View Single Post
 
Old 04-22-2011, 06:03 PM
iceage2609's Avatar
iceage2609 iceage2609 is offline
Panther
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 108
Quote:
Originally Posted by tangon View Post
Τώρα μπορώ να πω ότι έχω μια σχεδόν σταθερή εγκατάσταση του Lion 10.7 Developer Preview 1. Οι παρακάτω γραμμές γράφονται μέσα από το Lion.

Όπως έχω πει σε παλιότερο post η εκκίνηση γίνεται με τη βοήθεια του iBoot 1.5a. Θα συμφωνήσω με τον φίλο iceage2609 ότι δεν είναι τόσο εύχρηστο όσο ο chameleon αλλά σε μένα τουλάχιστον ο chameleon δεν μου εκκινεί το μηχάνημα με τίποτα.

Αν θέλεις φίλε iceage2609 πες μου τί chameleon χρησιμοποιείς για να το δοκιμάσω.

Τώρα το σύστημα μου έχει αναγνωρίσει: τον 4πύρινο επεξεργαστή την κάρτα γραφικών nVidia 1Gb ram, την Web Camera, την κάρτα ethernet καθώς και αρκετά kexts για την ομαλή λειτουργία του συστήματος. Όπως restart/shut down, reset CMOS κ.α. Δεν έχει αναγνωρίσει την κάρτα ήχου, αλλά έχω βάλει ένα usb -LogicLink- που με καλύπτει προς το παρόν.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά που θα πρέπει να μπω στο σύστημα αν δεν έχω πετάξει τα περιεχόμενα από το φάκελο Caches (System/Library/Caches), βλέπω, μέσω του -v στην εκκίνηση, ότι το σύστημα σταματάει. Μόλις τα πετάξω μπαίνει κανονικά.
Τον v2.0 RC3 αλλα πραγματικα δεν αξιζει να το προσπαθησεις ακομη.Εχει εκνευριστικα Double Fault kernel Panics στο bootarisma,δηλαδη μπορει να κανεις δεκα φορες γι ανα μπεις και μετα να μπαινει κανονικοτατα και ξανα το αναποδο.
Γιαυτο το λογο εβαλα στον δευτερο εξωτερικο δισκο ξανα τα Lion με το iboot.
Δυστυχως δεν φτανει τα επιπεδα των επιδοσεων με το Chameleon αλλά τουλαχιστον δεν κανω τοση ωρα για να μπω.
Πιστευω οτι μεχρι να βγει η Final δεν προκειτε να δειξουν ολα τα χαρτια τους στο Chameleon.

CPU : Intel i7-920 2.67 GHz
Mobo : Gigabyte GA-EX58-UD3R
RAM : CORSAIR
6GB DDR3 1600 MHz
Graphics Card
: Nvidia GEFORCE GTX285 1GB
 Leopard ideneb 10.5.8 Voodoo Kernel 
 Snow Leopard 10.6.8 Vanilla Kernel 
Lion 10.7.4 Vanilla Kernel
 Mountain Lion 10.8 DP4 Vanilla Kernel 
Ιphone 4 (16GB) - Ipad 3G ( 16GB )
Reply With Quote