InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Μοιραστείτε την Επιτυχία σας! [Success Stories] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3409)

SomniusX 01-05-2010 06:44 PM

Quote:

Originally Posted by kyriakos (Post 42465)
Αυτο ξαναπες το!:d σε 3 pc εχω mac για main os καθαρά για "δοκιμαστικούς" λόγους! χαχα

Έτσι, μην το παρακάνουμε..

tangon 02-06-2010 11:57 AM

Γεια και χαρά σας. Είμαι νέος στο forum και εύχομαι τα καλύτερα.
Με τη σειρά μου παραθέτω τη σύνθεση του μηχανήματός μου (όπου κατάφερα να δουλέψει με iDeneb 10.5.8)
Motherboard: G31MXP Intel (FOXCONN)
CPU: Intel Core 2 Quade [email protected]
Memory: 4GB (2x2GB) 800MHz DDR2 SDRAM (Τις βλέπει σαν 4GB 667 MHz)
VGA: nVidia GeForce GT 220 1024 MB VRAM (Την βλέπει σαν NVinzect 0.2.1 στα 768 ΜΒ VRAM)
Monitor: 22" Wide LCD Monitor 1060x1050
Δύο σκληρούς δίσκους (2x500GB). Ο ένας για Win7 και ο άλλος MacOS X 10.5.8
Η συμπεριφορά του, στο Mac, είναι πάρα πολύ καλή σε θέμα σταθερότητας και λειτουργικότητας. On board: Ήχος, κάρτα δικτύου χωρίς πρόβλημα.

Αυτά από μένα, για οποιαδήποτε πληροφορία είμαι στη διάθεσή σας.

excos 02-06-2010 12:49 PM

Καλως ορισες φιλε tangon στην παρεα και που μας παραθετεις την επιτυχη εγκατασταση στο συστημα σου.

Καλο θα ηταν να γραψεις εναν οδηγο για αυτο τον τυπο motherboard που εχεις οπως και τι επιλογες εδωσες σε bios & setup στο IDeneb, ωστε οι ενδιαφερομενοι να εχουν μια αμεση αναφορα για το how to.

Dejangs 02-06-2010 12:53 PM

Quote:

Originally Posted by tangon (Post 44523)
Memory: 4GB (2x2GB) 800MHz DDR2 SDRAM (Τις βλέπει σαν 4GB 667 MHz)
VGA: nVidia GeForce GT 220 1024 MB VRAM (Την βλέπει σαν NVinzect 0.2.1 στα 768 ΜΒ VRAM)

Καλως ηλθες "συναδελφε"...:D

Το πως βλεπει πραγματικα την memory θα το δεις απο το About this mac --> more info -->Bus speed (στο hardware overview).
Στο about this mac λεει οτι του "κατεβει" απο το ετοιμο info που συνηθως διαθετει. Αυτο βεβαια αλλαζει αν σ'ενοχλει. Το 'χα διορθωσει παλια και εγω διορθονοντας τα Mhz της μνημης εαν σε ενδιαφερει πες μας να σου πουμε πως.

Για τη καρτα τωρα...δεν εχω χρησιμοποιησει nvinject αλλα nvkush που πιστευω οτι ειναι παρομοιο και την εβλεπε στα μισα mb και τη διορθωσα μεσα απο το system/library/nv***.kext/open contects και edit στο αντιστοιχο αρχειο πληροφοριων. Φανταζομαι οτι και εδω κατι αντιστοιχο παιζει. Τωρα ειμαι με efi strings για να τσεκαρω αν γλυτωνω ενα μικρο αλλα ενοχλητικο bug που εχω.

