πάλι και τσεκάρεις τι "βλέπει" το λειτουργικό από τα kexts που έβαλες.

εκανα φορματ γιατι για να δω απο την αρχη για την εγκατασταση,εβαλα τα κεχτ στον φακελο kext utility κανοντασ δεξι κλικ και εμφανιση περιεχωμενα φακελου και μεσα εκει εβαλα τα κεχτ αλλα δεν γινετε κατι.

tangon
05-24-2010, 05:01 PM
εκανα φορματ γιατι για να δω απο την αρχη για την εγκατασταση,εβαλα τα κεχτ στον φακελο kext utility κανοντασ δεξι κλικ και εμφανιση περιεχωμενα φακελου και μεσα εκει εβαλα τα κεχτ αλλα δεν γινετε κατι.

Μάλλον δεν διάβασες καλά αυτά που σου έγραψα.

Με το πρόγραμμα Kext Helper b7 το ανοίγεις με διπλό κλικ και στο παράθυρο που σου εμφανίζει κάνεις drag and drop τα kexts που θέλεις να εγκαταστήσεις και μετά δίνοντας τον κωδικό σου στο σημείο Password και μετά πατάς EASY INSTALL και το πρόγραμμα κάνει εγκατάσταση τα kexts στο S/L/E

Τί δεν έχεις καταλάβει από αυτά που σου γράφω?

somethingnise
05-24-2010, 05:31 PM
Μάλλον δεν διάβασες καλά αυτά που σου έγραψα.

Με το πρόγραμμα Kext Helper b7 το ανοίγεις με διπλό κλικ και στο παράθυρο που σου εμφανίζει κάνεις drag and drop τα kexts που θέλεις να εγκαταστήσεις και μετά δίνοντας τον κωδικό σου στο σημείο Password και μετά πατάς EASY INSTALL και το πρόγραμμα κάνει εγκατάσταση τα kexts στο S/L/E

Τί δεν έχεις καταλάβει από αυτά που σου γράφω?
οκ το εκανα αλλα μονο τον ηχο εχω κανει την καρτα γραφικων το μλουτοοθ,το γουιφι θελω να κανω και της usb θηρες βαζω κατι και δεν δουλευει

tangon
05-24-2010, 05:45 PM
ΟΚ. Καλά πας μέχρι εδώ. Κατάλαβες τη διαδικασία με την εγκατάσταση των kexts.

Να έχεις υπόψιν σου ότι πρέπει να βάζεις μόνο ότι χρειάζεται και ότι δουλεύει από kexts. Αν κάποια που έχεις βάλει δεν δουλεύουνε καλό θα ήταν να τα βγάλεις από το φάκελο Extentions γιατί πιθανότατα να σου δημιουργήσουν πρόβλημα αργότερα.

Τώρα για την κάρτα γραφικών και για τα άλλα που μου γράφεις δοκίμασε στο www.kexts.com να βρεις τα kexts που θέλεις.

Δεν ξέρω αν στην αρχή που κάνεις εκκίνηση του Laptop σου κάνει reset CMOS?

somethingnise
05-24-2010, 05:47 PM
οταν κανω εκκινηση με παει σε ενα κενουργιο μενου που εχει ωγει για να διαλεξω το σηστημα.θπδατε μπορω να κανω?

tangon
05-24-2010, 05:58 PM
οταν κανω εκκινηση με παει σε ενα κενουργιο μενου που εχει ωγει για να διαλεξω το σηστημα.θπδατε μπορω να κανω?

