View Single Post
 
Old 02-28-2010, 10:36 AM
excos's Avatar
excos excos is offline
 
Join Date: Jun 2009
Location: Athens
Posts: 540
Φιλε tolis626 το οτι εχεις kp κατα την εκκινηση των διαφορων διανομων δεν ειναι κατα αναγκη απο τον kernel που φορτωνει καθε φορα.

Οι kernel οι οποιοι υπαρχουν σε διαφορες διανομες για AMD ειναι οτι εχουν προσθεση χαρακτηριστικα που δεν υπαρχουν γιατι ο kernel που δημιουργει η μαμα APPLE ειναι μονο για INTEL (γνωστο σε ολους νομιζω).

Οταν καθε φορα που μπουταρουμε σε ενα μηχανημα ασχετα εαν υπαρχει INTEL,AMD (και η διανομη το οριζει αυτο) ο kernel θα φορτωσει τα απαραιτητα για να τρεξει, το kp που παρουσιαζεται κατα την συνεχεια ειναι εαν μεσα στο Apple boot blist εχουν προσθεσει τα kexts για να υποστηριζεται το hardware το οποιο εχουμε.

Στο laptop το οποιο εχεις δεν ειναι το προβλημα ο επεξεργαστης που εχεις αλλα το hardware που κτυπα και δημιουργει kp.

Ενα kp σου αναφερει ακριβως στην οθονη σου καθε φορα που υπαρχει προβλημα, αρκει να ξερεις να διαβαζεις τι σου γραφει (καλο ειναι να μαθεις τα μημυματα αυτα).

Ενα αλλο προβλημα ειναι οτι δεν εχεις βρει ακριβως το specs του μηχανηματος σου ωστε να βαλεις τις καταλληλες επιλογες για το hardware με το αποτελεσμα να εχεις kp στην συνεχεια.

Το καλο ειναι οτι εχεις εξωτερικο hd και μπορεις να παιζεις αφοβα.
Αυτο που θα εκανα εγω με αυτο το μηχανημα και γενικως με ολα τα μηχανηματα που εχω το εχω κανει οταν δεν εχω ακριβως ενα οδηγο ειναι πρωτα βρισκω ακριβως τα specs του μηχανηματος για ολα τα υποσυστηματα,να βαλω επιλογες στην διανομη μου κατα την εγκατασταση που ειμαι 100% σιγουρος οτι θα δουλεψουν και υστερα εαν μπω να προσθεσω οτι δεν μου δουλευει,(εαν υπαρχουν kexts)

Αφου το ideneb μπορει και μπαινεις στο installation κανε μια εγκατασταση με τα απαραιτητα και μετα προσθετεις τα υπολοιπα μολις μαθεις τι spec εχεις .

Mac mini i5 mid 2011- Apple Cinema Display 27' /Lion 10.7.3

MacBook/MB466/A GR Aluminium late 2008 Lion 10.7.3

iPhone 4 16GB

Acer Aspire one ZG5 Snow Leopard 10.6.8
Reply With Quote