InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Ελληνικο thread συζητήσεων [Greek Thread] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3379)

tangon 03-09-2010 08:56 PM

Γεια σου SomniusX

Ναι! Μπράβο, τους δείχνει σαν να είναι usb αλλά χωρίς το σηματάκι πάνω στον δίσκο. Αν δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα, δεν με νοιάζει. Δημιουργεί?
Πάντως θα ήθελα να ξέρω πώς γίνεται fix.

SomniusX 03-09-2010 09:04 PM

Κανένα πρόβλημα δεν δημιουργεί, υπάρχει ένα fix αλλά δεν χρειάζεται.. μπορείς να βάλεις το CandyBar και να αλλάξεις τα εικονίδια και να τα ξεχάσεις όπως και πολύς άλλος κόσμος!

tangon 03-09-2010 09:10 PM

Σωστόοοοοος.
Σιγά μην κάτσω να σκάσω.

tangon 03-13-2010 04:34 PM

Ξέρει κανείς γιατί δεν μου δείχνει στο 10.6.2 στο System Profile/Graphics/Display ότι η κάρτα γραφικών υποστηρίζει Quartz Extreme (ενώ υποστηρίζει)?

Παρακάτω παραθέτω τί μου δείχνει το System Profile/Graphics/Display στο 10.5.8

Quote:

Graphics by NVIDIA:

Chipset Model: Graphics by NVIDIA
Type: Display
Bus: PCIe
PCIe Lane Width: x16
VRAM (Total): 768 MB
Vendor: NVIDIA (0x10de)
Device ID: 0x0a20
Revision ID: 0x00a2
ROM Revision: NVinject 0.2.1
Displays:
Turbo-X TX221:
Resolution: 1680 x 1050 @ 60 Hz
Depth: 32-Bit Color
Core Image: Hardware Accelerated
Main Display: Yes
Mirror: Off
Online: Yes
Quartz Extreme: Supported
Rotation: Supported
Display Connector:
Status: No Display Connected
και στο 10.6.2

Quote:

nVidia Graphics Card GT220:

Chipset Model: nVidia Graphics Card GT220
Type: GPU
Bus: PCIe
PCIe Lane Width: x16
VRAM (Total): 1024 MB
Vendor: NVIDIA (0x10de)
Device ID: 0x0a20
Revision ID: 0x00a2
Displays:
Turbo-X TX221:
Resolution: 1680 x 1050 @ 60 Hz
Pixel Depth: 32-Bit Color (ARGB8888)
Main Display: Yes
Mirror: Off
Online: Yes
Rotation: Supported
Display Connector:
Status: No Display Connected
Δεν μου δείχνει το
Quartz Extreme: Supported

Εκτός αν παίζει κάτι με τα kexts

SomniusX 03-13-2010 04:37 PM

Καταρχάς βλέπω διαφορά στην ram ??

tangon 03-13-2010 04:54 PM

Ναι υπάρχει διαφορά στη VRam γιατί έχω βάλει στο 10.5.8 το NVinject 0.2.1_768 και όχι το NVinject 0.2.1_1024 γιατί μου "μαυρίζει" την οθόνη και ενώ είμαι μέσα στο σύστημα δεν βλέπω τίποτα.
Στο 10.6.2 έχω βάλει το NVEnabler 64.kext που μου βλέπει την κάρτα ως 1024.
Δεν ξέρω αν σε κάλυψα?

SomniusX 03-13-2010 04:56 PM

oh.. ναι.. σε πιάνω.. τι να πω ρε bro, έχεις θέμα π.χ. με τα ripples στο dashboard, δλδ κολλάνε τα γραφικά ή όχι?

tangon 03-13-2010 05:37 PM

Όχι δεν κολλάνε τα γραφικά απεναντίας στο dashboard όταν βάζω ένα νέο, μου κάνει τον "κυμματισμό" (τα ripples αν εννοείς). Όλα οκ δείχνουν απλά μου γεννήθηκε η παραπάνω απορία και γι' αυτό το post.

Δεν ξέρω αν μπορώ να "εισάγω" το Quartz Extreme: Supported (όπως έχω κάνει για το nVidia Graphics Card GT220) για "ψυχολογικούς" κυρίως λόγους.

