View Single Post
 
Old 05-01-2011, 07:02 PM
tangon's Avatar
tangon tangon is offline
Tiger
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens, Persister
Posts: 301
Κατ' αρχή να σου πω ότι αυτή την διανομή δεν την έχω δουλέψει για να ξέρω το customize που περιλαμβάνει.

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι τί θα έβαζα εγώ στη θέση σου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα λειτουργήσει η εγκατάσταση. Δυστυχώς θα πρέπει να πειραματιστείς.

Θα έβαζα λοιπόν τα παρακάτω και θα απενεργοποιούσα άλλα που τα δίνει η διανομή σαν default:
Bootloader: Chameleon V2 RC4 ή Chameleon V2 RC5
Bootloader Option: Graphics Enabler
Patches: Extra (φάκελο), fakesmc, Disabler, RTC (υπεύθυνο για το CMOS reset), EVO Reboot (υπεύθυνο για τη σωστή εκκίνηση και shutdown του μηχανήματος), AHCI SATA (υπεύθυνο για τους δίσκους του μηχανήματος), Voodoo PS/2 (υπεύθυνο για το πληκτρολόγιο και ποντίκι USB).

Αν υπάρχει φάκελος Kernel θα έβαζα για αρχή κάποιον που να λέγεται Vanilla Kernel.

Υπάρχει περίπτωση η διανομή να έχει επιλογή για κάρτα γραφικών κάρτα ήχου και κάρτα δικτύου. Η γνώμη μου είναι να μην επιλέξεις τίποτε και να τα βάλεις όταν μπεις στο σύστημα. Για την κάρτα γραφικών αν η διανομή έχει Graphics Enabler (όπως σου γράφω παραπάνω) θα μπει σε χαμηλή ανάλυση (1024x768) οπότε μετά βάζεις το σωστό kext.

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Motherboard: FOXCONN Intel G31MXP / Chipset ICH7
Memory: 4 GB 1066 MHz DDR2 SDRAM
Processor: Core2Quad @2.66GHz
Audio: ALC662
Graphic: nVidia GeForce GT220 1024 MB
Ethernet: Realtek RTL8111/8168

OS:10.8.2 Mountain Lion (64bit)
OS:10.7.5 Lion (64bit)
OS:10.6.8 Vanilla Kernel (64bit)

ipad2 WiFi 16GB white
Reply With Quote