InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Μοιραστείτε την Επιτυχία σας! [Success Stories] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3409)

tangon 02-07-2010 04:51 PM

Όταν λέω έχω δοκιμάσει τα πάντα εννοώ ότι δοκίμασα να κάνω εγκατάσταση μέσα από το υπάρχον σύστημα σε έναν άλλο δίσκο με original 10.6 Snow, να βάλω μετά τα αντίστοιχα patch. Μόλις κάνω επανεκκίνηση και βγει το μηλαράκι τρώω kernel panic αμέσως.
Δοκίμασα και με usb (το γνωστό κόλπο με το original και τα patch) αλλά και πάλι kernel panic χωρίς να με αφήνει να κάνω ούτε -v για να δω πού κολλάει η εγκατάσταση.
Δοκίμασα με Boot123 (αν το λέω καλά) και πάλι τα ίδια αποτελέσματα. Τί να κάνω;

excos 02-07-2010 05:15 PM

Αλλαζω threat για το προβλημα αυτο και θα κανω post στο threat συζητησεων.

tangon 02-07-2010 05:48 PM

Αναμένω excos

excos 02-07-2010 10:59 PM

Ανέβασα photo απο το μικρο Acer aspire one ZG5 on Snow Leopard 10.6.2 για να δειτε πως παιζει !!!!!!:
Code:

http://img17.imageshack.us/gal.php?g=screenshot20100207at113.png

iceage2609 03-29-2010 06:03 PM

How to iatkos v7 στο Intel i7 920 PC μου.
 
Δεν ξερω εαν εχει ξανααναφερθει ή γραφει πολυ καλυτερα και αρτιοτερα απο γνωστες του αντικειμενου,απλα πριν απο λιγες μερες ολοκληρωσα και τυπικα την αλλαγη στο Dualboot με Windows 7 και Ideneb10.5.8 που ειχα σε windows 7 και iatkos v7 + Update και σκεφτηκα να το μοιραστω εδω.
Καταρχην να αναφερω πως δεν ειμαι και κανενας γνωστης των ολων θεματων γυρω απο τα υπολογιστικα,απλα τα παρακατω εκανα εγω, και δουλεψαν μετα απο πειραματισμους,δεν ξερω να σας πω με τι αλλαγες θα κανετε τι και πως τα επηρεαζει στο συστημα.
Να πω επισης οτι ειναι τοσο ιδιομορφα τα συγκεκριμενα συστηματα απο οσο καταλαβα, που ακομα και μια μικρη λεπτομερεια να ειναι αλλαγμενη μπορει να μην τρεχει ή να κανει Errors ακομα και σε πολυ παρομοια ή και ιδια PC.
Οποτε πειραματισμος,παντα backup σε αλλαγες και πολυ πολυ υπομονη και διαβασμα.Δεν σημαινει οτι θα δουλεψουν αυτες οι ρυθμισεις και σε εσας χωρις αλλαγες ή και χωρις προσθηκες.Απλα θεωρω καλο να υπαρχει εστω και ενας τυπικος οδηγος αν και δυστυχως γραμμενος απο εναν μη γνωστη σαν και εμενα χωρις δυνατοτητα για βοηθεια σε πολλα πραγματα.
Στο τελος υπαρχουν τα kext που χρησιμοποιησα.
Το συστημα μου :
GIGABYTE GA-EX58-UD3R
CPU: i7-920 LGA1366
CORSAIR TR3X6G1600C8 XMS3 DDR3 6GB (3X2GB) PC3-12800 (1600MHZ) TRIPLE CHANNEL KIT
GAINWARD 0636 GEFORCE GTX285 1GB HDMI PCI-E
Usb-camera Microsoft Lifecam VX-1000

