InfiniteMac OSx86  


Reply
 
Thread tools Display modes
  #1  
Old 07-18-2009, 07:47 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Thumbs up Μοιραστείτε την Επιτυχία σας! [Success Stories]

Μοιραστείτε την Επιτυχία σας!
Success Stories



Ανοίγω το παρόν thread για να μπορείτε να διαδώσετε την δική σας ιστορία επιτυχίας με το μηχάνημά σας, δηλαδή..

  • Τι hardware έχετε σχετικά αναλυτικά
  • Τι διανομή χρησιμοποιήσατε (π.χ. iDeneb/iAtkos/iPC/Kalyway/ToH/Hazardz)
  • Λίγο από την διαδηκασία που ακολουθήσατε είτε από το hardware (αλλαγές και bios) και μετά στις επιλογές της διανομής.
  • Αν αντιμετοπίζετε προβλήματα στην πρώτη χρήση, π.χ. artifacts, χωρίς ήχο, δεν κάνει shutdown και μετά τι κάνατε για να τα αντιμετοπίσετε.
  • Και λίγη καλή θέληση/διάθεση να βοηθήσετε τον συνάνθρωπο που θα έχει προβλήματα (σίγουρα) και μπορεί να συμπίπτουν οι δικιές λύσεις!

Άντε άντε.. για να βλέπω..

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)

Last edited by SomniusX; 07-19-2009 at 02:20 PM. Reason: changed title
Reply With Quote
  #2  
Old 07-19-2009, 08:29 PM
klank klank is offline
Puma
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 15
Η δική μου ιστορία επιτυχίας έχει ως εξής:

Πρώτα απ'όλα τα χαρακτηριστικά του συστήματος μου:
CPU: Intel Core 2 Quad Q9400 2.66Ghz
MB: Asus P5Q3
Ram: 2x 2GB Corsair DDR3
Graphics: ATI Radeon HD 4850
HDD: x1 500GB WD, x1 Seagate 500GB Sata II

Για να καταφέρω να κάνω επιτυχές install αυτά που έκανα είναι:
1. Έκανα update τα bios της μητρικής μου με αυτά που βρήκα εδώ :http://www.insanelymac.com/forum/ind...ic=136586&st=0 (Έχει και για άλλες κάρτες της ίδιας σειράς)
2. Άλλαξα επίσης στα bios το SATA mode να δουλεύει σε AHCI και όχι σε IDE που είναι το default...
3. Η συγκεκριμένη έκδοση που κατέβασα ήταν το iDeneb 10.5.6 v.1.4
4. Έκανα boot απο το DVD και πρίν κάνω install διάλεξα τον δίσκο που ήθελα και τον έκανα φορμάτ (με το disk utility) σε Mac OS Extended (Journaled) και έπειτα ξεκίνησα τον installer.
5. Επέλεξα όσα drivers είχε για το hardware μου (πιο συγκεκριμένα: μόνο τους drivers για την on-board κάρτα ήχου μου(ALC1200)) τα άλλα τα άφησα κενά επειδή δεν ταίριαζε τίποτα άλλο με τον εξοπλισμό μου. Όπως επίσης άφησα κ κενό την επιλογή για τον kernel γιατι ο default kernel που έκανε install το iDeneb είναι ο vanilla 9.6.0 (αυτον που χρειαζόμουνα δλδ)....
6. To install έγινε με επιτυχία, έκανα restart και για πρώτη φορά αντίκρυσα το όμορφο περιβάλλον του leopard (με κάποια προβλήματα φυσικά)

Προβλήματα κ άλλα;

Στην αρχή έιχα μία πολυ μικρή ανάλυση οθόνης επειδή δεν υπήρχαν drivers για την κάρτα γραφικών μου... ακολούθησα όμως τα βήματα που αναφέρονται εδώ: http://www.insanelymac.com/forum/ind...owtopic=155477 και τώρα όλα λειτουργούν πολύ καλα.
Μυστηριωδώς από την αρχή όλα λειτουργούσαν τέλεια με την LAN καρτα μου χωρίς να κάνω κανένα driver install...

Άλυτα προβλήματα (μέχρι στιγμής)

Έχω ένα πρόβλημα με το shutdown του υπολογιστη (δεν μπορεί να κλείσει, η cpu παγώνει και το σύστημα μένει κρεμασμένο..)
Επίσης μετά το Combo update iDeneb 10.5.7 η σκληροί που άρχισαν να εμφανίζονται ως external πράγμα που κατάλαβα οτι είναι φυσιολογικό...
Άν συναντισετε κάτι τέτοιο μήν ανυσηχίσετε , το συστημά σας θα λειτουργεί κανονικότατα....

