InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Μοιραστείτε την Επιτυχία σας! [Success Stories] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3409)

iceage2609 04-06-2010 01:53 PM

Καλησπερα και παλι παιδια,απλα θα ηθελα να αναφερω σχετικα με το συστημα και μια εφαρμογη,ενα σφαλμα που μου κανει και ισως εχει συμβει και σε αλλους.
Το προβλημα ειναι με το Parallels Desktop και το Vmware.Οταν προσπαθω να βαλω Windows κανει Kernel Panic ενω το Virtualbox οχι.
Διαβασα οτι το τελευταιο χρησιμοποιει Εmulation ενω τα δυο πρωτα VT-x Support ή κατι τετοιο.
Εχει συναντησει κανεις αυτο το προβλημα ή ξερει τι συμβαινει ή πως λυνεται?
Διαβασα οτι απο την Mobo πρεπει ναναι ενεργοποιημενο το VTX θα το ψαξω αν και δεν θυμαμαι να εχει η μητρικη τετοια επιλογη ή με τετοιο ονομα.

Ευχαριστω.

ΕDIT: Λοιπον πιθανοτατα υπαρχουν 3 λυσεις απο οτι διαβαζω
1)Εκδοση Parallels Desktop 3 που δεν θελει VT-x Support
2)Ενεργοποιηση απο το BIOS καποιας τετοιας επιλογης
3)''Parallels kernel panics, when the kernel is not named mach_kernel''
Αssuming your kernel is named mach_kernel.voodoo2 You can do the following:
Code:

sudo -s
password
cd /
rm mach_kernel
ln -s  mach_kernel.voodoo2 mach_kernel

Then, edit your com.apple.Boot.plist and change the kernel name to mach_kernel.voodoo2
That should help Parallels or VMware-Fusion run and if apple updates the kernel the worst you should need is to rebuild the symlink.
Θα δοκιμασω την δευτερη οταν παω σπιτι,και επειτα την τριτη και...ο Θεος και το Time machine βοηθος....

erineos 04-08-2010 12:05 AM

Τελικά τα κατάφερα!!!

Χρησιμοποίησα το Hazard Snow Leopard 10.6.2 Server. Έφτιαξα το .ISO σύμφωνα με τις οδηγίες για μητρικές που δεν bootάρουν με το κανονικό .ISO και στο Customize Setup του Snow Leopard επέλεξα τα εξής:

- Snow Leopard Server 10.6.2 (Αν δεν το επιλέξετε, θα εγκαταστήσει το Snow Leopard 10.6.2)
- BlackKnight 10.2
- Chameleon RC3 PC EFI 10.5
- AMD Patch
- ALC 889a
- ATIATA
- Realtec 8169
- ElliotFLRTC
- IOATAFamily_Fix
- PS2
- Openhalt

Για 32-bit: maxmem=4096 busratio=20
Για 64-bit: -force64 busratio=20

Με τον ίδιο τρόπο πιστεύω θα δουλεύει και σε όλες τις μητρικές με 790FX-SB750.

To σύστημά μου:

AMD Phenom II 965 Black Edition
MSI 790FX-GD70
8GB Super Talent DDR3 1600MHz
2TB Western Digital Caviar Green SATA II
ATI Radeon HD 4650
ASUS Xonar D2X
Sony/Nec Optiarc DVD-RW SATA II.

SomniusX 04-08-2010 07:47 PM

Τυχαιρε.. άντε μεγειές το εργαλείο

erineos 04-09-2010 10:36 PM

Σ'ευχαριστώ πολύ, νά'σαι καλά!

christosks 04-10-2010 11:18 AM

Quote:

Originally Posted by iceage2609 (Post 46751)
Δεν ξερω εαν εχει ξανααναφερθει ή γραφει πολυ καλυτερα και αρτιοτερα απο γνωστες του αντικειμενου,απλα πριν απο λιγες μερες ολοκληρωσα και τυπικα την αλλαγη στο Dualboot με Windows 7 και Ideneb10.5.8 που ειχα σε windows 7 και iatkos v7 + Update και σκεφτηκα να το μοιραστω εδω.
Καταρχην να αναφερω πως δεν ειμαι και κανενας γνωστης των ολων θεματων γυρω απο τα υπολογιστικα,απλα τα παρακατω εκανα εγω, και δουλεψαν μετα απο πειραματισμους,δεν ξερω να σας πω με τι αλλαγες θα κανετε τι και πως τα επηρεαζει στο συστημα.
Να πω επισης οτι ειναι τοσο ιδιομορφα τα συγκεκριμενα συστηματα απο οσο καταλαβα, που ακομα και μια μικρη λεπτομερεια να ειναι αλλαγμενη μπορει να μην τρεχει ή να κανει Errors ακομα και σε πολυ παρομοια ή και ιδια PC.
Οποτε πειραματισμος,παντα backup σε αλλαγες και πολυ πολυ υπομονη και διαβασμα.Δεν σημαινει οτι θα δουλεψουν αυτες οι ρυθμισεις και σε εσας χωρις αλλαγες ή και χωρις προσθηκες.Απλα θεωρω καλο να υπαρχει εστω και ενας τυπικος οδηγος αν και δυστυχως γραμμενος απο εναν μη γνωστη σαν και εμενα χωρις δυνατοτητα για βοηθεια σε πολλα πραγματα.
Στο τελος υπαρχουν τα kext που χρησιμοποιησα.
Το συστημα μου :
GIGABYTE GA-EX58-UD3R
CPU: i7-920 LGA1366
CORSAIR TR3X6G1600C8 XMS3 DDR3 6GB (3X2GB) PC3-12800 (1600MHZ) TRIPLE CHANNEL KIT
GAINWARD 0636 GEFORCE GTX285 1GB HDMI PCI-E
Usb-camera Microsoft Lifecam VX-1000

Κατεβασα λοιπον το iATKOS V7 απο το ιντερνετ και το εκαψα σε ενα DVD.
Επειτα μπηκα στα BIOS πατωντας del κατα την εναρξη του υπολογιστη μου και εκανα τις παρακατω ρυθμισεις
BIOS Settings:
CPU Enhanced Halt = [Disabled]
CPU Thermal Monitor = [Disabled]
CPU EIST Function = [Disabled]
HDD Smart Capability = [Enabled]
SATA RAID/AHCI Mode = [ACHI]
Onboard SATA/IDE Device = [ACHI]
USB Keyboard Function = [Enabled]
USB Mouse Function = [Enabled]
HPET Mode = [64-bit Mode]
ενω στο boot order εβαλα πρωτο στη σειρα να διαβαζει το CDROM, και μετα το δισκο που θα κανω την εγκατασταση του λογισμικου.Εσωσα πατωντας F10 και Υ.
Εγκατασταση του συστηματος