Κατεβασα λοιπον το iATKOS V7 απο το ιντερνετ και το εκαψα σε ενα DVD.
Επειτα μπηκα στα BIOS πατωντας del κατα την εναρξη του υπολογιστη μου και εκανα τις παρακατω ρυθμισεις
BIOS Settings:
CPU Enhanced Halt = [Disabled]
CPU Thermal Monitor = [Disabled]
CPU EIST Function = [Disabled]
HDD Smart Capability = [Enabled]
SATA RAID/AHCI Mode = [ACHI]
Onboard SATA/IDE Device = [ACHI]
USB Keyboard Function = [Enabled]
USB Mouse Function = [Enabled]
HPET Mode = [64-bit Mode]
ενω στο boot order εβαλα πρωτο στη σειρα να διαβαζει το CDROM, και μετα το δισκο που θα κανω την εγκατασταση του λογισμικου.Εσωσα πατωντας F10 και Υ.
Εγκατασταση του συστηματος

Μολις εκανε Reboot διαβασε το DVD του iATKOS και μου εβγαλε μια οθονη με αντιστροφη μετρηση.Πριν τελειωσει πατησα F8.
Με εβγαλε στην οθονη για αν επιλεξω να κανω Installation.Πριν πατησω Enter για την επιλογη που μου φωτιζει, εγραψα απο κατω:
-v busratio=20 cpus=1 και πατησα Enter.
Μετα απο λιγα λεπτα,κανει λιγη ωρα μου εβγαλε τo μενου του iAtkos.Πατησα Disk Utility απο την μπαρα στην κορυφη και πηγα στο μενου των δισκων.Επελεξα το δισκο που θελω και πατησα Partition-1 partition(εσεις μπορει να θελετε να τον χωρισετε σε παραπανω),ονομα αντι για Untitled οτι θελετε εσεις(βαλτε κατα προτιμηση καποιο μικρο χωρις κενα και το αλλαζετε μετα),σαν Format Μac OS X Journaled και στα Options του Partitions εβαλα GUID partition και apply.
Μετα φευγουμε απο το Disk Utility και προχωραμε,επιλεγουμε δισκο για εγκατασταση αυτον που φορμαραμε και συνεχιζουμε.
Στην οθονη με το Install και Customize,παταμε CUSTOMIZE.
Εδω λοιπον βαζουμε τις παραμετρους για το δικο μας PC,εγω και ειναι καθαρα υποκειμενικες αυτες,εβαλα τις παρακατω.
  • Main iAtkos System v7
  • Chameleon v2
  • Extra Directory
  • DSDT
  • DSMOS
  • 9.7.0 Kernel Voodo
  • DISABLER
  • OHR
  • Remove TyMCE
  • AHCI
  • JMicron SATA / IDE
  • Nvidia GT200 Driver
  • Natiti Enabler
  • Post Install Actions
ΤΙΠΟΤΕ απο τα υπολοιπα και βγαινουμε και μετα Install.Μολις τελειωσει κανουμε Restart και βγαζουμε το DVD για να μπουταρουμε απο το δισκο.
Θα δειτε το σημα του Chamelenon loader και μια μπαρα να φορτωνει.
Μολις τελειωσει στην εικονα με το δισκο εγραψα με το πληκτρολογιo
-v busratio=20 και πατησα Enter πανω στο φωτισμενο δισκο.
Μπηκε κανονικα στο συστημα,και μου εδειξε το βιντεο εισαγωγης.Επειτα ρυθμισεις,εδω να πω πως οταν εβαζα οτι σαν χωρα ειμαι απο Αμερικη μου εκανε προβλημα μιας και δεν μπορουσα να βαλω αριθμο τηλεφωνου μετα,εκανε Error στον αριθμο των ψηφιων,εσας μπορει να δουλευει ή να αλλαζει απο καπου,δεν το γνωριζω.
Επελεξα λοιπον UK και πως ΔΕΝ εχω συνδεση στο ιντερνετ.Εβαλα μονο το nickname που θελω και τον Password που θελω και τα αλλα στοιχεια οτι ναναι.