EDIT:
Το πρόβλημα με το shutdown λυθηκε σβήνοντας τους παλιούς kexts απο την on-board κάρτα ήχου μου και κάνοντας install τους καινούργιους....
Αν κάποις δλδ έχει τον ALC1200 και έχει πρόβλημα με το shutdown 99% φταίνει οι drivers...
Όλα είναι σε αυτό το λινκ παρακάτω
http://www.insanelymac.com/forum/ind...owtopic=161430

Έτσι έχει η ιστορία μου...
Σε κάποια φάση όταν θα έχω περισσότερο χρόνο θα προσπαθήσω να κάνω το retail DVD install με το boot 132...

Άν κάποιος έχει παρόμοιο σύστημα μήν διστάσει να ρωτήσει...

Και ένα screenshot:


Καλή αρχή σε όσα ελληνόπουλα θέλουν να την ψάξουν με hackint0sh...

Last edited by klank; 07-21-2009 at 07:26 PM.
Reply With Quote
  #3  
Old 07-19-2009, 09:24 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Πολύ ωραία το σύνταξες εύγε αδερφέ επί το έργο!
Επίσης ωραίο background, και απότι βλέπω ακόμα δεν το πέρασες transmission και τα σχετικά!

Άντε παιδιά, να δούμε και τους υπόλοιπους!

...


Πέρασα σήμερα σε μια δύστροπη gigabyte ep45-dq6 το iDeneb.. έχει τέσσερις (4) lan πάνω (!!!) και κάτι άλλα, τέσπα, δίκτυο/ήχο έχω, γρήγορη μεταφορά στους δίσκους και παίζει με chameleon, η κάρτα είναι μια nvidia που δεν είχα χρόνο να κοιτάξω .. next week γιατί μας πείρε πολύ χρόνο τα windows xp του παιδιού να δούν τον δίσκο σαν native sata από emulated sata 2 ide που κάνει το jmicron controller... stay tuned!

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)

Last edited by SomniusX; 12-27-2009 at 08:32 PM.
Reply With Quote
  #4  
Old 07-20-2009, 07:02 PM
excos's Avatar
excos excos is offline
 
Join Date: Jun 2009
Location: Athens
Posts: 540
Wink

Όσοι λάτρεις και κάτοχοι του μικρού acer one έχετε πρόβλημα με το τρισχατάρατη Atheros er5007eg καρτούλα ακολουθήστε βήμα,βήμα αυτό:

http://www.insanelymac.com/forum/ind...owtopic=175391

σε εμένα λειτουργεί!!!!!!!.Μετά απο πολύ καιρό!!!!!

Last edited by excos; 07-20-2009 at 07:29 PM.
Reply With Quote
  #5  
Old 08-29-2009, 12:40 AM
Patatui's Avatar
Patatui Patatui is offline
Panther
 
Join Date: Jul 2009
Location: Paphos/Cyprus
Posts: 179
Μετα απο πολλα πολλα εμποδια νομιζω πως εχω και εγω ενα stable συστημα...
Με Hardware:
CPU: Q6660 2.40 (clocked to 3,40Ghz)
Mobo: ASUS P5E3 Premium wifi
RAM: 4GB (2x2) Crossair XMS3 PERFORMANCE, DHX COOL
GPU: 8800GT 1GB Gainward
750GB disk (for osx part of 500GB)



Reply With Quote
  #6  
Old 08-29-2009, 11:32 AM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Κυριάκο στην 2η φαίνεται το όνομά σου. δεν κάνεις κάνα edit.. (στο ubuntu)

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #7  
Old 08-29-2009, 05:18 PM
MaCko MaCko is offline
Cheetah
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3
Thumbs up η δικια μου πειρπετεια.. :d

γεια σας παιδια..

