PDA

View Full Version : iATKOS V7 S3v2 πρόβλημα εκκίνησης


professorGR
04-02-2011, 11:57 PM
Χαιρετώ τη παρέα :)

Εγκατέστησα τη παραπάνω έκδοση στο rig μου, i7-920 | Gigabyte X58A-UD3R FF bios | 6 GB RAM | SSD | 6870 με busratio=20, cpus=4, maxmem=2048 -v (μόνο έτσι κατάφερα να έχω επιτυχημένη εγκατάσταση).
Ανοίγει το λειτουργικό κάνω update στην 10.6.6 και μετά εγκαθιστώ το MULTIBEAST 3.40 επιλέγοντας μόνο userDSDT (το οποίο DSDT.aml, με αρχική ονομασία DSDT-GA-X58A-UD3R-2.0-FF.aml, ήταν στο Desktop) και System Utilities.
Κάνω επανεκκίνηση και ξεκινώ κανονικά από το σκληρό που είναι εγκατεστημένο το mac os x λειτουργικό.
Παρόλο που στο πληκτρολόγιο και ποντίκι έχω σωστές ενδείξεις, η οθόνη σβήνει και το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών αμέσως δουλεύει στο 100%. Δεν διαφοροποιείται η κατάσταση όσο και αν περιμένω, με αποτέλεσμα να καταφεύγω στο μαγικό, για τα αυτιά μου, κουμπάκι reset.
Δοκίμασα με -f, -x αλλά δεν άλλαξε κάτι.
Να σημειώσω πως στο chameleon αν επιλέξω τα win7 που είναι σε άλλο partition του ίδιου ssd η εκκίνησή τους γίνεται κανονικότατα.

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε να ξεπεράσω το πρόβλημα αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

---merged--- by Moderator SomniusX

Καλημέρα

Αυτό είναι το σφάλμα που μου πετάει:

ati card POSTed reading vbios legacy space

Έστω ότι ξαναπερνάω το λειτουργικό.
Ποια είναι η ασφαλής μέθοδος ώστε μετά την εγκατάσταση του 10,6,6 να έχω επιτυχές reboot μέσω του σκληρού;

---merged--- by Moderator SomniusX

Τελικά τα κατάφερα με επανεγκατάσταση και επιλογή των ati 1.6... που περιέχονται μέσα στο multibeast 3.4.

Έχω μερικές απορίες αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει παρακαλώ.


Η εγκατάσταη οδηγών υλικού γίνεται με τη τοποθέτηση του αντίστοιχου .kext στο φάκελο /System/Library/Extensions;
Κάθε φορά που κάνω εγκατάσταση ένα οδηγό (kext) στο φάκελο /System/Library/Extensions θα πρέπει να εκτελώ τις ακόλουθες εντολές μέσω Terminal ως Superuser πριν κάνω επανεκκίνηση;
chmod -R 755 /System/Library/Extensions
chown -R root:wheel /System/Library/Extensions

Ο υπολογιστής σε σχέση με τα Windows 7 είναι πολύ πιο αργός σε μετροπρογράμματα, όπως π.χ. το Cinebench (OpenGl 13.97, CPU ([email protected]) 4 έναντι 6.8 στα Windows 7), πράγμα που γίνεται αντιληπτό και στη απλή χρήση του. Διορθώνεται;