SomniusX 03-13-2010 05:50 PM

Ναι γνωρίζω τους "λόγους" που εννοείς, καταρχάς δοκίμασες καθόλου OSx86 Tools να περάσεις χύμα EFI Strings? Εγώ με την GTS250 με 1gb ram πάνω δεν παίζω με κανένα injector/κλπ. μόνο με EFI Strings!!

και εννοείται ότι παίζουν όλα τζιτζι, μέχρι και Prince of Persia 4 και CoD παίζει!

tangon 03-13-2010 06:01 PM

Ξέρεις τι γίνεται φίλε SomniusX, δεν ξέρω πώς να χρησιμοποιήσω μάλλον το OSx86 Tools για να περάσω τα EFI Strings, γιατί όσες φορές και να το έκανα πατώντας το Add EFI Strings/Boot Flag μου βγάζει AppleScript Error.
Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να ακολουθήσω?

SomniusX 03-13-2010 06:04 PM

Μήπως πρέπει να διορθώσεις permissions στο OSx86 Tools γιατί για να σου το λέει αυτό μπορεί να έχει τα σωστα΄δικαιώματα για να πάρει πρόσβαση σε άλλα files.. για δες το

tangon 03-13-2010 06:31 PM

Μου λές να διορθώσω τα permissions στο OSx86 Tools. Φαντάζομαι να λες στο Info του προγράμματος (γιατί αλλού δεν βλέπω). Παρόλο που δίνω και το δικό μου και σαν Administrator μου βγάζει το ίδιο σφάλμα.

SomniusX 03-13-2010 06:38 PM

Mάλιστα.. τι να πω ρε γαμώτο θέλει ψάξιμο, θα κοιτάξω και θα σου πω..

tangon 03-13-2010 06:57 PM

Ok. Με αυτά που μου είπες θα το ψάξω κι εγώ, και θα δούμε.

tangon 03-14-2010 10:56 AM

Φίλε SomniusX τελικά βρήκα την άκρη με την κάρτα γραφικών και τη διόρθωσα με EFI Strings αφαιρώντας injector/κλπ και στα δύο συστήματα (10.5.8 και 10.6.2) αλλά με πλάγιο τρόπο (μέσω Λαμίας...!).
Δουλεύει όμως τέλεια και βλέπει την VRam 1024 και με όλες τις λειτουργίες (ripples στο dashboard κλπ).

Εδώ είναι η απόδειξη:

Quote:

nVidia GeForxe GT220:

Chipset Model: nVidia GeForxe GT220
Type: GPU
Bus: PCIe
PCIe Lane Width: x16
VRAM (Total): 1024 MB
Vendor: NVIDIA (0x10de)
Device ID: 0x0a20
Revision ID: 0x00a2
ROM Revision: nVidia GeForxe GT220 OpenGL Engine [EFI]
Displays:
Turbo-X TX221:
Resolution: 1680 x 1050 @ 60 Hz
Pixel Depth: 32-Bit Color (ARGB8888)
Main Display: Yes
Mirror: Off
Online: Yes
Rotation: Supported
Display Connector:
Status: No Display Connected
Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες σου. Αν θέλεις για την ιστορία σου λέω πως το κατάφερα.

SomniusX 03-14-2010 10:59 AM

Εννοείται πως θέλω να την ακούσω.. και συγκεκριμένα, αν έχεις λίγο χρόνο να αφιερώσεις κάντο σε ξεχωριστό thread σε μορφή οδηγού και με εικόνες.. και θα το κάνω sticky γιατί πολύς κόσμος παιδεύεται..

tangon 03-14-2010 11:11 AM

Quote:

Originally Posted by SomniusX (Post 46249)
Εννοείται πως θέλω να την ακούσω.. και συγκεκριμένα, αν έχεις λίγο χρόνο να αφιερώσεις κάντο σε ξεχωριστό thread σε μορφή οδηγού και με εικόνες.. και θα το κάνω sticky γιατί πολύς κόσμος παιδεύεται..

Επειδή είμαι λίγο άσχετος(!) με την όλη διαδικασία μου εξηγείς πώς να κάνω τα παραπάνω???

(Δεν καταλαβαίνω το ξεχωριστώ thread εννοείς στην κεντρική σελίδα να πατήσω "NEW THREAD" και εκεί να γράψω τον οδηγό? Και τί εννοείς με το θα κάνεις sticky? Και πώς ανεβάζω φωτο που να φαίνονται όμως μέσα στο post μου χωρίς να πηγαίνεις σε άλλο site?)

