PDA

View Full Version : Μπορώ να έχω Hackintosh?


MegaTonTNT
01-12-2011, 02:19 PM
καλησπερα παιδια,
αυτο τον καιρο μου ηρθε να φτιαξω ενα hacintos λογο του iphone. εψαξα αρκετα. κατευασα αρκετα αρχεια, ρωτισα πολλα, αλλα δεν εμαθα.

το pc μου αποτελειτε απο
gigabyte ep43-ds3
intel qx6700
nvidia Asus 465 GTX
και σκοπευω να κανο εγκατασταση σε εναν δισκο των 250gb.

υπαρχει περιπτωση να γινεται και τι θα χρειαστω?

tangon
01-12-2011, 08:48 PM
Καλώς όρισες MegaTonTNT στην παρέα μας. Να ξέρεις ότι θέλει βασικά υπομονή και πολύ ψάξιμο για να κάνεις το μηχάνημα να "τρέξει" σωστά hackintosh.

Δεν ξέρω τί σύστημα θέλεις να βάλεις αλλά εγώ βρήκα εδώ:

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.0 και συγκεκριμένα στο

Gigabyte
GA-EP43-DS3L [and -UD3L?] / Intel P43 / ICH10

να βάλεις το 10.6. Ξεκίνησε να διαβάζεις λίγο τα links που έχει ώστε να αρχίσεις να καταλαβαίνεις την διαδικασία εγκατάστασης και τα kexts (αν θες τα αντίστοιχα drivers των PC) που πρέπει να βάλεις στην εγκατάσταση.

Αυτά από εμένα. Περίμενε λίγο μήπως κάποιος άλλος από το forum έχει κάποιο καλύτερο οδηγό για την μητρική σου.

Πάντως εδώ είμαστε να βοηθήσουμε, όσο μπορούμε, να κάνεις μια σωστή εγκατάσταση.

excos
01-12-2011, 11:11 PM
Ιδανικη motherboard για hackintosh φιλε,μπορεις να βαλεις αφοβα snow επανω,με δυο τροπους.
1. να παραγεις DSDT.aml +kexts
2.να βαλεις το bios που εχουν βγαλει για αυτες τις motherbord ωστε να κανεις εγκατασταση & updates χωρις να χρειαζεσαι επιπλεον kexts αλλα μονο τους native απο την μαμα Apple.

MegaTonTNT
01-13-2011, 02:43 PM
αλλα η καρτα γραφικων? ακουσα οτι δυσκολα προσαρμοζεται στα mac υσχιει αυτο?

tangon
01-13-2011, 05:43 PM
Ανάλογα με την κάρτα γραφικών που έχεις βάζεις και τα ανάλογα kexts.

Η αλήθεια είναι ότι αν έχεις κάρτα nVidia η διαδικασία είναι πιο εύκολη από το να έχεις ΑΤΙ και καμιά φορά γίνεται αρκετά δύσκολο έως και αδύνατον για κάποιες νέες κάρτες on board της Intel.

Εσύ ανήκεις στην κατηγορία nVidia καρτών που μπορείς με δύο τρόπους να βάλεις kext.
Ή να εγκαταστήσεις κάποια NVEnabler ανάλογα με την VRam που έχεις
Ή να δημιουργήσεις με EFI Strings την κάρτα γραφικών nVidia