Τελειωνοντας με τα διαδικαστικα μπηκα στο συστημα κανονικα.
Update απο 10.5.7 σε 10.5.8
Πηγα στο system/library/extensions και αντεγραψα οπως ειναι το φακελο Extensions σε ενα USB στικακι που εχω.
Επειτα εκανα Software Update και εβαλα κανονικα τα παντα απο την Apple οπως μου τα εβγαλε.(Υπαρχουν και το Ideneb Update kit 10.5.8 και το Delta Update kit 10.5.8 στο δικτυο αν σας κανει προβληματα το επισημο Update,οπου μπορειτε να δοκιμασετε με αυτα που ειναι Modified)
Κανω λοιπον update σε version 10.5.8 μαζι με ολα τα αλλα Updates και επανεκκινηση.
-->Αμεσως μετα μπαινω απο windows και παιρνω το φακελο extensions που ειχα κρατησει οπως ειπα στο στικακι και με την βοηθεια του MacDrive τον κανω Replace,αντικαθιστωντας τον καινουργιο που δημιουργηθηκε μετα το Update με αυτο που κρατησα εγω.
(Εαν δεν εχετε Windows σαν δευτερο λογισμικο, υπαρχουν τροποι να κρατησετε backup με εντολες ή με Terminal και να το κανετε Replace,δεν ξερω πως γινεται παιδια,παντως καπου νομιζω πως υπαρχει η διαικασια μαζι με αλλαγη Permissions απο κονσολα με εντολες κτλ.)
-->Επειτα μπουταρω απο το DVD του Iatkosv7 και φτιαχνω Permissions του δισκου με το Disk Utility,επιλογη δισκου και Repair Disk Permissions.
-->Ξαναμπουταρω αυτη τη φορα απο το δισκο κανονικα αλλα πληκτολογωντας -x -f και μετα εντερ στο δισκο και μπαινω σε safe mode στο συστημα.
-->ΞαναRepair Permissions απο το Disk Utility του συστηματος και επειτα κανω restart και βαζω -v busratio=20 και εντερ στο δισκο και μπουταρει με 10.5.8 UP to DATE.
Πυρηνες κανονικα 4,καρτα γραφικων κανονικοτατα και Accelerated και πηγα στον ΗΧΟ.
Κατεβασα το KextHelper,θα το βρειτε στο ιντερνετ και το εβαλα στο Desktop.
Επειτα πηρα Drag N Drop το ΑppleHDA.kext και το εσυρα πανω,εβαλα τον κωδικο και το εκανε Install.
Εκανα Restart και οκ και ο ηχος.
Για την καμερα πηρα ενα kext που βρηκα μετα απο ψαξιμο απο παιδια στο νετ,με ονομα Sonix SN9C102p WebCam.component και δεν το εβαλα με kext utility, ουτε στο φακελο /system/library/extensions,το εβαλα οπως ελεγε εκει το μελος στο /library/Quicktime,και απλα επαιξε κανονικοτατα και χωρις Restart,ιδεα δεν εχω γιατι εκει, και πως το επηρεαζει και λειτουργει....
Time machine: Δεν μου λειτουργουσε εκανε Error "backup volume could not be found".
Δοκιμασα φορματ στον εξωτερικο μου δισκο που ηθελα να τον εχω για τα backup...τπτ,δοκιμασα ενω ηταν ενω Unmount και διαφορα αλλα ομως παλι τιποτε.
Επειτα περασα ενα τροποποιημενο(αφου κρατησα φυσικα το παλιο) IONetworkingFamily.kext ριχνωντας το στο /system/library/extensions και αντικαθιστωντας το παλιο και μετα απο κοσνολα
Code:

