InfiniteMac OSx86

InfiniteMac OSx86 (http://infinitemac.com/forum.php)
-   Ελλάδα (http://infinitemac.com/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Μοιραστείτε την Επιτυχία σας! [Success Stories] (http://infinitemac.com/showthread.php?t=3409)

tangon 02-07-2010 04:51 PM

Όταν λέω έχω δοκιμάσει τα πάντα εννοώ ότι δοκίμασα να κάνω εγκατάσταση μέσα από το υπάρχον σύστημα σε έναν άλλο δίσκο με original 10.6 Snow, να βάλω μετά τα αντίστοιχα patch. Μόλις κάνω επανεκκίνηση και βγει το μηλαράκι τρώω kernel panic αμέσως.
Δοκίμασα και με usb (το γνωστό κόλπο με το original και τα patch) αλλά και πάλι kernel panic χωρίς να με αφήνει να κάνω ούτε -v για να δω πού κολλάει η εγκατάσταση.
Δοκίμασα με Boot123 (αν το λέω καλά) και πάλι τα ίδια αποτελέσματα. Τί να κάνω;

excos 02-07-2010 05:15 PM

Αλλαζω threat για το προβλημα αυτο και θα κανω post στο threat συζητησεων.

tangon 02-07-2010 05:48 PM

Αναμένω excos

excos 02-07-2010 10:59 PM

Ανέβασα photo απο το μικρο Acer aspire one ZG5 on Snow Leopard 10.6.2 για να δειτε πως παιζει !!!!!!:
Code:

http://img17.imageshack.us/gal.php?g=screenshot20100207at113.png

iceage2609 03-29-2010 06:03 PM

How to iatkos v7 στο Intel i7 920 PC μου.
 
Δεν ξερω εαν εχει ξανααναφερθει ή γραφει πολυ καλυτερα και αρτιοτερα απο γνωστες του αντικειμενου,απλα πριν απο λιγες μερες ολοκληρωσα και τυπικα την αλλαγη στο Dualboot με Windows 7 και Ideneb10.5.8 που ειχα σε windows 7 και iatkos v7 + Update και σκεφτηκα να το μοιραστω εδω.
Καταρχην να αναφερω πως δεν ειμαι και κανενας γνωστης των ολων θεματων γυρω απο τα υπολογιστικα,απλα τα παρακατω εκανα εγω, και δουλεψαν μετα απο πειραματισμους,δεν ξερω να σας πω με τι αλλαγες θα κανετε τι και πως τα επηρεαζει στο συστημα.
Να πω επισης οτι ειναι τοσο ιδιομορφα τα συγκεκριμενα συστηματα απο οσο καταλαβα, που ακομα και μια μικρη λεπτομερεια να ειναι αλλαγμενη μπορει να μην τρεχει ή να κανει Errors ακομα και σε πολυ παρομοια ή και ιδια PC.
Οποτε πειραματισμος,παντα backup σε αλλαγες και πολυ πολυ υπομονη και διαβασμα.Δεν σημαινει οτι θα δουλεψουν αυτες οι ρυθμισεις και σε εσας χωρις αλλαγες ή και χωρις προσθηκες.Απλα θεωρω καλο να υπαρχει εστω και ενας τυπικος οδηγος αν και δυστυχως γραμμενος απο εναν μη γνωστη σαν και εμενα χωρις δυνατοτητα για βοηθεια σε πολλα πραγματα.
Στο τελος υπαρχουν τα kext που χρησιμοποιησα.
Το συστημα μου :
GIGABYTE GA-EX58-UD3R
CPU: i7-920 LGA1366
CORSAIR TR3X6G1600C8 XMS3 DDR3 6GB (3X2GB) PC3-12800 (1600MHZ) TRIPLE CHANNEL KIT
GAINWARD 0636 GEFORCE GTX285 1GB HDMI PCI-E
Usb-camera Microsoft Lifecam VX-1000

Κατεβασα λοιπον το iATKOS V7 απο το ιντερνετ και το εκαψα σε ενα DVD.
Επειτα μπηκα στα BIOS πατωντας del κατα την εναρξη του υπολογιστη μου και εκανα τις παρακατω ρυθμισεις
BIOS Settings:
CPU Enhanced Halt = [Disabled]
CPU Thermal Monitor = [Disabled]
CPU EIST Function = [Disabled]
HDD Smart Capability = [Enabled]
SATA RAID/AHCI Mode = [ACHI]
Onboard SATA/IDE Device = [ACHI]
USB Keyboard Function = [Enabled]
USB Mouse Function = [Enabled]
HPET Mode = [64-bit Mode]
ενω στο boot order εβαλα πρωτο στη σειρα να διαβαζει το CDROM, και μετα το δισκο που θα κανω την εγκατασταση του λογισμικου.Εσωσα πατωντας F10 και Υ.
Εγκατασταση του συστηματος

Μολις εκανε Reboot διαβασε το DVD του iATKOS και μου εβγαλε μια οθονη με αντιστροφη μετρηση.Πριν τελειωσει πατησα F8.
Με εβγαλε στην οθονη για αν επιλεξω να κανω Installation.Πριν πατησω Enter για την επιλογη που μου φωτιζει, εγραψα απο κατω:
-v busratio=20 cpus=1 και πατησα Enter.
Μετα απο λιγα λεπτα,κανει λιγη ωρα μου εβγαλε τo μενου του iAtkos.Πατησα Disk Utility απο την μπαρα στην κορυφη και πηγα στο μενου των δισκων.Επελεξα το δισκο που θελω και πατησα Partition-1 partition(εσεις μπορει να θελετε να τον χωρισετε σε παραπανω),ονομα αντι για Untitled οτι θελετε εσεις(βαλτε κατα προτιμηση καποιο μικρο χωρις κενα και το αλλαζετε μετα),σαν Format Μac OS X Journaled και στα Options του Partitions εβαλα GUID partition και apply.
Μετα φευγουμε απο το Disk Utility και προχωραμε,επιλεγουμε δισκο για εγκατασταση αυτον που φορμαραμε και συνεχιζουμε.
Στην οθονη με το Install και Customize,παταμε CUSTOMIZE.
Εδω λοιπον βαζουμε τις παραμετρους για το δικο μας PC,εγω και ειναι καθαρα υποκειμενικες αυτες,εβαλα τις παρακατω.
  • Main iAtkos System v7
  • Chameleon v2
  • Extra Directory
  • DSDT
  • DSMOS
  • 9.7.0 Kernel Voodo
  • DISABLER
  • OHR
  • Remove TyMCE
  • AHCI
  • JMicron SATA / IDE
  • Nvidia GT200 Driver
  • Natiti Enabler
  • Post Install Actions
ΤΙΠΟΤΕ απο τα υπολοιπα και βγαινουμε και μετα Install.Μολις τελειωσει κανουμε Restart και βγαζουμε το DVD για να μπουταρουμε απο το δισκο.
Θα δειτε το σημα του Chamelenon loader και μια μπαρα να φορτωνει.
Μολις τελειωσει στην εικονα με το δισκο εγραψα με το πληκτρολογιo
-v busratio=20 και πατησα Enter πανω στο φωτισμενο δισκο.
Μπηκε κανονικα στο συστημα,και μου εδειξε το βιντεο εισαγωγης.Επειτα ρυθμισεις,εδω να πω πως οταν εβαζα οτι σαν χωρα ειμαι απο Αμερικη μου εκανε προβλημα μιας και δεν μπορουσα να βαλω αριθμο τηλεφωνου μετα,εκανε Error στον αριθμο των ψηφιων,εσας μπορει να δουλευει ή να αλλαζει απο καπου,δεν το γνωριζω.
Επελεξα λοιπον UK και πως ΔΕΝ εχω συνδεση στο ιντερνετ.Εβαλα μονο το nickname που θελω και τον Password που θελω και τα αλλα στοιχεια οτι ναναι.
Τελειωνοντας με τα διαδικαστικα μπηκα στο συστημα κανονικα.
Update απο 10.5.7 σε 10.5.8
Πηγα στο system/library/extensions και αντεγραψα οπως ειναι το φακελο Extensions σε ενα USB στικακι που εχω.
Επειτα εκανα Software Update και εβαλα κανονικα τα παντα απο την Apple οπως μου τα εβγαλε.(Υπαρχουν και το Ideneb Update kit 10.5.8 και το Delta Update kit 10.5.8 στο δικτυο αν σας κανει προβληματα το επισημο Update,οπου μπορειτε να δοκιμασετε με αυτα που ειναι Modified)
Κανω λοιπον update σε version 10.5.8 μαζι με ολα τα αλλα Updates και επανεκκινηση.
-->Αμεσως μετα μπαινω απο windows και παιρνω το φακελο extensions που ειχα κρατησει οπως ειπα στο στικακι και με την βοηθεια του MacDrive τον κανω Replace,αντικαθιστωντας τον καινουργιο που δημιουργηθηκε μετα το Update με αυτο που κρατησα εγω.
(Εαν δεν εχετε Windows σαν δευτερο λογισμικο, υπαρχουν τροποι να κρατησετε backup με εντολες ή με Terminal και να το κανετε Replace,δεν ξερω πως γινεται παιδια,παντως καπου νομιζω πως υπαρχει η διαικασια μαζι με αλλαγη Permissions απο κονσολα με εντολες κτλ.)
-->Επειτα μπουταρω απο το DVD του Iatkosv7 και φτιαχνω Permissions του δισκου με το Disk Utility,επιλογη δισκου και Repair Disk Permissions.
-->Ξαναμπουταρω αυτη τη φορα απο το δισκο κανονικα αλλα πληκτολογωντας -x -f και μετα εντερ στο δισκο και μπαινω σε safe mode στο συστημα.
-->ΞαναRepair Permissions απο το Disk Utility του συστηματος και επειτα κανω restart και βαζω -v busratio=20 και εντερ στο δισκο και μπουταρει με 10.5.8 UP to DATE.
Πυρηνες κανονικα 4,καρτα γραφικων κανονικοτατα και Accelerated και πηγα στον ΗΧΟ.
Κατεβασα το KextHelper,θα το βρειτε στο ιντερνετ και το εβαλα στο Desktop.
Επειτα πηρα Drag N Drop το ΑppleHDA.kext και το εσυρα πανω,εβαλα τον κωδικο και το εκανε Install.
Εκανα Restart και οκ και ο ηχος.
Για την καμερα πηρα ενα kext που βρηκα μετα απο ψαξιμο απο παιδια στο νετ,με ονομα Sonix SN9C102p WebCam.component και δεν το εβαλα με kext utility, ουτε στο φακελο /system/library/extensions,το εβαλα οπως ελεγε εκει το μελος στο /library/Quicktime,και απλα επαιξε κανονικοτατα και χωρις Restart,ιδεα δεν εχω γιατι εκει, και πως το επηρεαζει και λειτουργει....
Time machine: Δεν μου λειτουργουσε εκανε Error "backup volume could not be found".
Δοκιμασα φορματ στον εξωτερικο μου δισκο που ηθελα να τον εχω για τα backup...τπτ,δοκιμασα ενω ηταν ενω Unmount και διαφορα αλλα ομως παλι τιποτε.
Επειτα περασα ενα τροποποιημενο(αφου κρατησα φυσικα το παλιο) IONetworkingFamily.kext ριχνωντας το στο /system/library/extensions και αντικαθιστωντας το παλιο και μετα απο κοσνολα
Code:

