PDA

View Full Version : Γεια σας λίγο τα φώτα σας για το compaq presario cq61 220 cv


cnkostas
03-09-2011, 06:52 PM
Γεια σας είμαι νεος στο hackintos εχω το compaq presario cq61 220sv επείσης του έχω κάνει update στη cpu απο τ4200 σε p8700(δουλεύει τέλεια σε win7) και θέλω να του περάσω MAC γιατί το χρειάζομαι για μουσικήΤου πέρασα το ipc 10.5.6 πέρασε κανονικά αλλά δε βλέπει τη κάρτα γραφικών μου,τη κάρτα ασύρματου δικτύο και κάρτα ήχου λοιπόν οκ θέλω να περάσω σε καινουργιες εκδόσεις 10.6+ κατέβασα την retail 10.6.3 της έβαλα τα kext αλλα δε ξεκινάει καθόλου κολλάει στη γκρί οθόνη κάπου κάνω βλακεία επείσης και iatcos s3 v2 μου κολλάει και αυτη στη γκρί οθόνη θα ήθελα λίγο βοήθεια σας πόστάρω το υλικό μου και τι kext έχω κατεβάσει

http://img146.imageshack.us/img146/1870/img004py.jpg (http://img146.imageshack.us/i/img004py.jpg/)


kext IONetworkingFamily.kext
NVDANV40Hal.kext
RealtekR1000.kext
WIFI_AR9285.kext

mozart
03-09-2011, 07:45 PM
χωρις kext την retail εκδοση την ξεκινησες καθολου?

cnkostas
03-09-2011, 07:57 PM
χωρις kext την retail εκδοση την ξεκινησες καθολου?

katarxas sory gia ta greekliss apanto apo ipc 10.5.6 kai den exo ellinika..
pos to ksekinas xoris ta kext?poies entoles dineis?h prepei na ftiakso ksana to install apo tin arxi?upopsin tin egkatastasi tin ekana symfvna me ayton ton odigo http://howtomacospc.wordpress.com/2009/09/28/%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B1%CF%83%CE%B7-macosx-10-6-snow-leopard-%CF%83%CE%B5-hackintosh/

---merged--- by Moderator SomniusX

είμαι σε καλό δρόμο έκανα εγκατάσταση το 10.6.3 με multibeast-rc5 και αναγνωρίζει τα πάντα εκτός απο την ασύρματη καρτα AR9285 και δε μου δουλεύει καθόλου το ποντίκι του φορητού το πληκτρολόγιο είναι οκ!!!καμία ιδέα για τo ασύρματο είδη πέρασα τα kext αλλά δε δουλεύει....

και άλλη μι ερώτηση μπορώ να πάω τώρα σε αναβάθμιση 10.6.6 και όλα θα δουλεύουν οκ???η πειράξει και τα kext???

mozart
03-09-2011, 11:52 PM
είμαι σε καλό δρόμο έκανα εγκατάσταση το 10.6.3 με multibeast-rc5 και αναγνωρίζει τα πάντα εκτός απο την ασύρματη καρτα AR9285 και δε μου δουλεύει καθόλου το ποντίκι του φορητού το πληκτρολόγιο είναι οκ!!!καμία ιδέα για τo ασύρματο είδη πέρασα τα kext αλλά δε δουλεύει....

και άλλη μι ερώτηση μπορώ να πάω τώρα σε αναβάθμιση 10.6.6 και όλα θα δουλεύουν οκ???η πειράξει και τα kext???
εγω ασυρματο αλλαξα και περασα ενα της dell.
δεν σου δουλευει το τανκπαντ?
επρεπε πρωτα να βαλεις την αναβαθμιση και μετα να βαλεις το μουλτιμπιστ

cnkostas
03-09-2011, 11:59 PM
εγω ασυρματο αλλαξα και περασα ενα της dell.
δεν σου δουλευει το τανκπαντ?
επρεπε πρωτα να βαλεις την αναβαθμιση και μετα να βαλεις το μουλτιμπιστ



ναι δε μου δουλεύει και τώρα έχω συνδέσει ένα usb mouse όσο για την αναβάθμιση που λες το os 10.6.3 το περάσα σε σκληρο μέσα απο το 10.5.6 και εκεί του πέρασα και το multibeast δεν έκανα αναβάθμιση.Α και κάτι άλλο η συντόμευση για αλλαγή γλώσας στο πληκτρολόγιο ποια είναι?

