InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Μοιραστείτε την Επιτυχία σας! [Success Stories] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3409)

eski 10-17-2009 02:27 PM

Quote:

Originally Posted by Bloodiator (Post 37570)
Όσο για την rt την lan sου.. δοκίμασε αυτούς τους kext αλλά με τo 32bit snow.. στο 64bit δεν παίζουν..

Xμμ... επειδη θεωρω ταπεινωτικο να βαλω στο Snow -32 μπηπως υπαρχει τροπος ετσι ωστε ο συγκεκριμενος r1000.kext να τρεχει σε 32 mode οπως στα windoze ή θα βαλω καμμια RTL8139 (απ΄αυτες που τις παιρνεις με το κιλο)

SomniusX 10-17-2009 02:28 PM

@george205
Ναι ρε στο iAtkos 10.5.7 είτε το πιστεύεις είτε όχι χωρίς dsdt.aml sleep με τα μπούνια! :D

@eski
Κοίτα δεν είναι άσχημο το 32bitο.. στο Leo mια χαρά παίζαμε..
όσο για το kext.. pρέπει κάποιος να το κάνει compile..

Δοκίμασε όμως για το γαμώτο σε 32bito u never know!

george205 10-17-2009 02:58 PM

Quote:

Originally Posted by Bloodiator (Post 37575)
@george205
Ναι ρε στο iAtkos 10.5.7 είτε το πιστεύεις είτε όχι χωρίς dsdt.aml sleep με τα μπούνια! :D

@eski
Κοίτα δεν είναι άσχημο το 32bitο.. στο Leo mια χαρά παίζαμε..
όσο για το kext.. pρέπει κάποιος να το κάνει compile..

Δοκίμασε όμως για το γαμώτο σε 32bito u never know!

Το πιστεύω αδερφέ! Είχε πάρει το μάτι μου κ άλλους να post-άρουν ότι το sleep δούλευε κανονικά στο leopard αλλά δέ λειτουργούσε στο snow,γι'αυτό και σε ρώτησα άλλωστε... ! Ωστόσο δεν έδωσα σημασία στα σχόλια/πιθανές λύσεις καθώς σε εμένα δε λειτουργεί σε καμία έκδοση του mac osx που έχω δοκιμάσει.

eski 10-17-2009 03:23 PM

Στο msi wind δουλευει μια χαρα το Sleep
Oσο για την εγκατασταση σε partition 250GB απο δισκο 1TB εχει παει λιγο πανω απ' τη μεση και λεει οτι υπολοιπονται ακομα 15' απο 19' που ελεγε οταν αρχισε εδω και 2 ωρες

...


Τελικα τα καταφερα επαιξαν ολα αλλα σε 32bit.
Aκολουθησα κατα γραμμα τον οδηγο που βρηκα αυτου με βαση αυτον εφτιαξα το usb εγκαταστασης.
για motherboard asus P5KPL AM αλλα εχω την υποψια οτι ταιριαζει και σε αλλα που χρησιμοποιουν το G31. Προσθεσα μονο drivers για PS2 (mouse & keyb).
H εγκατασταση εγινε κανονικα αλλα σε ενα παλιο δισκο ΑΤΑ 40GB για δοκιμη.
Ειναι απολυτα Vanilla με το EFI σε κρυφο partition.
Eιδε επιτελους και τη καρτα δικτυου RTL8102 με τον driver 2.0.3 της Realtec.
Προσθεσα EFI string για τη καρτα οθονης με το EFIStudio απλα το ετρεξα διαλεξα τη πιο κοντινη καρτα με τη δικη μου (nVidia 9800GT 512MB απλα η δικη μου ειναι 9500GT) πατησα add device και μετα το write to apple.boot.plist
Aυριο θα προσπαθησω να τρεξω σε 64bit με τον εξης τροπο
#diskutil list (για να δω που στο διαλο ειναι το κρυφο partition EFI)
#mkdir /Volumes/EFI (δημιουργω ενα φακελο για να το μονταρω)
#mount_hfs /dev/disk0s1 /Volumes/EFI
εκει θα διορθωσω το kernel string σβηνοντας το <string>arch=i386<string> (32bit) αφηνοντας <srting><sting> (64bit)
#umount -f /Volumes/EFI
#rm -f /Volumes/EFI
ξερω οτι η καρτα δικτυου δεν θα παιξει αλλα θα του κουμπωσω μια RTL8139 που εχω αγορασει με το κιλο απ' τη λαϊκη

SomniusX 10-17-2009 08:55 PM

Αυτές με το κιλό ρε φίλε.. πωω σώζουν ζωές μερικές φορές..

έχω κουμπώσε μερικές σε mikrotik boxes! :D

eski 10-17-2009 11:45 PM

Snow Leopard Totaly Vanilla
 
Vanilla σημαινει καθαροαιμος Mac χωρις patches γι΄αυτο θα χρησιμοποιησουμε το Snow Leopard Retail DVD απο USB για ευελιξια και φορητοτητα.
Εννοειται οτι κανει ολα τα Updates χωρις προβλημα..

Αλλα ας παρουμε τα πραματα απο την αρχη

Tι θα χρειαστουμε:
α. Snow Leoprad Retail DVD
β. Eνα USB τουλαχιστον 8GB
γ. Μια εγκατασταση Leopard

