InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Αναβάθμιση Leopard σε Snow Leopard (http://infinitemac.com/showthread.php?t=5097)

Angelost 01-02-2010 02:30 PM

Αναβάθμιση Leopard σε Snow Leopard
 
Υπάρχουν πολύ μεγάλες βελτιώσεις από την τελευταία έκδοση του Leopard σε σχέση με το Snow; Θα ήτανε καλό να επιχειρίσω να εγκαταστήσω το Snow;
Αν ναι, γνωρίζετε κάτι prepatched που να λειτουργεί σε AMD;

Patatui 01-02-2010 02:35 PM

Quote:

Originally Posted by Angelost (Post 42232)
Υπάρχουν πολύ μεγάλες βελτιώσεις από την τελευταία έκδοση του Leopard σε σχέση με το Snow; Θα ήτανε καλό να επιχειρίσω να εγκαταστήσω το Snow;
Αν ναι, γνωρίζετε κάτι prepatched που να λειτουργεί σε AMD;

Φιλε γη με ουρανο....αρκετα γρηγορα και το καλυτερο ειναι οτι δεν υπαρχουν μεγαλα patch το προσαρμοζεις στο μηχανιμα σου απλα με λιγους kext
Πες μας τι μηχανιμα εχεις να δουμε τι μπορουμε να κανουμε για σενα φιλε;)
PS: Αν με το Leopard δεν εχεις προβλημα και κανεις την δουλεια σου οπως θες καλυτερα μην μπεις το κανεις γιατι απλα θες μεγαλη υπομονη, χρονο, και μπορει ενα γερο δισκο να αντεξει τα φορματ:D
Σωστα Blood?:p

Angelost 01-02-2010 02:46 PM

Ο δίσκος νομίζω έχει περάσει τη δοκιμασία των formats. Έχει περάσει από όλα τα λειτουργικά. Με πολλά φορμάτ στην πλάτη του. Δίνω λεπτομέρειες για το σύστημα.
MSI K9A2VM
4GBs RAM @ 800MHz
AMD Athlon 64 X2 5200+
NVidia GeForce 8600GT 256
Sound ALC888 onboard
HDD SATA II
Chipset SB700

Τώρα τρέχω την διανομή iDeneb v1.6 με Qoopz kernel 9.8.0, με on-the-fly patching (προϋπόθεση). Το σύστημα είναι πλήρως ενημερωμένο και λειτουργικό.
Σας είμαι υπόχρεος!

Patatui 01-02-2010 02:50 PM

Quote:

Originally Posted by Angelost (Post 42235)
Ο δίσκος νομίζω έχει περάσει τη δοκιμασία των formats. Έχει περάσει από όλα τα λειτουργικά. Με πολλά φορμάτ στην πλάτη του. Δίνω λεπτομέρειες για το σύστημα.
MSI K9A2VM
4GBs RAM @ 800MHz
AMD Athlon 64 X2 5200+
NVidia GeForce 8600GT 256
Sound ALC888 onboard
HDD SATA II
Chipset SB700

Τώρα τρέχω την διανομή iDeneb v1.6 με Qoopz kernel 9.8.0, με on-the-fly patching (προϋπόθεση). Το σύστημα είναι πλήρως ενημερωμένο και λειτουργικό.
Σας είμαι υπόχρεος!

Φιλε αυτη τη στιγμη την παλευω και εγω με το MSI U100 και δεν μπορω να το ψαξω....κανε ενα check στο φιλο γκουγκλι και αν δεν βρεις τπτ πιο μετα θα ψαξω εγω!;)

Angelost 01-02-2010 02:55 PM

Σ'ευχαριστώ αγαπητέ και καλή σου επιτυχία με τον μικρούλη!
Θα κοιτάξω τι μπορώ να βρω, μετά την αθλοπαιδεία :p

