PDA

View Full Version : chameleon rs5


mozart
07-28-2011, 04:38 PM
εχω τον chameleon rc 5 σε διπλο boot με τα win7.

υπαρχει καποιος τροπος να υπαρχει σαν προεπιλογη αντι για τα σνοου λεοπορντ τα windows 7?

tangon
07-29-2011, 01:50 PM
Στον bootloader PCEFI 10.6 Lion+Snow.pkg όταν το κάνεις εγκατάσταση, βάζει στο Control Panel ένα utility που σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις πιο partition (άρα και λειτουργικό) θέλεις να ξεκινάει πρώτο.

Επειδή είμαι στη δουλειά δεν θυμάμαι πώς λέγεται το utility αυτό μήπως και το βρεις κάπου στο net και σου δουλέψει. Μόλις επιστρέψω το βράδυ στο σπίτι θα στο αναφέρω εδώ (αν δεν το έχεις βρει μέχρι τότε).

mozart
07-29-2011, 03:59 PM
Στον bootloader PCEFI 10.6 Lion+Snow.pkg όταν το κάνεις εγκατάσταση, βάζει στο Control Panel ένα utility που σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις πιο partition (άρα και λειτουργικό) θέλεις να ξεκινάει πρώτο.

Επειδή είμαι στη δουλειά δεν θυμάμαι πώς λέγεται το utility αυτό μήπως και το βρεις κάπου στο net και σου δουλέψει. Μόλις επιστρέψω το βράδυ στο σπίτι θα στο αναφέρω εδώ (αν δεν το έχεις βρει μέχρι τότε).

καπου διαβασα οτι αν αλλαξεις στο com.apple.Boot.plist το default partition και γραψεις hd(x,y) οπου 'x' το νουμερο του δισκου, 'y' η εγκατασταση που θελουμε να υπαρχει σαν προεπιλογη θα δουλεψει


επειση διαβασα οτι με την εντολη diskutil list στο τερματικο βρισκω τα παρτισιον?

ισχευει κατι τετοιο?

tangon
07-30-2011, 06:54 AM
Το utility λέγεται Chameleon και μπαίνει στο Control Panel. Εκτός των άλλων μπορείς να επιλέξεις το partition που σε ενδιαφέρει ως default.

Τώρα για το θέμα του com.apple.Boot.plist σου δείχνω πώς είναι το δικό μου (επειδή έχω το utility Chameleon):

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">
<plist version="1.0">
<dict>
<key>Default Partition</key>
<string>hd(1,2)</string>
<key>EthernetBuiltIn</key>
<string>Yes</string>
<key>GUI</key>
<string>Yes</string>
<key>Graphics Mode</key>
<string>1680x1050x32</string>
<key>GraphicsEnabler</key>
<string>No</string>
<key>Kernel</key>
<string>mach_kernel</string>
<key>Kernel Flags</key>
<string></string>
<key>Legacy Logo</key>
<string>Yes</string>
<key>Theme</key>
<string>MuzzleCocoaine</string>
<key>Timeout</key>
<string>4</string>
</dict>
</plist>

εσένα σε ενδιαφέρουν οι δύο κόκκινες σειρές. Αρκεί να ξέρεις τα partitions σου και ποιο είναι ποιο.

Αν δεν ξέρεις μέσα από το terminal δίνεις:

sudo -s
password:
diskutil list

και μας δείχνει τους δίσκους που έχουμε φορτωμένους εκείνη τη στιγμή.

mozart
07-30-2011, 08:11 AM
Το utility λέγεται chameleon και μπαίνει στο control panel. Εκτός των άλλων μπορείς να επιλέξεις το partition που σε ενδιαφέρει ως default.

Τώρα για το θέμα του com.apple.boot.plist σου δείχνω πώς είναι το δικό μου (επειδή έχω το utility chameleon):



εσένα σε ενδιαφέρουν οι δύο κόκκινες σειρές. Αρκεί να ξέρεις τα partitions σου και ποιο είναι ποιο.

Αν δεν ξέρεις μέσα από το terminal δίνεις:



και μας δείχνει τους δίσκους που έχουμε φορτωμένους εκείνη τη στιγμή.

σ'ευχαριστω παρα πολυ