PDA

View Full Version : Καλησπέρα, hackintosh σε HP Pavilion DV7-3165EV ?


lord_sethgr
07-25-2011, 09:34 AM
Καλησπέρα σε όλους !

Το όνομα μου είναι χρήστος και πήρα το θάρρος να σας γράψω αφού έκανα ένα αρχικό search στο διαδίκτυο ψάχνοντας μια καλή κοινότητα για να προσπαθήσω να κάνω έστω εν μέρει το όνειρο μου πραγματικότητα να έχω ένα mac!

εν κατακλείδι θα ήθελα όχι μασημένη τροφή αλλά λίγο τα φώτα σας να περάσω το λειτουργικό του Mac στο εξής λάπτοπ :

HP Pavilion DV7-3165EV - Core i5 i5-430M 2.26 GHz - 17.3" TFT LED - Moonlight
Τεχνολογία Intel Core i5 Επεξεργαστής Intel Core i5 430M / 2.26 GHz Μνήμη cache 3 MB L2 Cache Μνήμη RAM 4 GB (εγκατεστημένη) / 8GB (μέγιστη) - DDR III SDRAM Αναγνώστης καρτών μνήμης 5 σε 1 Σκληρός δίσκος 500 GB - Serial ATA-300 - 7200 rpm Οπτική μονάδα DVD±R/RW SuperMulti διπλής επίστρωσης και Lightscribe Οθόνη 17,3" HP LED BrightView 1600 x 900 ( WXGA ) Κάρτα γραφικών NVIDIA GeForce GT 320M - 1GB Έξοδος ήχου Κάρτα ήχου Τηλεπικοινωνία Δεν διατίθεται Δίκτυο Κάρτα δικτύου - Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, Bluetooth Κάρτα ασύρματης διασύνδεσης δικτύου Wireless LAN (802.11b/g/n)

Παραθέτω σχετικό λινκ : http://www.getitnow.gr/prod/ypologistes/notebooks/hp-pavilion-dv7-3165ev/prod85235pp/


Θα ήθελα να σας κάνω γνωστό ότι σκοπεύω να το έχω σαν κύριο εργαλείο για δουλειά(είμαι σχεδιαστής πολυμέσων) και δεν με ενδιαφέρει καποια τελευταία έκδοση αλλα θα ήθελα να είναι σταθερή (για όσους ξέρουν θα ηθελα να ρενταρει στο Cinema4D).

Οπότε καλώς σας βρήκα, και ελπίζω σε σύντομες απαντησεις και οδηγίες για το τι πρέπει να διαβάσω να προσέξω ή οτιδήποτε πιστεύετε οτι είναι σημαντικό!

σας ευχαριστώ προκαταβολικα!

p.s : είμαι ολίγον τι άσχετος να ξέρετε αλλά μαθαίνω γρήγορα!

p.s : δεν το έχω δει πουθενά αλλά φανταζομαι οτι τα OSX είναι 64bit σωστα ?

komos
07-25-2011, 12:05 PM
γεια σου χρηστο
σαν αρχη δεν υπαρχει σταθερο hackintosh
μιας και στο 1ο update υπαρχει κινδυνος kernel panic
δες εδω εναν παλαιοτερο οδηγο μου
http://osx86.co/f83/924-959-953-961-945-963-964-949-t3409/post53999.html

λογικα το μηχανημα σου τα παιρνει αερα τα osx αλλα αυτο θα το μαθεις μονο αν δοκιμασεις
αν το θες για δουλεια παρε ενα μακ
αν θες απλα να παιξεις και να μαθεις 2 πραγματα ξεκινα το project
αν χωραει στο λαπτοπ σου βαλε και ενα 2ο δισκο θα σου χρειαστει και θα σε σωσει απο απωλεια δεδομενων

lord_sethgr
07-25-2011, 04:56 PM
Γειά σου komos!

σε ευχαριστω για την απάντηση αν και φυσικά γέννησε άλλες απορίες.

Δεν μπορώ δηλαδή να μην κάνω update ?

όσο αφορά το να πάρω μακ εννοείται οτι το έχω σκεφτεί πολλές φορές και το έχω ποθήσει αλλα προς το παρόν δεν υπαρχει αυτή η λύση !

τώρα όσο αφορά τον οδηγό σου φυσικά έχει πολλά πραματα που δεν γνωρίζω οπότε θα κάνω έρευνα στο διαδίκτυο και θα επανέλθω με σημαντικές ερωτήσεις.

ευχαριστω!

lord_sethgr
07-25-2011, 05:17 PM
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να κάνω ποστ ένα άλλο λινκ αλλά σκέφτομαι σοβαρά να ακολουθήσω τον παρακάτω οδηγό :


http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=192141


αφου υποδεικνυει πώς να περάσεις το λειτουργικό στην σειρά λαπτοπ που έχω!