sudo -s
*password*
rm -rf /System/Library/Extensions.mkext
chmod  -R 755 /System/Library/Extensions/IONetworkingFamily.kext
chown -R  root:wheel  /System/Library/Extensions/IONetworkingFamily.kext

Σε πολλους δουλεψε αμεσως μετα την επανεκκινηση,εμενα δυστυχως οχι.
Στη συνεχεια διαβασα οτι ειχε και μια δευτερη παραμετρο,να μην το κατεβασω με Safari!!!!!!!! γιατι
Code:

If you downloaded the kext using Safari, it has added an extended  attribute to the file that will prevent the system from using it. This  is new to 10.5 and is obviously an extended security measure. You can  easily check this because there is an "@" symbol at the end of the  permissions block on an ls :  e.g.,  "drwxr-xr-x@ 10 root  wheel  340  2  Nov 14:47 Contents" 
The people who got this to work probably  downloaded using  Firefox.

αφου εβρισα λιγο εκανα το Fix
Code:

bash-3.2# xattr IONetworkingFamily.kext/
com.apple.quarantine    <=== not going to work with this!
And to fix this, run:
cd  /System/Library/Extensions
xattr -d com.apple.quarantine  IONetworkingFamily.kext

που παλι δουλεψε σε ορισμενους αλλα οχι σε εμενα και επειτα
Code:

cd /System/Library/Extensions
find IONetworkingFamily.kext -exec  xattr -d com.apple.quarantine {} \;
This will take a minute.  Ignore the "No such xattr: ..."  warnings.

αλλα παλι τπτ.
Η ΛΥΣΗ?
Για να δουλεψει το Time machine backup για καποιον ακομη μυστηριωδη λογο θα πρεπει ανοιγωντας τις συνδεσεις δικτυου να ειναι ethernet interface en0 ενω σε εμενα ηταν ethernet interface en2
Ετσι λοιπον
/Library/Preferences/SystemConfiguration/NetworkInterfaces.plist (backup first) και το σβηνουμε και μετα επανεκκινηση οποτε και δουλεψε μετα κανονικοτατα.
Συγνωμη για το τεραστιο ποστ και που σας κουρασα,αλλα βαζω και τα ενδιαμεσα σταδια που σε εμενα απετυχαν γιατι σε καποιον μπορει με την μια να δουλεψουν να μην δοκιμαζει ολες τις λυσεις.

Εδω τα kexts---> http://www.mediafire.com/?wnzznmmymcm
Εαν καποιο δεν σας δουλευει,Google it και κατεβαστε το ξανα.Συγνωμη για τα λαθη και τις τυχον παραλειψεις.

Dejangs 03-30-2010 03:40 PM

Ωραιος, αναλυτικοτατος με το καλο και 10.6 εαν το κρινεις απαραιτητο.
Αλλωστε το time machine μιας που σου δουλευει πλεον επιτρεπει απειρες δοκιμες εαν υπαρχει χρονος.
Και καπου εδω παγωνω οταν σκεφτομαι τις εποχες του ghost καπου στη δεκαετια 90's...lol.

SomniusX 03-30-2010 06:10 PM

ghost και dd αδερφέ dejangs!

@iceage2609 έγραψες πάλι κερατούκλη! ευχαριστούμε γιατο guide

iceage2609 03-30-2010 08:51 PM

Ναστε καλα παιδια για τα καλα σας λογια.
Quote:

Originally Posted by Dejangs (Post 46799)
με το καλο και 10.6 εαν το κρινεις απαραιτητο.

Μεχρι στιγμης λεω να μεινω για λιγο καιρο σε αυτο το συστημα μιας και μοιαζει σταθερο.
Μετα φυσικα θα ξαναπροσπαθησω.
Να ρωτησω ομως για να ξερω,γινεται Update με καποιο πακετο combo απο 10.5.8 σε 10.6 ? ή θελει καθαρη εγκατασταση σε αλλο δισκο απο την αρχη(κατι τετοιο εχω δει στο δικτυο με στικακια και με EfiEmpire κτλ) αν δεν κανω λαθος?Κανενα μινι οδηγο ή συμβουλες εχουμε?
Αν κατεβασω το combo update απο την Apple και το βαλω δεν νομιζω οτι θα μπουταρει μετα.....:p:p

SomniusX 03-30-2010 08:52 PM

Από 10.5 σε 10.6 ΔΕΝ γίνεται, είναι διαφορετικό σύστημα..

iceage2609 03-30-2010 09:11 PM

Quote:

Originally Posted by SomniusX (Post 46821)
Από 10.5 σε 10.6 ΔΕΝ γίνεται, είναι διαφορετικό σύστημα..

A μαλιστα,σε ευχαριστω φιλε SomniusX οποτε θα μεινω σε αυτο και εν καιρω θα ξαναξεκινησω πειραματισμους στον αλλο δισκο που εχω πανω.
Εδω θα με βρειτε παλι με νεες ερωτησεις ;):D:D

iceage2609 04-06-2010 01:53 PM

Καλησπερα και παλι παιδια,απλα θα ηθελα να αναφερω σχετικα με το συστημα και μια εφαρμογη,ενα σφαλμα που μου κανει και ισως εχει συμβει και σε αλλους.
Το προβλημα ειναι με το Parallels Desktop και το Vmware.Οταν προσπαθω να βαλω Windows κανει Kernel Panic ενω το Virtualbox οχι.
Διαβασα οτι το τελευταιο χρησιμοποιει Εmulation ενω τα δυο πρωτα VT-x Support ή κατι τετοιο.
Εχει συναντησει κανεις αυτο το προβλημα ή ξερει τι συμβαινει ή πως λυνεται?
Διαβασα οτι απο την Mobo πρεπει ναναι ενεργοποιημενο το VTX θα το ψαξω αν και δεν θυμαμαι να εχει η μητρικη τετοια επιλογη ή με τετοιο ονομα.

Ευχαριστω.

ΕDIT: Λοιπον πιθανοτατα υπαρχουν 3 λυσεις απο οτι διαβαζω
1)Εκδοση Parallels Desktop 3 που δεν θελει VT-x Support
2)Ενεργοποιηση απο το BIOS καποιας τετοιας επιλογης
3)''Parallels kernel panics, when the kernel is not named mach_kernel''
Αssuming your kernel is named mach_kernel.voodoo2 You can do the following:
Code:

sudo -s
password
cd /
rm mach_kernel
ln -s  mach_kernel.voodoo2 mach_kernel

Then, edit your com.apple.Boot.plist and change the kernel name to mach_kernel.voodoo2
That should help Parallels or VMware-Fusion run and if apple updates the kernel the worst you should need is to rebuild the symlink.
Θα δοκιμασω την δευτερη οταν παω σπιτι,και επειτα την τριτη και...ο Θεος και το Time machine βοηθος....

erineos 04-08-2010 12:05 AM

Τελικά τα κατάφερα!!!

Χρησιμοποίησα το Hazard Snow Leopard 10.6.2 Server. Έφτιαξα το .ISO σύμφωνα με τις οδηγίες για μητρικές που δεν bootάρουν με το κανονικό .ISO και στο Customize Setup του Snow Leopard επέλεξα τα εξής:

- Snow Leopard Server 10.6.2 (Αν δεν το επιλέξετε, θα εγκαταστήσει το Snow Leopard 10.6.2)
- BlackKnight 10.2
- Chameleon RC3 PC EFI 10.5
- AMD Patch
- ALC 889a
- ATIATA
- Realtec 8169
- ElliotFLRTC
- IOATAFamily_Fix
- PS2
- Openhalt

Για 32-bit: maxmem=4096 busratio=20
Για 64-bit: -force64 busratio=20

Με τον ίδιο τρόπο πιστεύω θα δουλεύει και σε όλες τις μητρικές με 790FX-SB750.

To σύστημά μου:

AMD Phenom II 965 Black Edition
MSI 790FX-GD70
8GB Super Talent DDR3 1600MHz
2TB Western Digital Caviar Green SATA II
ATI Radeon HD 4650
ASUS Xonar D2X
Sony/Nec Optiarc DVD-RW SATA II.

