View Single Post
 
Old 10-14-2010, 05:46 PM
kvasil kvasil is offline
Puma
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 18
iATKOS S3 v2.0 βάζω ενα kexts για την καρτα ηχου και μετα panic τι να κά

βάζω ενα kexts και μετα panic τι να κάνω???
το εχω αναρτήσει και στο insomnia μέχρι που έμαθα για εδώ το forum
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα σας παρακαλώ λίγο την βοήθεια σας.
Έχω την motherboard gigabyte P35-DS4.
Και έχω κάνει εγκατάσταση τα win7 και μετά έκανα τα iATKOS S3 v2.0
Από κάποιους έχω δει ότι λένε να κάνω ένα συγκεκριμένο setup στο bios
Όπου της μισές φορές το έχω κάνει και της άλλες όχι και στις δυο πάντως το setup τέλειωνε και στο τέλος έβλεπα και τα 2 λειτουργικά όλα οκ.
Στα win7 δεν έχω κανένα πρόβλημα όλα καλά βάζοντας EasyBCD έκανα να έχω και επιλογή να πηγαίνω στα iATKOS S3.
Λοιπόν εδώ iATKOS S3 έχω κάποια προβλήματα. Όπως δεν έχω ήχο όπου ψάχνοντας έχω βρει τους οδηγούς για να τους βάλω. Και επίσης δεν έχω από την κάρτα την σωστή ανάλυση, έχω την ati5770 και αυτό με βάζει μέχρι 1024 ανάλυση.
Τώρα κάνοντας εγκατάσταση για την κάρτα τους νέους οδηγούς ένα έτυμο install όπου βρήκα για την μητρική μου στην επανεκκίνηση με βγάζει panic και πλέων δεν φορτώνει.
Εδώ να πω ότι κάπου έχω διαβάσει ότι υπάρχει τρόπος σβήνοντας τα kexts από το boot μπορείς να ξαναμπείς αλλά επειδή δεν ξέρω τον τρόπο πάλι έκανα setup.
Άρα σας παρακαλώ ας με εξηγήσει κάποιος τη κάνω σε αυτή την περίπτωση, γιατί τα αγγλικά μου είναι χάλια και ότι βρίσκω το βρίσκω από μετάφραση.
Πήγα και έκανα update σε 10.6.4 από την 3 που είχα και πάλι εκεί το ίδιο,panic, το έκανα το update γιατί εκεί λένε ότι βλέπει την κάρτα γραφικών την σειρά 5χχχ.
Ενώ έχω βρει τους νέους οδηγούς για ati δεν ξέρω πως να τους περάσω να κάνω install
Τους νέους kexts .
1. Πρέπει οπωσδήποτε να είναι το bios AHCI mode
2. Αν με βγάλει panic κατά την επανεκκίνηση πως διαπιστώνω τι έχει φταίξει και να το βγάλω με αποτέλεσμα σε επόμενη επανεκκίνηση να φορτώσει?
3. Για την κάρτα ati5770 έχω βρει νέους kexts. Πως τους περνώ, υπάρχει κάποιος installer για kexts
4. Μέσα στης επιλογές του setup iatkos έχει default διάφορα στα modified kernel δεν έχει τίποτα εκεί βάζουμε κάτι εγώ και αν βάλω και αν όχι εγκατάσταση κάνει.
Αυτά σας παρακαλώ αν μπορεί κάποιος ας με δώσει κάποιες απαντήσεις.
http://www.gigabyte.com.gr/products/...35-ds4_20.html
Reply With Quote