PDA

View Full Version : 10.6.5 πρόβλημα με Graphics


mslave
11-17-2010, 11:51 PM
καλησπέρα μπενω στο ψητό εχω retail τα mac os σε gigabyte μητρική και με κάρτα γραφικών :nvidia GForce 8600 GT 512 MB, το πρόβλημα μου είναι πως άμα ανειγω κάποιο παιχνίδι η αλαξω την ανάλυση της οθόνης η οθόνη μαυρίζει. χρησιμοπιω μόνο graphics enabler στο apple.boot.plist και κανέναν driver ουτε nvidia efi strings, το πρόβλημα που είχα που μαυρίζει η οθόνη το ελλεισα έβαλα στην δεύτερη dvi έξοδο μια δεύτερη οθόνη και της διο οθόνες να δουλεβουνε σε clone mode και ολα δουλεβουναε μια χαρα και games και change resolution αλλά μετά το update σε 10.6.5 άμα βάζω και τις διο οθόνες κολάει όλο το pc ελεινα

tangon
11-18-2010, 05:25 PM
Καλωσόρισες στην παρέα μας και κουράγιο γι' αυτό που λέμε hackintosh.

Η λύση στο πρόβλημά σου είναι ή να βάλεις κάποιο έτοιμο kext για την κάρτα γραφικών όπως την NVinjectGo.kext (για 32 ή 64bit σύστημα) ή να φτιάξεις με EFI Strings τα στοιχεία της κάρτα του στο σύστημα βάζοντάς τα στο com.apple.Boot.plist (βρίσκεται μέσα στο root του δίσκου μας και στο φάκελο Extra από την εγκατάσταση του EFI Chameleon).

Για περισσότερες πληροφορίες πώς θα φτιάξεις από το EFI Strings στο com.apple.Boot.plist υπάρχει αναλυτικό post εδώ

http://osx86.co/f83/916-951-956-953-959-965-961-947-t5741/

Και πάλι εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε.

mslave
11-18-2010, 06:17 PM
Καλωσόρισες στην παρέα μας και κουράγιο γι' αυτό που λέμε hackintosh.

Η λύση στο πρόβλημά σου είναι ή να βάλεις κάποιο έτοιμο kext για την κάρτα γραφικών όπως την NVinjectGo.kext (για 32 ή 64bit σύστημα) ή να φτιάξεις με EFI Strings τα στοιχεία της κάρτα του στο σύστημα βάζοντάς τα στο com.apple.Boot.plist (βρίσκεται μέσα στο root του δίσκου μας και στο φάκελο Extra από την εγκατάσταση του EFI Chameleon).

Για περισσότερες πληροφορίες πώς θα φτιάξεις από το EFI Strings στο com.apple.Boot.plist υπάρχει αναλυτικό post εδώ

http://osx86.co/f83/916-951-956-953-959-965-961-947-t5741/

Και πάλι εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε.

Soz for Greeklish

vrika ena paketaki gia snow leopard to opio exei mesa ta :

NVEnabler - NVinject - Natit Poio apo olla na valw ?

tangon
11-18-2010, 06:53 PM
Καλύτερα να βάλεις πρώτα το NVinject. Καλό θα ήταν να βρεις NVinject που να γράφει NVinject_0.2.1_512MB.pkg (όπου 512ΜΒ είναι η VRam της κάρτας σου).

Για κοίτα και εδώ αν βρεις τίποτα www.kexts.com

Αλλιώς βάλε αυτό που έχεις (NVinject) και μετά NVEnabler και στο τέλος το Natit
Αλλά πρόσεχε ένα κάθε φορά και όχι όλα μαζί.

mslave
11-18-2010, 07:57 PM
dld vazw prota to NVinject KAnw repair permisions kanw restart kai meta to epomeno me tin idia diadikasia ?

tangon
11-18-2010, 08:13 PM
Πρέπει να μου πεις αν έχεις .kext μόνο ή NVinject Installer (package δηλαδή). Αν έχει Installer τότε τα κάνει όλα μόνο του.

Αν έχεις μόνο .kext τότε πρέπει να τα περάσεις με Kext Helper b7 στο σύστημά σου. Αυτό αναλαμβάνει να το εγκαταστήσει στο S/L/E (System/Library/Extention) και κάνει repair permisions. Μετά φυσικά restart.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η παραπάνω διαδικασία γίνεται αν τα πατσαρισμένα σου αρχεία βρίσκονται στο S/L/E. Γιατί αν έχεις στον δίσκο σου φάκελο Extra όπου εκεί υπάρχουν τα πατσαρισμένα σου αρχεία, πρέπει να ακολουθήσεις άλλη διαδικασία.