λιπον καταρχας τα χαρακτιριστικα του pcιού μου :
CPU: AMD Phenom Quad-Core στα 2.43 GHz
RAM: 2x 2gb kingston στα 667 MHz DDR2
MB: ASUS M3N78-VM
Graphics: nVidia 8500 GT στα 512mb

εγω χρισιμοποιησα τα iPC 10.5.6 για την εγκατασταση κ' ολα πηγαν καλα
στην αρχη φορμαρα το partition που ειχα φτειψει απο πρην σε HFS+ απο το Disk Utility μετα αφου διαλεψα τουσ καταληλους drivers
(1. nForce για την ethernet
2. nVinject 512mb[ειχα αναλιση αλλα το menu bar δeν μου ηταν διαφανο]
3. μερικα fix οπως usb & αυτο για να σου διχνει τους κλιρουσ σου κανονικα κ' οχι σαν εξοτερικους [δεν κρατησα το ονοματου :$ ] αυτα)

μετα απο αρκετες μερες ,πολα fresh install & πολλες ωρες googling βρικα τι επρεπε να κανω με την καρτα γραφικων .επρεπε να βαλο ενα GFX string με το OSx86 tool αφου τα εκανα ολα αυτα το προβλιμα μου ληθικε !!! επιτελους εχω ενα full working Mac ειπα εγω ,μεχρι που καταλαβα οτι δεν εχω ηχο ευτιχος σταθηκα τυχερος κ' το βρικα αμεσος κατεβασα αυτο το super Duper kext k' prefPanel -->http://forum.voodooprojects.org/inde...pic,234.0.html κ' το προβλημα μου λιθικε αμεσος

τωρα εχω μια ερωτιση
εχω ενα laptop Toshiba Satellite p100-10p στο οποιο θελω να βάλω μονο Mac αλλα το BIOS του δν εχει να το γυρισω σε AHCI mode ,εκανα κ' update τιποτα παλι τα ιδια μιπος ξερετε αμα υπαρχει κανας τροπος να δουλέψουν τα Mac χωρις να ειναι σε AHCI mode;;

εδω ειναι καποις screenshots που εχω τραβίξει κατακαιρους :
http://mack011.deviantart.com/art/i-dont-know-134680692
http://mack011.deviantart.com/art/al...ktop-134300016
http://mack011.deviantart.com/art/to-front-131311633
http://mack011.deviantart.com/art/Ma...-air-129736861
http://mack011.deviantart.com/art/pl...ency-129744151
Reply With Quote
  #8  
Old 08-29-2009, 09:23 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Πολύ καλός αδερφέ.. πολύ όμορφα το έχεις σετάρει και σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες αυτή την επιτυχία μαζί μας!

Υ.Γ. θα κάνεις κάνα κονέ για τα icons και wallpapers γιατί θα σφαχτούμε :P

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #9  
Old 08-29-2009, 10:06 PM
excos's Avatar
excos excos is offline
 
Join Date: Jun 2009
Location: Athens
Posts: 540
-Φίλε -macos καλώς ήρθες στήν παρέα πολύ καλό το σετάρισμα σου που έχεις κάνει!
Όσο για τον Τoshiba που έχεις δεν πέζει και πολυ μeγάλο ρόλο εαν το bios δεν υποστηρίζει AHCI εαν το DVD drive και ο HD που εχει επάνω στο Toshiba ειναι IDE, πιθανόν να τα αναγνωρίσει αμέσως η εαν είναι SATA μπορεί η διανομή να εχει τους Kexts και πάλι να αναγνωριστούν.
Εαν δεν αναγνωρίζονται, τότε πρέπει να κάνεις μια βόλτα στο net μπάς και βρείς τους καταληλους Kexts και το ξανακάψεις το DVD.
Υποψίν ότι διανομή απο διανομή παίζει μεγάλο ρόλο στην αναγνώρισει του μηχανήματος.
Τέλος εάν δεν καταφέρεις να αναγνωριστουν κάνε εγκατάσταση με εξωτερικο HD USB και εξωτερικο DVD drive usb που αναγνωρίζονται σίγουρα.

Mac mini i5 mid 2011- Apple Cinema Display 27' /Lion 10.7.3

MacBook/MB466/A GR Aluminium late 2008 Lion 10.7.3

iPhone 4 16GB

Acer Aspire one ZG5 Snow Leopard 10.6.8
Reply With Quote
  #10  
Old 08-30-2009, 07:03 PM
MaCko MaCko is offline
Cheetah
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3
παιδια σας ευχαριστο πολυ για τις απαντισεις κ' την βοιθεια οσο για τα icons τα κ' τα wallpapers κατι θα κανω..



💡 Deploy cloud instances seamlessly on DigitalOcean. Free credits ($100) for InfMac readers.

Reply With Quote
Reply
Thread Tools
Display Modes