Μολις εκανε Reboot διαβασε το DVD του iATKOS και μου εβγαλε μια οθονη με αντιστροφη μετρηση.Πριν τελειωσει πατησα F8.
Με εβγαλε στην οθονη για αν επιλεξω να κανω Installation.Πριν πατησω Enter για την επιλογη που μου φωτιζει, εγραψα απο κατω:
-v busratio=20 cpus=1 και πατησα Enter.
Μετα απο λιγα λεπτα,κανει λιγη ωρα μου εβγαλε τo μενου του iAtkos.Πατησα Disk Utility απο την μπαρα στην κορυφη και πηγα στο μενου των δισκων.Επελεξα το δισκο που θελω και πατησα Partition-1 partition(εσεις μπορει να θελετε να τον χωρισετε σε παραπανω),ονομα αντι για Untitled οτι θελετε εσεις(βαλτε κατα προτιμηση καποιο μικρο χωρις κενα και το αλλαζετε μετα),σαν Format Μac OS X Journaled και στα Options του Partitions εβαλα GUID partition και apply.
Μετα φευγουμε απο το Disk Utility και προχωραμε,επιλεγουμε δισκο για εγκατασταση αυτον που φορμαραμε και συνεχιζουμε.
Στην οθονη με το Install και Customize,παταμε CUSTOMIZE.
Εδω λοιπον βαζουμε τις παραμετρους για το δικο μας PC,εγω και ειναι καθαρα υποκειμενικες αυτες,εβαλα τις παρακατω.
  • Main iAtkos System v7
  • Chameleon v2
  • Extra Directory
  • DSDT
  • DSMOS
  • 9.7.0 Kernel Voodo
  • DISABLER
  • OHR
  • Remove TyMCE
  • AHCI
  • JMicron SATA / IDE
  • Nvidia GT200 Driver
  • Natiti Enabler
  • Post Install Actions
ΤΙΠΟΤΕ απο τα υπολοιπα και βγαινουμε και μετα Install.Μολις τελειωσει κανουμε Restart και βγαζουμε το DVD για να μπουταρουμε απο το δισκο.
Θα δειτε το σημα του Chamelenon loader και μια μπαρα να φορτωνει.
Μολις τελειωσει στην εικονα με το δισκο εγραψα με το πληκτρολογιo
-v busratio=20 και πατησα Enter πανω στο φωτισμενο δισκο.
Μπηκε κανονικα στο συστημα,και μου εδειξε το βιντεο εισαγωγης.Επειτα ρυθμισεις,εδω να πω πως οταν εβαζα οτι σαν χωρα ειμαι απο Αμερικη μου εκανε προβλημα μιας και δεν μπορουσα να βαλω αριθμο τηλεφωνου μετα,εκανε Error στον αριθμο των ψηφιων,εσας μπορει να δουλευει ή να αλλαζει απο καπου,δεν το γνωριζω.
Επελεξα λοιπον UK και πως ΔΕΝ εχω συνδεση στο ιντερνετ.Εβαλα μονο το nickname που θελω και τον Password που θελω και τα αλλα στοιχεια οτι ναναι.
Τελειωνοντας με τα διαδικαστικα μπηκα στο συστημα κανονικα.
Update απο 10.5.7 σε 10.5.8
Πηγα στο system/library/extensions και αντεγραψα οπως ειναι το φακελο Extensions σε ενα USB στικακι που εχω.
Επειτα εκανα Software Update και εβαλα κανονικα τα παντα απο την Apple οπως μου τα εβγαλε.(Υπαρχουν και το Ideneb Update kit 10.5.8 και το Delta Update kit 10.5.8 στο δικτυο αν σας κανει προβληματα το επισημο Update,οπου μπορειτε να δοκιμασετε με αυτα που ειναι Modified)
Κανω λοιπον update σε version 10.5.8 μαζι με ολα τα αλλα Updates και επανεκκινηση.
-->Αμεσως μετα μπαινω απο windows και παιρνω το φακελο extensions που ειχα κρατησει οπως ειπα στο στικακι και με την βοηθεια του MacDrive τον κανω Replace,αντικαθιστωντας τον καινουργιο που δημιουργηθηκε μετα το Update με αυτο που κρατησα εγω.
(Εαν δεν εχετε Windows σαν δευτερο λογισμικο, υπαρχουν τροποι να κρατησετε backup με εντολες ή με Terminal και να το κανετε Replace,δεν ξερω πως γινεται παιδια,παντως καπου νομιζω πως υπαρχει η διαικασια μαζι με αλλαγη Permissions απο κονσολα με εντολες κτλ.)
-->Επειτα μπουταρω απο το DVD του Iatkosv7 και φτιαχνω Permissions του δισκου με το Disk Utility,επιλογη δισκου και Repair Disk Permissions.
-->Ξαναμπουταρω αυτη τη φορα απο το δισκο κανονικα αλλα πληκτολογωντας -x -f και μετα εντερ στο δισκο και μπαινω σε safe mode στο συστημα.
-->ΞαναRepair Permissions απο το Disk Utility του συστηματος και επειτα κανω restart και βαζω -v busratio=20 και εντερ στο δισκο και μπουταρει με 10.5.8 UP to DATE.
Πυρηνες κανονικα 4,καρτα γραφικων κανονικοτατα και Accelerated και πηγα στον ΗΧΟ.
Κατεβασα το KextHelper,θα το βρειτε στο ιντερνετ και το εβαλα στο Desktop.
Επειτα πηρα Drag N Drop το ΑppleHDA.kext και το εσυρα πανω,εβαλα τον κωδικο και το εκανε Install.
Εκανα Restart και οκ και ο ηχος.
Για την καμερα πηρα ενα kext που βρηκα μετα απο ψαξιμο απο παιδια στο νετ,με ονομα Sonix SN9C102p WebCam.component και δεν το εβαλα με kext utility, ουτε στο φακελο /system/library/extensions,το εβαλα οπως ελεγε εκει το μελος στο /library/Quicktime,και απλα επαιξε κανονικοτατα και χωρις Restart,ιδεα δεν εχω γιατι εκει, και πως το επηρεαζει και λειτουργει....
Time machine: Δεν μου λειτουργουσε εκανε Error "backup volume could not be found".
Δοκιμασα φορματ στον εξωτερικο μου δισκο που ηθελα να τον εχω για τα backup...τπτ,δοκιμασα ενω ηταν ενω Unmount και διαφορα αλλα ομως παλι τιποτε.
Επειτα περασα ενα τροποποιημενο(αφου κρατησα φυσικα το παλιο) IONetworkingFamily.kext ριχνωντας το στο /system/library/extensions και αντικαθιστωντας το παλιο και μετα απο κοσνολα
Code:

sudo -s
*password*
rm -rf /System/Library/Extensions.mkext
chmod  -R 755 /System/Library/Extensions/IONetworkingFamily.kext
chown -R  root:wheel  /System/Library/Extensions/IONetworkingFamily.kext

Σε πολλους δουλεψε αμεσως μετα την επανεκκινηση,εμενα δυστυχως οχι.
Στη συνεχεια διαβασα οτι ειχε και μια δευτερη παραμετρο,να μην το κατεβασω με Safari!!!!!!!! γιατι
Code:

If you downloaded the kext using Safari, it has added an extended  attribute to the file that will prevent the system from using it. This  is new to 10.5 and is obviously an extended security measure. You can  easily check this because there is an "@" symbol at the end of the  permissions block on an ls :  e.g.,  "drwxr-xr-x@ 10 root  wheel  340  2  Nov 14:47 Contents" 
The people who got this to work probably  downloaded using  Firefox.

αφου εβρισα λιγο εκανα το Fix
Code:

bash-3.2# xattr IONetworkingFamily.kext/
com.apple.quarantine    <=== not going to work with this!
And to fix this, run:
cd  /System/Library/Extensions
xattr -d com.apple.quarantine  IONetworkingFamily.kext

που παλι δουλεψε σε ορισμενους αλλα οχι σε εμενα και επειτα
Code:

cd /System/Library/Extensions
find IONetworkingFamily.kext -exec  xattr -d com.apple.quarantine {} \;
This will take a minute.  Ignore the "No such xattr: ..."  warnings.

αλλα παλι τπτ.
Η ΛΥΣΗ?
Για να δουλεψει το Time machine backup για καποιον ακομη μυστηριωδη λογο θα πρεπει ανοιγωντας τις συνδεσεις δικτυου να ειναι ethernet interface en0 ενω σε εμενα ηταν ethernet interface en2
Ετσι λοιπον
/Library/Preferences/SystemConfiguration/NetworkInterfaces.plist (backup first) και το σβηνουμε και μετα επανεκκινηση οποτε και δουλεψε μετα κανονικοτατα.
Συγνωμη για το τεραστιο ποστ και που σας κουρασα,αλλα βαζω και τα ενδιαμεσα σταδια που σε εμενα απετυχαν γιατι σε καποιον μπορει με την μια να δουλεψουν να μην δοκιμαζει ολες τις λυσεις.

Εδω τα kexts---> http://www.mediafire.com/?wnzznmmymcm
Εαν καποιο δεν σας δουλευει,Google it και κατεβαστε το ξανα.Συγνωμη για τα λαθη και τις τυχον παραλειψεις.

φιλε μου πωσ το εκανεσ να δουλεψει?
εχω core i7 920 2.67
ga ex58ud3r rev 1.6 bios f1
3gb ddr3 ram
saphhire radeon hd 4870 2gb ddr5
1 tb wd
καταφερα με τα πολλα να κανω install ta iatkos v7 αλλα εκανε boot μονο με -χ με οτι αλλο δοκιμασα εκανε restart και απο εκει και περα ουτε ηχο ουτε καρτα γραφικων οι μνημεσ ηταν στα 667 και ειχα 4 πηρινεσ και 1 ενεργο οτι και να φωρτονα και μετα εκανα restart επεφτε σε kernel panic τελικα εβαλα παλι τα windows 7 αλλα θελω πολυ να βαλω mac εχεισ καμια ιδεα??? η οποιοσ εχει ασ πει τι γνωμη του.εχω διαβασει αρκετα αλλα αναθεμα και καταλαβενω τι συμαινουν αυτα που διαβασα με λιγα λογια "κουτσουρο" απο μαψ και πωσ να κανω install καρτεσ γραφικων κλπ σε χ86pc.