SomniusX 04-08-2010 07:47 PM

Τυχαιρε.. άντε μεγειές το εργαλείο

erineos 04-09-2010 10:36 PM

Σ'ευχαριστώ πολύ, νά'σαι καλά!

christosks 04-10-2010 11:18 AM

Quote:

Originally Posted by iceage2609 (Post 46751)
Δεν ξερω εαν εχει ξανααναφερθει ή γραφει πολυ καλυτερα και αρτιοτερα απο γνωστες του αντικειμενου,απλα πριν απο λιγες μερες ολοκληρωσα και τυπικα την αλλαγη στο Dualboot με Windows 7 και Ideneb10.5.8 που ειχα σε windows 7 και iatkos v7 + Update και σκεφτηκα να το μοιραστω εδω.
Καταρχην να αναφερω πως δεν ειμαι και κανενας γνωστης των ολων θεματων γυρω απο τα υπολογιστικα,απλα τα παρακατω εκανα εγω, και δουλεψαν μετα απο πειραματισμους,δεν ξερω να σας πω με τι αλλαγες θα κανετε τι και πως τα επηρεαζει στο συστημα.
Να πω επισης οτι ειναι τοσο ιδιομορφα τα συγκεκριμενα συστηματα απο οσο καταλαβα, που ακομα και μια μικρη λεπτομερεια να ειναι αλλαγμενη μπορει να μην τρεχει ή να κανει Errors ακομα και σε πολυ παρομοια ή και ιδια PC.
Οποτε πειραματισμος,παντα backup σε αλλαγες και πολυ πολυ υπομονη και διαβασμα.Δεν σημαινει οτι θα δουλεψουν αυτες οι ρυθμισεις και σε εσας χωρις αλλαγες ή και χωρις προσθηκες.Απλα θεωρω καλο να υπαρχει εστω και ενας τυπικος οδηγος αν και δυστυχως γραμμενος απο εναν μη γνωστη σαν και εμενα χωρις δυνατοτητα για βοηθεια σε πολλα πραγματα.
Στο τελος υπαρχουν τα kext που χρησιμοποιησα.
Το συστημα μου :
GIGABYTE GA-EX58-UD3R
CPU: i7-920 LGA1366
CORSAIR TR3X6G1600C8 XMS3 DDR3 6GB (3X2GB) PC3-12800 (1600MHZ) TRIPLE CHANNEL KIT
GAINWARD 0636 GEFORCE GTX285 1GB HDMI PCI-E
Usb-camera Microsoft Lifecam VX-1000

Κατεβασα λοιπον το iATKOS V7 απο το ιντερνετ και το εκαψα σε ενα DVD.
Επειτα μπηκα στα BIOS πατωντας del κατα την εναρξη του υπολογιστη μου και εκανα τις παρακατω ρυθμισεις
BIOS Settings:
CPU Enhanced Halt = [Disabled]
CPU Thermal Monitor = [Disabled]
CPU EIST Function = [Disabled]
HDD Smart Capability = [Enabled]
SATA RAID/AHCI Mode = [ACHI]
Onboard SATA/IDE Device = [ACHI]
USB Keyboard Function = [Enabled]
USB Mouse Function = [Enabled]
HPET Mode = [64-bit Mode]
ενω στο boot order εβαλα πρωτο στη σειρα να διαβαζει το CDROM, και μετα το δισκο που θα κανω την εγκατασταση του λογισμικου.Εσωσα πατωντας F10 και Υ.
Εγκατασταση του συστηματος

Μολις εκανε Reboot διαβασε το DVD του iATKOS και μου εβγαλε μια οθονη με αντιστροφη μετρηση.Πριν τελειωσει πατησα F8.
Με εβγαλε στην οθονη για αν επιλεξω να κανω Installation.Πριν πατησω Enter για την επιλογη που μου φωτιζει, εγραψα απο κατω:
-v busratio=20 cpus=1 και πατησα Enter.
Μετα απο λιγα λεπτα,κανει λιγη ωρα μου εβγαλε τo μενου του iAtkos.Πατησα Disk Utility απο την μπαρα στην κορυφη και πηγα στο μενου των δισκων.Επελεξα το δισκο που θελω και πατησα Partition-1 partition(εσεις μπορει να θελετε να τον χωρισετε σε παραπανω),ονομα αντι για Untitled οτι θελετε εσεις(βαλτε κατα προτιμηση καποιο μικρο χωρις κενα και το αλλαζετε μετα),σαν Format Μac OS X Journaled και στα Options του Partitions εβαλα GUID partition και apply.
Μετα φευγουμε απο το Disk Utility και προχωραμε,επιλεγουμε δισκο για εγκατασταση αυτον που φορμαραμε και συνεχιζουμε.
Στην οθονη με το Install και Customize,παταμε CUSTOMIZE.
Εδω λοιπον βαζουμε τις παραμετρους για το δικο μας PC,εγω και ειναι καθαρα υποκειμενικες αυτες,εβαλα τις παρακατω.
  • Main iAtkos System v7
  • Chameleon v2
  • Extra Directory
  • DSDT
  • DSMOS
  • 9.7.0 Kernel Voodo
  • DISABLER
  • OHR
  • Remove TyMCE
  • AHCI
  • JMicron SATA / IDE
  • Nvidia GT200 Driver
  • Natiti Enabler
  • Post Install Actions
ΤΙΠΟΤΕ απο τα υπολοιπα και βγαινουμε και μετα Install.Μολις τελειωσει κανουμε Restart και βγαζουμε το DVD για να μπουταρουμε απο το δισκο.
Θα δειτε το σημα του Chamelenon loader και μια μπαρα να φορτωνει.
Μολις τελειωσει στην εικονα με το δισκο εγραψα με το πληκτρολογιo
-v busratio=20 και πατησα Enter πανω στο φωτισμενο δισκο.
Μπηκε κανονικα στο συστημα,και μου εδειξε το βιντεο εισαγωγης.Επειτα ρυθμισεις,εδω να πω πως οταν εβαζα οτι σαν χωρα ειμαι απο Αμερικη μου εκανε προβλημα μιας και δεν μπορουσα να βαλω αριθμο τηλεφωνου μετα,εκανε Error στον αριθμο των ψηφιων,εσας μπορει να δουλευει ή να αλλαζει απο καπου,δεν το γνωριζω.
Επελεξα λοιπον UK και πως ΔΕΝ εχω συνδεση στο ιντερνετ.Εβαλα μονο το nickname που θελω και τον Password που θελω και τα αλλα στοιχεια οτι ναναι.
Τελειωνοντας με τα διαδικαστικα μπηκα στο συστημα κανονικα.
Update απο 10.5.7 σε 10.5.8
Πηγα στο system/library/extensions και αντεγραψα οπως ειναι το φακελο Extensions σε ενα USB στικακι που εχω.
Επειτα εκανα Software Update και εβαλα κανονικα τα παντα απο την Apple οπως μου τα εβγαλε.(Υπαρχουν και το Ideneb Update kit 10.5.8 και το Delta Update kit 10.5.8 στο δικτυο αν σας κανει προβληματα το επισημο Update,οπου μπορειτε να δοκιμασετε με αυτα που ειναι Modified)
Κανω λοιπον update σε version 10.5.8 μαζι με ολα τα αλλα Updates και επανεκκινηση.
-->Αμεσως μετα μπαινω απο windows και παιρνω το φακελο extensions που ειχα κρατησει οπως ειπα στο στικακι και με την βοηθεια του MacDrive τον κανω Replace,αντικαθιστωντας τον καινουργιο που δημιουργηθηκε μετα το Update με αυτο που κρατησα εγω.
(Εαν δεν εχετε Windows σαν δευτερο λογισμικο, υπαρχουν τροποι να κρατησετε backup με εντολες ή με Terminal και να το κανετε Replace,δεν ξερω πως γινεται παιδια,παντως καπου νομιζω πως υπαρχει η διαικασια μαζι με αλλαγη Permissions απο κονσολα με εντολες κτλ.)
-->Επειτα μπουταρω απο το DVD του Iatkosv7 και φτιαχνω Permissions του δισκου με το Disk Utility,επιλογη δισκου και Repair Disk Permissions.
-->Ξαναμπουταρω αυτη τη φορα απο το δισκο κανονικα αλλα πληκτολογωντας -x -f και μετα εντερ στο δισκο και μπαινω σε safe mode στο συστημα.
-->ΞαναRepair Permissions απο το Disk Utility του συστηματος και επειτα κανω restart και βαζω -v busratio=20 και εντερ στο δισκο και μπουταρει με 10.5.8 UP to DATE.
Πυρηνες κανονικα 4,καρτα γραφικων κανονικοτατα και Accelerated και πηγα στον ΗΧΟ.
Κατεβασα το KextHelper,θα το βρειτε στο ιντερνετ και το εβαλα στο Desktop.
Επειτα πηρα Drag N Drop το ΑppleHDA.kext και το εσυρα πανω,εβαλα τον κωδικο και το εκανε Install.
Εκανα Restart και οκ και ο ηχος.
Για την καμερα πηρα ενα kext που βρηκα μετα απο ψαξιμο απο παιδια στο νετ,με ονομα Sonix SN9C102p WebCam.component και δεν το εβαλα με kext utility, ουτε στο φακελο /system/library/extensions,το εβαλα οπως ελεγε εκει το μελος στο /library/Quicktime,και απλα επαιξε κανονικοτατα και χωρις Restart,ιδεα δεν εχω γιατι εκει, και πως το επηρεαζει και λειτουργει....
Time machine: Δεν μου λειτουργουσε εκανε Error "backup volume could not be found".
Δοκιμασα φορματ στον εξωτερικο μου δισκο που ηθελα να τον εχω για τα backup...τπτ,δοκιμασα ενω ηταν ενω Unmount και διαφορα αλλα ομως παλι τιποτε.
Επειτα περασα ενα τροποποιημενο(αφου κρατησα φυσικα το παλιο) IONetworkingFamily.kext ριχνωντας το στο /system/library/extensions και αντικαθιστωντας το παλιο και μετα απο κοσνολα
Code:

sudo -s
*password*
rm -rf /System/Library/Extensions.mkext
chmod  -R 755 /System/Library/Extensions/IONetworkingFamily.kext
chown -R  root:wheel  /System/Library/Extensions/IONetworkingFamily.kext

Σε πολλους δουλεψε αμεσως μετα την επανεκκινηση,εμενα δυστυχως οχι.
Στη συνεχεια διαβασα οτι ειχε και μια δευτερη παραμετρο,να μην το κατεβασω με Safari!!!!!!!! γιατι
Code:

If you downloaded the kext using Safari, it has added an extended  attribute to the file that will prevent the system from using it. This  is new to 10.5 and is obviously an extended security measure. You can  easily check this because there is an "@" symbol at the end of the  permissions block on an ls :  e.g.,  "drwxr-xr-x@ 10 root  wheel  340  2  Nov 14:47 Contents" 
The people who got this to work probably  downloaded using  Firefox.