SomniusX 02-06-2010 12:58 PM

καλώς ήρθες στην παρέα μας και χαίρομαι που κατάφερες με αρκετή άνεση να βγάλεις άκρη και να έχεις ένα λειτουργικό σύστημα..

tangon 02-06-2010 02:43 PM

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Quote:

Οriginally posted by dejangs
Για τη καρτα τωρα...δεν εχω χρησιμοποιησει nvinject αλλα nvkush που πιστευω οτι ειναι παρομοιο και την εβλεπε στα μισα mb και τη διορθωσα μεσα απο το system/library/nv***.kext/open contects και edit στο αντιστοιχο αρχειο πληροφοριων. Φανταζομαι οτι και εδω κατι αντιστοιχο παιζει. Τωρα ειμαι με efi strings για να τσεκαρω αν γλυτωνω ενα μικρο αλλα ενοχλητικο bug που εχω.
Φίλε dejangs και εγώ αρχικά χρησιμοποίησα nvkush αλλά όταν έμπαινα στο σύστημα η οθόνη γινόταν μαύρη και δεν προχωρούσε παραπέρα. Για μένα βρήκα ότι λειτουργεί καλύτερα με NVinject_0.2.1_768MB.pkg

Στον φίλο excos απαντώ ότι φυσικά και θα ήθελα να γράψω έναν οδηγό για το πώς. Επιφυλάσσομαι!

tangon 02-06-2010 05:27 PM

Λοιπόν επανέρχομαι για τον οδηγό εγκατάστασης Mac Leopard 10.5.8 με installer μέσω ideneb 10.5.8

Η μητρική είναι μια G31MXP Intel της εταιρίας FOXCONN με socket s775 (και ICH7) και CPU: Intel Core 2 Quade [email protected], ενσωματωμένη κάρτα οθόνης Intel GMA X3100 καθώς και ενσωματωμένη: κάρτα δικτύου και κάρτα ήχου. Πάνω στο motherboard υπάρχει και μια επιπλέον κάρτα γραφικών σε PCI Express 16x η nVidia GeForce GT 220 1024 MB VRAM.

Στο BIOS δεν πείραξα τίποτα, το άφησα by default.
Έκανα εκκίνηση από το CD iDeneb 10.5.8 και μετά από τα γνωστά διαδικαστικά (Format μέσω Disk Utility) στο Setup του iDeneb έδωσα τα παρακάτω:
✔ iDeneb Main System
✔ Chameleon V2
✔ 9.8.0 Kernel Vanilla
✔ AppleDecrypt
✔ Disabler
✔ DSDT Patcher[*]
✔ TimeMachine fix
✔ OpenHaltRestart
✔ AboutThisMac fix
✔ SystemProfiler fix
✔ IOUSBFamilyFix
✔ Mouse Lag Fix
✔ VoodooUSBEHCI
✔ AppleAzaliaAudio[*]
✔ AHCI SATA/IDE
✔ ICHX Fixed[*]
✔ Realtek R1000
✔ GT200 2F16 EVGA (Επέλεξα αυτό σαν default κάρτα γραφικών αλλά μετά έβαλα την NVinject_0.2.1_768MB.pkg όπου και πήρα την πλήρη ανάλυση της οθόνης 1060x1050 με Quartz Extreme: Supported)
✔ GMAX3100 (driver της on Board κάρτας γραφικών, αλλά δεν την έχω τσεκάρει αν δουλεύει)
✔ Language Translations
✔ Cleanup

Η εγκατάσταση έγινε πολύ ομαλά και μπήκε χωρίς πρόβλημα και χωρίς ταλαιπωρία. Μπορώ να πω ότι είναι πολύ σταθερό σύστημα και μέσα σε ένα περίπου μήνα λειτουργίας (αυτής της σύνθεσης pc) δεν έχει παρουσιάσει κανένα error. Κάνει αυτόματο backup μέσω Time Machine. Δεν χρειάζεται βέβαια να συμπληρώσω ότι το Mac είναι το Main System στον υπολογιστή μου.

[*] Μετά από δεύτερη εγκατάσταση αφαίρεσα τα: DSDT Patcher και ICHX Fixed που δεν ήταν απαραίτητα στη δική μου μητρική.
Αντικατέστησα το: AppleAzaliaAudio με Realtek ALC662
πληροφορίες και driver στην παρακάτω διεύθυνση
http://www.insanelymac.com/forum/ind...owtopic=133460
και πήρα πλήρη λειτουργία της Audio κάρτας μου με Line in, LineOut-Headphone in front/back, MicFront/Back, LineOut

Εύχομαι να μην σας κούρασα με αυτό μου το post. Και πάλι στη διάθεσή σας.

excos 02-07-2010 10:30 AM

Πολυ καλο το setup μιας και εχεις διαλεξει vanilla kernel. Οπως και οτι πλεον εχεις και dsdt ετοιμο εαν θες να βαλεις Snow στο μελλον.(Αυτο πρεπει να το κανεις ενα τσεκ, για να δεις εαν υπαρχουν errors, μιας και το dsdt μπορει να τρεξει με μερικα).