Αυτό που σου βγάζει μάλλον είναι ο bootloader που σου είπα πιο πάνω και σωστά σου βγαίνει. Είναι σε περιβάλλον γραφικό ή σε γραμμή εντολών?

somethingnise
05-24-2010, 06:00 PM
γραμμη εντολων

tangon
05-24-2010, 06:16 PM
γραμμη εντολων

Αυτό δεν μας ενοχλεί έτσι πρέπει να είναι. Ναι αυτό που βλέπεις είναι ο bootloader που φορτώνει πριν από το σύστημα για να νομίζει το σύστημα ότι βρίσκεται σε "κανονικό" macintosh. Υπάρχει τρόπος να γυρίσει σε γραφικό περιβάλλον αλλά προς το παρόν, όπως σου είπα, δεν μας πειράζει.

Στο πάνω μέρος (στην πρώτη ή δεύτερη γραμμή) πρέπει να λέει ποιος bootloader είναι και ποια version.

Για να γυρίσω πάλι στα kexts καλό θα είναι να δοκιμάσεις κάθε φορά ένα ένα για το φόβο μην σου χαλάσει το σύστημα. Βάλε πρώτα πχ την κάρτα γραφικών και μόλις λύσεις το πρόβλημα αυτό προχώρησε στο επόμενο kext.

Εγώ έτσι θα έκανα.

somethingnise
05-24-2010, 06:44 PM
σου ειπα εχω βαλει την καρτα γραφικων αυτη βασικα την εκανα εγκατασταση βρηκα ενα ντριβερ,την καρτα υχου το μπλουτοοθ.τωρα θελω το γουιφι το καρντ ριτερ και τισ θιρεσ usb hdmi.

update μπορω να κανω?

tangon
05-24-2010, 07:41 PM
Τι update θέλεις να κάνεις?

somethingnise
05-24-2010, 08:46 PM
μου ζηται το σηστημα να κανει σε αλλη εκδωση προφανως

tangon
05-24-2010, 09:08 PM
μου ζηται το σηστημα να κανει σε αλλη εκδωση προφανως

Update από 10.6.0 σε 10.6.2 ή 10.6.3 είναι παρακινδυνευμένο να το κάνεις. Υπάρχει περίπτωση κάνοντας τέτοιο update να σου χαλάσει το σύστημα και να μην ξεκινάει καθόλου γιατί θα αντικατασταθούν τα πατσαρισμένα kext που έβαλες εσύ ή η διανομή με τα original της μαμάς Apple.

Από την άλλη μπορεί λέω μπορεί να κάνεις το update σε 10.6.2 ή 10.6.3 και να δουλέψει με τη μία. Δυστυχώς αυτό τα διαπιστώνεις μόνο με πειραματισμό, δηλαδή κάνε το και βλέπεις τι θα γίνει.

Αλλιώς μετά το update αν αποτύχει θα πρέπει να κάνεις τη γνωστή διαδικασία format και install από την αρχή.

Η επιλογή και πάλι δική σου γιατί το σύστημα που έχεις εγκαταστήσει δεν είναι Vanilla δεν έχει τον Extra φάκελο που λέγαμε σε προηγούμενο post ώστε να βάλεις τα πατσαρισμένα kext εκεί ώστε να μη στα πετάξει το update.

somethingnise
05-24-2010, 09:22 PM
δεν μπορω να βρω απο καπου μια εγκατασταση να εχει και το βανιλα?

excos
05-24-2010, 09:52 PM
Τον φακελο που ψαχνεις για στον chameleon ισως ειναι unhide γιαυτο δεν τα βλεπεις.
Παιξε πρωτα με αυτην την εγκατασταση που εχεις τωρα, μαζεψε τα kexts για το μηχανημα σου, δες πως λειτουργουν και αν ολα αυτα δουλευουν καλα και δεν εχεις κανενα προβλημα, μαθε και τι ειναι mac και πως δουλευουν τα UNIX λειτουργικα και τοτε μπορεις να προχωρισεις σε Vanilla αποκαλουμενη εγκατασταση.