sorry που ξαναποσταρω αλλα νομιζω οτι βρικα οτι χρειαζεται η mobo μου
GA-X58-UD3R Rev v1.6 kext's
DSDT.aml / Extra
smbios.plist /Extra – Bootloader will create it.
com.apple.boot.plist / Extra
fakesmc.kext /Extra/Stored_Kexts
HDAEnabler.kext /Extra/Stored_Kexts
AppleHDA.kext v1.8.3fc1 / System/Library/Extensions
τωρα ολα αυτα πωσ θα τα κανω install??
πρεπει να δημιουργησω εγω φακελουσ?? αν ναι που??? δωστε λιγη βοηθεια γιατι τη χρειαζομαι ευχαριστω

iceage2609 04-10-2010 01:56 PM

Quote:

Originally Posted by christosks (Post 47181)
φιλε μου πωσ το εκανεσ να δουλεψει?
εχω core i7 920 2.67
ga ex58ud3r rev 1.6 bios f1
3gb ddr3 ram
saphhire radeon hd 4870 2gb ddr5
1 tb wd
καταφερα με τα πολλα να κανω install ta iatkos v7 αλλα εκανε boot μονο με -χ με οτι αλλο δοκιμασα εκανε restart και απο εκει και περα ουτε ηχο ουτε καρτα γραφικων οι μνημεσ ηταν στα 667 και ειχα 4 πηρινεσ και 1 ενεργο οτι και να φωρτονα και μετα εκανα restart επεφτε σε kernel panic τελικα εβαλα παλι τα windows 7 αλλα θελω πολυ να βαλω mac εχεισ καμια ιδεα??? η οποιοσ εχει ασ πει τι γνωμη του.εχω διαβασει αρκετα αλλα αναθεμα και καταλαβενω τι συμαινουν αυτα που διαβασα με λιγα λογια "κουτσουρο" απο μαψ και πωσ να κανω install καρτεσ γραφικων κλπ σε χ86pc.

Καλα μην νομισεις και εγω ασχετος ειμαι.Δοκιμασες αυτο το Setup στις επιλογες του Iatkos v7 και δεν σου δουλεψε εννοεις?Καταρχην εχουμε διαφορετικες καρτες γραφικων,εσυ θα επιλεξεις αλλα στο μενου για τις καρτες απο το Customize του Iatkos v7.
Εμενα το Bios ειναι Version F7 αν δεν κανω λαθος.
Καλα το οτι σου εδειχνε εναν πυρηνα δεν σημαινει οτι ειχες ενα.Εαν στις πληροφοριες του συστηματος,about this mac σου ελεγε 4 cores αλλα στο activity monitor εναν,δοκιμασε να μπεις απο το Bios και να κανεις Disabled το Hyperthreading.
Εμενα οταν το εχω OFF μου δειχνει 4 πυρηνες στο about this mac και 4 και στο activity monitor.
Οταν το κανω ΟΝ μου δειχνει 4 πυρηνες στο about this mac και 1 στο στο activity monitor.Παρολαυτα στη δευτερη περιπτωση παροτι δειχνει εναν δεν νομιζω οτι τον επεξεργαζεται σαν ενα,γιατι το εβαλα να κανει δουλειες που μου κολλαγε οταν παλια ειχα εναν π.χ να παιξει ενα καθαρα 1920χ1080 βιντεο ταινιας του BBC και το επαιζε,δεν κολλαγε.Οποτε πιθανον φαινομενικο ειναι.
Η μνημη και εμενα στα 667 λεει αλλα νομιζω ειναι ανα ζευγη αυτο που εννοει(2Χ667 το καθεενα??....ισως) καλα αυτο ειναι το λιγοτερο.
Οσονα φορα την καρτα γραφικων σου θα πρεπει να βρεις με ποιες επιλογες κατα την εγκατασταση την βλεπει η ποια Kexts χρειαζεσαι μετα για να βαλεις.
Θα πρεπει να διαβασεις λιγο για την ολη ιστορια και πως γινεται μιας και ειναι πολυ δυσκολο οτι και να σου πουν και τα παιδια που ξερουν να βγαλεις ακρη εαν δεν δοκιμασεις ή δεν διαβασεις 5 πραγματα.Εγω παντελως ασχετος ειμαι και μου πηρε ενα μηνα σχεδον δοκιμων για να δουλεψει καμπανα.Πρεπει να εισαι πολυ τυχερος να κατσει κατευθειαν το συστημα ή γνωστης...Τι να πω, εγω δεν ειμαι.
Κανε το εξης,βαλε το DVD του Iatkos ακολουθησε τις επιλογες,διαφορετικα πραγματα εκει που εβαλα εγω για NVIDIA εσυ πρεπει στο δικτυο να διαβασεις τι πρεπει να βαλεις για την δικη σου καρτα γραφικων,και ξανα δοκιμες κτλ κτλ.Θελει υπομονη.