αφου εβρισα λιγο εκανα το Fix
Code:

bash-3.2# xattr IONetworkingFamily.kext/
com.apple.quarantine    <=== not going to work with this!
And to fix this, run:
cd  /System/Library/Extensions
xattr -d com.apple.quarantine  IONetworkingFamily.kext

που παλι δουλεψε σε ορισμενους αλλα οχι σε εμενα και επειτα
Code:

cd /System/Library/Extensions
find IONetworkingFamily.kext -exec  xattr -d com.apple.quarantine {} \;
This will take a minute.  Ignore the "No such xattr: ..."  warnings.

αλλα παλι τπτ.
Η ΛΥΣΗ?
Για να δουλεψει το Time machine backup για καποιον ακομη μυστηριωδη λογο θα πρεπει ανοιγωντας τις συνδεσεις δικτυου να ειναι ethernet interface en0 ενω σε εμενα ηταν ethernet interface en2
Ετσι λοιπον
/Library/Preferences/SystemConfiguration/NetworkInterfaces.plist (backup first) και το σβηνουμε και μετα επανεκκινηση οποτε και δουλεψε μετα κανονικοτατα.
Συγνωμη για το τεραστιο ποστ και που σας κουρασα,αλλα βαζω και τα ενδιαμεσα σταδια που σε εμενα απετυχαν γιατι σε καποιον μπορει με την μια να δουλεψουν να μην δοκιμαζει ολες τις λυσεις.

Εδω τα kexts---> http://www.mediafire.com/?wnzznmmymcm
Εαν καποιο δεν σας δουλευει,Google it και κατεβαστε το ξανα.Συγνωμη για τα λαθη και τις τυχον παραλειψεις.

φιλε μου πωσ το εκανεσ να δουλεψει?
εχω core i7 920 2.67
ga ex58ud3r rev 1.6 bios f1
3gb ddr3 ram
saphhire radeon hd 4870 2gb ddr5
1 tb wd
καταφερα με τα πολλα να κανω install ta iatkos v7 αλλα εκανε boot μονο με -χ με οτι αλλο δοκιμασα εκανε restart και απο εκει και περα ουτε ηχο ουτε καρτα γραφικων οι μνημεσ ηταν στα 667 και ειχα 4 πηρινεσ και 1 ενεργο οτι και να φωρτονα και μετα εκανα restart επεφτε σε kernel panic τελικα εβαλα παλι τα windows 7 αλλα θελω πολυ να βαλω mac εχεισ καμια ιδεα??? η οποιοσ εχει ασ πει τι γνωμη του.εχω διαβασει αρκετα αλλα αναθεμα και καταλαβενω τι συμαινουν αυτα που διαβασα με λιγα λογια "κουτσουρο" απο μαψ και πωσ να κανω install καρτεσ γραφικων κλπ σε χ86pc.

sorry που ξαναποσταρω αλλα νομιζω οτι βρικα οτι χρειαζεται η mobo μου
GA-X58-UD3R Rev v1.6 kext's
DSDT.aml / Extra
smbios.plist /Extra – Bootloader will create it.
com.apple.boot.plist / Extra
fakesmc.kext /Extra/Stored_Kexts
HDAEnabler.kext /Extra/Stored_Kexts
AppleHDA.kext v1.8.3fc1 / System/Library/Extensions
τωρα ολα αυτα πωσ θα τα κανω install??
πρεπει να δημιουργησω εγω φακελουσ?? αν ναι που??? δωστε λιγη βοηθεια γιατι τη χρειαζομαι ευχαριστω

iceage2609 04-10-2010 01:56 PM

Quote:

Originally Posted by christosks (Post 47181)
φιλε μου πωσ το εκανεσ να δουλεψει?
εχω core i7 920 2.67
ga ex58ud3r rev 1.6 bios f1
3gb ddr3 ram
saphhire radeon hd 4870 2gb ddr5
1 tb wd
καταφερα με τα πολλα να κανω install ta iatkos v7 αλλα εκανε boot μονο με -χ με οτι αλλο δοκιμασα εκανε restart και απο εκει και περα ουτε ηχο ουτε καρτα γραφικων οι μνημεσ ηταν στα 667 και ειχα 4 πηρινεσ και 1 ενεργο οτι και να φωρτονα και μετα εκανα restart επεφτε σε kernel panic τελικα εβαλα παλι τα windows 7 αλλα θελω πολυ να βαλω mac εχεισ καμια ιδεα??? η οποιοσ εχει ασ πει τι γνωμη του.εχω διαβασει αρκετα αλλα αναθεμα και καταλαβενω τι συμαινουν αυτα που διαβασα με λιγα λογια "κουτσουρο" απο μαψ και πωσ να κανω install καρτεσ γραφικων κλπ σε χ86pc.

Καλα μην νομισεις και εγω ασχετος ειμαι.Δοκιμασες αυτο το Setup στις επιλογες του Iatkos v7 και δεν σου δουλεψε εννοεις?Καταρχην εχουμε διαφορετικες καρτες γραφικων,εσυ θα επιλεξεις αλλα στο μενου για τις καρτες απο το Customize του Iatkos v7.
Εμενα το Bios ειναι Version F7 αν δεν κανω λαθος.
Καλα το οτι σου εδειχνε εναν πυρηνα δεν σημαινει οτι ειχες ενα.Εαν στις πληροφοριες του συστηματος,about this mac σου ελεγε 4 cores αλλα στο activity monitor εναν,δοκιμασε να μπεις απο το Bios και να κανεις Disabled το Hyperthreading.
Εμενα οταν το εχω OFF μου δειχνει 4 πυρηνες στο about this mac και 4 και στο activity monitor.
Οταν το κανω ΟΝ μου δειχνει 4 πυρηνες στο about this mac και 1 στο στο activity monitor.Παρολαυτα στη δευτερη περιπτωση παροτι δειχνει εναν δεν νομιζω οτι τον επεξεργαζεται σαν ενα,γιατι το εβαλα να κανει δουλειες που μου κολλαγε οταν παλια ειχα εναν π.χ να παιξει ενα καθαρα 1920χ1080 βιντεο ταινιας του BBC και το επαιζε,δεν κολλαγε.Οποτε πιθανον φαινομενικο ειναι.
Η μνημη και εμενα στα 667 λεει αλλα νομιζω ειναι ανα ζευγη αυτο που εννοει(2Χ667 το καθεενα??....ισως) καλα αυτο ειναι το λιγοτερο.
Οσονα φορα την καρτα γραφικων σου θα πρεπει να βρεις με ποιες επιλογες κατα την εγκατασταση την βλεπει η ποια Kexts χρειαζεσαι μετα για να βαλεις.
Θα πρεπει να διαβασεις λιγο για την ολη ιστορια και πως γινεται μιας και ειναι πολυ δυσκολο οτι και να σου πουν και τα παιδια που ξερουν να βγαλεις ακρη εαν δεν δοκιμασεις ή δεν διαβασεις 5 πραγματα.Εγω παντελως ασχετος ειμαι και μου πηρε ενα μηνα σχεδον δοκιμων για να δουλεψει καμπανα.Πρεπει να εισαι πολυ τυχερος να κατσει κατευθειαν το συστημα ή γνωστης...Τι να πω, εγω δεν ειμαι.
Κανε το εξης,βαλε το DVD του Iatkos ακολουθησε τις επιλογες,διαφορετικα πραγματα εκει που εβαλα εγω για NVIDIA εσυ πρεπει στο δικτυο να διαβασεις τι πρεπει να βαλεις για την δικη σου καρτα γραφικων,και ξανα δοκιμες κτλ κτλ.Θελει υπομονη.

christosks 04-10-2010 02:23 PM

για τα κεχτ πρεπει να φτιξω δικο μου φακελο μεσα στο σκληρο που εχω κανει install το mac os να τον οναμασω extra και να τα εχω ολα εκει μεσα?
την γνωριζεισ αυτην τη διαδικασια?

iceage2609 04-10-2010 02:29 PM

Quote:

Originally Posted by christosks (Post 47186)
για τα κεχτ πρεπει να φτιξω δικο μου φακελο μεσα στο σκληρο που εχω κανει install το mac os να τον οναμασω extra και να τα εχω ολα εκει μεσα?
την γνωριζεισ αυτην τη διαδικασια?