1. Ειμαστε στο περιβαλον macOS οπου εχουμε το Snow Retail DVD ή image
2. Kατεβαζουμε το πακετο MacLoader_SL απ' αυτου και το κανουμε unzip (εγω το εκανα στο Desktop) οπου δημιουργει ενα φακελο MacLoader_SL
3. Μπαινουμε στο φακελο ανοιγουμε τον υποφακελο 1_DSDΤ_Patcher και τρεχουμε το 1_GetDSDT για να φτιαξει το αρχειο dstd-fixed.dsl το οποιο βρισκεται στο φακελο Tools εννοειται οτι παμε στο φακελο Tools και το ανοιγουμε με TextEdit
Aφου το ανοιξουμε ψαχνουμε να βρουμε την ενοτητα Device RTC0 (σε αλλα Μ/Β μπορει να ειναι Device RTC) οπου εκει διορθωνουμε εαν χρειαστει την τιμη ωστε να ειναι: 0x02 // Length (στο δικο μου ετσι ηταν)
4. Αφου το σωσουμε τρεχουμε το 2_DSDTpatcher στο τερματικο παταμε Enter και ετσι εχουμε το αρχειο DSTD.aml
5. Bαζουμε το USB εγω το εκανα και erase απο Disk Utility και του εδωσα ονομα SL
Απο Disk Utility επιλεγουμε την ταμπελα Restore μετα στο Source ψαχνουμε για να του δωσουμε το SnowLeopard Retail image και στο Destination απλα τραβαμε και αφηνουμε το partition του USB (επισης φροντιζουμε να μην ειναι τσεκαρισμενο το erase destination) περιμενουμε να τελειωσει, θα παρει λιγη ωρα..
6. Παμε παλι στο φακελο MacLoader_SL και βαζουμε τους drivers που χρειαζομαστε για το συστημα μας στο φακελο KEXTs για το δικο μου Asus P5KPL-AM δε χρειαστηκα τιποτα το μονο που εβαλα ηταν drivers για PS2 (ποντικι-πληκτρολογιο) AppleACPIPS2Nub.kext και ApplePS2Controller.kext
7. Tρεχουμε το 2_SnowLeoInstaller και ακολοθουμε τα μυνηματα δηλ. Οταν μας ρωτησει του λεμε απλα το ονομα του USB partition (εγω αν καταλαβατε εδωσα SL)
8. Αντιγραφουμε καπου (στο ιδιο το USB) το φακελο MacLoader_SL
9. Ειμαστε ετοιμοι για την εγκατασταση κανουμε boot απο το USB
10. Mε Disk Utility διαλεγουμε δισκο φτιαχνουμε partition αλλα προσεχουμε
ο δισκος να ειναι GUID (το επολεγουμε απο options) εγω εφτιαξα ενα partition με ονομα Snow
11. Oταν με το καλο τελειωσει η εγκατασταση κανουμε Boot με το USB παλι αλλα επιλεγουμε (με βελακια) το δισκο που μολις καναμε εγκαστασταση (εμενα ειναι το Snow)
12. Aφου επιτελους μπουμε στο συστημα (χρειαζεται να φτιαξουμε λογαριασμο συμπληρωνοντας καποια στοιχεια στην αρχη) χρειαζεται ενα τελευταιο βημα.
Απο το φακελο MacLoader_SL τρεχουμε το 3_MacLoader και ακολουθουμε τα βηματα που στην ουσια απλα μας ζηταει το ονομα του δισκου που εχει εγκατασταθει το Snow Leopard (εγω εδωσα Snow)

Αυτο ηταν στη επομενη επανεκινηση μπαινουμε στο καθαρο Snow Leopard.
Aλλα ας το βελτιωσουμε λιγο αρχιζοντας με την αναλυση οθονης .
Κατεβαζουμε αυτο
Αφου το αποσυπιεσουμε μπαινουμε στο φακελο Malakas και μετα στον υποφακελο Tools και τρεχουμε το EFIStudio διαλεγουμε τη καρτα οθονης που εχουμε (αν δε υπαρχει διαλεξτε μια παραπλησια) παταμε το Add Device και μετα
write to com.apple.Boot.plist
Με την επομενη επανεκινηση θα μπορεσετε να φτιαξετε την αναλυση.

Tωρα οσοι απο εσας εχετε Motherboard P5KPL-AM –και οχι μονο- θα χρειαστειτε driver για την καρτα δικτυου που εχει (RTL8102E) οπου τον κατεβαζετε απλα και τον τρεχετε ειτε απο το site της realtec ειτε απο τα δικα μου αρχεια φακελος Realtec

Oσοι θελουν ακομα παραπανω μπορουν να ενεργοποιησουν το 64bit mode με το παρακατω τροπο:
#diskutil list (για να δουμε που στο διαλο ειναι το κρυφο partition EFI)
#mkdir /Volumes/EFI (δημιουργουμε ενα φακελο για να το μονταρουμε εκει)
#mount_hfs /dev/disk0s1 /Volumes/EFI
εκει διορθωνουμε το kernel string σβηνοντας το <string>arch=i386<string> (32bit)
#umount -f /Volumes/EFI
#rm -f /Volumes/EFI

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Αν χρειαστει να ενημερωσουμε το Snow Leopard Boot USB (προσθεσουμε ή αφαιρεσουμε kexts, αλλαξουμε το DSDT.aml ωστε να το χρησιμοποιησουμε σε αλλο συστημα κλπ) απλα πηγαινουμε παλι στο φακελο MacLoader_SL και τρεχουμε το 3_Updater..

Θα χαρω πολυ να ακουσω και να λυσω αποριες..

Κων/νος Κωστ....της
Αποφοιτος 27ου Δημοτικου Σχολειου Περιστεριου
Σχεδον Καλως Πεντε

SomniusX 10-18-2009 11:03 AM

ΤΕΛΕΙΟΣ ΑΔΕΡΦΕ..

αλλά.. πάρτο όπως είανι κάντο copy, φτιάξε στην Ελληνική θεματική ενότητα΄ενα νέο thread κάντο paste και σε αυτό το ακριβώς από πάνω post κάνε edit και δώσε το link Mόνο του νέου thread

Patatui 10-18-2009 11:35 AM

αντε παλυ...φορματ....καλα ρε παιδια δεν μας αφηνετε σε ηρεμια....παντα μας αναβεται και μας σπροχνεται στην τελειοτητα :P
Lets try it ;)

SomniusX 10-18-2009 11:36 AM

Έτσι ρε έτσι! ΒΕΝΤΟΥΖΑ :d :d :d :p:p:p :):):)

Patatui 10-18-2009 11:39 AM

Quote:

Originally Posted by Bloodiator (Post 37636)
Έτσι ρε έτσι! ΒΕΝΤΟΥΖΑ :d :d :d :p:p:p :):)

xaxxaxa...Παντως το λαπτοπ αν δεν δω στο desktop να δουλεψει με το καθε τι στν τελειοτητα δεν το αγγιζω:)...
Και μακαρι να βγει κατι και για το wifi....Βαρεθηκα το ethernet :(

eski 10-18-2009 05:18 PM

Quote:

Originally Posted by Bloodiator (Post 37632)
ΤΕΛΕΙΟΣ ΑΔΕΡΦΕ..

