PDA

View Full Version : Snow Leopard 10.6.5 update


iceage2609
11-11-2010, 02:01 PM
Πριν απο λιγο ολοκληρωσα το update απο 10.6.4 σε 10.6.5.
Με δεκα λεπτα κοπο,ολα πηγαν μια χαρα απο οτι φαινεται.Και εξηγω.
Μολις τελειωσε το update,κανω restart,ομως με το που περνα την οθονη του Loader και εμφανιζεται η λευκη με το μηλο.... kernel panic κατευθειαν.
Δοκιμαζω ...-Χ και τα υπολοιπα...τπτ.
Απο τα logs...αν και δεν πολυ γνωριζω, μου βρωμαγε απο αυτα που διαβαζω sleepenabler.kext.
Αλλωστε σχεδον παντα το μονο που αλλαζω μετα απο το Update στο δικο μου ειναι το συγκεκριμενο και τιποτε αλλο,και παιζει χωρις προβληματα παντα.
Τσεκαρω στο net ...πουθενα ακομα sleepenabler για 10.6.5, ειναι μαλλον νωρις ακομα και δεν εχουν βγαλει κατι.
Μπαινω απο Leopard 10.5.8 απο τον αλλο δισκο,παω στο s/l/e του SL και δοκιμαζω κατι αλλα universal sleepenabler....κατι kernel flags, παλι τπτ.
Το σβηνω εντελως το kext και ξαναμπουταρω και δοκιμαζω με -Χ.
Μπαινει αυτη τη φορα.
Κανω Repair permissions με kextutitlity και ξαναbootarw και μπηκε κανονικα χωρις -Χ και ολοι οι Drivers φαινεται να λειτουργουν κανονικα.
Ηχος-καμερα και καρτα γραφικων.
Ολα ανταποκρινονται κανονικα και εμφανιζονται στο more info,απλα ειμαι χωρις sleepenabler.kext.
Δεν ξερω τι ακριβως κανει αυτο το kext,δεν εχει τυχη να το ψαξω αν και ειναι γνωστο στην πιατσα.
Επρεπε να φυγω πολυ αμεσα και δεν δοκιμασα αν κανει Sleep,το βραδυ θα το δω.Αν κανει και sleep,μου ειναι τοτε αχρηστο το sleepenabler.
Αν δεν κανει και παλι οκ,μενω ετσι μιας και φαινεται να λειτουργει στην εντελεια το συστημα και οταν βγει για 10.6.5 το ξαναριχνω.

Με δεκα λεπτα κοπο λοιπον updated σε 10.6.5 και τα τεστ συνεχιζονται.:rolleyes:(Y)

excos
11-11-2010, 07:49 PM
Φίλε iceage2609 οταν κανουμε update παντα πριν καταργουμε τον sleepenabler.kext διοτι φερνει kp.
Παντος στην πιατσα εχει βγει και ο καινουργιος για κατεβασμα.

Για τους Atom επεξεργαστες ο teateam εκανε παλι το θαυμα του και εδωσε τον καινουργιο pacth kernel 10.5.0 για κατεβασμα http://blog.tdev.me/.

Το update σε 10.6.5 στο μικρο Acer Aspire one ZG5 εγινε χωρις κανενα προβλημα και μπορω να πω, πως εχει γινει τοσο ευκολο οπως και το update στο macbook που εχω.

iceage2609
11-12-2010, 12:03 PM
Φίλε iceage2609 οταν κανουμε update παντα πριν καταργουμε τον sleepenabler.kext διοτι φερνει kp.
Παντος στην πιατσα εχει βγει και ο καινουργιος για κατεβασμα.

Δεν το ηξερα φιλε excos,Thanks για τη συμβουλη.
Τι ακριβως κανει το συγκεκριμενο kext,ειναι αποκλειστικα για το sleep?

tangon
11-13-2010, 02:44 PM
Έκανα και εγώ αναβάθμιση από 10.6.4 σε 10.6.5 από το Software update, μέσω Apple, χωρίς πρόβλημα.

Το μόνο που ρύθμισα ξανά ήταν η κάρτα ήχου που έπαψε να λειτουργεί μετά την αναβάθμιση. Ακολουθώντας και πάλι (όπως και για το 10.6.4) αυτό:

http://osx86.co/f7/nvidia-ion-and-alc662-installation-on-snow-leopard-t5446/ post #4

επανήλθε ο ήχος όπως και πρώτα.

Αν και τα πατσαρισμένα αρχεία υπάρχουν στο S/L/E (και όχι στο Extra\Extentions) η αναβάθμιση δεν μου "πείραξε" τίποτε και αυτή τη φορά και όλα λειτουργούν κανονικά (η διανομή που χρησιμοποιώ είναι η SnowOsx 3.6A 10.6.2 Vanilla Kernel)