InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Ελληνικο thread συζητήσεων [Greek Thread] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3379)

excos 02-07-2010 10:16 PM

Το οτι αποφασισες να βαλεις μονο OS x στον δισκο σου χωρις αλλο λειτουργικο ειναι οτι καλυτερο σαν αρχη οταν για πρωτη φορα το δοκιμαζουμε.

Το dsdt.aml το οποιο εχεις παραγει,εχεις τσεκαρει εαν ειχε warnings,errors κλπ κατα το compile?

Εαν το dsdt.aml δεν εχει warnings,errors κλπ τοτε μπορεις να το χρησιμοποιησεις και στο 10.5 & 10.6 βαζοντας το στα Extra του chameleon για να το διαβασει κατα την εκκινηση.

Αυτο το ριμαδι το cool boot γιατι το κανεις?
Δεν κανει shutdown το μηχανημα?
Γιαυτο μπαινεις σε αυτην την διαδικασία?

Πως χανεις συνεχεια το chameleon δεν μπορω να το καταλαβω?

Φίλε tangon εχεις βάλει dsdt στο usb για το 10.6 οταν προσπάθησες να κάνεις εγκατάσταση?
Μπορεις να δανειστής από το 10.5 που έχεις.
και τα ανάλογα kexts :

fakesmc
NullCPUPowerManagement
IOAHCIBlockStorageInjector
OpenHaltRestart
PlatformUUID

Εάν δεν έχεις τροποποιήσεις το dsdt.aml για το RTC τότε βάλε και αυτό τον kext :

AppleRTC.kext


βαλε ολα αυτα στο usb σου και ξαναπροσπαθησε.

niteshake 02-07-2010 10:50 PM

φιλε excos το γιατί χάνεται ο chameleon ουτε εγω μπορω να καταλαβω:(

το dsdt βγάζει 1 error και 1 warning
Code:

./dsdt_fixed.txt  347:    Method (\_WAK, 1, NotSerialized)
Warning  1080 -                        ^ Reserved method must return a value (_WAK)

./dsdt_fixed.txt  3357:                Name (_HID, "_NVRAIDBUS")
Error    4001 -          String must be entirely alphanumeric ^  (_NVRAIDBUS)

ASL Input:  ./dsdt_fixed.txt - 6686 lines, 213796 bytes, 2510 keywords
AML Output: ././dsdt.aml - 22741 bytes, 857 named objects, 1653 executable opcodes

Compilation complete. 1 Errors, 1 Warnings, 0 Remarks, 782 Optimizations

τι σημαίνουν τα παραπάνω?
προσπαθώ άλλη μία τώρα έχοντας αποσυνδέσει τους άλλους δυο δίσκους μου και αφήνοντας μόνο τον raptor πάνω.. για να δούμε;)

excos 02-07-2010 11:10 PM

Αμελητέο ειναι φιλε το error που εχεις και ειναι κοινο σε πολλα μηχανακια και διορθωνεται αμεσως θα στο φτιαξω μια αλλη φορα,αλλα το dsdt παιζει κανονικα και μπορεις να το βαλεις και στο 10.6 εαν θελησεις.

Αντε να δω με αυτο το chameleon τι θα γινει?

καλη επιτυχια!!!!!!

Παρε και το fix για το _wak :

Code:

At the end of the _WAK method, this must be added:

Return (Package (0x02)
{
    Zero,
    Zero
})



Example:


Method (_WAK, 1, NotSerialized)
    {
        P8XH (One, 0xAB)
        If (LOr (LEqual (Arg0, 0x03), LEqual (Arg0, 0x04)))
        {
            If (And (CFGD, 0x01000000))
            {
                If (LAnd (And (CFGD, 0xF0), LEqual (OSYS, 0x07D1)))
                {
                    TRAP (0x3D)
                }
            }
        }

        If (LEqual (RP2D, Zero))
        {
            Notify (\_SB.PCI0.RP02, Zero)
        }

        If (LEqual (Arg0, 0x03)) {}
        If (LEqual (Arg0, 0x04))
        {
            \_SB.PCI0.LPCB.EC.SELE ()
        }

        P8XH (Zero, 0xCD)

        Return (Package (0x02)
        {
            Zero,
            Zero
        })
    }


You must use the search feature to locate the _WAK section and add the hack

Ανοιξε το dsdt.aml και κανε την διορθωση οπως την λεει ο οδηγος και ξανακανε compile για να δεις εαν σου βγαζει ξανα error.

tangon 02-08-2010 11:18 AM

Quote:

Originally Posted by excos
Φίλε tangon εχεις βάλει dsdt στο usb για το 10.6 οταν προσπάθησες να κάνεις εγκατάσταση?
Μπορεις να δανειστής από το 10.5 που έχεις.
και τα ανάλογα kexts :

fakesmc
NullCPUPowerManagement
IOAHCIBlockStorageInjector
OpenHaltRestart
PlatformUUID

Εάν δεν έχεις τροποποιήσεις το dsdt.aml για το RTC τότε βάλε και αυτό τον kext :

AppleRTC.kext
Φίλε excos τα παραπάνω extentions (kexts) είναι πατσαρισμένα ή original και πού τα βρίσκω σε κάθε περίπτωση. Ακόμα δεν ξέρω πού θα βρώ το δικό μου dsdt, γιατί εγώ έφτιαχνα από την αρχή dsdt με τις ανάλογες τροποποιήσεις.
(Σου γράφω από τη δουλειά τώρα, το βραδάκι που θα είμαι σπίτι θα δώ, πιστεύω, την απάντησή σου)

larrougos 02-09-2010 03:15 PM

ΕΡΩΤΗΣΗ....
υπάρχει τρόπος να έχουμε 5.1 sound όπως στα windows??τώρα έχω 2 και το 0.1 υπολειτουργεί :p..

