View Single Post
 
Old 01-06-2010, 02:55 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Lightbulb

Λοιπόν έχω νέα..

Δυστυχώς τα περισσότερα προγράμματα πλέον στο Snow Leopard τα .nib files έχουν αφαιρεθεί οι παλαιότερες αρχιτεκτονικές γιατί πλέον παίζει μόνο σε Intel αλλά έχει γίνει και κάτι άλλο, έχουν γίνει compile, πριν στο Leopard δεν ήταν, με έναν editor είτε ακόμα και με το Xcode και Interface builder θα μπορούσε κάποιος να τα αλλάξει.

Στην παρούσα φάση ο thrilosx (greek-mac.com) έχει μεταφράσει ότι μπορεί να μεταφραστεί και ότι εμφανίζεται σε strings που μπορεί να μεταγλωτιστεί. Δεν υπάρχουν άλλα strings που θα μπορούσαν να μεταφραστούν!

Με λίγα λόγια παιδιά δυστυχώς, ότι έχει γίνει ως τώρα αυτό έιναι μόνο..



Τώρα μερικά καλύτερα νέα που σας έχω εγώ..

Εδώ και πολύ καιρό έχω αγοράσει το domain hellasproject.com όπου και υπάρχει ελπίδα να σηκώσω πολλά χρήσιμα πράγματα εκεί όπως ελληνοποιήσεις και άλλα. Στα σκαριά έχω ήδη για το iPhone μεταφρασμένα αρκετά Cydia Apps όπως και App Store apps, απλά δεν έχω ολοκληρώσει το repository για να γίνει η δουλειά σωστά.

Θα θέλατε να με βοηθήσετε να το στίσουμε πιο ολοκληρωμένα, με λίγα λόγια να γίνει μια σελίδα σταθμός για όλα τα προγράμματα Mac και μέχρι και iPhone, ώστε ο απανταχού Έλλην να μπορεί να έχει μεταγλωτισμένα/μεταφρασμένα τα αγαπημένα του Applications για τον λατρευτό του Mac με ένα απλό patch?

Τώρα κοιτάω για το Spark και άλλα frameworks ώστε να υπάρχει δυνατότητα αυτόματης ενημέρωσης του γλωσσικού πακέτου που μπορεί να ενσωματόνεται με ένα patch σε υπαρχον πρόγραμματα ώστε όταν ενημερώνεται από τον δημιουργό του και μετά το φτιάχνουμε κι εμείς να το λαμβάνει έτσι ο τελικός χρήστης. Για αρχή βέβαια θα μπορούσαμε να δούμε με το Pacifist πως είναι τα άλλα και με μικρές παραμετροποιήσεις να φτιάξουμε installation packages με ευκολία..

Περιμένω τα σχόλιά σας, τις προτάσεις σας και σε τι θα θέλατε να το δουλέψουμε.

Για αρχή θα έλεγα να δουλέψω σε μια πλατφόρμα project based σαν wiki, και μπορεί να χρησιμοποιήσουμε το github για να είναι όλα ενημερωμένα και σε επίπεδο svn style. Μια καλή πλατφόρμα BaseCamp όπως και το Mantis, εάν όμως δεν σας είναι γνώριμα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ένα wiki (WikkaWiki, MediaWiki, PmWiki)& ένα forum (SimpleMachinesForum, phpBB, bbPress, pubBB, κλπ.) μαζί με το github.

Επίσης ετοιμάζεται ενσωμάτωση του Google Apps στο προαναφερθέν domain ώστε κάθε μέλος θα έχει δικό του e-mail 1gb μαζί με calendar sync και άλλα πολλά ώστε να είμαστε οργανωμένοι!

Περιμένω..

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote