PDA

View Full Version : προβλημα σε εγγατασταση


bwoolf
08-06-2010, 11:23 AM
kat arxin sinxaritiria! !!!!! epsaxna edo kai kairo gia ena elliniko axiopisto forum
προσπαθω εδω και ημερες να βαλω snowleopard se ena workstation poy exo alla kanei synexeia reboot ebala iatkos palioteri ekdosi kai pali ta idia me moni diafora oti dixnei gia liga sec tin othoni me to milaraki i ekdosi pou ebala eine :Snow_Leopard_10.6.1-10.6.2_SSE2_SSE3_Intel_AMD_by_Hazard.iso alla tipota
to mixanima pou exo eine
mobo : tyan s4985
CPU : AMD X4 (DILADI 4 CPU TETRAPIRINA)
RAM : 8G ECC STA 667
GPU :Nvdia quatro fx 1700
kai mia soundblaster live gia eixo
me sata ssd kai ide pou to dokimasa tipota
aaa to chipset pou exo eine nforce pro 2000
elpizo na voithisa !!! me ta specs
perimeno tin voithia sas giati me exei frikari to exo ksanakanei eggatastasi to sigekrimano me epitixia alla se ena laptop me dual core cpu

--merged--

paratheto foto apo -v

http://img842.imageshack.us/i/img4021.jpg/

--merged--

kala vre pedia enas na pei kati esto

excos
08-07-2010, 04:13 PM
Γραφε σε ελληνικους χαρακτηρες ειναι πιο ευκολο στο διαβασμα.
Για AMD cpu πρεπει να επιλεξεις και ACPI_SMC_Fix για να παιξει.
Ευκολη εγκατασταση για AMD ειναι IDeneb 10.5.6 και εχει και fix για τρεξει ευκολα.
Μην ξεχασεις οτι για AMD cpu χρειαζεσαι και Seatbeat kext.
Εαν το κατεβασεις διαβασε τις οδηγιες εγκαταστασης για AMD cpu.

bwoolf
08-08-2010, 09:14 AM
ευχαριστω πολυ !!! (τα ελληνικα συνεχεια τα ξεχναο βλεπεις ειμε τις παλιας σχολης και δεν ειχαμε ελληνικα τοτε)
λοιπον το κατεβασα ideneb 10.5.6.οπος μου ειπες εχω ομος καποιες ερωτισεις
Για AMD cpu πρεπει να επιλεξεις και ACPI_SMC_Fix για να παιξει.--> ενο το βρικα δεν χερο τι να το κανο
Ευκολη εγκατασταση για AMD ειναι IDeneb 10.5.6 και εχει και fix για τρεξει ευκολα.--> το κατεβασα
Μην ξεχασεις οτι για AMD cpu χρειαζεσαι και Seatbeat kext.----αυτο που και πως
Εαν το κατεβασεις διαβασε τις οδηγιες εγκαταστασης για AMD cpu.
ευχαριστω και παλι
θα με βοιθουσε ιδιετερα αν υπηρχε καποιο tutorial

excos
08-08-2010, 10:36 AM
Στην ιστοσελιδα του IDeneb υπαρχουν και οδηγιες σχετικα με την διανομη που εχεις κατεβασει.
Περισσοτερες οδηγιες για AMD μηχανακια θα βρεις στο google σχετικα με το πως θα κανεις εγκατασταση σε AMD συστημα σε 10.5
Σου λεω να ξεκινησεις με 10.5 και μετα να μπεις στο 10.6 μιας και ειναι ποιο ευκολο,διοτι υπαρχουν αρκετες εναλλακτικες λυσεις (kernel)
Το 10.6 μπαινει μια χαρα και σε AMD αρκει να εχεις και καλη motherboard που να σε βοηθαει.
Δεν κοιταξα καθολου τα specs για το μηχανακι σου για να δω εαν υπαρχει κατι ετοιμο για 10.5 η 10.6.
Εχω κανει εγκατασταση σε AMD συστημα σε ενα ACER ASPIRE 7520 και το μονο που ετρεχε μετα απο πολυ κοπο ηταν το IDeneb.

Ψαξε πρωτα για ετοιμες λυσεις με την motherboard που εχεις, εαν δεν βρεις τοτε εδω ειμαστε.
Παντος τα fix και τον kext που σου ανεφερα τον θελει απαραιτητα.

Καλη επιτυχια.

bwoolf
08-08-2010, 06:15 PM
κατεβασα ideneb 10.5.6 και εβαλα με επυτιχια το iDeneb_v1.3_nForce_Patch αλλα ενο βοοταρει με -v μου βγαζει μετα dsmos : starting και μενει εκει δεν κανει τιποτα πρεπει να κανο και κατι αλλο ? θα ηταν ευκολο να μου δοσεις ακριβεις πληροφοριες βημα βημα σε ευχαρηστο και παλι για τιν βοηθεια σου
αληθεια μπας και εισαι στο awmn (athens wirelles metroplitan network)

excos
08-09-2010, 01:11 PM
Λοιπον για NForce στην δικια σου mobo ειναι forcedeth.kext απο οτι εψαξα για να παιξει.

bwoolf
08-13-2010, 12:28 PM
και τη πρεπει να κατεβασω τα φοτα σου !!!
γιατι για μετα να βαλω drivers δεν γινετε γιατι κολαι στιν αρχη


---merged--- by Moderator SomniusX



υπαρχει καπιος τροπος να επικινονοισο μαζι σου γιατι πεδευομαι τοσες ημερες αλλα τιποτα ενα msn ενα email κατι γιατι δεν παει αλλο:(:(:(:(

bwoolf
06-29-2011, 12:55 PM
sam multedimedia : read or write failed, sense_key = 0x06, asc = 0x29, ascq = 0x00
το googlara kai ολοι λενε οτι φτεει μαλον το cd το εγραπσα σε 4χ και παλι τα ιδια, αλλοι λενε οτι φτεει οτι εινε σατα το εβαλα και ide αλλα τα ιδια τα φοτα σας παρακαλω !!!