PDA

View Full Version : Καλώς σας βρήκα !!!


ggero
03-09-2011, 03:05 AM
Την καλησπέρα μου σε όλους τους ομοιοπαθείς με το μικρόβιο του MacOs !
Αχολούμαι εδώ και 3 ημέρες με το θέμα και ύστερα απο πολύ διάβασμα κατάφερα και πέρασα με την βοήθεια του iAtkos S3v2 την έκδοση MacOS 10.6.3..Προφανώς απο τύχη δουλέβουνε όλα τέλεια στο σύστημά μου ...Το μόνο που έκανα στις ρυθμίσεις εγκατάστασης ήταν να επιλέξω τους οδηγούς της Nvidia και το Chameleon RC5.. Όλα τα άλλα τα άφησα όπως ήταν ....
Διαβάζοντας είδα οτι υπάρχουν διάφορες διαδικασίες για να καταφέρει κάποιος αυτό που κατάφερα κι εγώ (σχετικά εύκολα) αλλά έχω πάρα πολλά κενά μιας και δεν βρήκα κάπου οδηγό για πιο εξειδηκευμένα πράγματα ...
Πήγα να κάνω εγκατάσαση τον Safari 5.0 και μου ζήτησε τουλάχιστον 10.6.4 εκδοση .. Έτσι μπήκα στο τρυπάκι της αναβάθμισης ...
Απότι διάβασα μπορεί κάποιος να πάει απο παλιότερη σε όποια νεότερη έκδοση θέλει αρκεί να έχει τα kexts (drivers ? ) καθώς και το ανάλογο Sleepenabler.kext το οποίο όμως πρέπει να το αφαιρέσεις πριν την επανεκκίνηση και να προσθέσεις το σωστό για την έκδοση που πέρασες ...
Λένε για ένα φάκελο EXTRA τον οποίο όμως εγω δεν τον έχω καθώς και κάποια διαδικασία απο τερματικό για την αφαίρεση του παλιού .. Μετά διάβαζα για κάτι kext editors και διάφορα άλλα τα οποία στα φορουμ τα περνούσαν για "γνωστά" με συνέποια να έχω καραμπερδευτεί (DSDT ???)...

Νομίζω οτι καταλαβαίνετε την απειρία μου στο συγκεκριμένο θέμα και θα ήθελα τα φώτα σας !
Το σύστημά μου είναι συμβατό αποτι είδα και τα χαρακτηριστικά του είναι τα εξής :

CPU : INTEL CORE 2 DUO 3GHZ
Motherboard : GA-EP43-S3L (F7 Bios)
RAM : 4 x 2GB (800MHZ)
VGA : GEFORCE 8800 GTS
2XATAPI DVD
SATA HDD


Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για το πρώτο μακροσκελέστατο ποστ μου αλλά η ώρα είναι 04¨00 και όπως βλέπετε με "τρώει" :D

mozart
03-09-2011, 08:34 AM
οταν ειχα περασει το iatkos s3 οτι αναβαθμιση και αν εκανα λειτουργησε χωρις να περασω κατι απο πανω.
και επειδη δεν ηξερα κιολας τις περνουσα μια μια. ενω μπορει να παρει κατευθειαν την τελευταια 10,6,6

με retail ομως dvd πρεπει πρωτα να βαλεις την αναβαθμιση και μετα να περασεις τα παντα

sav
03-09-2011, 10:54 AM
οταν ειχα περασει το iatkos s3 οτι αναβαθμιση και αν εκανα λειτουργησε χωρις να περασω κατι απο πανω.
και επειδη δεν ηξερα κιολας τις περνουσα μια μια. ενω μπορει να παρει κατευθειαν την τελευταια 10,6,6

με retail ομως dvd πρεπει πρωτα να βαλεις την αναβαθμιση και μετα να περασεις τα παντα
se ena amd pou ekana hackintosh mou evlepe mexri to 10.6.4 meta exane to mouse otan ekana update se 10.6.5 kai se 10.6.6 ...

