View Single Post
 
Old 03-20-2011, 04:57 PM
tangon's Avatar
tangon tangon is offline
Tiger
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens, Persister
Posts: 301
Κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Δεν με κατάλαβες φίλε excos εννοούσα ότι εγώ δεν είχα βάλει τίποτε πατσαρισμένα kext μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού στο S/L/E όπως έχω κάνει στο σταθερό μου (κάρτα γραφικών, κάρτα δικτύου ethernet ενσύρματη, mouse/πληκτρολόγιο κ.α.) που τα είδε με τη μία.

Φυσικά κάποια βοήθεια κάνει το CD iBoot δεν αμφιβάλλω. Πάντως μερικά από αυτά που μου λες να δοκιμάσω δεν λειτουργούν όπως αυτό για το EFI.

Quote:
Last login: Sun Mar 20 17:46:12 on console
Theos-iMac:~ theo$ sudo -s
Password:
bash-3.2# mkdir /Volumes/EFI
bash-3.2# mount_hfs /dev/disk0s1 /Volume/EFI
mount_hfs: realpath /Volume: No such file or directory
bash-3.2#
Μου λέει ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο να φορτώσει. Το κακό είναι ότι ούτε στο σταθερό μου βλέπω να λειτουργεί.

Για αυτό που λες

Quote:
Originally Posted by excos View Post
Το iBoot χρησιμοποιει με Script την εγκατασταση των kexts στο Extra file που υπαρχει στο Efi που εχει δημιουργησει στον δισκο σου και οχι με τον παραδοσιακο τροπο ενα ενα να βλεπεις τους kexts για να φορτωνονται γρηγοροτερα κατα την εκκινηση του μηχανηματο σου.
αυτό που ξέρω είναι ότι δεν έχω κάνει κάποιο install από το iBoot στο δίσκο μου, για να μου δημιουργήσει κάποιο Efi εκτός αν κάθε φορά που επανεκκινώ φορτώνει το proboot.dmg στο background και δεν το βλέπω.

Θα προσπαθήσω σε save mode να κάνω εγκατάσταση και θα postάρω γιατί από τα βήματα του οδηγού μέχρι αυτό το σημείο που έχω φτάσει το θεωρεί "προσωρινό" για να κάνει όλα τα επόμενα βήματα. Δεν ξέρω θα δω και τα λέμε.

Ένα τελευταίο είναι ότι το Extensions.mkext που υπάρχει μέσα στο CD iBoot που είδα δεν μπορώ να το ανοίξω (δεν βγάζει Show Package Contents) για να δω τι έχει μέσα όπως μου γράφεις. Αλλά επαναλαμβάνω αυτό που υπάρχει στο CD.

.........................

Μετά από πολύ ψάξιμο διορθώνω κάποια που έγραψα παραπάνω

με την εντολή στο terminal

diskutil list

βλέπουμε που είναι το κρυφό partition EFI
(βασικά μας δείχνει όλους τους δίσκους που έχουμε φορτωμένους στο σύστημά μας μαζί με τα EFI -αν έχουν)

Quote:
bash-3.2# diskutil list
/dev/disk0
#: TYPE NAME SIZE IDENTIFIER
0: FDisk_partition_scheme *160.0 GB disk0
1: Apple_HFS MacOS iDenebClone 160.0 GB disk0s1
/dev/disk1
#: TYPE NAME SIZE IDENTIFIER
0: GUID_partition_scheme *500.1 GB disk1
1: EFI 209.7 MB disk1s1
2: Apple_HFS Mac_Snow 499.8 GB disk1s2
/dev/disk3
#: TYPE NAME SIZE IDENTIFIER
0: GUID_partition_scheme *40.0 GB disk3
1: EFI 209.7 MB disk3s1
2: Apple_HFS MacOS 10.6 39.7 GB disk3s2
bash-3.2# mount_hfs /dev/disk3s1 /Volumes/EFI
mount_hfs: Invalid argument
bash-3.2# mount_hfs /dev/disk1s1 /Volumes/EFI
mount_hfs: Invalid argument
bash-3.2#
Παρόλα αυτά ενώ υπάρχει EFI δεν μου το φορτώνει ούτε από τον δίσκο μου αλλά ούτε και από τον εξωτερικό (disk3 MacOS 10.6) που χρησιμοποιώ για το laptop.

---merged--- by Moderator SomniusX

Τίποτα τελικά δεν έγινε.

Έκανα update σε save mode και μου έκανε το ίδιο πράγμα προς το τέλος ΚΡ. Ούτε μπόρεσα να απαλλαγώ από το CD iBoot. Χωρίς αυτό δεν ξεκινάει τίποτα.

Θα δούμε. Κάπου κάνω λάθος και δεν μπορώ να το εντοπίσω. Η αναζήτηση συνεχίζεται!

Motherboard: FOXCONN Intel G31MXP / Chipset ICH7
Memory: 4 GB 1066 MHz DDR2 SDRAM
Processor: Core2Quad @2.66GHz
Audio: ALC662
Graphic: nVidia GeForce GT220 1024 MB
Ethernet: Realtek RTL8111/8168

OS:10.8.2 Mountain Lion (64bit)
OS:10.7.5 Lion (64bit)
OS:10.6.8 Vanilla Kernel (64bit)

ipad2 WiFi 16GB white

Last edited by SomniusX; 04-11-2011 at 01:10 PM.
Reply With Quote