InfiniteMac OSx86  


Reply
 
Thread tools Display modes
  #1  
Old 09-01-2011, 01:00 AM
bassistas bassistas is offline
Cheetah
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4
προβλημα εγκαταστασης καρτων γραφικων σε laptop

γεια σε ολους τους φιλους του mac os !
παιδευομαι εδω και δυο μερες με δυο laptop που εχω να τους περασω snow leopard 10.6 κι ενω σχεδον ολα λειτουργουν δεν μπορω προς το παρων με τιποτα κανω τις καρτες γραφικων να δουλεψουν στην native αναλυση της οθόνης και με QE/CI ενεργοποιημένα!
laptop 1) Toshiba Qosmio G30.
το λαπτοπ αυτο εχει την 7600go 256mb γραφικών. Εχω δοκιμάσει NVEnabler και εκανα inject device id σε NVDAResman.kext , NVDANV40Hal.kext , Geforce.kext οπως και στο ιδιο NVenabler.kext. τρεχω Kext utility και μετα restart. Στο system profile ενω αναγνωρίζει πλεον την καρτα ως 7600 go με 256mb ram , παρολα αυτα η αναλυση μενει κολημενη στα 1024x768 kαι χωρις QE/CI φυσικα! Κοιτάω και στα φορτωμενα extensions μεσα στο system profiler αλλα το NVEnabler.kext δεν το βλεπω να φορτώνει. Για το λόγο αυτο δοκιμασα και μεσω single user mode πρωτα να φορτώσω το NVEnabler.kext με την εντολη kextload, και μετα μπηκα στο gui. Εκει στο system profiler ειδα οτι οντως εχει φορτώσει το kext αλλα η καρτα συνεχίζει να ειναι τα ιδια οπως στην αρχή. Εκανα και διαφορες δοκιμες με το apple.boot.plist να κανω force σε αναλυση 1920x1200x32 αλλα μου την δεχεται ως 1280x1024 (4:3 αναλογια) η οποια ειναι και παλι αρκετα κατω απο την native της οθονης και δεν ειναι με QE/CI.
Επίσης δοκιμασα και το NVDarwin.kext 1.2.5 το οποιο το βρηκα σε καποιο site που ελεγε για 256mb καρτες. Αυτο φένεται να φορτώνει κανονικα στο boot , βλεπω πως αναγνωρίζει 7600 go οταν κανω boot σε verbose mode. Αλλα όταν μπαινω στο GUI και παλι συμβαίνει το ιδιο οπως με το NVEnabler. Αναγνωρίζει την καρτα, στο system information λει ROM version: NVDarwin 1.2.5 το οποιο δειχνει οτι εχει φορτώσει αλλα παλι αναλυση 1024x768 και χωρίς QE/CI.
Να προσθεσω επισης οτι ολα αυτα τα δοκιμάζω στην εκδοση 10.6.8 του snow leopard, δεν ξερω αν ειναι αυτη ο λόγος που δε θελει με τιποτα να δουλεψει η καρτα!

laptop 2) Alienware M17x R2 (Ati 5870m σε crossfire , ι7 920xm, 4GB ram)
Σε αυτο το laptop συμβαινουν ακομα πιο ανεξηγητα φαινομενα
βρηκα τυχαια αυτον εδω τον οδηγο http://www.insanelymac.com/forum/ind...owtopic=254104 και νομιζα οτι θα λειτουργήσουν ολα νεράκι, ομως δεν ηταν ετσι τα πραγματα. Η μονη διαφορα με το laptop του συγγραφεα ειναι οτι το δικο μου εχει δυο καρτες 5870m αντι για μια αλλα οπως διαβασα και σε αλλα φορουμ δε θα επρεπε να ηταν προβλημα αυτο.
Ξεκιναω λοιπον και ακολουθω τα βηματα οπως τα γραφει μεσα στο tutorial, μονο που το δισκακι που χρησιμοποιω ειναι το 10.6.3 και οχι το 10.6.0 που λεει αυτος. Στην αρχη χρησιμοποιουσα το bios που δινει αυτος για την καρτα αλλα εκτος του οτι δεν μου το διαβαζε ως 1002_68a0_043a1028.rom οπως λεει αυτος αλλα μονο ως 1002_68a0.rom και το ανακαλυψα the hard way που λενε, εδειχναν να φορτωνουν ολα κανονικα (verbose mode) αλλα στο τελος πετουσε μαυρη οθονη και δεν μπορουσα να μπω ουτε με -x GraphicsEnabler=no πλεον , παρα μονο παλι format και φτου κι απτην αρχη . Επισης παρατήρησα κατι ακομα. Εαν μεινω στην εκδοση 10.6.3 και δεν κανω update στην 10.6.6 η 10.6.7 που λεει αυτος , καταφέρνω με το bios της ATI να κανω boot και στο system profiler να αναγνωρίζει τις δυο καρτες ως 5800 series αλλα με αναλυση 1024x768 και χωρις QE/CI φυσικα. Εχω δοκιμάσει μεχρι και το 10.6.8 update αλλα και τα τρια εχουν ακριβως το ιδιο αποτελεσμα, μετα το πρωτο restart δεν μπορω να ξαναμπω στο GUI.