ggero
03-09-2011, 11:24 AM
Κατά την πρώτη εγκατάσταση έκανα δοκιμή να κάνει κατευθείαν αναβάθμιση απο software update αλλά μετά το reboot έδωσε kp ... Γιαυτό και φοβάμαι να το ξανακάνω ... Πρέπει να το κάνω χειροκίνητα αλλα δεν ξέρω που στα κομμάτια να βρώ αυτό τον φάκελο EXTRA για να σβήσω το αρχείο πριν το reboot !! :)

mozart
03-09-2011, 12:05 PM
Κατά την πρώτη εγκατάσταση έκανα δοκιμή να κάνει κατευθείαν αναβάθμιση απο software update αλλά μετά το reboot έδωσε kp ... Γιαυτό και φοβάμαι να το ξανακάνω ... Πρέπει να το κάνω χειροκίνητα αλλα δεν ξέρω που στα κομμάτια να βρώ αυτό τον φάκελο EXTRA για να σβήσω το αρχείο πριν το reboot !! :)

ο φακελος extra ειναι μολις μπαινεις δεξια :D

βασικα αν πας στις τοποθεσιες και πατησεις το υπολογιστη μου τοτε θα σου εμφανισει τον φακελο extra..

υπαρχει και αλλη λυση βεβαια να κανεις εγκατασταση χωρις bootloader. να βαλεις το update και μετα να εγκαταστησεις τον chameleon

ggero
03-09-2011, 12:22 PM
Χμμμ ... Διάβασα προσεκτικά το readme του Atkos και είδα οτι το SleepEnabler κτλ επιλέγονται κατά την παραμετροποίηση της αρχικής εγκατάστασης απο τον χρήστη !!! Πλάκα θα έχει να μην ήταν επιλεγμένα ή να τα ξεμάρκαρα εγώ !! ... Τώρα αρχίζει και μπαίνει σε μια σειρά το θέμα στο μυαλό μου νομίζω ....

Καλά το λειτουργικό θερίζει κανονικά πάντως ... Έχω την εντυπωση πως δουλεύει πιο γρήγορα και απο το ubuntu που είχα τους τελευταίους μήνες !! :)

mozart
03-09-2011, 12:26 PM
Καλά το λειτουργικό θερίζει κανονικά πάντως ... Έχω την εντυπωση πως δουλεύει πιο γρήγορα και απο το ubuntu που είχα τους τελευταίους μήνες !! :)
ακομα δεν καταφερα να τα συγκρινω μιας και κανω φιλοτιμες προσπαθιες να τα ξεκινησω και τα τρια αλλα τα ubuntu μου χαλανε τον booloader τον σνοου.

βρηκα μια λυση και θα την δοκομασω το απογευμα να δω αν τα εκκινησω και τα τρια.
προς το παρων παντως ψηφιζω ubuntu με το μονο μειον οτι δεν σηκωνουν προγραμματα τυπου photoshop.

παντως εχω βαρεθει την διαμαχη, αν ρωτησει στους μακος για ubuntu βγαζουν σπυρια και στους ubuntuς για μακος σου λενε οτι ειναι παρανομα.

εγω παλι λεω οτι ενα = κανενα :D

παντως το λαπτοπ μου στα windows βραζει ενω στα snow leopard ειναι απλα ζεστο

ggero
03-09-2011, 12:31 PM
Φίλε mozart υποθέτω οτι δοκίμασες την απόδοση σε εγκατάσταση win μέσα σε ubuntu (πχ με Virtual Box) ..
Όσον αφορά την διαμάχη πάντως αν δεν δοκιμάσω δεν μπορώ να πω ... Δεν λέω ...Και το linux σταθερότατο είναι αλλά στο MacOs έχεις περισσότερα φρουφρούδια ....πχ Skype στο Linux και Skype στο Μac :)

mozart
03-09-2011, 12:38 PM
Φίλε mozart υποθέτω οτι δοκίμασες την απόδοση σε εγκατάσταση win μέσα σε ubuntu (πχ με Virtual Box) ..
Όσον αφορά την διαμάχη πάντως αν δεν δοκιμάσω δεν μπορώ να πω ... Δεν λέω ...Και το linux σταθερότατο είναι αλλά στο MacOs έχεις περισσότερα φρουφρούδια ....πχ Skype στο Linux και Skype στο Μac :)

βασικα ολοι μου λεγανε για virtual αλλα αν δεν κανω φορματ δεν μου πιανεται^_^

απλα δεν μου καθεται το snow ευκολα.
το leopard το ειχα τρεξει με τον grub απο τα ubuntu αλλα τα snow δεν.