αλλά.. πάρτο όπως είανι κάντο copy, φτιάξε στην Ελληνική θεματική ενότητα΄ενα νέο thread κάντο paste και σε αυτό το ακριβώς από πάνω post κάνε edit και δώσε το link Mόνο του νέου thread

Γινε πιο συγκεκριμενος για το τροπο που λες pliz.
Δε ξερω πολλα γραμματα..

SomniusX 10-18-2009 05:30 PM

Έλα ρε.. κάνε ένα edit το post και κάνε copy το περιεχόμενό του σε ένα άλλο thread στην Ελληνική κοινότητα, άνοιξε ένα νέο.. και αυτό που ήταν εδώ πιο πάνω αφού θα του αφαιρέσεις αυτά που λέει τώρα και θα τα βάλεις σε νέο για να είναι σωστό, βάλε ένα link που θα στέλνει στο νέο thread..

τα προγράμματα τι τα θες?

Patatui 10-18-2009 05:45 PM

Παιδια αυτο ειναι μονο για φορειτο boot? Για να κανω boot πρεπει να εχω το στικ πανω?:(

excos 10-18-2009 07:39 PM

eski αυτο το DSTD.aml που περιγραφεις παιζει και σε leopard η μονο σε snow?

SomniusX 10-18-2009 07:49 PM

Το dsdt.aml για να φορτωσει δεν χρειάζεται ο chameleon v2.x.x RCx γιατί αλλιώς άλλο δεν το φορτώνει?

excos 10-18-2009 08:11 PM

bloodiator εαν καταλαβα το dsdt.aml περιγραφει το hardware του καθενος μηχανηματος για να ειναι ποιο συνμβατο,αποφευγοντας και μερικους kexts που δεν χρειαζεται εαν το εχουμε.
Τελος νομιζω εαν το βαλεις στα extra του chameleon παιζει μια χαρα σε leopard, εαν δεν εχω καταλαβει σωστα?

petremetre 10-18-2009 08:16 PM

75%
 
Hi to all,
αυτο ειναι το πρωτο μου post. επιτελους καταφερα να κανω insall το snow leopard.
Core Duo E7200 (working)
4GB Ram (working)
Asus P5QL-E (working / no sound)
Asus EAH 4670 (doesn't wok)
και δυστηχως μπορω μονο να μπω σε safe mode (Graphics Mode)

excos 10-18-2009 08:38 PM

χαμος με το snow καλως ορισες petremetre στην παρεα.
Παντος προς το παρον leopard για μενα δεν με εχει εντυπωσιασει το snow εως τωρα!!

eski 10-18-2009 08:55 PM

Το usb stick χρειαζεται μονο για την εγκατασταση και για το πρωτο μονο Boot.

Το DSDT.aml το φτιαχνουμε σε Leopard 10.5.x και κανουμε μια τροποποιηση ωστε να παιξει σε Snow (αυτο το κανει το βημα 2 στον οδηγο μου) Eχει να κανει καθε φορα με το συστημα που εχουμε..

Τι διαλο? γραμματα ειναι?
Φανταστειτε δηλ. να σας βαλουμε να κανετε αυτο που μου λεει παραπανω ο Bootιarot (και που βεβαια δε καταλαβαινω Χριστο)

cyberghoser1 10-19-2009 12:51 AM

Το dsdt.aml χρειαζεται για να μπορει το συστημα να κανει boot και να παραβλεπει καποια πραγματακια απο την mobo, καθε hackintosh εχει, ακομη και σε snow leo, προσωπικα στο advent κραταω μονο Leopard οχι γιατι ειναι καλυτερο απο το snow απλα το εχω τελειωποιημενο οπως εγω το θελω και δεν βλεπω την αναγκη να βαλω το snow, οσο να ναι τα γραφικα ειναι καλυτερα στο Leo στην δικη μου περιπτωση.

SomniusX 10-19-2009 09:11 AM

Το ξέρατε ότι μερικά linux distro έχουν ένα dsdt.aml αλλά λίγο διαφορετικό?

ΑΛλά έχουμε ξεφύγει μάγκες.. εδώ είναι για να μοιραζόμαστε επιτυχίες όχι συζητήσεις.. γιαυτό ας περάσουμε στο
http://www.infinitemac.com/f83/917-9...954-959-t3379/

excos 10-24-2009 12:09 AM

1 Attachment(s)
Μετά απο πολύ κόπο και βάσανα κατάφερα να βάλω SL 10.6 στον μικρό Acer one και βέβαια θέλω να ευχαριστήσω τον cyberghoser1 για το Retail και τις αναφορές του για το how to.

SomniusX 10-24-2009 08:20 AM

congrats αδερφέ!

Άντε να δουλεύει καλά και να μην τοπολύ πειράζεις!

Patatui 10-24-2009 08:39 AM

Θελω και γωωωωωωω :(

Moutsounakos 10-27-2009 11:24 AM

Quote:

Originally Posted by eski (Post 37614)
Vanilla σημαινει καθαροαιμος Mac χωρις patches γι΄αυτο θα χρησιμοποιησουμε το Snow Leopard Retail DVD απο USB για ευελιξια και φορητοτητα.
Εννοειται οτι κανει ολα τα Updates χωρις προβλημα..