τις σκέψεις σας ??

komos
07-25-2011, 05:36 PM
μια χαρα φαινεται και αυτος ο οδηγος
αν ολοι ειναι στο ιδιο πνευμα γραμμενοι
ειναι οποιος σου κατσει καλυτερα

lord_sethgr
07-26-2011, 04:32 AM
καλημέρα

θα ήθελα να ρωτήσω ποια έκδοση OS πρέπει να αγοράσω ?

άκουσα οτι απο την 10.6.2 και μετά υποστηρίζεται ο επεξεργαστης i5.

Επίσης επιμένω στην ερώτηση μου, είναι δυνατον π.χ να βαλω την 10.6.5 και να μην κάνω updates ?

ευχαριστώ!

komos
07-26-2011, 09:34 AM
γιατι να μην κανιες update?
αποψη μου αγορασε το lion

lord_sethgr
07-26-2011, 10:25 AM
καταρχήν σε ευχαριστώ κομο που βρίσκεις χρόνο να ασχοληθείς μαζί μου.

διαβάζοντας ακόμα περισσότερα πραγματα για την όλη διαδικασία την βρισκω ακόμα πιο ενδιαφέρουσα αλλά αποφάσισα να ακολουθήσω τον δικό σου οδηγό μιας και σιγα σιγά άρχισα να καταλαβαίνω.

θα μπορούσα να ακολουθήσω τον δικό σου οδηγό βάζοντας όμως το Lion ?

όσο αφορά τα updates το λέω για να μην κάνω μια μέρα update και μου κολησει το pc (νομιζω το λένε kernel panic?)

komos
07-26-2011, 10:35 AM
δοκιμασε δεν εχεις κατι να χασεις
πιστευω οτι το multibeast θα σου λυσει τα χερια
αν δεν σου κατσει δοκιμασε και με τα snow
τα kp ειναι πολλοι οι παραγοντες που μπορει να τα φας αλλα συνηθως λυνονται
σιγα σιγα στην πορεια θα τα μαθεις ολα αυτα :)

tangon
07-26-2011, 11:02 AM
Να καλωσορίσω με τη σειρά μου τον lord_sethgr και να του πω, πως πρέπει να έχει μεγάλη υπομονή σε αυτό που λέμε hackintosh.

Να διευκρινήσουμε όμως κάτι. Μιλάμε για hackintosh και όχι για original mac μηχάνημα. Αυτό σημαίνει: ό,τι λειτουργικό και να αγοράσεις (και καλά θα κάνεις κατά τη γνώμη μου) δεν, και το τονίζω, δεν μπορείς έτσι απλά να το εγκαταστήσεις και να παίξει. Χρειάζεται patch για να σου δουλέψει και πρέπει να ξέρεις να το κάνεις μόνο σου.

Από εκεί και μετά αν η εγκατάσταση είναι "vanilla" όπως λέμε ή για να γίνει πιο κατανοητό πολύ κοντά σε original mac μπορείς να κάνεις τις αναβαθμίσεις του συστήματος. Αλλά και πάλι αυτό θέλει κουβέντα.

Επειδή είσαι νέος στο "άθλημα" γι αυτό και στα λέω.

Ξεκίνησε στην αρχή με τους οδηγούς που υπάρχουν και που είναι πιο κοντά στη φιλοσοφία του μηχανήματός σου και έτσι θα ξέρεις ποια kexts κάνουν γι αυτό. Μετά αν έχεις το κουράγιο ανεβαίνεις σε άλλες versions.

lord_sethgr
07-26-2011, 06:00 PM
Την καλησπέρα μου και στον Tangon!

να διευκρινύσω ότι απο την αρχή γνωρίζω πάνω - κάτω ότι η διαδικασία αυτή είναι επίπονη και απαιτεί έρευνα ( για εμάς που έχουν το ζιζάνιο όμως είναι και λίγο διασκεδαστική ε ?)

το μόνο που ίσως να με ενοχλεί είναι οτι μιλάμε για πραγματικά κάθε φορά καινουργια διαδικασία και αυτό έχει μια αλφα δυσκολία!

τώρα όσον αφορά τον οδηγό έχω επιλέξει να ακολουθήσω τον παλιό οδηγό του Κομος γιατί σιγα σιγα αρχίζω να βγάζω άκρη!

όπως και να έχει για μένα η όλη διαδικασία αξίζει την έρευνα αφου ναυαγησε η αγορά ενός Μακ(βλέπε σκυλιά,γατιά,γάμοι,οικογένειες!)

τέλος πάντων να μην μακρηγορώ μαζεύω σιγα σιγά ότι αρχεία πιστεύω χρειάζονται και όρεξη και ήδομεν!

lord_sethgr
07-28-2011, 11:57 AM
Καλησπέρα και πάλι!