Εχω καει εδω και δυο βδομαδες και τα δυο να μην θελουν να δουλεψουν με τιποτα

ευχαριστώ εκ των προτέρων σε οποιον κανει τον κοπο να με βοηθήσει
Reply With Quote
  #2  
Old 09-01-2011, 11:14 AM
excos's Avatar
excos excos is offline
 
Join Date: Jun 2009
Location: Athens
Posts: 540
Καλως ορισες στην παρεα φιλε bassistas.Απο οτι διαβαζω το θεμα το εχεις ψαξει στο χωρο του hackintosh οποτε δεν εχω να προσθεσω πολλα στο θεμα, μιας και με καρτες γραφικων εχω μικρη εμπειρια.

Αυτος που μπορει να βοηθησει ειναι ο tangon εχει περισσοτερη εμπειρια στο θεμα αυτο, γιαυτο στειλε ενα pm για βοηθεια.

Το μονο που μπορω να πω ειναι εαν φορτωνεις 32bit η 64bit στον kernel.Μερικες φορες πολλοι kexts δεν παιζουν σε 64bit παρα μονο σε 32bit η το αντιστροφος αναλογο.

Ριξε μια ματια και σε αυτη την παραμετρο.

Καλη επιτυχια στο εργο σου.

ΥΓ. Τα μηχανακια που εχεις, σκοτωνουν!!!!!!!!

Mac mini i5 mid 2011- Apple Cinema Display 27' /Lion 10.7.3

MacBook/MB466/A GR Aluminium late 2008 Lion 10.7.3

iPhone 4 16GB

Acer Aspire one ZG5 Snow Leopard 10.6.8
Reply With Quote
  #3  
Old 09-01-2011, 11:25 PM
bassistas bassistas is offline
Cheetah
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4
Σ'ευχαριστώ για την απαντηση φιλε μου, δυστυχως ομως το εχω δοκιμασει ηδη αυτο, δεν ειχε καμια διαφορα. Τελικα μετα απο 20 ωρες σερι καταφερα να κανω και τα δυο μηχανηματα να λειτουργήσουν με τις καρτες γραφικων σωστα αλλα τωρα υπαρχει ακομα ενα προβλημα και στα δυο!.
Δεν στελνουν εικονα στην εσωτερικη οθονη του laptop, το ενα στελνει μονο στην HDMI και το αλλο στην VGA. Ειναι περιεργο που εχουν ακριβως το ιδιο προβλημα και τα δυο, παροτι εχουν και διαφορετικες καρτες, NVIDIA, ATI .
Αρχισα να ψαχνω τα forums τωρα και για αυτο το προβλημα και απο οσο ειδα μεχρι στιγμης πρεπει να ειναι πολυ παιδεμα, με edit και τιμες που πρεπει να ταιριάζουν ακριβως στο συγκεκριμενο laptop. Θα στειλω π.μ. και στον tangon μηπως μπορει να με βοηθήσει. Σευχαριστώ και πάλι
Reply With Quote
  #4  
Old 09-02-2011, 06:54 PM
tangon's Avatar
tangon tangon is offline
Tiger
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens, Persister
Posts: 301
Με την ευκαιρία να χαιρετήσω το φίλο excos. Εύχομαι πρώτο απ' όλα υγεία.

Quote:
Originally Posted by bassistas View Post
... Θα στειλω π.μ. και στον tangon μηπως μπορει να με βοηθήσει...
Σε καλωσορίζω κι εγώ στην παρέα μας bassistas.

Τώρα στο θέμα της κάρτας γραφικών: Αν μπορώ να βοηθήσω, θα βοηθήσω για την κάρτα NVidia. Για την άλλη κάρτα ΑΤΙ ότι μπορείς να κάνεις (αν μπορέσεις) είναι μέσω του multibeast (εγώ δεν έχω τέτοια κάρτα για να σε βοηθήσω).

Διάβασα το τελευταίο σου post. Κατά την γνώμη μου πρέπει να βγάλεις ό,τι kexts έχεις βάλεις εσύ για την κάρτα γραφικών (NVidia) και να τα κρατήσεις σε μία άκρη, για παν ενδεχόμενο.

Αφού το κάνεις αυτό ξεκινάς το μηχάνημα -κάνεις επανεκκίνηση- ώστε να μπει στη χαμηλή ανάλυση χωρίς κανένα kext της κάρτας γραφικών, για να χάσει τα preferences.