Εαν βαλεις μια διανομη οπως ειναι το Iatkos ή το Ideneb που ειναι απο πριν Patched δεν χρειαζεται εσυ να φτιαξεις καποιον φακελο.Κατην διαρκεια της εγκαταστασης επιλεγεις καποια πραγματα απο το Customize,που καποια διαφερουν,εγω εβαλα αυτα που ανεφερα.Ανοιξε το συστημα,και την καρτα γραφικων μου την ειδε πληρως αλλα π.χ δεν ειχα ηχο.
Εψαξα λοιπον γιαυτη την μητρικη που εχω με την onboard καρτα της realtek τι kext χρειαζομαι?Βρηκα τελικα οτι χρειαζομαι το AppleHDA.kext.
Ωραια λοιπον,το κατεβασα και μετα κατεβασα και ενα Utility που λεγεται Kext utility.
Πηρα και εσυρα το AppleHDA.kext πανω σε αυτο και εκεινο το εγκαθιστα μονο του εκει που πρεπει.Εκανα Restart και ειχα ηχο.Καπως ετσι χοντρικα παει η ιστορια.Και εγω σε δοκιμες και σε τεστ ειμαι οπως σου ανεφερα,ανιδεος ειμαι οποτε δεν γνωριζω και πολλα για να σε βοηθησω.

christosks 04-10-2010 02:51 PM

ευχαριστω πολυ φιλε μου αλλα βρικα και εναν πολυ ωραιο οδηγο για την μητρικη μασ αλλα θελει το snow leipard retail dvd και το κατεβαζω και τα εχει ολα ετοιμα το εγραψα και παραπανω GA-X58-UD3R Rev v1.6 kext's οποτε λεω να το δοκιμασω

iceage2609 04-10-2010 02:55 PM

Quote:

Originally Posted by christosks (Post 47188)
ευχαριστω πολυ φιλε μου αλλα βρικα και εναν πολυ ωραιο οδηγο για την μητρικη μασ αλλα θελει το snow leipard retail dvd και το κατεβαζω και τα εχει ολα ετοιμα το εγραψα και παραπανω ga-x58-ud3r rev v1.6 kext's οποτε λεω να το δοκιμασω

Καλη επιτυχια περιμενουμε εντυπωσεις και το πως πηγε γιατι μας ενδιαφερει ολους με την ιδια mobo.
Καλη επιτυχια ;)

VerticalFire 05-02-2010 03:28 AM

Kαλημέρα παιδιά και από εμένα...:P ( 4:01 είναι αλλα λογίκα καλημέρα λέμε right..?? )

Anyways, λοιπόν βάλτε καφεδάκι,αμα γουστάρετε κανένα κουλουράκι για βούτα και...πάμε..:P

----> Project : Acer Aspire 5310 ----> Snow Leopard Retail 10.6.2

Mac OSx86 Distro used : SnowOsx 3.6A (aka 10.6.2 με Vanilla Kernel πάντα)

Λοιπόν το σύστημα όπως καταλάβατε είναι ενα Laptop Acer Αspire 5310....
Το point στο όλο θέμα είναι ότι είναι retail ο kernel στην έκδοση αυτήν...και γενικά άμα την κατεβάσετε δεν έχει πολλές επιλογές,όσον αφορά τις κάρτες ήχου,γραφικών κλπ...απλά βάζει μερικά κλασσικά πράγματα για να μην καταλήξει η όλη installation...σε kernel panic....Αλλά αφού γίνει η εγκατάσταση...έχει έναν φάκελο full απο :

DSDT Patches - Chameleon Bootloaders-Efi Studio - OSXTools και άλλα - Ένα φάκελο ντίγκα σε kext για διάφορα πράγματα...και πολλά Utillity που είναι άκρως χρήσιμα...

Πως έγινε το θέμα :

Κατεβάζουμε το SnowOsx 3.6A από τον "Θείο"...το σιγοψίνουμε ( γύρο στου 150 βαθμούς Κελσίου για 30 περίπου λεπτάκια xD ) σε ενα DVD (By the way το ISO το έκαψα μέσα από Leopard Installation, δεν έχει σημασία αλλά το λέω :P ) ... Χώνουμε το DVD στο PC...F8 πριν τελειώσει ο χρόνος -v για να ξεκινίσουμε ....περιμένουμε κοιτάμε για errors την ώρα που φορτώνει...σε λιγα λεπτάκια...βγαίνει η πλεον κλασσική επιλογή με την επιλογή γλώσσας...Next...Disk Utillity Format disk σε Max osx Journaled ( Στην έκδοση αυτήν αν θέλετε κάνετε τον δίσκο GUID αν και εγώ τον άφησα MBR anyway ) μετά ανοίγουμε Τerminal γράφουμε --- cd / sh MakeDSDT yourdisk --- όπου yourdisk = το όνομα
που μόλις βάλετε όταν κάνατε format τον δίσκο...Μετά Next - Agree στα Terms ( εκτός και αν δεν συμφωνείτε οπότε θα μείνετε με Windows xD ) Διαλέγουμε δίσκο ή partition...Μετά κοιτάμε στο customize ( εγώ το άφησα ώς έχει,εξάλου δεν έχει και πολλές επιλογές - δείτε παράγραφο 1 στο ποστ ) ... OK, Ιnstall...περιμένουμε 20-30 λεπτάκια ανάλογα...κάνει restart...ΒΓΑΛΤΕ οπωσδήποτε το DVD..( δεν θα γίνει κάτι απλά θα τρέξει ξανά το installer ) ...Θα βγεί το πολυπόθητο μηλαράκι και σε λίγα λεπτάκια θα δείτε το εισαγωγικό βιντεάκι που λέει welcome σε όλες τις γλώσσες( εκτός από πονοκέφαλο που προκαλεί δεν έχει και την ελληνική Lol)..anyway...Κάντε τις αρχικές ρυθμίσεις και έτοιμα...Snow Leopard 10.6.2 με Vanilla Kernel

Mερικά extra : Δοκίμασα για update σε 10.6.3 μιας και είναι retail δεν έχει πρόβλημα αν και χάνει το kext για την GMA 950 τελικά όμως πέρασα το kext από το 10.6.2 και είναι ΟΚ...με Q/E και τα λοιπά...Δεν έχω ήχο..Με το VoodooHDA.Kext παίζει αλλά δεν μου παίζει η έξοδος spdif για τον ενισχυτή που έχω...οπότε άμα πάρει το μάτι σας για κανένα καλό kext για την ALC268..ρίξτε ένα κόκαλο...:P

Αυτά πάνω κάτω...Όλα δουλεύουν τέλεια..γενικά...Thanks Apple..Thanks Hackintosh...:D

andreas122 05-30-2010 08:12 PM

Re: Μοιραστείτε την Επιτυχία σας!
 
Εγώ πάλι όσες διανομές που δοκίμασα καμία απολυτός δεν δούλεψε, μόλις βάζω το dvd μου δείχνει ''darwin loading'' και μετα ενα μήλο σε μια γκρί οθόνη, και μετα μένει εκει
....και αυτο γίνετε με όλες την διανομές!(snow kai leopard)

Lays 07-02-2010 09:19 AM

πρεπει να περειμενεις αρκετη ωρα εγω με το snow leopard περειμενω 15 λεπτα στο μηλο μεχρει να ξεκινειση η εκγατασταση

Η δική μου ιστορία επιτυχίας έχει ως εξής:

Το hardware του Η/Υ μου ειναι:
CPU: Intel Core 2 Due 2.00Ghz
MB: MS-7336 Ver. 1
Ram: 1GB
Graphics: NVidia Geforce 7300LE 256MB
HDD: 160GB
Ethernet: Intel pro/100VE

Για να καταφέρω να κάνω επιτυχές install αυτά που έκανα είναι:
1) Κατεβασα το iAtkos S3 v2 απο torrent.
2) Το εκαψα σε ενα DVD-R.
3) Εκανα boot (περιμενο κανα 10 λεπτο με το μιλο και την ροδελα να γιρναε..)
4) Μπενω στο Disk Utility και κανω erase τον δισκο
5) Πηγαινω στο partition και κανω 1 το κανω παρτ με option GUID
6) Στο cotumize κάνω:
Bootloader=>Chameleon v2 RC4
Bootloader options=>Graphic Enabler
Patches=>/Extra directory, fackesmc, Disabler, RTC, EVO Reboot
Drivers: Sound=>και τα δυο, PS/2=> Apple PS/2
αυτα..

Akis88 07-12-2010 07:10 AM

καλημερα και απο εμενα.
Εγω. μετα απο σχεδον 3 εβδομαδες ταλαιπωριας και ερευνας στο διαδικτυο καταφερα να βαλω για πρωτη φορα MACOSX xxx_10.5.6 v2. Ηταν το τριτο distribution που δοκιμαζω μετα απο τα ideneb 10.5.8 lite και τα IATKOS V5i.
Μετα απο αρκετες ωρες στον υπολογιστη μου καταφερα να τα κανω εγκατασταση με την βοηθεια μιας σελιδας ποθ ειχα βρει.
Ολα δουλευουν περιφημα, bluetooth/ηχος/ethernet/usb/ ολα γενικως δουλευουν και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Εχω εγκαταστησει και τα 2 combo updates μεχρι στιγμης 10.5.7 + 10.5.8 ideneb. Στην αρχη με kernel panic αλλα μετα το φτιαξα επρεπε να διγραψω κατι kexts.