ΥΓ. Μην βιαζεσε να μπεις στα βαθεια νερα αμεσως!!!!

somethingnise
05-25-2010, 08:58 PM
Τον φακελο που ψαχνεις για στον chameleon ισως ειναι unhide γιαυτο δεν τα βλεπεις.
Παιξε πρωτα με αυτην την εγκατασταση που εχεις τωρα, μαζεψε τα kexts για το μηχανημα σου, δες πως λειτουργουν και αν ολα αυτα δουλευουν καλα και δεν εχεις κανενα προβλημα, μαθε και τι ειναι mac και πως δουλευουν τα UNIX λειτουργικα και τοτε μπορεις να προχωρισεις σε Vanilla αποκαλουμενη εγκατασταση.

ΥΓ. Μην βιαζεσε να μπεις στα βαθεια νερα αμεσως!!!!
μαθενω γρηγορα δεν ειμαι ασχετος με τα pc οποτε μπορψ να μαθω γρηγορα και τα mac

Update από 10.6.0 σε 10.6.2 ή 10.6.3 είναι παρακινδυνευμένο να το κάνεις. Υπάρχει περίπτωση κάνοντας τέτοιο update να σου χαλάσει το σύστημα και να μην ξεκινάει καθόλου γιατί θα αντικατασταθούν τα πατσαρισμένα kext που έβαλες εσύ ή η διανομή με τα original της μαμάς Apple.

Από την άλλη μπορεί λέω μπορεί να κάνεις το update σε 10.6.2 ή 10.6.3 και να δουλέψει με τη μία. Δυστυχώς αυτό τα διαπιστώνεις μόνο με πειραματισμό, δηλαδή κάνε το και βλέπεις τι θα γίνει.

Αλλιώς μετά το update αν αποτύχει θα πρέπει να κάνεις τη γνωστή διαδικασία format και install από την αρχή.

Η επιλογή και πάλι δική σου γιατί το σύστημα που έχεις εγκαταστήσει δεν είναι Vanilla δεν έχει τον Extra φάκελο που λέγαμε σε προηγούμενο post ώστε να βάλεις τα πατσαρισμένα kext εκεί ώστε να μη στα πετάξει το update.[/q

να σε ρωτησω,μηπως υπαρχη τροπος να γινει εγκατασταση απο το σκληρο δισκο?γιατι εχω ωρει μια <<vanilia εκδοση αλλα ειναι dl και δεν εχω εγω να την τρεχω.

[quote=tangon;48434]Update από 10.6.0 σε 10.6.2 ή 10.6.3 είναι παρακινδυνευμένο να το κάνεις. Υπάρχει περίπτωση κάνοντας τέτοιο update να σου χαλάσει το σύστημα και να μην ξεκινάει καθόλου γιατί θα αντικατασταθούν τα πατσαρισμένα kext που έβαλες εσύ ή η διανομή με τα original της μαμάς Apple.

Από την άλλη μπορεί λέω μπορεί να κάνεις το update σε 10.6.2 ή 10.6.3 και να δουλέψει με τη μία. Δυστυχώς αυτό τα διαπιστώνεις μόνο με πειραματισμό, δηλαδή κάνε το και βλέπεις τι θα γίνει.

Αλλιώς μετά το update αν αποτύχει θα πρέπει να κάνεις τη γνωστή διαδικασία format και install από την αρχή.

Η επιλογή και πάλι δική σου γιατί το σύστημα που έχεις εγκαταστήσει δεν είναι Vanilla δεν έχει τον Extra φάκελο που λέγαμε σε προηγούμενο post ώστε να βάλεις τα πατσαρισμένα kext εκεί ώστε να μη στα πετάξει το update.
να σε ρωτησω,μηπως υπαρχη τροπος να γινει εγκατασταση απο το σκληρο δισκο?γιατι εχω ωρει μια <<vanilia εκδοση αλλα ειναι dl και δεν εχω εγω να την τρεχω.

tangon
05-26-2010, 12:02 PM
να σε ρωτησω,μηπως υπαρχη τροπος να γινει εγκατασταση απο το σκληρο δισκο?γιατι εχω ωρει μια <<vanilia εκδοση αλλα ειναι dl και δεν εχω εγω να την τρεχω.