Σόρι για την άγνοιά μου!

SomniusX 03-14-2010 11:37 AM

Μην σκας bro θα σε fix σε λίγο γιατί πάω στο μαγαζί..

Brb με edit εδώ!

tangon 03-14-2010 11:44 AM

Επειδή όμως θα φύγω για λίγο λόγω υποχρεώσεων, μόλις γυρίσω το απογευματάκι τα λέμε.

SomniusX 03-14-2010 12:09 PM

Λοιπόν.. αν κάνεις quote ένα μήνυμά μου σε κάποιο thread θαδεις πως το έχω μορφοποιημένο, με quotes links (url) img και άλλα σε brackets..

Μια καλή υπηρεσία γρήγορη και εύκολη για να ανεβάζεις εικόνες που μπορείς να παραθέσεις εδώ είναι το tinypic.com όπου μετά το ανέβασμα σου δίνει και έτοιμο κείμενο για copy paste σε forum (π.χ. εδώ) ώστε να εμφανίζεται.

Επίσης ωραία θα ήταν και η μορφοποίηση κειμένου, κάποια μέρη με έντονα (bold) ή πλάγια (italics) δίνουν άλλον αέρα σε ένα κείμενο. Μην το παρακάνεις όμως και με τα χρώματα, συνήθως η αλλαγή χρωμάτων μπορεί να είναι για να δωσουμε εμείς έμφαση σε κάτι, αλλά δυσκολεύει τον αναγνώστη γιατί τον αποσυντονίζει από το υπόλοιπο κείμενο..

Τέλος πριν κάνεις post κάτι κάνε πρώτα preview (στο advanced γιατί στο quick reply δεν εμφανίζεται) ώστε να δεις αν εμφανίζονται όλα όπως τα θέλεις.

audis3265 03-15-2010 12:25 AM

για σε όλους.έχω κάνει εγκατάσταση σε laptop turbo x το mac os x leopard 10.6.2 και όταν κάνει ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ κανονικά δεν δουλεύει το πληκτρολόγιό.υπάρχει κάποια λύση:(?

tangon 03-15-2010 12:58 AM

Γειά και σε σένα audis3265 και καλώς όρισες. Παρόλο που δεν μας δίνεις άλλα στοιχεία για το πώς εγκατέστησες το σύστημα (με retail ή με κάποια διανομή) δοκίμασε την παρακάτω διεύθυνση μήπως και λύσεις το πρόβλημά σου:

http://apple2pc.blogspot.com/2008/04...52-update.html

ή μετά αυτό

http://www.insanelymac.com/forum/ind...owtopic=189168

Σου εύχομαι καλή δύναμη σε αυτό που λέμε hackintosh.

SomniusX 03-15-2010 07:28 AM

Βασικά μήπως είναι θέμα ps2 keyb που έχουν πολλά laptop? λες να θέλει kext?

tangon 03-15-2010 09:02 AM

Αν δεν κάνω λάθος τα laptop χρειάζονται κάποιο kext για το πληκτρολόγιο. Γιατί (άν δεν κάνω τόσο μεγάλο λάθος) στις διανομές που κατά καιρούς έχω βάλει υπάρχει επιλογή kext που σου λέει να το εγκαταστήσεις σε περίπτωση που έχεις laptop ώστε να "δει" το πληκτρολόγιο (και το touchpad).
Αν τώρα ο audis3265 έχει κάνει retail εγκατάσταση λογικό μου φαίνεται να μην έχει βάλει αυτά τα kexts.
Και πάλι όλα αυτά τα λέω με επιφύλαξη γιατί δεν έχω κάνει εγκατάσταση σε laptop ώστε να έχω ιδία άποψη.

[Άσχετο με το παραπάνω post αλλά SomniusX δουλεύω το θέμα του οδηγού και πιστεύω να το έχω έτοιμο ίσως και σήμερα. Σε ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες σου.]

SomniusX 03-15-2010 10:36 AM

@tangon για το guide, περιμένουμε!!!

Λοιπόν έχεις δίκιο για τον φίλο και η μόνη λύση είναι ένα εξωτερικό usb πληκτρολόγιο.. για να φτιάξει ότι είναι να φτιάξει..