Αλλα ας παρουμε τα πραματα απο την αρχη

Tι θα χρειαστουμε:
α. Snow Leoprad Retail DVD
β. Eνα USB τουλαχιστον 8GB
γ. Μια εγκατασταση Leopard

1. Ειμαστε στο περιβαλον macOS οπου εχουμε το Snow Retail DVD ή image
2. Kατεβαζουμε το πακετο MacLoader_SL απ' αυτου και το κανουμε unzip (εγω το εκανα στο Desktop) οπου δημιουργει ενα φακελο MacLoader_SL
3. Μπαινουμε στο φακελο ανοιγουμε τον υποφακελο 1_DSDΤ_Patcher και τρεχουμε το 1_GetDSDT για να φτιαξει το αρχειο dstd-fixed.dsl το οποιο βρισκεται στο φακελο Tools εννοειται οτι παμε στο φακελο Tools και το ανοιγουμε με TextEdit
Aφου το ανοιξουμε ψαχνουμε να βρουμε την ενοτητα Device RTC0 (σε αλλα Μ/Β μπορει να ειναι Device RTC) οπου εκει διορθωνουμε εαν χρειαστει την τιμη ωστε να ειναι: 0x02 // Length (στο δικο μου ετσι ηταν)
4. Αφου το σωσουμε τρεχουμε το 2_DSDTpatcher στο τερματικο παταμε Enter και ετσι εχουμε το αρχειο DSTD.aml
5. Bαζουμε το USB εγω το εκανα και erase απο Disk Utility και του εδωσα ονομα SL
Απο Disk Utility επιλεγουμε την ταμπελα Restore μετα στο Source ψαχνουμε για να του δωσουμε το SnowLeopard Retail image και στο Destination απλα τραβαμε και αφηνουμε το partition του USB (επισης φροντιζουμε να μην ειναι τσεκαρισμενο το erase destination) περιμενουμε να τελειωσει, θα παρει λιγη ωρα..
6. Παμε παλι στο φακελο MacLoader_SL και βαζουμε τους drivers που χρειαζομαστε για το συστημα μας στο φακελο KEXTs για το δικο μου Asus P5KPL-AM δε χρειαστηκα τιποτα το μονο που εβαλα ηταν drivers για PS2 (ποντικι-πληκτρολογιο) AppleACPIPS2Nub.kext και ApplePS2Controller.kext
7. Tρεχουμε το 2_SnowLeoInstaller και ακολοθουμε τα μυνηματα δηλ. Οταν μας ρωτησει του λεμε απλα το ονομα του USB partition (εγω αν καταλαβατε εδωσα SL)
8. Αντιγραφουμε καπου (στο ιδιο το USB) το φακελο MacLoader_SL
9. Ειμαστε ετοιμοι για την εγκατασταση κανουμε boot απο το USB
10. Mε Disk Utility διαλεγουμε δισκο φτιαχνουμε partition αλλα προσεχουμε
ο δισκος να ειναι GUID (το επολεγουμε απο options) εγω εφτιαξα ενα partition με ονομα Snow
11. Oταν με το καλο τελειωσει η εγκατασταση κανουμε Boot με το USB παλι αλλα επιλεγουμε (με βελακια) το δισκο που μολις καναμε εγκαστασταση (εμενα ειναι το Snow)
12. Aφου επιτελους μπουμε στο συστημα (χρειαζεται να φτιαξουμε λογαριασμο συμπληρωνοντας καποια στοιχεια στην αρχη) χρειαζεται ενα τελευταιο βημα.
Απο το φακελο MacLoader_SL τρεχουμε το 3_MacLoader και ακολουθουμε τα βηματα που στην ουσια απλα μας ζηταει το ονομα του δισκου που εχει εγκατασταθει το Snow Leopard (εγω εδωσα Snow)

Αυτο ηταν στη επομενη επανεκινηση μπαινουμε στο καθαρο Snow Leopard.
Aλλα ας το βελτιωσουμε λιγο αρχιζοντας με την αναλυση οθονης .
Κατεβαζουμε αυτο
Αφου το αποσυπιεσουμε μπαινουμε στο φακελο Malakas και μετα στον υποφακελο Tools και τρεχουμε το EFIStudio διαλεγουμε τη καρτα οθονης που εχουμε (αν δε υπαρχει διαλεξτε μια παραπλησια) παταμε το Add Device και μετα
write to com.apple.Boot.plist
Με την επομενη επανεκινηση θα μπορεσετε να φτιαξετε την αναλυση.

Tωρα οσοι απο εσας εχετε Motherboard P5KPL-AM –και οχι μονο- θα χρειαστειτε driver για την καρτα δικτυου που εχει (RTL8102E) οπου τον κατεβαζετε απλα και τον τρεχετε ειτε απο το site της realtec ειτε απο τα δικα μου αρχεια φακελος Realtec

Oσοι θελουν ακομα παραπανω μπορουν να ενεργοποιησουν το 64bit mode με το παρακατω τροπο:
#diskutil list (για να δουμε που στο διαλο ειναι το κρυφο partition EFI)
#mkdir /Volumes/EFI (δημιουργουμε ενα φακελο για να το μονταρουμε εκει)
#mount_hfs /dev/disk0s1 /Volumes/EFI
εκει διορθωνουμε το kernel string σβηνοντας το <string>arch=i386<string> (32bit)
#umount -f /Volumes/EFI
#rm -f /Volumes/EFI

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Αν χρειαστει να ενημερωσουμε το Snow Leopard Boot USB (προσθεσουμε ή αφαιρεσουμε kexts, αλλαξουμε το DSDT.aml ωστε να το χρησιμοποιησουμε σε αλλο συστημα κλπ) απλα πηγαινουμε παλι στο φακελο MacLoader_SL και τρεχουμε το 3_Updater..

Θα χαρω πολυ να ακουσω και να λυσω αποριες..

Κων/νος Κωστ....της
Αποφοιτος 27ου Δημοτικου Σχολειου Περιστεριου
Σχεδον Καλως Πεντε

Καλησπέρα σε όλους.

Πρώτη φορά που γράφω εδώ. Έχω εγκαταστήσει επιτυχημένα το iPC 10.5.6 και το έχω αναβαθμίσει πλέον στο 10.5.8. Έχοντας και εγώ την ASUS 5PKPL και μετά από προηγούμενες αποτυχημένες προσπάθειες να εγκαταστήσω το Snow Leopard έπεσα στο post του eski.

