View Single Post
 
Old 05-26-2010, 06:33 PM
nickthegreekk nickthegreekk is offline
Cheetah
 
Join Date: May 2010
Location: Athens Greece
Posts: 7
Νέα εγκατάσταση σε intel dg45fc ή dg41mj;

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.

Διαβάζω εδώ και καιρό το φόρουμ αλλά σήμερα βρήκα το θάρρος να εγγραφώ και να ζητήσω άνα κομμάτι από τις γνώσεις σας.

Κάτ΄αρχήν είμαι κάτοχος ενός macbook 13.3 (mb466) και με τον καιρό μπήκα στον πειρασμό να εκαταστήσω το osx στον υπολογιστή μου, απογοητεύτηκα αρχικά αλλά δεν το έβαλα κάτω. Μέχρι σήμερα το τόλμησα 5-6 φορές χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα (kp,όχι σωστά γραφικά, ήχος , κάρτα δυκτίου κτλ.) , κάποιες ας πούμε "διανομές" βοήθησαν λίγο κάποιες πάλι όχι και τόσο (βλέπε ipc,hotiso,ideneb,kalyway) δοκίμασα και με το retail dvd αλλά χωρίς αποτέλεσμα.Το καλό της υπόθεσης ήταν η αποκομηδή γνώσης.
Στο ζουμί τώρα.Το τωρινό μηχανημά που χαίρει της χρήση μου είναι ένα mini itx με εγκατεστημένο το fedora 12.
Σκληροί δίσκοι για δοκιμές υπάρχουν και για την πληροφόρηση σας και για δικία μου βοήθεια σας αναφέρω την σύνθεση :

Μητρική: Intel DG45FC
Chipset: Intel G45
Γραφικά: Intel X4500HD
Ήχος: HDA (IDT 92HD73E)
Καρτα δικτύου: 82567LF Gigabit Ethernet Controller.
Μνήμη: 2x 2gb ddr2 @ 800
Οπτικός δίσκος: dvd/rw
Σκληρός δίσκος: 2.5' 80gb segate @ 5400 για τις δοκιμές (αν τα καταφέρω θα μπεί ένας 500αρης στις 7200 κι αυτός 2.5')

Οι δοκιμές έχουν ώς εξής

1)Εγκατάσταση του osx 10.6

2)Εγκατάσταση του combo update στο .3

3)Εγκατάσταση chameleon

4)Αντιγραφή των kext στο /Extra ,επιδιόρθωση των δικαιωμάτων τους
και επαναδημιουργία των cashes.

5)Επανεκκίνηση του συστήματος.

Οι ερωτήσεις μου είναι :

α) Που θα βρώ τα κατάλληλα kext για τον πυρήνα;
Στις αναζητήσεις μου στο διαδύκτιο βλέπω οτι το Χ4500HD είναι λίγο εώς πολύ δύσκολο να δουλέψεί.

β)Τα βήματα που σκοπέυω να ακολουθήσω είναι σωστά ή τελείως λάθος;
γ)Έχει κάποιος υπόψιν του το iboot και το multibeast; Το βρήκα εδώ (h++p://tonymacx86.blogspot.com) Αν και δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι περισσότερο για την δικία μου σύνθεση.

γ)Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί και αν χρειάζομαι dsdt;

δ)Το οτι έχω ήδη το macbook μπορεί να βοηθήσει την κατάσταση;
Δηλ. εγκατάσταση του osx στο macbook και μετά αλλαγή το σκληρού δίσκου στο pc;

ε)Να προτιμήσω το 10.6.2 αντί του .3 λόγω συμβατότητας; (πιο παλιό άρα και πιο συμβατό

στ) Να σταματήσω να το ψάχνω και να μείνω με το fedora;

Τέλος μήπως θα ήταν καλύτερα να το δοκιμάσω σε μια άλλη μητρική πάλι intel αλλά το dg41mj ;
G41 Chipset
Intel 82G41 Graphics and Memory Controller Hub (GMCH)
Intel 82801GB I/O Controller Hub (ICH7)
Intel Graphics Media Accelerator X4500 (Intel GMA X4500)
Realtek ALC888VC audio codec
Realtek RTL8111D Gigabit Ethernet Controller

Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα με όλα τα παραπάνω, αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Φιλικά
nickthegreekk.
Reply With Quote