SomniusX 02-09-2010 03:58 PM

Ανάλογα ποιο kext χρησιμοποιείς για την κάρτα ήχου σου, ανάλογα την κάρτα ήχου σου και τις aggregative ρυθμίσεις..

βγάζω νόημα καθόλου?

larrougos 02-09-2010 06:01 PM

Quote:

Originally Posted by SomniusX (Post 44732)
Ανάλογα ποιο kext χρησιμοποιείς για την κάρτα ήχου σου, ανάλογα την κάρτα ήχου σου και τις aggregative ρυθμίσεις..

βγάζω νόημα καθόλου?

Μα τα λες και πολύ σωστά.Το θέμα είναι πως έχω βάλει 250 kext μπας και ενεργοποιηθούν τα 5.1 απο μόνα τους αλλά πολλά ζητούσα!! :-(
Λοιπόν,αυτή τη στιγμη το midi setup λέει πως χρησιμοποιώ σαν input k output
AC97 Audio (PCM).Ιδέα δεν έχω αλλά τα δύο ηχέια παίζουν.Απ'την άλλη δεν έχω τον έλεγχο της έντασης,γενικά.Δηλαδή όταν κλείνω η ανεβοκατεβάζω την ένταση απο το keyboard δεν αλλάζει κάτι.Μονό το προγράμμα που θα παίζει μουσική μπορώ να το κάνω.Ως εδώ τι κάνω;aggregative device δεν έχω ενεργοποιημένη.Γιατί πολύ απλά δημιούργησα μία και δεν άλλαξε τίποτα.Άρα για να βοηθήσω τη βοήθεια που δέχομαι. :p
1.Πώς βλεπω ποιο kext χρησιμοποιώ για τον ήχο;
2.Πώς βλέπω ακριβώς ποια κάρτα ήχου είναι onboard;
3.Περιμένω......
4.Thanks in advance παιδιά

excos 02-09-2010 06:24 PM

Larrougo φιλε για να δεις τι kext εχεις πας στο System/Library/Extensions που ειναι ολοι συγκετρωμενοι.

Για να δεις ποιος kext εχεις φορτωσει καθε φορα ανοιγεις το terminal και δινεις την εντολη sudo kextstat

Για να δεις καναλια ηχου στο System Preferences - Sound οπου βλεπεις τι παιζει

Η ενταση απο το keyboard δεν την αναγνωριζει, για αυτο δεν παιζει κατι, λογο kext .

Quote:

Originally Posted by tangon (Post 44642)
Φίλε excos τα παραπάνω extentions (kexts) είναι πατσαρισμένα ή original και πού τα βρίσκω σε κάθε περίπτωση. Ακόμα δεν ξέρω πού θα βρώ το δικό μου dsdt, γιατί εγώ έφτιαχνα από την αρχή dsdt με τις ανάλογες τροποποιήσεις.
(Σου γράφω από τη δουλειά τώρα, το βραδάκι που θα είμαι σπίτι θα δώ, πιστεύω, την απάντησή σου)

Το dsdt εαν το εχεις παραγει απο το 10.5 υπαρχει στα extra του chameleon.
πιστευω απο την εγκατασταση που εχεις κανει.

Εαν το βρεις πρεπει να κανεις unhide τα αρχεια αυτα με τα αναλογα προγραμματα θα μπορεις να το τροποποιησεις.

Original Kexts ειναι μονο της μαμας Apple και οταν εχεις τον παραπλησιο hardware παιζουν oob.

Τα υπολοιπα ειναι τροποποιημενα.Θα βρεις πολλα για Snow στο kexts.com

larrougos 02-09-2010 06:56 PM

1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by excos (Post 44745)
larrougo φιλε για να δεις τι kext εχεις πας στο system/library/extensions που ειναι ολοι συγκετρωμενοι.

Για να δεις ποιος kext εχεις φορτωσει καθε φορα ανοιγεις το terminal και δινεις την εντολη sudo kextstat

Για να δεις καναλια ηχου στο system preferences - sound οπου βλεπεις τι παιζει

Η ενταση απο το keyboard δεν την αναγνωριζει, για αυτο δεν παιζει κατι, λογο kext .

Έχουμε και λέμε..
κάτω είναι τα txt με τα kext που έχω.πως θα γίνει τωρα??

excos 02-09-2010 08:30 PM

Δεν βλεπω να εχει φορτωσει καποιον kext.
Ποιον kext για τον ηχο εχεις κανει install τελευταια ?