Η αλήθεια είναι πως οι γνώσεις μου είναι αρκετά περιορισμένες και όταν φτάνω στο 7ο βήμα, τρέχει το Terminal αλλά δεν μου ζητάει πουθενά να δώσω το όνομα του Boot USB. Το άνοιξα με TextEdit, συμπληρωσα το /Volumes/SL (USB path) και το ξανάτρεξα αλλά δίχως αποτέλεσμα. Δεν κάνει boot.

Δεν ξέρω τι κάνω λάθος αλλά θα εκτιμούσα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε περαιτέρω.

Επίσης έχω την ATI SAPHIRE 2600 HD PRO κάρτα γραφικών και χρησιμοποιώ Natit στα Leopard. Από όσο είχα ψάξει, δεν υποστηρίζεται στο Snow Leopard. Ίσως να κάνω λάθος. Αν γνωρίζετε κάτι και για αυτό, θα ήταν καλοδεχούμενο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

SomniusX 10-27-2009 11:27 AM

Υποστήριξη για τις ATI έρχεται από τον Netkas σύντομα..

http://netkas.org/

deslos 10-27-2009 11:39 AM

Γεια σας και από εμένα,
ψάχνω λύση για να παίζουν και τα 2 cores σε ένα notebook με nx7400.
Γενικώς παίζει super (εκτός από το wifi, αλλά έχω αγοράσει ένα usb linksys wusb54gc και είμαι ok)

έχετε καμία ιδέα από DSDT patching και αν αυτός είναι ο τρόπος για να παίξουν και τα δύο cores?

(γενικώς έχω ψάξει αρκετά online, αλλά δε βρίσκω λύση)

ευχαριστώ

deslos
Υ.Γ. έβαλα και ένα post στο thread DSDT Overrides/nx7400

excos 10-27-2009 12:07 PM

Φιλε deslos δεν μας εχεις γραψει εαν εχεις Leo η Snow.
Εαν εχεις leopard τοτε πρεπει να δωσεις στην εκκινηση cpus=2 εαν παιζεις με μη vanilla kernel.
Εαν εχεις vanilla kernel τοτε δεν παιζει.
Εαν θελεις να παιζει συνεχεια σε δυο core τοτε γραφεις στο comAppleboot.plist cpus=2.

deslos 10-27-2009 01:11 PM

ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση
έχεις δίκιο,

οπότε διευκρινίζω :
έχω στήσει το iDeneb και έχω κάνει update σε 10.5.8
νομίζω ότι παίζει με Voodoo Kernel 9.8.0 (αλλά εδώ μπορεί να κάνω και λάθος)

αν θέσω (στο boot prompt του chameleon, ή στο comAppleboot.plist ) cpus=1 παίζει κανονικά

αν δεν θέσω, τότε συνήθως ξεκινάει, αλλά στο 5λεπτο κολλάει.

υπάρχει σωτηρία? :-)

thax

excos 10-27-2009 01:32 PM

Για να βρεις τον τι kernel με os x86 tools σου γραφει τι kernel εχεις.
Υπαρχει και με terminal εντολη αλλα δεν την θυμαμε.
Τωρα εαν εχεις voodoo δεν το εχω δοκιμασει για 2 core, αλλα μαλλον πρεπει να παιζει.
Στον kernel Anv παιζει σιγουρα το εχω δοκιμασει στο δικο μου.
Φιλε deslos γραψε τις απορειες σου, στο thread συζητησεων,

eski 10-28-2009 06:07 AM

Quote:

Originally Posted by Moutsounakos (Post 38331)

Η αλήθεια είναι πως οι γνώσεις μου είναι αρκετά περιορισμένες και όταν φτάνω στο 7ο βήμα, τρέχει το Terminal αλλά δεν μου ζητάει πουθενά να δώσω το όνομα του Boot USB. Το άνοιξα με TextEdit, συμπληρωσα το /Volumes/SL (USB path) και το ξανάτρεξα αλλά δίχως αποτέλεσμα. Δεν κάνει boot.

Στο δικο μου USB εδωσα ονoμα SL (ορα βημα5) εσυ ισως εχεις δωσει κατι αλλο
5. Bαζουμε το USB εγω το εκανα και erase απο Disk Utility και του εδωσα ονομα SL
Επισης δε συμπληρωνουμε ολo το path " /Volumes/SL" αλλα δινουμε ΜΟΝΟ το ονομα του usb (πχ. σκετο SLκαι οχι /Volumes/SL)
7. Tρεχουμε το 2_SnowLeoInstaller και ακολοθουμε τα μυνηματα δηλ. Οταν μας ρωτησει του λεμε απλα το ονομα του USB partition (εγω αν καταλαβατε εδωσα SL)

Τι διαλο?!! γραμματα ειναι?

Moutsounakos 10-28-2009 12:03 PM

Μάλλον δεν με κατάλαβες. Από το 1ο μέχρι το 6ο βήμα δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Το USB το ονόμασα και εγώ SL όπως και εσύ. Προφανώς και εγώ το έκανα erase & restore από Disk Utility.

Φτάνωντας όμως στο 7ο βήμα όπου τρέχω το 2_SnowLeoInstaller αλλά δεν μου εμφανίζει κανένα απολύτως μύνημα. Το μόνο που κάνει είναι να ανοίξει το Terminal, να μου ζητήσει το password και να γράψει Process Complete. Σε κανένα σημείο δεν μου ζητήθηκε να δώσω το SL ή οτιδήποτε άλλο.

Στη συνέχεια άνοιξα το 2_SnowLeoInstaller με TextEdit και συμπλήρωσα το path me /Volumes/SL, το ξανάτρεξα αλλά δεν έκανε τίποτα.