οφείλω να ομολογήσω οτι δεν περίμενα οι δυσκολίες να έρθουν τόσο γρήγορα! προσπάθησα σήμερα να ξεκινήσω την διαδικασία του Hackintosh και δυστηχώς ούτε καν έχω καταφέρει να δουλεύει το install disk MAC OSX

Δεν ξέρω βασικά πώς να ζητήσω βοήθεια! το μονο που ξέρω είναι :

1) έχω Hp intel mobo p55 chip

2) έχω κάρτα γραφικών Nvidia gt320

3) έχω ξεκινησει την διαδικασία iboot + MacOS + multibeast αλλά ουτε καν προχωράει μετά το iboot! (μου βγαζει μυνημα περι δεν βρίσκει ACHI σε μια τοποθεσια που προσπαθει και μετα βγαζει την οθονη του mac και μετα μαυρο και restart-loop)

4)έχω ηδη δοκιμασει συνδιασμους όπως : -v , -x , -f , busratio=20 , maxmem = 2048

5)καθώς ειναι λαπτοπ στο bios εχω περιορισμένες επιλογες(συμφωνα με την hp ο σκληρος στα λαπτοπ τους ειναι ηδη achi)

εσεις τι γνώμη έχετε ?

komos
07-28-2011, 01:40 PM
δες τις ρυθμισεις του bios
καπου πρεπει να λεει οτι ο δισκος σε τι mode ειναι βαλτο ahci

lord_sethgr
07-28-2011, 05:41 PM
λυπάμαι που το λέω αλλά οι ρυθμίσεις του βιος είναι πολυ περιορισμένες και μάλλον κλειδωμένες~! εκτός αν υπαρχει τρόπος να ξεκλειδωσω κάπως το βιος του hp pavillion dv7 3165dx κάπως ?

komos
07-28-2011, 09:41 PM
για κοιτα αν φλασαρεται
το ειχα κανει παλαιοτερα σε ενα νετμπουκ απο μουλτιραμα και του περασα το bios απο msi για να δουλεψει

komos
07-28-2011, 09:46 PM
μηπως το error ηταν

EHCI controller unable to take control from bios??

διαβασε εδω
http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=192141

lord_sethgr
07-30-2011, 08:41 AM
καλημέρα!

οχι κομος δεν είχα κανένα απο τα error που περιγράφεις.


Ρώτησα και HP και οι ανθρωποι μου απαντησανε οτι το λαπτοπ μου ειναι ηδη απο το εργοστασιο ACHI οποτε ειμαι οκ και με αυτο.

τωρα ξεκινησα αλλη διαδικασια και προσπαθω να βαλω τα leopard πρωτα και αργοτερα να βαλω σε αλλο partition τα snow leopard απο το original δισκακι.

το καλο ειναι οτι με την εκδοση iDeneb 1.3v επιτελους μπορεσα και ειδα να γινεται το install! αλλα δυστηχως οταν μου ζηταει να κανω restart μετα απο το install βλεπω ενα μεγαλοπρεπες kernel panic στην γκρι οθονη του mac ζητωντας μου να πατησω το power αρκετα δευτερολεπτα και να κανω restart !!

τι μπορει να φταιει αραγε ? ισως οτι δεν διαλεγω σωστους drivers στο customize πριν το Install ?

tangon
07-30-2011, 11:58 AM
καλημέρα!
......το καλο ειναι οτι με την εκδοση iDeneb 1.3v επιτελους μπορεσα και ειδα να γινεται το install! αλλα δυστηχως οταν μου ζηταει να κανω restart μετα απο το install βλεπω ενα μεγαλοπρεπες kernel panic στην γκρι οθονη του mac ζητωντας μου να πατησω το power αρκετα δευτερολεπτα και να κανω restart !!

τι μπορει να φταιει αραγε ? ισως οτι δεν διαλεγω σωστους drivers στο customize πριν το Install ?

Σωστά έχεις μαντέψει. Θα πρέπει να διαλέξεις τα σωστά kexts (drivers αν προτιμάς καλύτερα) τη ώρα που κάνεις το install και το setup. Βέβαια το kernel panic έχει να κάνει γενικά πώς "στήνεις" το μηχάνημα. Για να βρεις τί φταίει, πρέπει να ξεκινήσεις με -v να δεις τί σφάλμα σου βγάζει και να το ψάξεις στο net. Αυτή είναι η διαδικασία που κάνουνε όλοι.

Α! και κάτι τελευταίο. Την στιγμή του setup μην βάλεις kext για όλα τα περιφερειακά σου αλλά μόνο τα απολύτως απαραίτητα. Δηλαδή μην βάλεις κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου ή ethernet. Μόλις το σύστημα "ανέβει" και σταθεροποιηθεί τα υπόλοιπα τα βάζεις μετά.

Αυτή είναι η δική μου γνώμη.