View Single Post
 
Old 11-05-2010, 07:22 AM
kvasil kvasil is offline
Puma
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 18
Λίγο τα φώτα σας σας παρακαλώ

Καλημέρα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα και αν γνωρίζετε να με βοηθήσετε.
Όπως έχω αναφέρει το μηχάνημα (σε προηγούμενο post) είναι
dell23u11
Gigabyte P35-Ds4 rev 2
Q6600
ssd 64gb
ati 5770 1gb
μετά από πολύ καιρό και μετά από πολλές προσπάθειες τα έχω καταφέρει και εδώ και ένα 20 ήμερο έχω ένα πάρα πολύ δυνατό και σταθερό σύστημα με τα 10.6.4 full επάνω
Τα περισσότερα προγράμματα δουλεύουν τέλεια σε σχέσει με τα win7 δεν μου λείπει κάτι αφού τα περισσότερα υπάρχου και εδώ και από τις ίδιες ετεριες.
Κάποια μικρά προβλήματα όμως έχω και θα ήθελα την βοήθεια σας αν ξέρετε.
1. το mouse ο δείκτης έχει λίγο ποιο αργή κίνηση. Δηλαδή δεν έχω ακρίβεια έχω κοιτάξει από της ρυθμίσεις και από εκεί δεν διορθώνει με κάτι.
2. Έχω βάλει την 5770 που την βλέπει κανονικά. Στα παιχνίδια που έχω βάλει βλέπω ότι δεν έχει full ενεργοποιήσει. πχ. Στο torchlight στα win πάει σφαίρα εδώ ενώ τα βάζω όλα full και τρέχω το παιχνίδι δεν με δείχνει ότι δεν τα παίρνει άλλα παρουσιάζει κάποια μικρά κωλύματα σαν να μην έχει τα full drive. Αυτό που έχω βάλει ειναι απο τον nekta οπου εχω κάνει και flash την κάρτα. Μήπως πρέπει να κατεβάσω κάτι από την ατι για να ενεργοποιήσει full την κάρτα. Και σε ενα αλλο παιχνίδι το Amnesia εκεί πάλι ολα full αλλα με κάνει κατι κοψίματα στα καρε σαν νερά αν μπορώ να το πω σωστά.
3. Όταν είχα κάνει πρώτη φορά ολοκληρωμένα εγκατάσταση το μηχάνημα το είδε σαν imac δεν θυμάμαι τον αριθμό. Τώρα μετά από άλλο ένα format με βλέπει
Model Name: Mac Pro
Model Identifier: MacPro3,1
Processor Speed: 3 GHz
Number Of Processors: 1
Total Number Of Cores: 4
L2 Cache: 8 MB
Memory: 4 GB
Bus Speed: 1,33 Ghz
θέλω να ρωτήσω αν παίζει κάποια διάφορα στο πως το βλέπει. Για τι θέλω να κάνω μετατροπή κάποιο avi σε mp4, έχω κατεβάσει πολλά προγράμματα που φορτώνουν και τους 4 επεξεργαστές και έτσι θα γίνει ποιο γρήγορα το convert
άλλα όταν πάω και το κάνω με τα όλα τα προγράμματα δείχνει ότι βλεπει ολα τα cpu αλλα ο χρονος που θα το κανει ειναι πανω απο μια ωρα ενω με αλλο που βλεπει το ενα cpu εκει κανει 30 λεπτά. Γιαυτό ρωτάω μήπως εδώ υπάρχει κάποια ασυμβατότητα και αν το έβλεπε σε imac τότε θα έβλεπε όλους τους πύρινες. Ρωτάω εσάς πριν το κάνω για να μην έχω τα γνωστά panic.
Αν δηλαδή έχω imac μήπως τότε θα βλέπει σωστά. Και εδώ τα βλέπει, και δείχνει ότι τα cpu βρίσκονται στα 90% άλλα ο χρόνος είναι πάνω από μια ώρα.
Αυτό τα ερωτήματα θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθεια σας.
Reply With Quote