sudo -s
*password*
rm -rf /System/Library/Extensions.mkext
chmod  -R 755 /System/Library/Extensions/IONetworkingFamily.kext
chown -R  root:wheel  /System/Library/Extensions/IONetworkingFamily.kext

Σε πολλους δουλεψε αμεσως μετα την επανεκκινηση,εμενα δυστυχως οχι.
Στη συνεχεια διαβασα οτι ειχε και μια δευτερη παραμετρο,να μην το κατεβασω με Safari!!!!!!!! γιατι
Code:

If you downloaded the kext using Safari, it has added an extended  attribute to the file that will prevent the system from using it. This  is new to 10.5 and is obviously an extended security measure. You can  easily check this because there is an "@" symbol at the end of the  permissions block on an ls :  e.g.,  "drwxr-xr-x@ 10 root  wheel  340  2  Nov 14:47 Contents" 
The people who got this to work probably  downloaded using  Firefox.

αφου εβρισα λιγο εκανα το Fix
Code:

bash-3.2# xattr IONetworkingFamily.kext/
com.apple.quarantine    <=== not going to work with this!
And to fix this, run:
cd  /System/Library/Extensions
xattr -d com.apple.quarantine  IONetworkingFamily.kext

που παλι δουλεψε σε ορισμενους αλλα οχι σε εμενα και επειτα
Code:

cd /System/Library/Extensions
find IONetworkingFamily.kext -exec  xattr -d com.apple.quarantine {} \;
This will take a minute.  Ignore the "No such xattr: ..."  warnings.

αλλα παλι τπτ.
Η ΛΥΣΗ?
Για να δουλεψει το Time machine backup για καποιον ακομη μυστηριωδη λογο θα πρεπει ανοιγωντας τις συνδεσεις δικτυου να ειναι ethernet interface en0 ενω σε εμενα ηταν ethernet interface en2
Ετσι λοιπον
/Library/Preferences/SystemConfiguration/NetworkInterfaces.plist (backup first) και το σβηνουμε και μετα επανεκκινηση οποτε και δουλεψε μετα κανονικοτατα.
Συγνωμη για το τεραστιο ποστ και που σας κουρασα,αλλα βαζω και τα ενδιαμεσα σταδια που σε εμενα απετυχαν γιατι σε καποιον μπορει με την μια να δουλεψουν να μην δοκιμαζει ολες τις λυσεις.

Εδω τα kexts---> http://www.mediafire.com/?wnzznmmymcm
Εαν καποιο δεν σας δουλευει,Google it και κατεβαστε το ξανα.Συγνωμη για τα λαθη και τις τυχον παραλειψεις.

Dejangs 03-30-2010 03:40 PM

Ωραιος, αναλυτικοτατος με το καλο και 10.6 εαν το κρινεις απαραιτητο.
Αλλωστε το time machine μιας που σου δουλευει πλεον επιτρεπει απειρες δοκιμες εαν υπαρχει χρονος.
Και καπου εδω παγωνω οταν σκεφτομαι τις εποχες του ghost καπου στη δεκαετια 90's...lol.

SomniusX 03-30-2010 06:10 PM

ghost και dd αδερφέ dejangs!

@iceage2609 έγραψες πάλι κερατούκλη! ευχαριστούμε γιατο guide

iceage2609 03-30-2010 08:51 PM

Ναστε καλα παιδια για τα καλα σας λογια.
Quote:

Originally Posted by Dejangs (Post 46799)
με το καλο και 10.6 εαν το κρινεις απαραιτητο.

Μεχρι στιγμης λεω να μεινω για λιγο καιρο σε αυτο το συστημα μιας και μοιαζει σταθερο.
Μετα φυσικα θα ξαναπροσπαθησω.
Να ρωτησω ομως για να ξερω,γινεται Update με καποιο πακετο combo απο 10.5.8 σε 10.6 ? ή θελει καθαρη εγκατασταση σε αλλο δισκο απο την αρχη(κατι τετοιο εχω δει στο δικτυο με στικακια και με EfiEmpire κτλ) αν δεν κανω λαθος?Κανενα μινι οδηγο ή συμβουλες εχουμε?
Αν κατεβασω το combo update απο την Apple και το βαλω δεν νομιζω οτι θα μπουταρει μετα.....:p:p

SomniusX 03-30-2010 08:52 PM

Από 10.5 σε 10.6 ΔΕΝ γίνεται, είναι διαφορετικό σύστημα..

iceage2609 03-30-2010 09:11 PM

Quote:

Originally Posted by SomniusX (Post 46821)
Από 10.5 σε 10.6 ΔΕΝ γίνεται, είναι διαφορετικό σύστημα..

A μαλιστα,σε ευχαριστω φιλε SomniusX οποτε θα μεινω σε αυτο και εν καιρω θα ξαναξεκινησω πειραματισμους στον αλλο δισκο που εχω πανω.
Εδω θα με βρειτε παλι με νεες ερωτησεις ;):D:D