View Single Post
 
Old 02-17-2010, 08:04 PM
Dejangs's Avatar
Dejangs Dejangs is offline
Jaguar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 84
Παιδες ποσταρω σε αυτο το thread μιας που μετα απο συζητηση με τον φιλο excos σχετικα με το ενα και μοναδικο ψιλο-προβλημα (νομιζω) που αντιμετωπιζω στο desktop μου πλεον (το οτι δεν δουλευει το automatic sleep δλδ) αποφασισα να δω τι ακριβως παιζει με τα dsdt files.

Κατεβασα λοιπον ενα προγραμμα για dsdt edit απο εδω (http://www.osx86.es/) . Μονο που η σελιδα ειναι στα ισπανικα και δεν καταλαβαινω τπτ απο τα guides που εχει. Το δε προγραμμα ειναι στα αγγλικα και δειχνει ευχρηστο.
Το ερωτημα που μου εχει δημιουργηθει ειναι το εξης... δοκιμαζω διαφορα dsdt's και βλεπω πως συμπεριφερονται αλλα πολλα απο αυτα εχουν ενσωματωμενα graphics infos. Εγω αυτο που θελω ειναι αλλαξω αυτες τις πληροφοριες και να βαλω τη δικη μου καρτα γραφικων.
Βρηκα ενα κομματι στο dsdt που λεει για model (π.χ. 0x17 ) και vram αλλα δεν ξερω τι ακριβως πειραζω για να αλλαξω καρτα γραφικων, τους κωδικους δλδ αν υπαρχουν για καθε καρτα, και αν χρειαστει να μπει οτιδηποτε αλλο (πχ υπαρχει και ενα κομματι reg)

Εαν εχετε κατι υποψιν για τετοια codes γραφικων, πως αλλαζουν κλπ καποιο guide δλδ στα αγγλικα.
Οχι τπτ αλλο δλδ αλλα κανω και προπονηση εν'οψει του laptop που ολο λεω οτι θα το φτιαξω επιτελους με osX και ολο το αναβαλλω.

thx

Χμ, φαινεται οτι μια απλη αλλαγη στο model διορθωσε το προβλημα.
Τεσταρω λιγο και κατι αλλα που θελω μιας που το χασαμε ουτως ή αλλως το βραδυ μπροστα στο PC και ενημερωνω αργοτερα..

Snow Leopard Vanilla Retail
Dual Boot with Windows 7 64 bit
Mobo : GA P35C DS3R
CPU : Intel Core 2 Quad Core Q8300 @ 2.5 Ghz
Graphics : Nvidia 8600 GT 512MB
RAM : 4GB DDR3 1333Mhz
Sound : Creative Audigy 5.1


Last edited by SomniusX; 06-01-2010 at 07:50 PM.
Reply With Quote