PDA

View Full Version : Ερώτηση αρχάριου


Aggelos
08-28-2010, 01:55 PM
Γεια σας. Έχω ένα acer notebook 5735z με Windows 7 και θα ήθελα να ρωτήσω πόσο εύκολο είναι να βάλω το Mac OS X ως κύριο και μοναδικό λειτουργικό. Είναι κάτι απλό σαν τα Windows όπου κάνεις boot από το cd κάνεις την εγκατάσταση και τέλος ή είναι κάτι πιο πολύπλοκο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Χαρακτηριστικά του υπολογιστή μου:
Intel Core Dual mobile 2.2 GHz
4 GB DDR2 ram
Intel Graphics 4500M (GMA) (up to 1308 MB)
160 GB SATA
DVDRW double-layer

excos
08-28-2010, 05:59 PM
Φιλε Aggelos δεν ειναι καθολου ευκολο να εγκαταστησεις os x σε ενα μηχανημα, οταν το λειτουργικο αυτο εχει γραφτει για να λειτουργει σε συγκεκριμενο hardware.

Η ευκολη εγκατασταση γινεται οταν το hardware που εχεις πλησιαζει αρκετα σε σημεια το hardware που φορουν τα μηχανηματα της Apple.

Απο μια γρηγορη ματια στα specs σου, η καρτα γραφικων οπως και η καρτα wifi δεν παιζουν στο os x.

Παντος κανε μια προσπαθεια να βαλεις os x για την εμπειρια αλλα κρατα τα Windows σαν κυριο λειτουργικο.

Aggelos
08-28-2010, 06:51 PM
Σε ευχαριστώ excos αλλά το θέμα είναι πως δεν ξέρω να εγκαθιστώ os x... Σε αυτό θα ήθελα βοήθεια και αν γίνεται να το κάνω dual boot με τα Windows 7...

excos
08-28-2010, 07:00 PM
Κατεβασε μια διανομη Iatkos - i deneb ........ Leopard 10.5 και αρχιζεις τις δοκιμες.
Οσο για dual boot κανε πρωτα εγκατασταση το os x και μετα βλεπεις για windows στον ιδιο δισκο.

Aggelos
08-29-2010, 03:44 PM
Κατέβασα το ideneb, το έκαψα σε dvd, έκανε κανονικά boot και μου εμφανίζει μια γκρι εικόνα με το γνωστό μήλο.. Μετά δεν έκανε τίποτα.. έμεινε εκείνη η εικόνα... έβγαλα το dvd και έκανα restart και μπήκε κανονικά στα windows.. τζίφος... :(

excos
08-29-2010, 06:11 PM
Μπες με -v για να δεις που σταματα το boot.
Μην τα παρατας με την πρωτη αναποδια, τραβα και μια foto και αναβασε την να δουμε τι γινεται.

Aggelos
08-29-2010, 07:27 PM
μπηκα με -v και σταματαει καπου που λεει κατι unable to mount.. dev/sda2.. κάτι τέτοια...

SolidSnake
08-29-2010, 07:41 PM
Σίγουρα στην σύνδεση δίσκων στο ΒΙΟs έχεις Αhci

Aggelos
08-29-2010, 10:27 PM
σε ahci το έχω.. να το γυρίσω σε IDE;

---merged---

Δοκίμασα και με iAtkos τα οποία ούτε αυτά μου φορτώνουν.. Μου βγάζει ένα μήνυμα που λέει devrop string NULL

---merged---

Τελικά τα παρατάω καθώς δοκίμασα ξανά αλλά είχα πολλά προβλήματα συμβατότητας.. Ευχαριστώ όλους