αντε να δουμε σημερα τι θα γινει οχι τιποτα αλλο εχω βαλει και αυτοκολητα πανω στο λαπτοπ απο τρια λειτουργικα και δεν μου παει καρδια να βγαλω το ubuntu^_^

ggero
03-09-2011, 12:56 PM
Ερώτησις : Για να κάνω Update χειροκίνητο απο 10.6.3 --> 10.6.6 ... Απλά πρέπει να σβήσω το SleepEnabler πριν κάνω reboot ή πρέπει να κρατήσω αυτό και τίποτα άλλο κάπου για να εγκαταστήσω πάλι ?

mozart
03-09-2011, 01:03 PM
νομιζω υπαρχει sleepenabler.kext για 10,6,6.

ggero
03-09-2011, 02:10 PM
Υπάρχει για κατέβασμα κανονικά ... Το θέμα μου είναι τι το κάνω αφού το κατεβάσω ..Ξαναέκανα εγκατάσταση το Ατκος και εξακολουθεί να μην υπαρχει ο φάκελος extra καθώς και το συγκεκριμμένο αρχείο ...Στην παραμετροποίηση πάντως ήταν τσεκαρισμένο να το εγκαταστήσει ... Τι να πω @!$#!$# ..Μπερδεύτηκα περισσότερο νομίζω :(

mozart
03-09-2011, 04:39 PM
κατεβασε το kext utility. παρε το αρχειο ριξτο μεσα, στο πλαισιο πατα τον κωδικο σου.
πατα intall και ετοιμος ο driver.
κανε μια επανεκινηση και τελος

ggero
03-09-2011, 04:45 PM
Thanks mozart !!!

Πήγα να πνιγώ σε μια κουταλιά νερό !!!! :) :) :)

excos
03-09-2011, 05:07 PM
Καλως ορισες φιλε στην παρεα και απο εμενα.Με την motherboard που εχεις ειναι κριμα να εχεις OS x με διανομη iAtkos S3v2,ενω το μηχανακι σου τρεχει vanilla 64bit εγκατασταση και αναβαθμησης χωρις να κανεις κατι.

Βρες ενα image snow leopard 10.6 και πηγαινε σε αυτην την σελιδα που τα εχει ολα http://tonymacx86.blogspot.com/ και οδηγο πως θα κανεις install απροβληματιστα 10.6 και update με combo σε 10.6.6 .

mozart
03-09-2011, 05:13 PM
Καλως ορισες φιλε στην παρεα και απο εμενα.Με την motherboard που εχεις ειναι κριμα να εχεις OS x με διανομη iAtkos S3v2,ενω το μηχανακι σου τρεχει vanilla 64bit εγκατασταση και αναβαθμησης χωρις να κανεις κατι.

Βρες ενα image snow leopard 10.6 και πηγαινε σε αυτην την σελιδα που τα εχει ολα http://tonymacx86.blogspot.com/ και οδηγο πως θα κανεις install απροβληματιστα 10.6 και update με combo σε 10.6.6 .
+1000

ασε που η εγκατασταση θα γινει στον μισο χρονο.
κατεβαζεις και το multibeast. επιλεγεις μονο τον bootloader και ετοιμο το βανιλα

και αναλυτικοτερα.
κρατα το dvd iatkos που εχεις.
κατεβασε μια εκδοση (pm) 7γιγι περιπου
βαλτη σε ενα φλασακι και ξεκινα.
βαλε το cd του ιαtkos επελεξε το φλασακι και μετα θα μπεις σε παρομοια εγκατασταση με το iatkos.
το μονο που θα σου ζητησει ειναι στa partition να κανεις τον δισκο guid.
αποεπιλεγεις ολα τα τσεκαρισμενα στο costumize και τρεχεις την εγκατασταση.
για να εκινησεις ξανα βαλε το dvd του iatkos.
τωρα το μονο που σου εμεινε ειναι να βαλεις bootloader ωστε να μην χρειαζεσαι τον dvd του ιατκοσ για να βλεπεις το παρτισιον
κατεβαζεις το multibeast σου ανοιγει το προγραμμα και επιλεγεις μονο την εγκατασταση boot.
to τρεχεις αφου εχεις κανει την εγκατασταση της ενημερωσης και εισαι ετοιμος στην επομενη επανεκινηση θα εισαι σε βανιλα.
μετα περνα οτι kext θελεις

ggero
03-09-2011, 06:38 PM
Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια !!!
excos βρήκα εναν οδηγό τυφλοσούρτη εκει μέσα "iBoot + MultiBeast: Install Mac OS X on any Intel-based PC" (http://tonymacx86.blogspot.com/2010/04/iboot-multibeast-install-mac-os-x-on.html) αλλά μου φένεται οτι η λύση του mozart είναι πιο απλή :)

