View Single Post
 
Old 09-02-2011, 10:33 PM
bassistas bassistas is offline
Cheetah
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4
Το προβλημα μου ειναι πλεον λιγο διαφορετικό, οπως εγραψα και στο δευτερο post καταφερα και στα δυο laptop να δουλεψουν οι καρτες γραφικων σωστα αλλα στελνουν εικονα μονο μεσω απο HDMI και VGA θύρες. Οι οθόνες τους παραμένουν μαυρες συνεχως οσο κι αν προσπαθω να κανω detect απο το system profiler. τουλαχιστον δουλευουν αυτη τη στιγμη και τα δυο με full επιταχυνση αλλα μου ειναι απαραίτητο να δουλεψουν και οι δικες τους οθόνες. για το laptop με nvidia χρησιμοποιω ηδη το NVEnabler , αλα απο οσο διαβάζω κι εδω http://www.projectosx.com/forum/index.php?showtopic=4
μαλλον θελουν πειραγμα καποια strings που αντιστοιχουν στα outputs της καρτας ωστε να στειλει σημα στης αντιστοιχες θυρες που πρεπει. Προφανως το NVEnabler δεν αναγνωρίζει την εσωτερικη θυρα που ειναι κουμπωμενη η εσωτερικη οθόνη και αναγνωριζει μονο την vga εξοδο που εχει απο πισω. Το θεμα ομως ειναι οτι δεν βγαζω ακρη πουθενα με το ποια strings πρεπει να βαλω, στο NVEnabler τοπικ δινουν καποια strings , δοκιμασα μερικα αλα τιποτα. Επισης κατι παραξενο ακομα ειναι οτι , αν σβησω το NVEnabler απο το /S/L/E + clear cache κλπ. οταν κανω επανεκινηση ενω το βλεπω πως δεν φορτώνει πλεον, η καρτα γραφικων συνεχίζει να δουλευει με φουλ αναλυση και με QE/CI επιταχυνση σαν να εχει φορτομενο τον driver δηλαδη (φυσικα παλι μονο μεσω της VGA εξοδου και οχι στην εσωτερικη οθονη του lapop). Μηπως φταιει το οτι εχω πειραξει και τα NVDANV40HAL.kext NVDAResman.kext με το vendor id, product id της καρτας του laptop και συνεχιζει να την αναγνωρίζει σωστα?
Reply With Quote