Ολα καλα μεχρι τωρα αλλα εχω ενα μικρο προβληματακι με την καρτα γραφικων μου. δεν την αναγνωριζει.
Αν ξερει κανεις ας με βοηθησει θα του ειμαι ευγνωμων :)

ATI Mobility Radeon HD 3650 512mb Σε Acer Aspire 6920g

EDIT:
karta grafikon doulevi :)
:)

EDIT 2:
oso afora tin karta grafikon. Den ipostirizi QE/CI
opote to mono pou mporite einai na alla3ete to resolution.
Katevaste to RadeonHD.kext apo edo [10/28/2009 update] http://www.insanelymac.com/forum/ind...owtopic=190586
kante to install me to kext helper b7. Repair permisions me to OSXTools kai reboot :) good luck. Gia provlimata me to mouse cursor tote ani3ete to terminal kai gra4te:
cd ../../System/Library/Extensions/RadeonHD.kext/Contents
sudo nano Info.plist
patiste ctrl + w kai gra4te enableHWCursor
apo kato kante to true se false.

Reboot kai apolauste :)

p.s signomi gia to greeklish den exo ellinika sta mac

iceage2609 07-12-2010 04:27 PM

Quote:

Originally Posted by akis88 (Post 49385)
καλημερα και απο εμενα.
Εγω. μετα απο σχεδον 3 εβδομαδες ταλαιπωριας και ερευνας στο διαδικτυο καταφερα να βαλω για πρωτη φορα macosx xxx_10.5.6 v2. Ηταν το τριτο distribution που δοκιμαζω μετα απο τα ideneb 10.5.8 lite και τα iatkos v5i.
Μετα απο αρκετες ωρες στον υπολογιστη μου καταφερα να τα κανω εγκατασταση με την βοηθεια μιας σελιδας ποθ ειχα βρει.
Ολα δουλευουν περιφημα, bluetooth/ηχος/ethernet/usb/ ολα γενικως δουλευουν και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Εχω εγκαταστησει και τα 2 combo updates μεχρι στιγμης 10.5.7 + 10.5.8 ideneb. Στην αρχη με kernel panic αλλα μετα το φτιαξα επρεπε να διγραψω κατι kexts.

Ολα καλα μεχρι τωρα αλλα εχω ενα μικρο προβληματακι με την καρτα γραφικων μου. δεν την αναγνωριζει.
Αν ξερει κανεις ας με βοηθησει θα του ειμαι ευγνωμων :)

ati mobility radeon hd 3650 512mb Σε acer aspire 6920g

edit:
Karta grafikon doulevi :)
:)

Ακη οποτε θελεις ριξε μια πιο αναλυτικη αναφορα του τι επελεξες ή πως λυθηκε το θεμα με την καρτα γραφικων ωστε να βοηθαμε τον καθε φιλο που ψαχνει για να κανει μια παρομοια εγκατασταση.
Συγχαρητηρια και καλοριζικος

tangon 07-15-2010 11:07 PM

Μετά από πολύ ψάξιμο κατάφερα να εγκαταστήσω και να έχω ένα πλήρως λειτουργικό σύστημα Snow 10.6.8.

Η σύνθεση του μηχανήματος:
- Μητρική είναι μια G31MXP Intel της εταιρίας FOXCONN με socket s775 (και chipset ICH7)
- CPU: Intel Core 2 Quade [email protected],
- ενσωματωμένη κάρτα οθόνης Intel GMA X3100,
- ενσωματωμένη κάρτα δικτύου Realtek 1000
- ενσωματωμένη κάρτα ήχου (την δύστροπη όπως αποδείχθηκε) ALC662.
- Πάνω στο motherboard υπάρχει και μια επιπλέον κάρτα γραφικών σε PCI Express 16x η nVidia GeForce GT 220 1024 MB VRAM.

Η εγκατάσταση έγινε με την διανομή SnowOSX Universal V3.6 (10.6.2). Δεν πείραξα τίποτα από το BIOS της μητρικής αφήνοντας όλα By Default
Κατά την διάρκεια της εγκατάσταση φορμάρισα τον δίσκο σε GUID Partition Table, κάνοντας επιλογή τα παρακάτω:
(αν και η διανομή, όπως λέει, σε αφήνει να κάνεις φορματ και εγκατάσταση και σε Master Boot Record)
✔ Snow Leopard 10.6.2
✔ Bootloader PC EFI 10.5 (Chameleon 2)
✔ NullCPUPM
✔ PlatformUUID
✔ Fake SMC
✔ IOATA Kernel Panic Fix
✔ EvOreboot
✔ Legacy ATA
✔ Rosetta
✔ ATools_Snow (με αρκετά προγράμματα, εργαλεία και kexts)

Μετά την εγκατάσταση έβαλα:
✔ Την κάρτα γραφικών nVidia GeForce GT 220 1024 MB VRAM με την βοήθεια του EFI Strings στο com.apple.Boot.plist ώστε να δει το σύστημα την κάρτα γραφικών κατά την εκκίνηση του συστήματος. Έτσι πήρα πλήρη ανάλυση οθόνης (1680x1050@60Hz, με translucent menu bar, αναλύσεις/συχνότητες, ripples στο dashboard και όλη τη VRAM).
✔ Την κάρτα δικτύου με τον installer SnowR1000 (για την Realtek 1000)
✔ Την κάρτα ήχου. Η συγκεκριμένη (ALC662) ενώ στο 10.5.x βρήκα γρήγορα kext για το 10.6.x δεν μπορούσα να βρω kext για πολύ καιρό. Τελικά με τις οδηγίες που βρήκα εδώ
http://i25.tinypic.com/157ne3p.png
http://osx86.co/f36/nvidia-ion-and-a...leopard-t5446/ post #4

ο ήχος της μητρική λειτουργεί τέλεια Line in, LineOut-Headphone in front/back, MicFront/Back, LineOut. Αν κάποιος δεν μπορεί να βρει kext για την κάρτα ήχου μπορεί να αγοράσει το Audio usb της LogiLink (όπως έκανα κι εγώ πριν βρω λύση στο πρόβλημά μου) και να έχει ήχο στο 10.6.x. Το συγκεκριμένο usb λειτουργεί με τη μία και δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στο σύστημα. Σου δίνει μία είσοδο Mic ή Line in και μία έξοδο LineOut. Το χρησιμοποιούσα για τρεις μήνες και όπως είπα χωρίς πρόβλημα.

Για το θέμα του CMOS Reset έκανα την διόρθωση μέσα στο DSDT.aml (RTC).

Τέλος για λόγους "αισθητικής" κυρίως διόρθωσα το About this Mac ώστε να γράφει σωστότερα τον επεξεργαστή μου. Αν κάποιος θέλει να "σκαλίσει" και το smbios μπορεί να το κάνει με αυτό το πρόγραμμα Lizard (σου δίνει τη δυνατότητα να πειράξεις και άλλα πράγματα όπως να κάνεις το Snow να ξεκινάει σε 32bit Compatibility Mode).

Εδώ να πω ότι το σύστημα "τρέχει" σε 64bit.

Η αναβάθμιση του συστήματος από 10.6.2 σε 10.6.3, 10.6.4 έως και 10.6.8 έγινε πολύ εύκολα εγκαθιστώντας τα παραπάνω update μέσω της "μαμάς" Apple αποδεικνύοντας ότι το σύστημα είναι Vanilla Kernel εγκατάσταση (παρόλο που δεν εγκαθιστά κανένα patchαρισμένο kext στο φάκελο Extra. Όλα τα patchαρισμένα kexts η εγκατάσταση τα βάζει στο S/L/E. Ακόμα και με αυτόν τον τρόπο, η αναβάθμιση δεν πειράζει κανένα από τα patchαρισμένα kexts.)

Ευχαριστώ τέλος το forum για την βοήθεια.

SomniusX 07-30-2010 07:03 PM

Quote:

Originally Posted by tangon (Post 49436)
Μετά από πολύ ψάξιμο κατάφερα να εγκαταστήσω και να έχω ένα πλήρως λειτουργικό σύστημα Snow 10.6.4.
.

Αν και λίγο καθηστεριμένα, ωραίος! :D

Εγώ ακόμα στο desktop μου να ανέβω πάνω από το 10.6.2

karatsos 09-07-2010 10:30 AM

Καλημερα και απο μενα σε ολους/ες.
Μετα απο μικρη προσπαθεια ομολογω με το iATKOS s3 οπου δεν τα καταφερα με τιποτα δοκιμαζοντας με το iATKOS v7 ολα πηγαν ρολοι σχεδον με την πρωτη!!

Το μηχανημα ειναι ενα HP Pavilion dv6700 για το bios η για την HP ειναι το dv6845ev αναλογα τα κεφια του καθενος δηλαδη!! Ο κωδικος μοντελου που θελω να πιστευω οτι ειναι κοινος για αυτο μοντελο ειναι fn616ea.

Οι επιλογες στο customizing μετα και την βοηθεια του φιλου iceage2609 ειναι:

Chameleon v2
Extra directory
DSDT
Apple Decrypt
9.7.0 kernel voodoo
disabler
OHR
Remove TyMCE
Natit
nvidia gt200
sound εβαλα και τις 2 επιλογες
Voodoo PS/2 driver (την πρωτη φορα εβαλα την επιλογη με το trackpad το αποτελεσμα ηταν να μην δουλευει καν το πληκτρολογιο.....οποτε το σκετο παιδια.)
Laptop battery
realtek rtl8139
broadcom bcm43xx

μετα απο ολα αυτα λοιπον ολα πηγαν μια χαρα.

Bluetooth ok
wireless ok
wired ok
καρτα γρ/κων ok
ηχος οκ
trackpad ok!!
usb θυρες ok
πληκτρα αφης οκ!!!
webcamera οκ


δεν δουλευει το μικροφωνο

και δεν εχω τσεκαρει ακομα το cardreader που εχει αν δουλευει.

οτι αλλο μου ερθει που μπορει να ξεχασα θα γινει edit εδω.