Dejangs 01-02-2010 04:02 PM

Φιλε εγω προσωπικα δεν προλαβα να δουλεψω ουτε πολυ ουτε καν αξιοπρεπως στο PC με leopard. Ισως φταιει βεβαια και η απειρια μου τοτε. Οτι εντυπωση εχω λοιπον για αυτα ειναι απο Macbook φιλων.
Σε SL ομως το συστημα μου συνεργαστηκε πολυ καλυτερα. Γενικα στο τομεα της ταχυτητας λεγεται και γραφεται οτι ναι το SL τρεχει πιο γρηγορα .

http://www.youtube.com/watch?v=3Nm5bvh_ric

Παντως και μενα γνωμη μου οτι εαν δεν εχεις ή δεν θες να διαθεσεις χρονο για δοκιμες και φτου απ'την αρχη και γενικοτερα αν δεν εχεις το ατιμο μικροβιο πολλων φανταζομαι απο εδω μεσα που δεν μπορουν να κατσουν με ενα ερμο συστημα και καθε τρεις και λιγο αλλαζουν πραγματα (προς το καλυτερο:p) μην το δοκιμασεις. Με τη προυποθεση φυσικα να εισαι ευχαριστημενος με 10.5 !
Για amd γενικα δεν εχω ιδεα τι παιζει, παντως 8600 και sound λογικα θα παιξουν normal χωρις πολλα προβληματα αν ολα πανε OK. Ολα τα money λοιπον η mobo σου αν παιξει σωστα.

Angelost 01-02-2010 05:57 PM

Το θέμα είναι ότι ήδη έχω προσπαθήσει. Γνωρίζετε μήπως τί κυκλοφορεί από διανομές που είναι στημένες σε snow leopard και υποστηρίζουν AMD; Εκτός από αυτή του Hazard που τη δοκίμασα μεν αλλά δεν ασχολήθηκα πάρα πολύ, τόσο όσο για να καταφέρω να την κάνω να δουλέψει. Δεν ξέρω ίσως να μην είναι τελικά και τόσο καλή ιδέα να το επιδιώξω για snow από τη στιγμή που το ήδη υπάρχον λειτουργεί. Εξάλλου απ'όσο έχω διαβάσει δεν υπάρχει κάποιος αξιόπιστος kernel και το λέω αυτό γιατί ο συγκεκριμένος που έχω τώρα δε μου έχει παρουσιάσει προβλήματα, μέχρι στιγμής τουλάχιστον!

SomniusX 01-02-2010 09:09 PM

Υπάρχει βασική υποστήριξη των AMD ακόμα και σε SL και αρκετές επιτυχίες από πολύ κόσμο και στο δικό μας forum και στο άλλο..

Το θέμα είναι ότι δεν παίζουμε με διανομές πλέον στο SL (SL == snow leopard έτσι) αλλά με σκέτο το σύστημα εντελώς γυμνό (πες το vanilla αν θες) και όλα να φορτώνονται με injectors ή με patchers. Από εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα επιλογής των σωστών kext που υπάρχουν σχεδόν όλα και να τα βάλεις να τα ρίχνει ο chameleon on-the-fly (όρος που χρησιμοποίησες πιο πάνω) και κάνεις δουλειά. Εγώ από την πλευρά μου δεν έχω κανένα πρόβλημα με το σύστημά μου (αν και το έχω τουμπανιάσει περισσότερο) και το ξαναλέω, δεν υπάρχουν διανομές στο SL, παρά σωστές επιλογές.

Θέματα kernel κλπ σε μεγάλα desktop συστήματα δεν υπάρχουν παρά μόνο σε περιπτώσεις (λίγες) AMD, καλή η ώρα. Σχεδόν πάντα το SL παίζει ακόμα πιο πολύ Vanilla (γυμνούλι) από τις leopard εγκαταστάσεις, και προφανώς είναι και πιο εφικτές οι αναβαθμήσεις..