Ζήτησα διευκρίνηση σε αυτά που έγραψα και στο γεγονός ότι δεν μου εμφανίζει τα μυνήματα που ανέφερες. Κατά τα άλλα νομίζω ακολούθησα μια χαρά τα γράμματα σου, δεν νομίζεις;

eski 10-28-2009 10:34 PM

Το 2_SnowLeoInstaller δεν χρειαζεται να το ανοιξεις με texedit απλα το τρεχεις και εκει που σου ζηταει του δινεις απλα το usb boot : SL (αν το εχεις ονομασει ετσι)
Oυτε /Volumes/SL ουτε /SL
απλα σκετο SL

Patatui 10-29-2009 04:33 PM

παιδες στο βημα 7 μου βγαζει αυτο CP: Script Files/com.boot.plist: No such file or directory αλλα προχορα κανονικα....
να το αγνοησω

beeros05 12-07-2009 01:22 AM

Καλημέρα ρε Hackintoshάδες!!!

Καταθέτω το Hardware μου αναλυτικά:

MOTHERBOARD: Gigabyte G31M - ES2L (rev 1.x)
CPU: Intel Pentium Dual Core E6300 @ 2.8 Ghz
VGA: Gigabyte NVIDIA GeForce 8400GS 512MB
RAM: Kingston Hyper X DDR2 @ 800 Mhz 2x1 GB
HDD: WESTERN DIGITAL WD3200AAKS 320GB SATA2 (x2)

Ακολούθησα αυτό τον οδηγό καθώς είμουν πολύ τυχερός που τα είχε καταφέρει άλλος με αυτή τη μητρική.
Όλα δουλεύουν ρολόι αν ακολουθήσετε τον οδηγό σωστά.
ΠΡΟΣΟΧΗ όταν κάνετε το DSDT compile να το κάνετε σωστά!
Όπως είπα όλα δουλεύουν ρολόι εκτός από το Internet (η LAN δουλεύει κανονικά) αλλά θα ανοίξω άλλο thread για αυτό το θέμα καθώς προέκυψε και δεν υπήρχε εξ αρχής.
Επίσης αφαίρεσα το sleep για να κάνω update σε 10.6.2 έγινε κανονικά χωρίς kernel panic αλλά όταν bootαρε είχε κολλησει σε μαυρη οθόνη οπότε ξανά format (αν ειναι δυνατον !!!) update σε 10.6.1 και συνέχεια κανονικά.
Το time machine δουλεύει κανονικά αλλά λόγω του ότι είναι Hackintosh προτείνω το Carbon Copy Cloner διοτι το TM κατα καποιο τροπο δε λειτουργει σωστα αν κανετε επαναφορα συστηματος λόγω τον hack kexts κτλ.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: πολύ καλή φάση τρέχει γαμάτα αλλά δεν είναι Mac. Είναι μια πολύ καλή φάση για αυτους που ενδιαφέρονται για Mac στο μέλλον. Προσωπικά θα περιμένω και το iKaros και 1170€ για πιο μετα για να χτυπήσω τον iMac και να ξεφύγω από τα καλώδια και τη βαβούρα μιας και το γουστάρω πολύ το μηχάνημα...
ΥΓ: και όταν λέω δεν είναι Mac τί εννοώ...αυτό το hackintosh που εστεισα συγκριτικα με το iMac G5 @ 1.7 με RAM 512+256 και VGA με 64MB μνημη που έχει μια φίλη γραφίστρια είναι είναι πιο γρήγορο, πολύ πιο γρήγορο...αλλά όχι το ιδιο σταθερό...
http://www.e-shop.gr/clipartfds/blank.gif

SomniusX 12-18-2009 12:08 PM

Παιδιά όπιος έχει Lenovo S10-2 προσοχή στο bios καλύτερα να μην το πειράξετε αν δεν έχετε το μηχανάκι με 1,5gb ram

Τώρα

http://www.wired.com/images/productr...ovo_s102_f.jpg

Επιτυχία με όλα να παίζουν εκτός από το Ethernet και Sleep με τον S10 Snow Leopard Enabler που θα τον βρείτε εδώ

Καλή επιτυχία σε όσους έχουν το ίδιο μηχανάκι, προσοχή στο bios εγώ το brickαρα και πήρα άλλο..

SomniusX 12-27-2009 08:45 PM

Το Lenovo S10 έφυγε, ήρθε το Acer One 531H το οποίο φεύγει από μέρα σε μέρα και έρχεται στα χέρια μου το ολοκαίνουργιο με 5 ώρες χρήση Acer one D250 της γυναίκας μου !! xoxo

Lays 01-05-2010 08:38 AM

Katafera epitelous na peraso kai ego to Mac OS X 10.5.6 Leopard
me tin voithia ton pedion tis kinotitas mas kai tous efxaristo therma kai kirios tous:
Bloodiator
Kyriakos
excos


xaris enos kext pou mou edose o excos katafera na energopiiso to ethernet mou pou ixe provlima kai den ixa internet
efaga polla formats dokimasa polla kexts
alla i parimia pou lei "o epimenon nika" sosta ta lei gt an ta paratousa den tha ixa mac tora :)

edo ine kai to apotelesma

http://i48.tinypic.com/259jpq8.jpg

SomniusX 01-05-2010 06:22 PM

Μπράβο αδερφέ, ακόμα ένας από την κοινότητα χαίρεται το καταπληκτικό λειτουργικό της apple, καθαρά για "δοκιμαστικούς" λόγους! :P

Patatui 01-05-2010 06:43 PM

Quote:

Originally Posted by Bloodiator (Post 42457)
καθαρά για "δοκιμαστικούς" λόγους! :P

Αυτο ξαναπες το!:D σε 3 PC εχω Mac για Main OS καθαρά για "δοκιμαστικούς" λόγους! χαχα

SomniusX 01-05-2010 06:44 PM

Quote:

Originally Posted by kyriakos (Post 42465)
Αυτο ξαναπες το!:d σε 3 pc εχω mac για main os καθαρά για "δοκιμαστικούς" λόγους! χαχα

Έτσι, μην το παρακάνουμε..