Η απορια μου ειναι οτι εχεις διαλεξει πολλα Fix για να τρεξεις την εγκατασταση και δεν ξερω εαν χρειαζονται τοσα πολλα και αναφερω ενα παραδειγμα, το ICHX Fix που εχεις δωσει ενω εχεις ICH7 που τρεχει πιστευω χωρις fix οπως και στο δικο μου (μικρο) και σε 10.5 & 10.6 χωρις κανενα προβλημα.

Βεβαια εαν το συστημα σου φιλε tangon τρεχει απροβληματιστα δεν σκαλιζεις τιποτα διοτι οπως λεει και ο νομος (οτι δουλευει καλα σε μια εγκατασταση δεν το πειραζουμε).

tangon 02-07-2010 04:06 PM

Quote:

Originally Posted by excos
Η απορια μου ειναι οτι εχεις διαλεξει πολλα Fix για να τρεξεις την εγκατασταση και δεν ξερω εαν χρειαζονται τοσα πολλα και αναφερω ενα παραδειγμα, το ICHX Fix που εχεις δωσει ενω εχεις ICH7 που τρεχει πιστευω χωρις fix οπως και στο δικο μου (μικρο) και σε 10.5 & 10.6 χωρις κανενα προβλημα.
Επειδή δεν κάνω τον ξερόλα εγκατέστησα όσα ήταν τσεκαρισμένα by default στη διανομή και κάποια που νομίζω εγώ ότι χρειάζονται. Συγκεκριμένα αυτό που αναφέρεις (ICHX Fix) νομίζω ότι είναι must για να τρέξει σωστά το σύστημα. Αν πιστεύεις ότι κάποια από αυτά που έχω βάλει δεν έχουν λόγο ύπαρξης πολύ ευχαρίστως να μου τα υποδείξεις να τα αφαιρέσω (και να τα τσεκάρω σε άλλον δίσκο). Επίσης θα ήθελα την βοήθεια είτε από εσένα είτε από άλλον για να βάλω στο Snow γιατί όσο και αν προσπάθησα δεν τα κατάφερα. Και σε διαβεβαιώνω ότι χρησιμοποίησα ό,τι κυκλοφορεί τώρα στο δίκτυο, αλλά δεν!

excos 02-07-2010 04:30 PM

Φιλε tangon κανεις εδω στην παρεα δεν ειναι ξερολας η guru του λειτουργικου.Ολοι μοιραζομαστε τις εμπειριες που μας εχουν προκυψει απο τις διαφορες εγκαταστασης που εχουμε κανει κατα καιρους στα μηχανακια μας(πανω απο 30 φορες 10.5 &10.6).

Αναφερω το παραδειγμα με το ICHX fix διοτι οταν ημουν στο 10.5.6 με Ideneb καλη ωρα οπως και εσυ και προχωροντας σε αναβαθμηση σε 10.5.8 διαλεγοντας το fix αυτο εριξε κατα πολυ την ταχυτητα αποκρισης στο περιβαλλον πχ.(ανοιγμα φακελων,και τρεξιμο προγραμματων).

Καταργοντας αυτο το fix εδωσε και παλι την γνωστη ταχυτητα στο μικρο (Acer one) που ειχα και στο 10.5.6.
Οπως ανεφερα και στο προηγουμενο post εαν το συστημα τρεχει κανονικα και η ταχυτητα του οπως και η σταθεροτητα του ειναι καλη,δεν χρειαζετε να το σκαλιζουμε παραπανω.

Περι 10.6 τωρα μιας και το συστημα σου τρεχει απροβληματιστα 10.5 μπορεις να ετοιμασεις ενα usb και να προχωρισεις παραπερα.

Εαν μπορεις γινε ποιο σαφης στο εχω δοκιμασει τα παντα?

Και τι προβληματα ειχες στο 10.6?