Δεν καταλαβαίνω τί σημαίνει dl που μου γράφεις. Αν εννοείς ότι η διανομή που κατέβασες είναι για DVD Double layer πρέπει να την "κάψεις" σε ένα DVD DL και από εκεί να κάνεις εγκατάσταση.

Όχι, στην παρούσα φάση που είσαι εσύ δεν μπορείς να κάνεις εγκατάσταση από σκληρό δίσκο.

Πάντως πρέπει να πάρεις υπ' όψην σου τη συμβουλή του φίλου excos με αυτά που σου γράφει πιο πάνω, γιατί είναι πιο παλιός στο hackintosh και κάτι παραπάνω ξέρει!! Γιατί άλλο το λειτουργικό του PC και άλλο του Mac.

somethingnise
05-26-2010, 04:45 PM
καλα σηγουρα ειναι διαφορετηκα αλλα το να περιμενω ιποτηθεται να μα μαθω τα μακ και ιστερα να βαλω κατι πιο ολοκλιρομενο το θεωρο βλακια,πιστευω πως ειναι καλητερα να χερεις απο αρχη τη πεζει και να μην πεζεις και τσαμπα χανεις τον χρονο σου τεσπα ο καθενας με της αποψης του,ευχαριστω παντως για την βοηθεια σου.ναι για DVD Double layer ενοουσα,απλα πρωσπατθησα εκανα πα παρτισιον ακομα ενα μερος και εβαλα το σεταπ τον 8.5 γιγα και το εβαλα να ξεκηνηση απο εκει αλλα τσιφοσ τπτ δεν εγινε,γενικως ειναι σπαστικο να ψαχνις τοση ωρα ενω καποιος μπορει να ξερει την ληση και να μην στην λεει.

excos
05-26-2010, 07:01 PM
Το να κανεις φιλε μου οτι σου αρεσει στο μηχανημα σου ειναι δικαιωμα σου και δεν αντιλεγει κανεις σε αυτο.

Αλλα επειδη βλεπω οτι ακομα εισαι στο σημειο να κατεβαζεις διανομες για να κανεις εγκατασταση το OS x στο pc σου αντι να πας αμεσως σε εγκατασταση με retail.

Τοτε θα εχεις μια καθαρη εγκατασταση με EFI & vanilla kernel και τα αναλογα kexts (drivers) για τα παραθυρα, ωστε τα updates να μην σου χτυπανε!!!!!!

Οταν πετυχεις ολα αυτα τοτε θα εχεις ενα vanilla μηχανημα χωρις προβληματα.

ΥΓ. Ολα αυτα για να τα πετυχεις πρεπει και το μηχανημα σου να τα σηκωνει.

Φιλικα excos.

somethingnise
05-26-2010, 10:53 PM
Το να κανεις φιλε μου οτι σου αρεσει στο μηχανημα σου ειναι δικαιωμα σου και δεν αντιλεγει κανεις σε αυτο.

Αλλα επειδη βλεπω οτι ακομα εισαι στο σημειο να κατεβαζεις διανομες για να κανεις εγκατασταση το OS x στο pc σου αντι να πας αμεσως σε εγκατασταση με retail.

Τοτε θα εχεις μια καθαρη εγκατασταση με EFI & vanilla kernel και τα αναλογα kexts (drivers) για τα παραθυρα, ωστε τα updates να μην σου χτυπανε!!!!!!

Οταν πετυχεις ολα αυτα τοτε θα εχεις ενα vanilla μηχανημα χωρις προβληματα.

ΥΓ. Ολα αυτα για να τα πετυχεις πρεπει και το μηχανημα σου να τα σηκωνει.

Φιλικα excos.
αν ειχα θα το εκανα και δεν θα καθομουν αν πεζω και αν χανω την ωρα μου μετα kext