InfiniteMac OSx86  


Reply
 
Thread tools Display modes
  #21  
Old 09-13-2009, 08:10 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Λοιπόν όλα ωραία, τα απαραίτητα για το mobo μου τα έχω.. για την nvidia θα δούμε.. μπορεί nvinject θα δούμε.. τώρα το chameleon που θα βρούμε έχεις κανένα πρόχειρο link?

Άσχετο με vanilla δεν θα παίζει? ρωτώ γιατί δεν έχω ξαναβάλει snow και ο λόγος που το στήνω.. χεχ.. είναι αυτός! :P

συν ότι θα είναι και πολύ δυνατό μηχάνιμα!

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #22  
Old 09-13-2009, 08:20 PM
vracman's Avatar
vracman vracman is offline
Cheetah
 
Join Date: Sep 2009
Location: Thessaloniki, Greece
Posts: 4
Google my friend!!
Ψάξε για "Chameleon-2.0RC1-r431"
Reply With Quote
  #23  
Old 09-13-2009, 08:23 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Quote:
Originally Posted by vracman View Post
Google my friend!!
Ψάξε για "Chameleon-2.0RC1-r431"
Heh.. είπα ρώτα τώρα που πήρες φόρα! Ναι ρε θα το βρώ και μάλιστα παίζει να το κάνω και αύριο.. θα δούμε..

...


Παραθέτω..

http://img10.imageshack.us/img10/9259/picture1tc.png

αλλά ακόμα δεν κατάφερα με chameleon & snow.. heeeelp

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)

Last edited by SomniusX; 12-27-2009 at 08:38 PM.
Reply With Quote
  #24  
Old 09-16-2009, 07:40 PM
geeksada geeksada is offline
Puma
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 23
Να και το δικο μου:
http://yfrog.com/02picture1hssp
Reply With Quote
  #25  
Old 09-16-2009, 07:43 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Πωωω ρε συ.. πως φαίνεται ότι είσαι pcάς! τα icons αριστερά!! ααχα..

εγώ ακόμα να του βάλω το SL παιδεύομαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι geeksada.. να κάνουμε iChat σήμερα το βράδυ.. θα είμαι σπίτι 12+ ξέρεις το mail που παίζει κι εκεί! do the math!

...


Και βίντεο.. :P

http://tinypic.com/m/5niqnb/1

Έπεζα batman στο δίπλα μέχρι να τελειώσει..

...


video : http://tinypic.com/r/oa520y/4

Απλά να ξέρετε όλα γίνονται απλά και με το mbr χωρίς efi μόνο με kexts μην ξεχνιόμαστε..

και όλα bootάρουν μια χαράδρα μόνα τους.. και γρήγορα..!

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)

Last edited by SomniusX; 12-27-2009 at 08:39 PM.
Reply With Quote
  #26  
Old 09-27-2009, 10:23 AM
maxx's Avatar
maxx maxx is offline
Cheetah
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 9

Onyx εδώ

10.6.1 στο Intel Laptop

Εδώ δεν χρειάζεται να πω πολλά.Όλα τρέχουν native με vanilla kernel άψογα και σταθερά.Εϊναι τέλειος κλώνος MacBook Pro.

http://www.youtube.com/watch?v=kyKbv7rHJwg

________________________________



10.6.1 στο Desktop me AMD

Με παίδεψε λίγο παραπάνω λόγω kernel και συγκεκριμένων kexts.παρόλα αυτά το σύστημα το τελείωσα πριν λίγο,είναι fully working και απο την στιγμή που το 10.6.1 update δεν φέρνει αλλαγές στον πυρήνα το update έγινε κανονικότατα μέσω Software update.

Η διαδικασία έγινε απο το retail dvd και είναι η ίδια με αυτή που ακολούθησα για το Intel laptop.Απο εκεί και μετά τοποθέτηση hardware kexts με μόνη διαφορά στην διαδικασία την αλλαγή του kernel.

Πάντως δεν περίμενα ειλικρινά τέτοια συμβατότητα και ταχύτητα. Boot απο την οθόνη του bootloader μέχρι την επιφάνεια εργασίας σε 30 δευτερόλεπτα (σε απο ότι βλέπετε παλιό hardware),ταχύτατο λειτουργικό,άμεσα αποκρίσιμο και ούτε ένα (μα ένα όμως) KP screen.

Specs: A64 3000+
ASUS A8N SLi Deluxe (nForce 4)
nVidia 6600GT 128mb
Sata HD WD




Για όποια απορία μπορείτε να επισκεφτείτε το site μου στο οποίο θα βρείτε οδηγούς για την εγκατάσταση.Τι περιμένετε και μένετε ακόμα στο 10.5?

http://projectmarklar.wordpress.com/

Last edited by maxx; 09-27-2009 at 10:53 AM.
Reply With Quote
  #27  
Old 09-27-2009, 11:30 AM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Πολύ καλά μπράβο μάγκα μου, έκανες δύο μηχανάκια να παίζουν τζιτζι!!!

off topic : Επίσης ωραίο το blog, έχω το ίδιο theme στο Mac.awmn αλλά με περισσότερες τροποποιήσεις..