christosks 04-10-2010 02:23 PM

για τα κεχτ πρεπει να φτιξω δικο μου φακελο μεσα στο σκληρο που εχω κανει install το mac os να τον οναμασω extra και να τα εχω ολα εκει μεσα?
την γνωριζεισ αυτην τη διαδικασια?

iceage2609 04-10-2010 02:29 PM

Quote:

Originally Posted by christosks (Post 47186)
για τα κεχτ πρεπει να φτιξω δικο μου φακελο μεσα στο σκληρο που εχω κανει install το mac os να τον οναμασω extra και να τα εχω ολα εκει μεσα?
την γνωριζεισ αυτην τη διαδικασια?

Εαν βαλεις μια διανομη οπως ειναι το Iatkos ή το Ideneb που ειναι απο πριν Patched δεν χρειαζεται εσυ να φτιαξεις καποιον φακελο.Κατην διαρκεια της εγκαταστασης επιλεγεις καποια πραγματα απο το Customize,που καποια διαφερουν,εγω εβαλα αυτα που ανεφερα.Ανοιξε το συστημα,και την καρτα γραφικων μου την ειδε πληρως αλλα π.χ δεν ειχα ηχο.
Εψαξα λοιπον γιαυτη την μητρικη που εχω με την onboard καρτα της realtek τι kext χρειαζομαι?Βρηκα τελικα οτι χρειαζομαι το AppleHDA.kext.
Ωραια λοιπον,το κατεβασα και μετα κατεβασα και ενα Utility που λεγεται Kext utility.
Πηρα και εσυρα το AppleHDA.kext πανω σε αυτο και εκεινο το εγκαθιστα μονο του εκει που πρεπει.Εκανα Restart και ειχα ηχο.Καπως ετσι χοντρικα παει η ιστορια.Και εγω σε δοκιμες και σε τεστ ειμαι οπως σου ανεφερα,ανιδεος ειμαι οποτε δεν γνωριζω και πολλα για να σε βοηθησω.

christosks 04-10-2010 02:51 PM

ευχαριστω πολυ φιλε μου αλλα βρικα και εναν πολυ ωραιο οδηγο για την μητρικη μασ αλλα θελει το snow leipard retail dvd και το κατεβαζω και τα εχει ολα ετοιμα το εγραψα και παραπανω GA-X58-UD3R Rev v1.6 kext's οποτε λεω να το δοκιμασω

iceage2609 04-10-2010 02:55 PM

Quote:

Originally Posted by christosks (Post 47188)
ευχαριστω πολυ φιλε μου αλλα βρικα και εναν πολυ ωραιο οδηγο για την μητρικη μασ αλλα θελει το snow leipard retail dvd και το κατεβαζω και τα εχει ολα ετοιμα το εγραψα και παραπανω ga-x58-ud3r rev v1.6 kext's οποτε λεω να το δοκιμασω

Καλη επιτυχια περιμενουμε εντυπωσεις και το πως πηγε γιατι μας ενδιαφερει ολους με την ιδια mobo.
Καλη επιτυχια ;)