Dejangs 09-07-2010 11:24 AM

1 Attachment(s)
Οταν λες οτι δουλευουν τα αφης, ενοεις και τα next/previous/stop + το Wifi Switch ;

Για μικροφωνο και ηχο γενικοτερα, χρησιμοποιω ενα συγκεκριμενο voodoohda που το εκαναν compile σε αλλο forum για hp mini αλλα καθεται μια χαρα στο dv5 μου. Αν και θελει patchaρισμα καποια στιγμη, να του βαλω δλδ συγκεκριμενα keys που ταιριαζουν με το hardware μου κλπ και αν γινεται να βγαζει και ηχο απο το hdmi. Ειναι για Snow Leopard, απλα το κανω attachment μπας και κανεις τπτ.

mslave 11-18-2010 10:03 PM

Exw kataferei na ftiaksw dio mixanimata me Mac os x Snow Leopard 10.6.5

Desktop: Mobo: GIGABYTE GA-G31M-ES2L (Rev. 2.x) Graphics:Nvidia 8600 GT 512MB

Laptop: Greek Altec A3000-3 Graphics Nvidia 8600 MGT 512 MB

Desktop

OS: Mac OS 10.6.3 Retail With Rebel EFI boot Disc

Updates 10.6.3->10.6.4->10.6.5 gia ta updates alaza mono to SleepEnabler

Sto desktop doulevoun ola ethernet kai sound card (front & rear jacks) me kexts

Gia tin karta grafikwn xrisimopiw NVinject Kai NvEnabkler


Laptop:

OS: Mac OS 10.6.3 Retail With Rebel EFI boot Disc

Updates 10.6.3->10.6.4->10.6.5 gia ta updates alaza mono to SleepEnabler

Sto laptop i ethernet douleve apo moni tis gia tin sound card evala kext alla den doulevoun ta plaina headphones kai microphone inputs

I karta grafikwn doulevei apsoga moni tis xwris kanena kext episis doulevei kai to vga output se antithesi me to hdmi output pou kremaei olo to pc ama to sindesw

Wifi: to wifi mou einai intel 4965 epsaksa gia iwi4965 vrika kati to opoio elege pos kanei tin karta na tin vlepoune ta mac san airport mac moris evala to kext to pc varage panic opote to evgala anagkastika kai gia asirmati diktiosi peira ena Belkin (Realtec Chip Stikaki ) kai vrika ena custom driver gia ta mac .

SE kanena apo ta dio pc den exw valei dsdt, gia ta vasika patches sleep enabler FakeSmc kai lipa Xrisimopiisa to MyHackInstaller

mozart 02-15-2011 11:05 AM

καλημερα και απο μενα.
κατοχος acer aspire 6935g.

εχω 3 boot, 7, ubuntu και μακ 10,5,8

μπορω να πω πιο ενθουσιασμενος ειμαι απο ταν λινουξ αλλα καλο και το ποζεριλικι να εχεις μακ.

αφου τυφλωθηκα να περασω τα iatkos v7 και δουλεψανε ρολοι εκτος απο το wifi (αγορασα ενα φλασακι usb)

ανακαλυψα οτι βαλατε τα 64bit τα snow.

και δεν με χαλαει να τα ξηλωσω ολα παλι και να βαλω και αυτα, ειναι μικροβιο μου φαινεται να σκαλιζεις.
κανω καμασουτρα να αντεξω την προκληση για τα snow αλλα για να σας γραφω σημαινει οτι δεν πιασανε.
καποιος αναλυτικος οδηγος υπαρχει με οδηγιες και downloads και αν γενικα αξιζει τον κοπο?
εδω τα λειτουργικα μου

windows 7
http://img840.imageshack.us/img840/7043/49421425.jpg


ubuntu 10.10 ultimate
http://img825.imageshack.us/img825/3...enshot1udy.png


macosX 10.5.8
http://img220.imageshack.us/img220/1183/34970794.png

sav 03-09-2011 10:41 AM

mhtrikh msi p45t-c51
8gb ram
quadcore intel 2.84
karta grafikwn
MSI GForce G250
install ekana symfwna me auto to post xwris na tsekarw to sound sto customize giati kolage sthn ekkinhsh (twra doulevw me e3wteirkh karta hxou) http://uphuck.ggrn.de/forum/viewtopic.php?f=54&t=13636
10.6.6

8a postarw kai eikones argotera

ggero 03-11-2011 05:15 PM

Να μαι κι εγώ ... Το υλικό που έχω είναι :

CPU : INTEL CORE 2 DUO 3GHZ
Motherboard : GA-EP43-S3L (F7 Bios)
RAM : 4 x 2GB (800MHZ)
VGA : GEFORCE 8800 GTS
2XATAPI DVD
SATA HDD

Εγκατάσταση με 10.6 και κατόπιν αναβάθμιση σε 10.6.6
Custom DSTS και patch 2 kext
Δουλεύουν όλα τέλεια ..Γραφικά-ήχος-Sleep-Shhutdown :)

mozart 03-16-2011 09:58 AM

λοιπον καταφερα επιτελους το 3 boot που εψαχνα εδω και ενα μηνα με πανω απο 30 φορματ.

η διαδιακασια. εγκατεστησα τα snow απο ρεταιλ
αφου τα εκανα πληρη λειτουργικα
τα εκανα restore σε εναν εξωτερικο.

φορμαρα μετα τον δισκο οχι σε guid αλλα σε κανονικη μορφη και εκανα 3 partition
εβαλα στο ενα τα linux αλλα εγκατεστησα τον bootloader μεσα στο παρτισιον εγκαταστασης του

επειτα πηγα στα window τα φορμαρα και αυτα και εκανα εγκατασταση.

στην συναιχεια bootaρα των εξωτερικο με iatkos γιατι με iboot κολουσε,
εκανα restore στον παρτισιον που εμεινε ελευθερο

bootara παλι με iatkos s3
μπηκα στα snow εγκατεστησα τον chameleon
και ετοιμο.
3 boot μεσω chameleon.


υπαρχει και μια ακομα λυση.
μεσω easy bcd
πανω κατω η διαδικασια ειναι η ιδια
μονο που βαζεις πρωτα λινουξ
μετα
σνοου
και τελος windows
τρεχεις το προγραμμα
και δηλωνεις
μετα τους μπουλοντερ μεσα
στο προγραμμα

professorGR 04-03-2011 01:27 PM

Επιτέλους μετά από αρκετές προσπάθειες τα κατάφερα και γω.

Hardware:
CPU: Intel i7 920
M/B: Gigabyte X58A-UD3R REV.2.0, FF Bios
GPU: ATI HD6870 SAPPHIRE, multibeast 1.6.32.12
HD: 1*CORSAIR FORCE 60GB, 2* WD 320 AKKS
OS: Mac osx 10.6.6 (iATKOS V7 S3v2 10.6.3 + apple combo upd 10.6.6) @ 15GB Partition, Windows 7 pro 64bit @ 45GB (στον ίδιο ssd)

Αναζητώ (πολλές) λύσεις κυρίως για ήχο καθώς και καλύτερης αξιοποίησης του hw.

proalless 05-04-2011 10:21 AM

χαιρομαι που μπηκα και εγω στην επιτυχια
οχι γιατι θα παρω δοξα και καλα αλλα γιατι τα καταφερα
χωρις να εχω τις απαραιτητες γνωσεις που σιγα σιγα αποκτω
πλεον και για τα mac συστηματα και που αν δεν υπηρχε το forum εδω
δυσκολα θα εβγαζα ακρη
hardware
m/b= asus p5q
cpu= intel core 2 9300 quad
vga=8800gt 512mb
4giga ram
η μεθοδος που ακολουθησα απλη με το original dvd snow leopard retail(30 ευροπουλα) και το empire efi
αυτη την στιγμη τρεχει το 10.6.7 μετα απο διαδοχικα combo update
το boot απο τον δισκο του snow leopard και απο τον chameleon
το dual boot για win 7 ultimate 64 bit

komos 05-11-2011 10:09 PM

asus p51qc/ati 5850/4 giga ram ddr2/intel q9550- snow leopard 10.6.7
 
ο οδηγος αυτος κανει πιθανοτατα για ολα τα p45 mobos
ειναι αποτελεσμα αρκετων ωρών και αρκετου διαβασματος πιο πολυ για πειραματισμο.

ειχα πολυ καιρο να ασχοληθω με hackintosh, η αληθεια ειναι οτι εχουν αλλαξει πολλα απο τα netbooks και τις leopard (10,5)εκδοσεις που ηξερα

σαν αρχη δηλωσα στο bios μου ολους τους δισκους σε ahci mode, κατα την διάρκεια της εγκαταστασης απενεργοποιησα ολους τους δισκους που δεν χρειαζομουν για να μην εχω προβληματα με τα windows)

bootαρουμε απο ενα dvd iatkos s3v2 (snow leopard 10,6,3)
το προτιμησα γιατι τα εχει ολα μαζεμενα,


αφου περιμενουμε να bootarei
ανοιγουμε το disk utility και φορμαρουμε τον δισκο σε mac os journaled που θα περασουμε τα snow leopard κατοπιν κανουμε quit στο disk utility για να συνεχισουμε την εγκατασταση.
Διαλεγουμε να κανει την εγκατασταση στον δισκο που μολις φορμαραμε
πριν την εναρξη της εγκαταστασης παταμε customize
διαλεγουμε τους αναλογους drivers /kernels/patches
εγω διαλεξα
drivers
sata/ide drivers
ntfs 3g
vga
ati
network/wired
atheros
ξεκιναμε την εγκατασταση
η εγκατασταση ηταν ιδιαιτερα ευκολη και απροβληματιστη
τελειωνει περιπου σε 20 λεπτα