Τώρα να μιλήσω και λίγο εκ πείρας.. Εγώ θα σου πρότεινα να ΜΗΝ περάσεις σε SL αφού δεν έχεις κάτι να κερδίσεις στην παρούσα φάση. Αυτά περί ταχύτητας κλπ είναι στα πιο μικρά συστήματα όχι στα δυνατά μηχανάκια. Τα ίδια πέρνεις στο Software και με το Snow και με το Leo, η διαφορά υπάρχει και είναι εμφανής ΜΟΝΟ σε περιπτώσεις που παίζεις στα 64bit, όνειρο απατιλό για πολλούς γιατί θέλει kexts που πιθανόν δεν έχουν γίνει ακόμα compile (ή re-write) σε 64bit και έτσι λιγότερο υποστηριζόμενο hardware (εγώ τα κατάφερα ευτυχώς). Εκεί παίζει το παιχνίδι και ΜΟΝΟ σε εφαρμογές 64bit binaries, δλδ αν τρέχεις μια 32bitη εφαρμογή σε 64bit σύστημα είναι σαν να την τρέχεις με το Leopard κοινώς καμία διαφορά. Επίσης μεγάλο μυστηκό που δεν το αναφέρουν, ναι μεν ο Safari 4 στο SL είναι 64bitος αλλά ο Flash Player της Adobe είναι 32bitος, άρα, όταν φορτώνουμε σελίδες με Flash πάλι χάνουμε σε όλα, συν (+) ότι σέρνεται ο Flash Player ακόμα και ο πρόσφατος σε όλους του υπολογιστές Mac, γιατί απλά περιμένουν μια μεγάλη αλλαγή στον χώρο των σελίδων (κι εμείς περιμένουμε σαν να μην πω 1,5 χρόνο για αυτό τέσπα)..

Καλό το SL εάν και εφόσον το έχεις ανάγκη, αν όχι μείνε με Leopard, δεν είναι σαν τα PC με Windows που θες το νέο λειτουργικό γιατί σέρνεται με το παλιό και γιατί το χρειάζεσαι για τα νέα προγράμματα, ΟΛΑ ΤΑ MAC SOFTWARE είναι Universal Binaries δλδ παίζουν σε όλα τα λειτουργικά της Apple, και Tiger να είχες μάλιστα θα έκανες δουλειά, trust me έχω τον φίλο μου τον Μάκη που έχει ένα παλιό Fujitsu με μια XxX αν δεν κάνω λάθος διανομή με Tiger και έκανε ο τύπος μια χαράδρα και κάνει ακόμα την δουλειά του σαν μάγκας..

Προφανός με έπιασε το keyboard-spamming κι έγραψα τόσο μεγάλο μήνυμα, αλλά ήθελα φίλε μου να το εκφράσω αυτό για το SL γιατί πολύς κόσμος έχει μπερδεφτεί!

Angelost 01-04-2010 03:08 PM

Προσωπικά, ήθελα απλώς και μόνο να δω αν γίνεται. Στην παρούσα κατάσταση ξαναδοκίμασα και απελπίστηκα. Όπερ μεθερμηνευόμενον, τα παράτησα! Παραδίνομαι. Συνήθως το ψάχνω λίγο περισσότερο από το "μέσο" χρήστη. Είμαι ευχαριστημένος με τον τρόπο λειτουργίας του υπολογιστή όπως είναι με το leopard. Θα κάνω υπομονή να βελτιωθούν λιγάκι τα πράγματα και από άποψη kernel.

Μήπως έχετε καμία ιδέα γιατί ψάχνει κάθε τρεις και λίγο το DVDDrive μου; Τι ψάχνει να βρει επιτέλους;

SomniusX 01-04-2010 08:11 PM

Τι Drive είναι? Μάρκα τύπος μοντέλο (#) γιατί σε μερικά συμβαίνει αυτό επειδή νομίζει ότι είναι slot-in drives.! :P