ggero
03-10-2011, 11:11 AM
Την αλλαγή γλώσσας στο πληκτρολόγιο την ρυθμίζεις αφού πρώτα πας στα regional setting και προσθέσεις την Ελληνική

sav
03-10-2011, 01:05 PM
kai meta allazeis apo eng/gr me command-space ! (mporei na xreiazete ry8mish sta keyboard shortcuts)...:)

cnkostas
03-10-2011, 05:41 PM
ρε παιδιά όλα οκ με τα ελληνικά αλλά κοντεύω να τρελαθώ
Είμαι σε 10.6.6 μετα απο update ολα οκ περασα και τα κεχτ του ATHEROS και το αναγνώρισε κανονικά συνδέτε ασύρματα με το ρούτερ παίρνει IP και είναι όλα πράσινα ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.....αλλά συνδέτε κανονικά με το ρουτερ μπορώ να μπώ δηλαδή ασύρματα στο μενού του.οι ρυθμίσεις του ρούτερ είναι οκ σε win7 παίρνω κανονικά ιντερνετ καμία ιδέα?????????

---merged--- by Moderator SomniusX

ρε παιδιά όλα οκ με τα ελληνικά αλλά κοντεύω να τρελαθώ
Είμαι σε 10.6.6 μετα απο update ολα οκ περασα και τα κεχτ του ATHEROS και το αναγνώρισε κανονικά συνδέτε ασύρματα με το ρούτερ παίρνει IP και είναι όλα πράσινα ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.....αλλά συνδέτε κανονικά με το ρουτερ μπορώ να μπώ δηλαδή ασύρματα στο μενού του.οι ρυθμίσεις του ρούτερ είναι οκ σε win7 παίρνω κανονικά ιντερνετ καμία ιδέα?????????


πάει και αυτό λυθηκε ξανά όλα απο την αρχη εγκατάσταση και είναι μια χαρά τώρα μόνο το mouse pad μένει τώρα.

tangon
03-10-2011, 07:59 PM
cnkostas. Να σε καλωσορίσω και εγώ στην παρέα μας, και σε αυτό που λέμε hackintosh. Καλή δύναμη. Πάντως για να ξέρεις εδώ ο καθένας μας έχει κάνει πάνω από 20+ εγκαταστάσεις για να πετύχει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Αν έχω καταλάβει με το πληκτρολόγιο μπορείς και γράφεις. Το πρόβλημά σου είναι το ποντίκι του φορητού?

Τότε ψάξε για VoodooPS2Trackpad.kext για Snow

Κοίτα εδώ: http://www.kexts.com

cnkostas
03-10-2011, 08:36 PM
cnkostas. Να σε καλωσορίσω και εγώ στην παρέα μας, και σε αυτό που λέμε hackintosh. Καλή δύναμη. Πάντως για να ξέρεις εδώ ο καθένας μας έχει κάνει πάνω από 20+ εγκαταστάσεις για να πετύχει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Αν έχω καταλάβει με το πληκτρολόγιο μπορείς και γράφεις. Το πρόβλημά σου είναι το ποντίκι του φορητού?

Τότε ψάξε για voodoops2trackpad.kext για snow

Κοίτα εδώ: http://www.kexts.com

Καλώς σας βρήκα και εγώ και εγώ κάπου εκεί κοντεύω στις εγκαταστάσεις το πρόβλημα είναι αυτο που λες και θα δοκιμάσω το κεχτ που προτίνεις

---merged--- by Moderator SomniusX

ούτε αυτό δουλεύει να ρωτήσω κάτι στον άλλο δίσκο έχω την ipc 10.5.6 και μου δουλεύει το trackpad ποιό κεχτ είναι του τρακπαντ να το πάρω απο εκει να το βάλω στην 10.6.6

tangon
03-13-2011, 10:36 AM
ούτε αυτό δουλεύει να ρωτήσω κάτι στον άλλο δίσκο έχω την ipc 10.5.6 και μου δουλεύει το trackpad ποιό κεχτ είναι του τρακπαντ να το πάρω απο εκει να το βάλω στην 10.6.6

Δοκίμασε να βάλεις το ApplePS2Controller.kext το οποίο είναι πατσαρισμένο. Με την εγκατάσταση που θα κάνεις αυτό που υπάρχει μέσα στο System/Library/Extensions θα στο αντικαταστήσει.

Αν το κάνεις εγκατάσταση με το Kext Helper b7 αυτό που υπάρχει τώρα θα στο βάλει σε ένα φάκελο με το όνομα Backup Extensions. Κράτησέ το σε περίπτωση που δεν σου δουλέψει και αυτό το kext που σου προτείνω.

Πάντως πρέπει να ξέρεις ότι όποιο kext δεν σου δουλεύει καλό είναι να το βγάζεις από το λειτουργικό και να μην το αφήνεις μέσα γιατί υπάρχει περίπτωση αργότερα βάζοντας κάποιο άλλο να σου δημιουργήσει πρόβλημα στη σταθερότητα του σύστηματός σου.