οταν bootarei διαλεγουμε τις επιλογες της πρωτης εγκαταστασης
ειμαστε σε Snow Leopard 10,6,3 και δουλευει ο ηχος αλλα οχι και η καρτα γραφικων (σηκωνει αναλυση 1024χ768) (για την ati 5850)


περναμε τον combo update σε 10.6.7 που το βρισκουμε στο site της apple

ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΑΝΕΚΙΝΗΣΗ

με το update που μολις καναμε μας εχει πειραξει και τον bootloader , με αποτελεσμα να μην bootarei ποτε

κατεβαζουμε το multibeast 3,6,0

το τρεχουμε (υπαρχει πιθανοτητα να κανει force close απο μονο του, το ξανα ανοιγουμε)
υπαρχουν 2 τροποι εγκαταστασης
εγω προσωπικα διαλεξα την EasyBeast, που ειναι και πιο noob friendly
επισης διαλεξα και
τον chameleon 2.0 rc5 ati experimental bootloader
system utilities
osx x 86 software

μολις τελειωσει και αυτο κανουμε το σταυρο μας και βαραμε restart
est voila ειμαστε σε snow leopard :-)
δουλευει ο ηχος, η καρτα γραφικων , οι usb θυρες οι εισοδοι εξοδοι ηχου
το restart power off και sleep επισης μια χαρα
γενικα ολο το μηχανημα δειχνει απροβληματιστο

το μονο κακο οταν παω να κανω migarte απο το macbook καταληγω με memory allocation error (αν εχει κανεις καμια ιδεα ευπροσδεκτη)**
**μαλλον ηταν επειδη ειχα αρκετες usb συσκευες





what u need

http://www.tonymacx86.blogspot.com/2...c-os-x-on.html
http://www.tonymacx86.com/viewtopic.php?f=81&t=19321
Mac OS X v10.6.7 Update Combo
iatkos s3v2.iso (found on tpb.com)

http://i458.photobucket.com/albums/q...1/774bdbab.jpg

http://i458.photobucket.com/albums/q...1/062731db.jpg
http://i458.photobucket.com/albums/q...1/ecfc1475.jpg

babis306 11-28-2011 05:43 PM

Μετα απο καμποσες προσπαθειες με την εκδοση iATKOS L1 καταφερα να περασω την εκδοση L2 στο παρακατω μηχανημα:
Motherboard Gigabyte GA-Z68P-DS3
Memory 8 Gb
CPU Intel Core i5 2310
Graphic Card MSI N550GTX-Ti
Hard Disk 3x1 Tb Seagate (No RAID)
OS Mac OS X Lion 10.7.2 (11C74)

Ειχε προηγηθει πριν απο κανενα μηνα επιτυχημενη προσπαθεια σε αλλο PC μου με την εκδοση iATKOS S3 V2 με συνθεση:
Motherboard Gigabyte GA-965P-S3
Memory 6 Gb
CPU Intel Core2Duo E 6600
Graphic Card nVidia 9800 GT
Hard Disk 1 Tb Seagate
OS Snow Leopard 10.6.8.

kostastd 01-08-2012 12:41 AM

Iatkos l2 (os x lion 10.7.2 - 11c74)
 
M/B GA-HA65M-D2H-B3
CPU INTEL PENTIUM G620 2.6GHZ
GRAPHICS CARD NVIDIA GT120 1GB
HDD 500GB
RAM 4GB DDR3

Επιτυχής Εγκτατάσταση με την πρώτη. Πρόβλημα κανένα.

Το μόνο πρόβλημα: Αν έκλεινα και άνοιγα το Router, το PC είχε λάθος IP και δεν έπαιζε το internet. Αυτό λύνεται εύκολα από το terminal με: sudo ifconfig en0 down & sudo ifconfig en0 up. Μόνο έτσι παίρνει σωστή IP το PC.

Το μηχάνημα έγινε αρκετά ποιο ελαφρύ σε σχέση με windows 7.

Αν κάποιος έχει κάποια πληροφορία για το παραπάνω, Welcome.

http://img38.imageshack.us/img38/859...20108at121.jpg

sav 03-05-2012 11:56 AM

made it ... thnxxx to the iatkos team
customise :
drivers : non aschi sata
ps2
network : realtec
boot loader options : 32bit
patches rtc 32 bit
now running mac os Lion 10.7.2 !!!

tangon 08-10-2012 04:40 PM

Success Install Mountain Lion 10.8
 
Για να κάνουμε εγκατάσταση το Mountain Lion 10.8 θα χρειαστούμε ένα λειτουργικό σύστημα π.χ. Lion 10.7.4 για να κατεβάσουμε από το App Store το σύστημα 10.8 (όπως έκανα εγώ) καθώς και τα:
Ένα USB memory stick από 8GB και άνω.
UniBeast - Mountain Lion
Chameleon_2.1svn_r1860_trunk_10.8.pkg
Champlist 2.4
και τα απαραίτητα kexts που χρειάζεται ο καθένας για το μηχάνημά του.

Η εγκατάσταση θα γίνει μέσω USB memory stick με χωρητικότητα τουλάχιστον 8GB. Το stick αυτό το φορμάρουμε με το γνωστό τρόπο: 1 Partition, Mac OS Extended (Journaled) αλλά με option Master Boot Record.

Κατεβάσουμε το Mountain Lion 10.8 από το App Store (αποθηκεύεται στο φάκελο "Εφαρμογές").

Ανοίγουμε το UniBeast - Mountain Lion και ακολουθούμε τις οδηγίες που εμφανίζονται στην οθόνη μας και επιλέγουμε βέβαια να γίνει η εγκατάσταση του Installer Mountain Lion στο USB memory stick μας. Το Mountain Lion 10.8 το UniBeast το βρίσκει αυτόματα από το φάκελο "Εφαρμογές".

Όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση στο USB memory stick είμαστε έτοιμοι να ξεκινήσουμε την εγκατάσταση του Mountain Lion ξεκινώντας το μηχάνημά μας από το USB memory stick. Η διαδικασία γνωστή, bootάρουμε από το USB memory stick βρίσκουμε το δίσκο που θα εγκαταστήσουμε το Mountain Lion 10.8 και κάνουμε την εγκατάσταση.

Όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση στο δίσκο μας για να μπορούμε να ξεκινήσουμε από αυτόν τον δίσκο (χωρίς να χρειαζόμαστε κάθε φορά το USB memory stick) κάνουμε τα εξής:
Πρώτα ξεκινάμε από το προηγούμενο λειτουργικό μας σύστημα (π.χ.Lion 10.7.4 στην δική μου περίπτωση).
Μετά ανοίγουμε το Chameleon_2.1svn_r1860_trunk_10.8.pkg και κάνουμε εγκατάσταση στον δίσκο που βάλαμε το Mountain Lion 10.8 (είναι ο Boot Loader για το 10.8).
Τέλος βάζουμε τα ανάλογα kexts που χρειαζόμαστε στο S/L/E με τη βοήθεια του Champlist 2.4. Κάνουμε boot από τον δίσκο μας και είμαστε έτοιμοι.

Στην δική μου περίπτωση χρησιμοποίησα τα δικά μου dsdt.aml, org.chameleon.Boot.plist, smbios.plist από το προηγούμενο σύστημά μου και τα ακόλουθα kexts:
FakeSMC.kext
NullCPUPowerManagement.kext
RealtekR1000SL.kext (kext για την κάρτα δικτύου)
EvOreboot.kext (kext για να γίνεται σωστά το shut down)
ALC662.kext (kext για την κάρτα ήχου)
AppleHDA.kext (kext για την κάρτα ήχου)

Να προσθέσω ότι έχω κάνει μια αλλαγή όσον αφορά την κάρτα γραφικών. Ενώ μέχρι τώρα (έως το 10.7.4) χρησιμοποιούσα στο org.chameleon.Boot.plist σε κώδικα την κάρτα γραφικών και την κάρτα δικτύου (για το γνωστό πρόβλημα με το login στο App Store) με την εγκατάσταση του Mountain Lion 10.8 (αλλά και στο 10.7.5) δεν χρειάζεται πλέον να χρησιμοποιήσω αυτό τον τρόπο εγκατάσταση.

Όπως βλέπω μέσα από την εφαρμογή System Info η κάρτα γραφικών μου (Nvidia GeForce GT 220) χρησιμοποιεί τα kexts: NVDAResman.kext και GeForce.kext του συστήματος με τα ίδια αποτελέσματα. Το μόνο που άλλαξα στο org.chameleon.Boot.plist ήταν να βάλω τα παρακάτω για την κάρτα δικτύου για το πρόβλημα του login στο App Store:
<key>PCIRootUID</key>
<string>1</string>


Το σύστημα εξακολουθεί αν δουλεύει απροβλημάτιστα.

Καλές εγκαταστάσεις.

jimhellas 10-11-2012 04:39 PM

ivy bridge
 
Μπραβο φιλε μου.εγω ειχα κανει εγατασταση στο sundy bridge και εγινε σχετικα ευκολα.δεν ειχα μονο drivers για γραφικα HD3000,δηλ καλη αναλυση.
τωρα που εχω ενα ivy bridge, δεν καταφερα απολυτως τιποτα.ουτε να αρχισει το installation.ισως οταν βρω χρονο ξαναπροσπαθησω....
καλη τυχη σε ολους

SomniusX 10-11-2012 04:42 PM

ξεκινά με CPUs=1 αλλιώς δεν..

SomniusX 10-11-2012 09:33 PM

παιδιά δείτε ένα κτήνος που βοήθησα να γίνει..

http://www.osx86.net/dream-machine-p...tml#post122297

επίσης είμαι όπως κι εδώ moderator Ελλάδος και στο OSx86.net, δείτε το εδώ.. ελάτε και παρέα από εκεί..

http://www.osx86.net/917-955-955-951-957-953-954-940/