@audis3265 έχεις κάνα εξωτερικό usb keyboard ρε bro? :D

tangon 03-15-2010 12:10 PM

Υπάρχει και μιά τρίτη λύση με το θέμα του πληκτρολογίου (αν δεν έχει USB πληκτρολόγιο αλλά ένα απλό ps2) είναι το ακόλουθο:

http://i41.tinypic.com/bwj03.jpg

και το ζητάς σαν PS/2 to USB Converter
Το οποίο το έχω στα χέρια μου και το έχω δοκιμάσει σε desktop μηχάνημα δικό μου με hackintosh σύστημα. Δούλεψε με τη μία και είδε πληκτρολόγιο και ποντίκι ps2

tangon 03-22-2010 08:06 AM

Γνωρίζει κανείς αν μπορείς να βάλεις λειτουργικό hackintosh σε laptop σε usb δίσκο (install) και να ξεκινάς από εκεί χωρίς να πειράξεις τον εσωτερικό δίσκο του laptop?
Χρειάζεται κάποια ρύθμιση στο BIOS (εκτός του να γίνει startup το usb) κάτι ανάλογο με το sata για να μπορέσει να "δει" τον usb δίσκο και να ξεκινήσει, ή είναι καθαρά θέμα μητρικής να μπορεί να το κάνει έτσι κι αλλιώς?

SomniusX 03-22-2010 10:12 AM

Εάν μπορείς να bootάρεις από usb μπορείς να βάλεις και στον εξωτερικό όπως εχω εγώ τώρα στο acerάκι μου, απλά τον bootloader πρέπει να τον βάλεις τον εξωτερικό απλά, λες και είναι εσωτερικός! :P

tangon 03-22-2010 01:01 PM

ΟΚ όλα αυτά αλλά το πρόβλημα που μου παρουσίασε είναι ότι ξεκινάει από τον εξωτερικό (με bootloader επάνω στο δίσκο) και όταν του γράφω -v για να δω τυχόν προβλήματα μου βγάζει ότι "περιμένει" τον δίσκο (μου γράφει και το νούμερο του δίσκου, ξέρεις) και σταματάει. Αν το έχω γράψει σωστά μου βγάζει κάτι σαν αυτό

waiting for boot volume with UUID ..."
"waiting on <dict ID="0"><key>IOProviderClass</key><string ID="1">IOResources</string><key>IOResourceMatch</key><string ID="2">boot-uuid-media</string></dict>

Τέτοιο πρόβλημα βγάζει γενικώς, που κοίταξα στο net, όταν δεν "βλέπει" δίσκο (πχ. όταν δεν έχεις ρυθμίσει τον εσωτερικό sata σωστά, δεν θυμάμαι τώρα πώς λέγεται, στο bios). Γι' αυτό ρωτάω αν θέλει κάποια ειδική ρύθμιση το usb
Εκτώς και είναι θέμα διανομής (τώρα μου ήρθε). Σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του laptop του έχω περάσει την iDeneb 10.5.8 και την 10.5.5. Μου παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα.

erineos 03-28-2010 09:07 AM

Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Εγκατέστησα το Snow Leopard (με Retail DVD) σ'ένα δεύτερο ΑΤΑ IDE σκληρό δίσκο με την βοήθεια του παρακάτω οδηγού εγκατάστασης:

http://www.taranfx.com/install-snow-leopard-on-amd

Όταν πάω να ξεκινήσω το Snow Leopard, βγαίνει η οθόνη με το μήλο και μετά από λίγο μου βγάζει μήνυμα ότι πρέπει να κάνω restart κλείνοντας και ξανά ανάβοντας τον υπολογιστή. Τι πρέπει να κάνω; Xίλια ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!!

Το σύστημά μου:

AMD Phenom II 965 Black Edition
MSI 790FX-GD70
8GB Super Talent DDR3 1600MHz
2TB Western Digital Caviar Green SATA II
ATI Radeon HD 4350
ASUS Xonar D2X
LG DVD-RW SATA II

Eπίσης, όταν προσπαθώ να ξεκινήσω με -x32 -f -x -v ή με cpus=1 -f -x -v, μου βγάζει και στις δύο περιπτώσεις Kernel Panics.

erineos 03-28-2010 01:38 PM

Μόλις εγκατέστησα ένα kext για ATA και προχωράει λίγο. Εμφανίζεται η οθόνη με το μήλο, δείχνει ότι φορτώνει αλλά μετά από λίγο, πάνω από το μήλο, εμφανίζεται ένα σηματάκι που μοιάζει με το απαγορεύεται. Παρακαλώ τα φώτα σας!!