Πες μου πώς έχεις στήσει το μηχάνημά σου.

mslave
11-18-2010, 08:51 PM
file evala to nviject.kext sto /extra/extensions/ekana repair permisnios ekana restart evala to nvenabler ksana ekana repair permisions ekana restart meta evala to natit. meta apo to natit alaza to resolution alla den etrexan ta games elegan oti den vrisoune 3d acelerator opote evgala to natit ekana restart kai twra alazw epitixos to resolution kai trexoun ta games me mia mono othoni Thanx


---merged--- by Moderator SomniusX



file tha ithela na se rwtisw kai sto laptop alla kai sto desktop (prin valw ta kexts me ta nea kexts den to exw dokimasei) molis vazw hdmi crasarei olo to pc sto laptop doulevoun ta garfika alla kai to vga output xwris kanena kext.

Opote mono to hdmi mou emeina san provlima

beeros05
12-20-2010, 02:20 PM
ρε μαγκες τελικα κανουμε αφοβα το update σε 10.6.5?

tangon
12-21-2010, 07:44 PM
Η ερώτηση είναι αν το σύστημά σου είναι στημένο "vanilla". Αν είναι, τότε κάνεις άφοβα update σε 10.6.5. Πιθανόν να σου παρουσιάσει κάποια μικροπροβλήματα όπως στο δικό μου που "έχασα" την κάρτα ήχου. Αλλά με το patch που έχω κρατήσει την επανέφερα.

Αν το σύστημά σου δεν είναι στημένο "vanilla" τότε ακολουθείς την διαδικασία που είχες κάνει (αν είχες κάνει) update από την προηγούμενη version στην τωρινή που έχεις τώρα.

Αυτά από εμένα.

beeros05
12-25-2010, 03:54 PM
ολα κομπλε παιδια δουλεψε το συστημα, εχουμε κανενα εγγυημενο σε λειτουργία sleep enabler για 10.6.5

unripe
12-28-2010, 01:51 AM
εχω παρομοιο προβλημα με msi 8600gts 256mb

εχω εγκαταστήσει iAtkos 10.5.5 και ειμαι με update σε 10.5.8. Ολα δουλεύουν καλά, ήχος,προγραμματα τρεχουν, μόνο 2-3 φορές είχα kernel panic. Kαι την κάρτα γραφικών την έχει διαβάσει καλα λεει.. και βιντεο και ταινιες ειναι κοπμπλε


αυτές είναι οι πληροφορίες

GeForce 8600 GTS:

Chipset Model: GeForce 8600 GTS
Type: Display
Bus: PCIe
PCIe Lane Width: x16
VRAM (Total): 256 MB
Vendor: NVIDIA (0x10de)
Device ID: 0x0400
Revision ID: 0x00a1
ROM Revision: NVinject 0.2.1
Displays:
W2253:
Resolution: 1920 x 1080 @ 60 Hz
Depth: 32-Bit Color
Core Image: Hardware Accelerated
Main Display: Yes
Mirror: Off
Online: Yes
Quartz Extreme: Supported
Rotation: Supported
QuartzGL: Supported
Display Connector:
Status: No Display Connected


Το πρόβλημα εντοπίζεται όταν ρίχνω την ανάλυση από 1920χ1080 που είναι σταθερά και όταν προσπαθήσω να μπω σε παιχνίδι. Τότε η οθόνη κλείνει ενώ ο υπολογιστής δεν φαίνεται να κολλάει

δοκίμασα να εγκαταστήσω το NVinject_0.2.1_256MB.pkg .. μετά repair permisions, μετά restart και μετά το ίδιο πρόβλημα

εχετε καμια ιδέα για βοήθεια??

bgeo11
01-10-2011, 06:43 PM
Δεν ξέρω αν σας βοηθήσω αλλά εγώ το πρόβλημα που είχα ήταν κάπως παρόμοιο όταν άλλαζα την ανάλυση της οθόνης η οθόνη γινόταν μπλε και έκανα reset το pc και μετά ξεκινούσε με την καινούρια ανάλυση που του βαζα. Το πρόβλημα μου λύθηκε συνδέοντας την οθόνημε το pc από vga που ήταν σε dvi τώρα κάνω κανονικά αλλαγή ανάλυσης χωρίς προβλήγμματα.