Απότι κατάλαβα λοιπόν το Atkos είναι απλά το μέσο για να μπουτάρεις το λειτουργικό σου ..
1) Κάνεις εγκατάσταση λοιπόν το image που έχεις πεταγμένο σε ένα usb μέσω boot πχ απο ιatkos
2) Αποεπιλέγουμε οτι εχει και δεν εχει στο customize και κάνουμε εγκατάσταση ενα γυμνό MacOS
3) Με το που τελειώνει η εγκατάσταση ξανά boot με τον εκκινητή που χρησιμοποιούμε
Μέχρι εδώ το λειτουργικό δουλεύει αλλά μόνο μέσω εργαλείου εκκίνησης πχ iatkos

4) Μπαίνουμε στο λειτουργικό και κάνουμε χειροκίνητο update τοn kernel
5) Πριν κάνουμε reboot κατεβαζουμε το multibeast και εγκαθιστούμε μέσα απο αυτό τον bootloader
6) Μπουτάρουμε κανονικά χωρίς εργαλείο εκκινησης στο Macos που μόλις αναβαθμίσαμε
7) Τέλος βρίσκουμε απο το τι δεν μας δουλεύει (απο το System Profiler ???) και κατεβάζουμε τα ανάλογα kext με το αναλογο kext utility και ειμαστε οκ

Αυτά κατάλαβα παίδες ... Θα σταυροκοπηθώ απόψε και θα το δοκιμάσω ... 7+1 φορματ δεν λεει τιποτα :)

mozart
03-09-2011, 06:46 PM
Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια !!!
excos βρήκα εναν οδηγό τυφλοσούρτη εκει μέσα "iBoot + MultiBeast: Install Mac OS X on any Intel-based PC" (http://tonymacx86.blogspot.com/2010/04/iboot-multibeast-install-mac-os-x-on.html) αλλά μου φένεται οτι η λύση του mozart είναι πιο απλή :)

Απότι κατάλαβα λοιπόν το Atkos είναι απλά το μέσο για να μπουτάρεις το λειτουργικό σου ..
1) Κάνεις εγκατάσταση λοιπόν το image που έχεις πεταγμένο σε ένα usb μέσω boot πχ απο ιatkos
2) Αποεπιλέγουμε οτι εχει και δεν εχει στο customize και κάνουμε εγκατάσταση ενα γυμνό MacOS
3) Με το που τελειώνει η εγκατάσταση ξανά boot με τον εκκινητή που χρησιμοποιούμε
Μέχρι εδώ το λειτουργικό δουλεύει αλλά μόνο μέσω εργαλείου εκκίνησης πχ iatkos

4) Μπαίνουμε στο λειτουργικό και κάνουμε χειροκίνητο update τοn kernel
5) Πριν κάνουμε reboot κατεβαζουμε το multibeast και εγκαθιστούμε μέσα απο αυτό τον bootloader
6) Μπουτάρουμε κανονικά χωρίς εργαλείο εκκινησης στο Macos που μόλις αναβαθμίσαμε
7) Τέλος βρίσκουμε απο το τι δεν μας δουλεύει (απο το System Profiler ???) και κατεβάζουμε τα ανάλογα kext με το αναλογο kext utility και ειμαστε οκ

Αυτά κατάλαβα παίδες ... Θα σταυροκοπηθώ απόψε και θα το δοκιμάσω ... 7+1 φορματ δεν λεει τιποτα :)
ναι ακριβως ετσι.
μια συμβουλη που σου δινω ειναι να το αρχισεις πριν της 12
το σταυροκοπημα ειναι απαραιτητο
και πρεπει να εχω ηδη καμια 30 φορματ :D μιας και ειμαι εντελως ασχετος αλλα εβγαλα ενα νοημα πανω κατω πως δουλευουν.

εγω παω τωρα για 3 boot σημερα το βραδυ. οποτε τους αγωνιστικους χαιρετισμους.

υγ. εριξα και μια ματια σε τιμες για σκληρο για λαπτοπ γιατι ποσο να αντεξει ο καημενος :D:D

α και μην ξεχασεις οτι οταν κανει τα παρτισιον πρεπει να κανεις και τον δισκο guid αλλιως δεν το παιρνει

excos
03-09-2011, 07:47 PM
Νομιζω παιδες οτι εχετε μπερδεψει λιγο τα πραγματα.Με το συστημα iBoot η MultiBeast για να δουλεψουν χρειαζονται Retail OS x Snow Leopard DVD η image αυτου.