tangon 02-06-2010 11:57 AM

Γεια και χαρά σας. Είμαι νέος στο forum και εύχομαι τα καλύτερα.
Με τη σειρά μου παραθέτω τη σύνθεση του μηχανήματός μου (όπου κατάφερα να δουλέψει με iDeneb 10.5.8)
Motherboard: G31MXP Intel (FOXCONN)
CPU: Intel Core 2 Quade [email protected]
Memory: 4GB (2x2GB) 800MHz DDR2 SDRAM (Τις βλέπει σαν 4GB 667 MHz)
VGA: nVidia GeForce GT 220 1024 MB VRAM (Την βλέπει σαν NVinzect 0.2.1 στα 768 ΜΒ VRAM)
Monitor: 22" Wide LCD Monitor 1060x1050
Δύο σκληρούς δίσκους (2x500GB). Ο ένας για Win7 και ο άλλος MacOS X 10.5.8
Η συμπεριφορά του, στο Mac, είναι πάρα πολύ καλή σε θέμα σταθερότητας και λειτουργικότητας. On board: Ήχος, κάρτα δικτύου χωρίς πρόβλημα.

Αυτά από μένα, για οποιαδήποτε πληροφορία είμαι στη διάθεσή σας.

excos 02-06-2010 12:49 PM

Καλως ορισες φιλε tangon στην παρεα και που μας παραθετεις την επιτυχη εγκατασταση στο συστημα σου.

Καλο θα ηταν να γραψεις εναν οδηγο για αυτο τον τυπο motherboard που εχεις οπως και τι επιλογες εδωσες σε bios & setup στο IDeneb, ωστε οι ενδιαφερομενοι να εχουν μια αμεση αναφορα για το how to.

Dejangs 02-06-2010 12:53 PM

Quote:

Originally Posted by tangon (Post 44523)
Memory: 4GB (2x2GB) 800MHz DDR2 SDRAM (Τις βλέπει σαν 4GB 667 MHz)
VGA: nVidia GeForce GT 220 1024 MB VRAM (Την βλέπει σαν NVinzect 0.2.1 στα 768 ΜΒ VRAM)

Καλως ηλθες "συναδελφε"...:D

Το πως βλεπει πραγματικα την memory θα το δεις απο το About this mac --> more info -->Bus speed (στο hardware overview).
Στο about this mac λεει οτι του "κατεβει" απο το ετοιμο info που συνηθως διαθετει. Αυτο βεβαια αλλαζει αν σ'ενοχλει. Το 'χα διορθωσει παλια και εγω διορθονοντας τα Mhz της μνημης εαν σε ενδιαφερει πες μας να σου πουμε πως.

Για τη καρτα τωρα...δεν εχω χρησιμοποιησει nvinject αλλα nvkush που πιστευω οτι ειναι παρομοιο και την εβλεπε στα μισα mb και τη διορθωσα μεσα απο το system/library/nv***.kext/open contects και edit στο αντιστοιχο αρχειο πληροφοριων. Φανταζομαι οτι και εδω κατι αντιστοιχο παιζει. Τωρα ειμαι με efi strings για να τσεκαρω αν γλυτωνω ενα μικρο αλλα ενοχλητικο bug που εχω.

SomniusX 02-06-2010 12:58 PM

καλώς ήρθες στην παρέα μας και χαίρομαι που κατάφερες με αρκετή άνεση να βγάλεις άκρη και να έχεις ένα λειτουργικό σύστημα..

tangon 02-06-2010 02:43 PM

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Quote:

Οriginally posted by dejangs
Για τη καρτα τωρα...δεν εχω χρησιμοποιησει nvinject αλλα nvkush που πιστευω οτι ειναι παρομοιο και την εβλεπε στα μισα mb και τη διορθωσα μεσα απο το system/library/nv***.kext/open contects και edit στο αντιστοιχο αρχειο πληροφοριων. Φανταζομαι οτι και εδω κατι αντιστοιχο παιζει. Τωρα ειμαι με efi strings για να τσεκαρω αν γλυτωνω ενα μικρο αλλα ενοχλητικο bug που εχω.
Φίλε dejangs και εγώ αρχικά χρησιμοποίησα nvkush αλλά όταν έμπαινα στο σύστημα η οθόνη γινόταν μαύρη και δεν προχωρούσε παραπέρα. Για μένα βρήκα ότι λειτουργεί καλύτερα με NVinject_0.2.1_768MB.pkg

Στον φίλο excos απαντώ ότι φυσικά και θα ήθελα να γράψω έναν οδηγό για το πώς. Επιφυλάσσομαι!

tangon 02-06-2010 05:27 PM

Λοιπόν επανέρχομαι για τον οδηγό εγκατάστασης Mac Leopard 10.5.8 με installer μέσω ideneb 10.5.8

Η μητρική είναι μια G31MXP Intel της εταιρίας FOXCONN με socket s775 (και ICH7) και CPU: Intel Core 2 Quade [email protected], ενσωματωμένη κάρτα οθόνης Intel GMA X3100 καθώς και ενσωματωμένη: κάρτα δικτύου και κάρτα ήχου. Πάνω στο motherboard υπάρχει και μια επιπλέον κάρτα γραφικών σε PCI Express 16x η nVidia GeForce GT 220 1024 MB VRAM.