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #28  
Old 09-29-2009, 02:12 PM
Patatui's Avatar
Patatui Patatui is offline
Panther
 
Join Date: Jul 2009
Location: Paphos/Cyprus
Posts: 179
Παιδια εχω περασμενο το 5 στοπ συστημα μου...Δηλαδη θα περασω το 6 πανω απο αυτο?...Πως θα γινει? Μπορειτε να μου τα πειτε καπως πιο ψητα για να καταλαβω...ειδα τον οδηγο σου φιλε απλα τα θελω λιγο πιο ψητα για να καταλαβω την διαδικασια
Εντομεταξι εχω αυτο εδω και ενα χρονο...εκει απλα κατεβαζω, σερφαρω, καμια δουλιτσα, καμια ταινια...αυτα....τι λετε αξιζει η καλυτερα με αυτα τα specification θα κατσει το ΟS? 5 η 6 δεν με πηραζει :P
http://computers.toptenreviews.com/l...ails-24341.htm
Reply With Quote
  #29  
Old 09-30-2009, 08:27 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Πωω τα καταφερα το κέρατό μου, το πέρασα μετά από πολύ κόπο..

Σκώτοσα όμως το Vista partition και έχασα τα Save του Batman, τέσπα, θα το ξαναξεκκινήσω..

Ακολούθησα τον οδηγό από εδώ http://tinyurl.com/ybafzkl

Και έχω το σύστημα κομπλέ, όπως είναι στην sig μου. Το μόνο που δεν έχω πιάσει ακόμα, είναι το DSDT για να φτιάξω το bios/cmos reset και κάτι άλλα.. Ναι είναι γεγονός έχω ήχο με το VoodooHDA 64bit στην κωλο-κάρτα ALC888 που έχω πάνω on-board.. πρέπει όμως να σβηστεί το AppleHDA.kext και να περαστεί με το νέο 64 bit Kext Helper.. για reconstruction του mkext και τα cache..

Tην nVidia GTS 250 1gb RAM που έχω την πέρασα χειροκίνητα σε EFI strings me το OSx86 Tools (που τελικά δεν έπρεπε να σταματήσουν, το πρόγραμμα τα σπάει)

Ο οδηγός που ακολούθησα παραπάνω χωρίς να έχω ίδη ένα Leopard, π.χ. iAtkos ή άλλο.. Κατευθείαν εγκατάσταση χύμα πάμε με το boot cd μετά swap με το Snow Leo Retail DVD και στο τέλος σκάει και λέει δεν μπορεί να το κάνει να bootάρει... εκεί το γράφουμε κανονικά και κάνουμε reboot.. πάλι το boot cd, για να μπούμε στο λειτουργικό στεγνά και εγκαταστούμε το Snow Bootloader από το πακετάκι του παιδιού και είμαστε κομπλέ!

Ούφ.. μου έφυγε ένα βάρος.. τώρα πρέπει να περάσω και Vista ή 7 για κάνα Batman/Jerico/NFS-Shift σωστά?

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #30  
Old 10-06-2009, 01:26 PM
Patatui's Avatar
Patatui Patatui is offline
Panther
 
Join Date: Jul 2009
Location: Paphos/Cyprus
Posts: 179
Καλησπερα παιδια...
Μετα απο πολλες φασαριες και φορματ εχω καταφερει να γωνατησω το λαπτοπ μου και να το κανω να δεχθει το μακ....(iDeneb)
Ολα σχεδον ρολοι, μερικα πραγματα εχουν μηνει...
1, Καρτα γραφικων δεν δεχετει kext αν βαλω καλλα στην μολε οθωνη αλλα αναληση 1280 x 800 την πιανει...λετε να το αφησω ως εχει? (Intel GMA X3100 Dynamic Video Memory Technology 4.0 )
2, Wifi δεν δουλευει μονο το ethernet( Intel Wireless WiFi Link 4965AGN )
3, To usb(px Stick ) οταν μεταφερω αρχεια στην μεση αποσυνδεεται...
4, Ουτε η καμερα δουλευει( το τι καμερα ειναι θα σας γελασω δεν ξερω )
5, πως βαζω συντομευση αλλαγης γλωσσας...(πχ στα windows Shift+Alt)
6, To iDeneb εχει Chameleon V1 τωρα αν παω και περασω το 2 θα εχω προβληματα?..
Σας κουρασα ε ?
Και μια γευση!




ΑΑΑ...Γινεται να αλλαξω το ονομα και το εικονιδιο των σκληρων δικσων πιο πανω χωρις να πηραξω απομεσα...(εικονικα)?
Αυταααα!



💡 Deploy cloud instances seamlessly on DigitalOcean. Free credits ($100) for InfMac readers.


Last edited by Patatui; 10-06-2009 at 05:16 PM.
Reply With Quote
Reply
Thread Tools
Display Modes