SomniusX 03-28-2010 01:55 PM

Καλησπέρα erineos, πες μας το μηχάνιμά σου τι χαρακτηριστικά έχει, ποια διανομή χρησιμοποιήσες ή τρόπο, και τι δίσκους έχεις αν είναι IDE ή Sata..

έτσι απλά δεν μπορούμε να βοηθήσουμε..

tangon 03-28-2010 02:05 PM

Φίλε SomniusX τα χαρακτηριστικά που ζητάς και το μηχανάκι του τα αναφέρει σε δύο post πιο πριν.
Με όλο το σεβασμό!

SomniusX 03-28-2010 02:39 PM

Ωπ ωπ.. είμαι στραβούλιακας ρε! :D τι να κάμνω, νόμισα ότι είανι νέο thread, ως mod μου έρχονται λίγο διαφορετικά τα mail καταλαβες.. άκυρο το από πάνω..

tangon 03-28-2010 07:08 PM

Σε καλωσορίζουμε και εμείς erineos στην παρέα μας.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη ξεκίνησες από τα δύσκολα βάζοντας 10.6. Δεν ξέρω αν έχεις κάνει προσπάθεια να βάλεις 10.5.x ώστε να έχεις μία εμπειρία από hackintosh. Αυτό θα σε βοηθούσε να πάρεις κάποια kexts ή το δικό σου DSDT από το 10.5.x ώστε να τα χρησιμοποιήσεις και στο Snow.

Τώρα στη φάση που βρίσκεσαι καλό θα ήταν να ξεκινήσεις το σύστημα με -v mode ώστε να δεις πού σου σταματάει και να ψάξεις στο net μήπως βρεις κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα ώστε να δεις τι λύση υπάρχει και να το εφαρμόσεις στο δικό σου σύστημα.

Να δούμε αν κάποιος φίλος μπορεί να πει κάτι παραπάνω. Αναμένουμε!

erineos 03-29-2010 12:43 PM

Φίλε targon,

Έχω εγκαταστήσει το ΤoH Leopard 10.5.1. Όμως δεν υπάρχει πουθενά ο φάκελος Extra ή το DSDT.aml. Πως μπορώ να τα βρω αυτά; Ποιά άλλη διανομή 10.5.x μου προτείνεις σύμφωνα με το pc μου ώστε να έχω πρόσβαση στο φάκελο Extra και το DSDT.aml για να τα χρησιμοποιήσω στο 10.6; Σ'ευχαριστώ πολύ!

Όσον αφορά το 10.6, έβαλα και κάτι άλλα kexts και μου βγάζει το εξής Kernel Panic: Unable to find driver for platform: "ACPI".

SomniusX 03-29-2010 02:28 PM

Το ToH επειδή το είχα παίζει με chameleon v1 και όχι v2 που έχει τα extra κλπ..

Για το ACPI στο 10.6 πρέπει να αλλάξεις στο bios σου διάφορα..

erineos 03-29-2010 02:32 PM

Quote:

Originally Posted by somniusx (Post 46738)
Για το acpi στο 10.6 πρέπει να αλλάξεις στο bios σου διάφορα..

Τι πρέπει να αλλάξω;

SomniusX 03-29-2010 02:33 PM

Αυτό είναι ανάλλογα το hardware, έχεις ψάξει στο wiki ή google μήπως βρεις κάποιον οδηγό? Αν έχεις postάρει κάπου το hardware σου ρίξε μου ένα pm να το κοιτάξω..

erineos 03-29-2010 02:38 PM

Βασίστηκα στον παρακάτω οδηγό:

http://www.taranfx.com/install-snow-leopard-on-amd

Έχεις pm. Χίλια ευχαριστώ!!

Επίσης ξέχασα να πω ότι τώρα έχω εγκαταστήσει το 10.6 σε SATA HD partition.