Δεν χρησιμοποιεις image απο διανομη.Μην μπερδευετε την Retail Vanilla εγκατασταση με την διανομη Iatkos που εχει δεχτει patch για να τρεχει και σε μηχανακια που δεν μπορουνε να γινουν vanilla εγκατασταση.

mozart
03-09-2011, 07:55 PM
Νομιζω παιδες οτι εχετε μπερδεψει λιγο τα πραγματα.Με το συστημα iBoot η MultiBeast για να δουλεψουν χρειαζονται Retail OS x Snow Leopard DVD η image αυτου.

Δεν χρησιμοποιεις image απο διανομη.Μην μπερδευετε την Retail Vanilla εγκατασταση με την διανομη Iatkos που εχει δεχτει patch για να τρεχει και σε μηχανακια που δεν μπορουνε να γινουν vanilla εγκατασταση.

μα αυτο ειπαμε. το dvd της διανομης θα το εχει για να μπουταρει το retail μεχρι να του περασει bootloader με το multi beast

ggero
03-09-2011, 10:17 PM
Παιδιά νομίζω πως πάνω κάτω η διαδικασία που λέτε είναι χονδρικά η ίδια ... (σαν διαδικασία πάντα)

iboot+retail DVD --> installation --> combo update χειρκοκίνητο --> multibeast --> reboot

Ο φίλος excos νομίζω αναφέρεται στο οτι ειναι διαφορετικό αυτό που συμβαίνει οταν χρησιμοποιείς retail ή patched έκδοση

ggero
03-10-2011, 11:00 AM
Φίλοι μου σας χρωτάω ενα ευχαριστώ για την βοήθειά σας στην επιτυχή εγκατάσταση στο pc μου ...
Πήγα με σύμφωνα με τον οδηγό του tonymac (thanks to excos) και σχεδόν όλα δούλεψαν όπως αναμενόταν,δλδ απο 10.6 σε 10.6.6 ...Μόνο λίγη βοήθεια για να μου φύγουν κάποιες απορίες ....

1) Στο pc μου έχω κουμπωμένο 1 δίσκο τον οποίο έκανα 2 partition απο το disk utility .. Μετά το τελευταίο ρεσταρτ βάζουμε το iboot cd για να επιλέξουμε τον δίσκο για να μπει κανονικά στην εισαγωγή του macos ...Εκεί μου βγάζει 2 όμοιους δίσκους με το ίδιο όνομα ... Μπαίνοντας κανονικά αφού επέλεξα στην τύχη τον 1ο δεν είδα στο finder κάτι το παράξενο με τους δίσκους ..Μου δείχνει κανονικά 1 δίσκο με 2 partition ... Έκανα καμιά μπαρούφα ?

2) Κατά την εγκατάσταση του Macos και ενώ στο bios της μητρικής μου (GA-EP43-S3L (F7 Bios)) είναι ενεργοποιημένο το ACHI και το 64bit HPET, έκανε ρεσταρτ ...Μόνο οταν απενεργοποίησα το 64 πέρασε κανονικά..Πειράζει εαν το ενεργοποιήσω τώρα ?

3) Κατέβασα έτοιμα τα DSTD και 2 kexts τα οποία διάβασα οτι χρειάζονται για να δουλέψουν οι συσκευές μου (ήχος και κάτι άλλο που δεν κατάλαβα) με την 10.6.6...Ανέγραψα κανονικά το dstd στην επιφάνεια εργασίας και έκανα την διαδικασία με το multibeast μόνο που τσέκαρα και το nvidia για να δει την κάρτα γραφικών μου ... Ευτυχώς την είδε ... Είναι σωστό να βάζεις και άλλα πραγματα κατα την αρχική εγκατάσταση στο multibeast ?

4) Τώρα πλέον είμαι σε 10.6.6 ... Software update κάνω κανονικά ?? Και εαν βγεί πχ 10.6.7 ?..Θέλει πάλι φορμάτ και ξανά απο 10.6 ?

Τέλος μου μείνανε τα kext να περάσω για να έχω και ήχο ... Με λίγο διάβασμα ακόμη πιστεύω θα τα καταφέρω :)