PDA

View Full Version : iDeneb σε hp dv6 - 2030


vosser
10-31-2010, 08:03 PM
Καλησπέρα αγαπητοί.

Είμαι νέος στο κομμάτι που λεγεται hacintosh.
Εχω το iDeneb v1.5.1 με την έκδοση 10.5.7.
Έχω κάνει ένα partition μεγέθους 100gb unformated/primary.
Παω λοιπόν να κάνω επανεκκίνηση και boot από το DVD.....και με το που πατάω enter παει να ξσεκινήσει την εγκατάσταση, πετάει το μιλαράκι και τσαφ σβήνει η οθόνη και ξανά επανεκκίνηση.

Το laptop έχει i7 με 4gb ram, nvidia gt230m,
Μια πιθανή αιτία που βρήκα είναι οτι πρέπει να κάνω το IDE σε ACHI.Το BIOS μου είναι γ.τ.π. και δεν μου επιτρέπει να αλλάξω τίποτα.Στην registry είναι ενεργοποιημένο το ACHI.

Κάτι άλλο???

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

excos
11-01-2010, 11:03 PM
Καλως ορισες αγαπητε vosser στην (παρεα) μαλλον μονο εγω εχω μεινει απο την παρεα αλλοτε εδω στο Ελληνικο forum.

Τωρα με τον επεξεργαστη που εχει το μηχανακι σου δεν ξερω εαν θα βοηθουσε να κανεις εγκατασταση σε 10.5 μιας και το Leopard δεν τον αναγνωριζει.

Η αναγνωρισει των επεξεργαστων i5 & i7 απο την Apple ξεκινησε απο το Snow Leopard 10.6.2 update και μετα.

Οσοι προσπαθησαν να βαλουν 10.6 σε i7 το εκανα τροποποιοντας με εντολη στο chameleon ωστε να μπορει να το αναγνωρισει.

Θα ελεγα να κανεις μια προσπαθεια σε Snow Leopard 10.6 και οχι με Leopard 10.5 που ειναι πλεον παλια εκδοση για αυτους του ειδους επεξεργαστες.

Μια επισημανση που θα ηθελα να κανω ειναι οτι παντα οταν ξεκιναμε να κανουμε installation σε ενα καινουργιο μηχανακι σε Os x παντα βαζουμε την εντολη -v για να δουμε πως προχωρα το φορτωμα του EFI,KERNEL,EXTENSIONS - στο εκαστοτε μηχανακι.

Το μηλο με το ροδακι τρεχει πολυ καλα και απροβληματιστα σε γνησια Apple μηχανηματα ή οταν εχουμε κανει installation στο μηχανημα μας και τρεχει OS x χωρις να θελουμε να αλλαξουμε κατι.

Φιλικα excos.