Mόλις εγκατέστησα το ΙΟΑΤΑFamily.kext από το System/Library/Extensions του ToH Leopard στο System/Library/Extensions του Snow Leopard. Τώρα η οθόνη με το μήλο φορτώνει αλλά μετά από λίγο σβήνει το pc.:(

Έβαλα και κάτι άλλα kexts και το ΑnV kernel (αν δουλέψει θα τα postάρω) και επανήλθα στο kernel panic με το ACPI.

excos 03-31-2010 08:46 PM

Φιλε erineos εχεις εγκαταστησει 10.5 στο συστημα σου ?

erineos 03-31-2010 08:59 PM

Ναι. Το ToH Leopard 10.5.1.

excos 03-31-2010 09:01 PM

To 10.5 που εχεις βαλει δουλευει χωρις προβλημα?

erineos 03-31-2010 09:09 PM

Ναι κανονικά, εκτός από το internet.

excos 03-31-2010 09:21 PM

Στα γραφω αυτα φιλε διοτι μπορεις μεσα απο το 10.5 που εχεις ηδη βαλει να καταλαβεις πανω κατω τι kexts σου δουλευουν στο συστημα σου γιατι βλεπω να παιδευεσαι.

Οπως και παντα κανουμε boot με -v για να διαβαζουμε τι γινεται στο συστημα μας οταν φορτωνει τον kernel και τα διαφορα kexts ετσι ωστε να δουμε τι μηνυματα εχουμε.

Οταν κανουμε μια καινουργια εγκατασταση αποφευγουμε να κανουμε boot χωρις -v διοτι δεν ξερουμε τι γινεται και που σταματα το φορτωμα.

Καλο θα ηταν να διαβαζεις τι φορτωνει το συστημα σου ετσι ωστε να κανεις τις σωστες ενεργειες.

Εαν δεν καταλαβαινεις τι γραφει τοτε καλο θα ειναι μια photo ετσι ωστε να την δουν και αλλοι για να βρεις λυση.

erineos 03-31-2010 09:25 PM

Φίλε excos, χίλια ευχαριστώ για τον χρόνο σου! Σε λίγο θα ποστάρω φώτο με -v.

http://img28.imageshack.us/img28/9548/31032010039.jpg

http://img28.imageshack.us/img28/9548/31032010039.jpg

http://img59.imageshack.us/img59/5035/31032010040.jpg

http://img255.imageshack.us/img255/7513/31032010041.jpg

excos 04-01-2010 06:28 PM

Φιλε erineos πολλα προβληματα που βλεπω στην φωτο με το ACPI να σου βαραει οπως και ο OpenHaltRestart εχει προβλημα.

Νομιζω οτι το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να παραγεις ενα DSDT απο το μηχανημα σου και να κανεις τα διαφορα patch εστι ωστε να μπορεις να αποφυγεις το προβλημα με το ACPI και οπως και τα restart που σου κανει το μηχανημα σου λογο RTC.

Μπες στην λογικη να παραγεις DSDT το οποιο ειναι απαραιτητο στο 10.6 και μετα προχωρας στους kexts για να δεις ποιοι σου δουλευουν.

Οπως και κοιτα, τι kexts εχεις βαλει στο 10.5 και εαν υπαρχουν και για το 10.6.

erineos 04-01-2010 07:23 PM

Quote:

Originally Posted by excos (Post 46936)
να παραγεις ενα dsdt απο το μηχανημα σου και να κανεις τα διαφορα patch εστι ωστε να μπορεις να αποφυγεις το προβλημα με το acpi και οπως και τα restart που σου κανει το μηχανημα σου λογο rtc.

Σ'ευχαριστώ πολύ! Πως παράγω dsdt; Nα πω ότι, όταν εγκαθιστούσα το 10.6, το DSDT patch απέτυχε.

excos 04-01-2010 07:52 PM

Το πως παραγουμε DSDT φιλε μου υπαρχουν πολλοι οδηγοι στο net που μπορεις να βρεις οπως και μου ειναι δυσκολο να σου το περιγραψω σε δυο σειρες εδω.

Πρωτα πρεπει να διαβασεις τι ειναι DSDT, γιατι το παραγουμε,πως το παραγουμε,οπως και πως κανουμε τα διαφορα patch για να διορθωσουμε τα διαφορα λαθη.

Το καλο παντος ειναι οτι εχεις 10.5 για να μπορεσεις να το παραγεις με OS x.

Οπως φιλε μου με AMD cpu στο hackintosh ειναι ενα ακομα μεγαλο προβλημα για να λυσεις μιας και οι επεξεργαστες αυτοι δεν υποστηριζονται και χρειαζεσαι patch kernel για να προχωρισεις.

erineos 04-01-2010 08:13 PM

'Εχω παράγει ένα αρχείο DSDT.dsl. Toυ κάνουμε patch με το DSDTSE;