Έχεις κατεβάσει το kext που υπάρχει στο τέλος του post μου και το κάνεις εγκατάσταση με την βοήθεια του Kext Helper b7. Αυτό θα το βάλει στο S/L/E (System/Library/Extensions).

Επανεκκίνηση πάλι για να "δει" το kext που έβαλες.

Λογικά πρέπει να λειτουργήσει.

Αν δεν γίνει τίποτα θα πρέπει να πάμε από τον δύσκολο δρόμο του EFI Strings. Εδώ υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες
http://osx86.co/f83/916-951-956-953-...961-947-t5741/

Το Kext που σου προτείνω είναι αυτό (μην παρασυρθείς από το όνομα, υπάρχουν αλλαγές στο εσωτερικό στο packege contents)
Attached Files
File Type: zip NVEnabler.kext.x86_64.zip (31.3 KB, 5 views)

Motherboard: FOXCONN Intel G31MXP / Chipset ICH7
Memory: 4 GB 1066 MHz DDR2 SDRAM
Processor: Core2Quad @2.66GHz
Audio: ALC662
Graphic: nVidia GeForce GT220 1024 MB
Ethernet: Realtek RTL8111/8168

OS:10.8.2 Mountain Lion (64bit)
OS:10.7.5 Lion (64bit)
OS:10.6.8 Vanilla Kernel (64bit)

ipad2 WiFi 16GB white
Reply With Quote
  #5  
Old 09-02-2011, 10:33 PM
bassistas bassistas is offline
Cheetah
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4
Το προβλημα μου ειναι πλεον λιγο διαφορετικό, οπως εγραψα και στο δευτερο post καταφερα και στα δυο laptop να δουλεψουν οι καρτες γραφικων σωστα αλλα στελνουν εικονα μονο μεσω απο HDMI και VGA θύρες. Οι οθόνες τους παραμένουν μαυρες συνεχως οσο κι αν προσπαθω να κανω detect απο το system profiler. τουλαχιστον δουλευουν αυτη τη στιγμη και τα δυο με full επιταχυνση αλλα μου ειναι απαραίτητο να δουλεψουν και οι δικες τους οθόνες. για το laptop με nvidia χρησιμοποιω ηδη το NVEnabler , αλα απο οσο διαβάζω κι εδω http://www.projectosx.com/forum/index.php?showtopic=4
μαλλον θελουν πειραγμα καποια strings που αντιστοιχουν στα outputs της καρτας ωστε να στειλει σημα στης αντιστοιχες θυρες που πρεπει. Προφανως το NVEnabler δεν αναγνωρίζει την εσωτερικη θυρα που ειναι κουμπωμενη η εσωτερικη οθόνη και αναγνωριζει μονο την vga εξοδο που εχει απο πισω. Το θεμα ομως ειναι οτι δεν βγαζω ακρη πουθενα με το ποια strings πρεπει να βαλω, στο NVEnabler τοπικ δινουν καποια strings , δοκιμασα μερικα αλα τιποτα. Επισης κατι παραξενο ακομα ειναι οτι , αν σβησω το NVEnabler απο το /S/L/E + clear cache κλπ. οταν κανω επανεκινηση ενω το βλεπω πως δεν φορτώνει πλεον, η καρτα γραφικων συνεχίζει να δουλευει με φουλ αναλυση και με QE/CI επιταχυνση σαν να εχει φορτομενο τον driver δηλαδη (φυσικα παλι μονο μεσω της VGA εξοδου και οχι στην εσωτερικη οθονη του lapop). Μηπως φταιει το οτι εχω πειραξει και τα NVDANV40HAL.kext NVDAResman.kext με το vendor id, product id της καρτας του laptop και συνεχιζει να την αναγνωρίζει σωστα?
Reply With Quote
  #6  
Old 09-03-2011, 12:16 AM
tangon's Avatar
tangon tangon is offline
Tiger
 
Join Date: Jan 2010
Location: Athens, Persister
Posts: 301
Μα φυσικά θα πρέπει να μην έχεις πειράξει τίποτα από τα kexts της εγκατάστασης της διανομής και να βάλεις το kext που σου περιγράφω. Αλλιώς γίνεται ένας φαύλος κύκλος χωρίς να ξέρεις τί φταίει.



💡 Deploy cloud instances seamlessly on DigitalOcean. Free credits ($100) for InfMac readers.


Motherboard: FOXCONN Intel G31MXP / Chipset ICH7
Memory: 4 GB 1066 MHz DDR2 SDRAM
Processor: Core2Quad @2.66GHz
Audio: ALC662
Graphic: nVidia GeForce GT220 1024 MB
Ethernet: Realtek RTL8111/8168

OS:10.8.2 Mountain Lion (64bit)
OS:10.7.5 Lion (64bit)
OS:10.6.8 Vanilla Kernel (64bit)

ipad2 WiFi 16GB white
Reply With Quote