Στο BIOS δεν πείραξα τίποτα, το άφησα by default.
Έκανα εκκίνηση από το CD iDeneb 10.5.8 και μετά από τα γνωστά διαδικαστικά (Format μέσω Disk Utility) στο Setup του iDeneb έδωσα τα παρακάτω:
✔ iDeneb Main System
✔ Chameleon V2
✔ 9.8.0 Kernel Vanilla
✔ AppleDecrypt
✔ Disabler
✔ DSDT Patcher[*]
✔ TimeMachine fix
✔ OpenHaltRestart
✔ AboutThisMac fix
✔ SystemProfiler fix
✔ IOUSBFamilyFix
✔ Mouse Lag Fix
✔ VoodooUSBEHCI
✔ AppleAzaliaAudio[*]
✔ AHCI SATA/IDE
✔ ICHX Fixed[*]
✔ Realtek R1000
✔ GT200 2F16 EVGA (Επέλεξα αυτό σαν default κάρτα γραφικών αλλά μετά έβαλα την NVinject_0.2.1_768MB.pkg όπου και πήρα την πλήρη ανάλυση της οθόνης 1060x1050 με Quartz Extreme: Supported)
✔ GMAX3100 (driver της on Board κάρτας γραφικών, αλλά δεν την έχω τσεκάρει αν δουλεύει)
✔ Language Translations
✔ Cleanup

Η εγκατάσταση έγινε πολύ ομαλά και μπήκε χωρίς πρόβλημα και χωρίς ταλαιπωρία. Μπορώ να πω ότι είναι πολύ σταθερό σύστημα και μέσα σε ένα περίπου μήνα λειτουργίας (αυτής της σύνθεσης pc) δεν έχει παρουσιάσει κανένα error. Κάνει αυτόματο backup μέσω Time Machine. Δεν χρειάζεται βέβαια να συμπληρώσω ότι το Mac είναι το Main System στον υπολογιστή μου.

[*] Μετά από δεύτερη εγκατάσταση αφαίρεσα τα: DSDT Patcher και ICHX Fixed που δεν ήταν απαραίτητα στη δική μου μητρική.
Αντικατέστησα το: AppleAzaliaAudio με Realtek ALC662
πληροφορίες και driver στην παρακάτω διεύθυνση
http://www.insanelymac.com/forum/ind...owtopic=133460
και πήρα πλήρη λειτουργία της Audio κάρτας μου με Line in, LineOut-Headphone in front/back, MicFront/Back, LineOut

Εύχομαι να μην σας κούρασα με αυτό μου το post. Και πάλι στη διάθεσή σας.

excos 02-07-2010 10:30 AM

Πολυ καλο το setup μιας και εχεις διαλεξει vanilla kernel. Οπως και οτι πλεον εχεις και dsdt ετοιμο εαν θες να βαλεις Snow στο μελλον.(Αυτο πρεπει να το κανεις ενα τσεκ, για να δεις εαν υπαρχουν errors, μιας και το dsdt μπορει να τρεξει με μερικα).

Η απορια μου ειναι οτι εχεις διαλεξει πολλα Fix για να τρεξεις την εγκατασταση και δεν ξερω εαν χρειαζονται τοσα πολλα και αναφερω ενα παραδειγμα, το ICHX Fix που εχεις δωσει ενω εχεις ICH7 που τρεχει πιστευω χωρις fix οπως και στο δικο μου (μικρο) και σε 10.5 & 10.6 χωρις κανενα προβλημα.

Βεβαια εαν το συστημα σου φιλε tangon τρεχει απροβληματιστα δεν σκαλιζεις τιποτα διοτι οπως λεει και ο νομος (οτι δουλευει καλα σε μια εγκατασταση δεν το πειραζουμε).

tangon 02-07-2010 04:06 PM

Quote:

Originally Posted by excos
Η απορια μου ειναι οτι εχεις διαλεξει πολλα Fix για να τρεξεις την εγκατασταση και δεν ξερω εαν χρειαζονται τοσα πολλα και αναφερω ενα παραδειγμα, το ICHX Fix που εχεις δωσει ενω εχεις ICH7 που τρεχει πιστευω χωρις fix οπως και στο δικο μου (μικρο) και σε 10.5 & 10.6 χωρις κανενα προβλημα.
Επειδή δεν κάνω τον ξερόλα εγκατέστησα όσα ήταν τσεκαρισμένα by default στη διανομή και κάποια που νομίζω εγώ ότι χρειάζονται. Συγκεκριμένα αυτό που αναφέρεις (ICHX Fix) νομίζω ότι είναι must για να τρέξει σωστά το σύστημα. Αν πιστεύεις ότι κάποια από αυτά που έχω βάλει δεν έχουν λόγο ύπαρξης πολύ ευχαρίστως να μου τα υποδείξεις να τα αφαιρέσω (και να τα τσεκάρω σε άλλον δίσκο). Επίσης θα ήθελα την βοήθεια είτε από εσένα είτε από άλλον για να βάλω στο Snow γιατί όσο και αν προσπάθησα δεν τα κατάφερα. Και σε διαβεβαιώνω ότι χρησιμοποίησα ό,τι κυκλοφορεί τώρα στο δίκτυο, αλλά δεν!

excos 02-07-2010 04:30 PM

Φιλε tangon κανεις εδω στην παρεα δεν ειναι ξερολας η guru του λειτουργικου.Ολοι μοιραζομαστε τις εμπειριες που μας εχουν προκυψει απο τις διαφορες εγκαταστασης που εχουμε κανει κατα καιρους στα μηχανακια μας(πανω απο 30 φορες 10.5 &10.6).

Αναφερω το παραδειγμα με το ICHX fix διοτι οταν ημουν στο 10.5.6 με Ideneb καλη ωρα οπως και εσυ και προχωροντας σε αναβαθμηση σε 10.5.8 διαλεγοντας το fix αυτο εριξε κατα πολυ την ταχυτητα αποκρισης στο περιβαλλον πχ.(ανοιγμα φακελων,και τρεξιμο προγραμματων).

Καταργοντας αυτο το fix εδωσε και παλι την γνωστη ταχυτητα στο μικρο (Acer one) που ειχα και στο 10.5.6.
Οπως ανεφερα και στο προηγουμενο post εαν το συστημα τρεχει κανονικα και η ταχυτητα του οπως και η σταθεροτητα του ειναι καλη,δεν χρειαζετε να το σκαλιζουμε παραπανω.

Περι 10.6 τωρα μιας και το συστημα σου τρεχει απροβληματιστα 10.5 μπορεις να ετοιμασεις ενα usb και να προχωρισεις παραπερα.

Εαν μπορεις γινε ποιο σαφης στο εχω δοκιμασει τα παντα?

Και τι προβληματα ειχες στο 10.6?