InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Alc662 wtf??? (http://infinitemac.com/showthread.php?t=5426)

S.Backwards 02-04-2010 06:19 PM

Alc662 wtf???
 
Καλησπέρα σας!!!
Νέος εδώ.. και γεμάτος απορρίες!!! Ελπίζω να μπορεσετε να βοηθήσετε!!! ;)
Πάμε!!!
Λοιπόν!!! Εδώ και λίγο καιρό έβαλα Hackintosh…. Και αντιμετοποίζω κάποια προβληατάκια!!!Ξεκίνησε με 2 προβληματάκια….. 1ον δεν μπορούσα να calibrάρω το χρώμα της οθόνης….’Ντάξει.. μετά από αρκετή προσπάθεια και σκέψη… το έφτιαξα….Τώρα όμως σκαλόνουμε αλλού!!! Δηλαδή:

Ότι audio kext και αν βάλω δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το mic και το line-in…. Δοκίμασα azalia…. δοκίμασα VoodooHDA… Τίποτα!!! το μόνο που καταφέρνωείναι να ενεργοποιήσω τον ήχο(out)…. Τίποτε άλλο….. Ούτε mic ούτε line-in…..Κια ερωτώ….. τι κάνω λάθος??? Όποτε έκανα εγκατάσταση kext αν δεν είχε δικό του Installer και ήταν σκέτο το kext χρησιμοποιούσα το Kext Helper….

Αυτά…. Επείσης… παρατήρησα και κάι άλλο……Όταν έβαλα το CDάκι εγκατάστασης για να διορθώσω το πρώτο πρόβλημα είδα πως όταν έκανα κάποιο patcher-enabler επιλογή μου γράφη απο δίπλα αν θα γίνει Upgrade/Skip/Install και τον χώρο που πιάνει το καθένα…..

Ε όταν πήγαινα στην κατηγορία Audio μου έγραφε και στα δύο enablers πως θα γίνουν και τα δύο upgrade…. Ενώ αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να έλεγε Upgrade σε ένα μόνο enabler….. και έρχομαι εδώ και ξαναρωτώ….. Πώς θα γίνει να του αφεραίσω τελείως τα patchαρισμένα kexts με αποτέλεσμα να μην υπάρχει καθόλου ήχος(λογικά αυτό θα γίνει… χωρίς kext δεν θα μπορεί να διαβάσει έξοδο για ήχο…) και να ξαναbootάρω από το CD και να κάνω από την αρχή πέρασμα patched kext από το CD για audio….

Και κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω…. Για ποιό λόγο μερικά kexts μέσα στον φάκελο extension μου τα έχει με μπλέ σαν επιλεγμένα… και αυτό του ήχου μου το έχει με ροζ-μώβ, και όοοοολα τα υπόλοιπα κανονικά(κανένα χρώμα)…..

Τέλος να πώ πως έχω mobo:GA-G31M-S2L και audio:Realtek alc662

Αυτάααααααααα……

Ελπίζω να βρεθεί κανένας καλός άνθρωπος να βοηθήσει…. :)

Patatui 02-04-2010 06:41 PM

Quote:

Originally Posted by S.Backwards (Post 44450)
Πώς θα γίνει να του αφεραίσω τελείως τα patchαρισμένα kexts με αποτέλεσμα να μην υπάρχει καθόλου ήχος(

Welcome My friend;)
Απλα κανεις Delete τον kext απο το Extra/Extensions η System/Library/Extensions και bootαρεις με -v

S.Backwards 02-04-2010 07:56 PM

Quote:

Originally Posted by Patatui (Post 44451)
Welcome My friend;)
Απλα κανεις Delete τον kext απο το Extra/Extensions η System/Library/Extensions και bootαρεις με -v


Να είσαι καλά αρχηγέ μου.. όλα ΟΚ!!! πέρασα ξανά VoodooHDA έπαιξε κανονικότατα!!! :D :D :D :D :D
1000 ευχαριστώ σε εσένα.... στον SomniusX και φυσικά στην Voodoo Team!!!! Να είστε καλά!!! :D :D :D :D

Patatui 02-04-2010 10:08 PM

Quote:

Originally Posted by S.Backwards (Post 44454)
Να είσαι καλά αρχηγέ μου.. όλα ΟΚ!!! πέρασα ξανά VoodooHDA έπαιξε κανονικότατα!!! :D :D :D :D :D
1000 ευχαριστώ σε εσένα.... στον SomniusX και φυσικά στην Voodoo Team!!!! Να είστε καλά!!! :D :D :D :D

You are Welcome!!!...ετσι ειναι εδω...ο ενας βοηθα τον αλλο;)