InfiniteMac OSx86  


Reply
 
Thread tools Display modes
  #1  
Old 01-15-2010, 08:54 AM
kosvek kosvek is offline
Cheetah
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 13
Mac OS 10.6 on HP Pavilion DV5

Καλημέρα και μπράβο για το Ελληνικό mac forum.
Είμαι νέος στο Mac os και καιρό τώρα προσπαθώ να το εγκαταστήσω στο laptop μου. Μια δεν δουλεύει το touch pad μια το πληκτρολόγιο, για το wireless ούτε λόγος κλπ.
Δοκίμασα αρχικά με το Rebel EFI μιας και διαθέτω το αυθεντικό DVD Snow Leopard 10.6. Αποτυχία. Το ίδιο και με το Empire EFI. Με αυτό η εγκατάσταση ολοκληρώνεται κανονικά, και το laptop ξεκινάει κανονικά. Μετά όμως από την εγκατάσταση του MyHack, δεν λειτουργεί πληκτρολόγιο, touch pad.
Κάθε βοήθεια δεκτή.
Ευχαριστώ

Laptop HP Pavilion DV5-1145ev, CPU IntelCore 2 Duo P8600 2.4GHz, RAM 4GB, VGA nVidia 9600 GT 512M G96, Ethernet RTL8111/8168B PCI Express Gigabit, Wireless Broadcom BCM4322 , Audio Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller.| SL 10.6.4, Vanilla 64.
Reply With Quote
  #2  
Old 01-15-2010, 10:54 AM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Καλημέρα και σε σένα φίλε μου Kosvek!

Πήρα το θάρος και σε μετέφερα σε νέο thread για να μπορέσουμε να συζητήσουμε το θέμα σου χωρίς να μπλεχτούμε στα Ελληνικά για το Snow Leopard!

Λοιπόν, οι λύσεις Rebel & Empire εγώ δεν τις προτιμώ καθόλου, ο καλύτερος τρόπος για μένα μιας κι έχεις το retail, είναι ναι μεν ένα usb για να bootάρει, αλλά απλά όλα είναι βασισμένα το boot 123. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι με μια απλή αναζήτηση στο net να δεις ποια kext χρειάζεσαι για το μηχανάκι και δυστυχώς για να φτιαχτεί σωστά το usbάκι για το boot θα χρειαστείς έναν άλλο υπολογιστή που να τρέχει OSX.. Έτσι θα έχεις ένα bootable usb που θα βλέπει το dvd είτε άλλα parittions και θα φορτώνει τα κατάλληλα kext για το μηχάνιμά σου.

Μιας και έχεις τουλάχιστον σύστημα με τα όσα προβλήματα που αναφέρεις όμως μπορεί με λίγο κόπο (δεν γνωρίζω βέβαια τι είναι αυτό το MyHack που αναφέρεις, πες μου περισσότερα), να περάσεις τον Chameleon 2 με τα σωστά Kext και kextcache στο Extra ώστε να bootάρεις σωστά..

Μετά είναι και το DSDT που θα πρέπει να κάνεις extract/fix/re-compile και το μηχανάκι σου θα παίζει τζιτζί!

Τώρα το DV5 που έχεις θα ήθελα να μας πεις περισσότερα πράγματα για αυτό.. είναι το dv5-1190eg ? αν ναι τότε το link εδώ.
Εάν όμως έχεις το dv5295ea θα βρεις πληροφορίες εδώ

Τώρα αυτό που έχεις να κάνεις είναι να μοιραστείς μαζί μας περισσότερες πληροφορίες για το εργαλείο σου!!

Περιμένουμε!

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #3  
Old 01-15-2010, 12:03 PM
kosvek kosvek is offline
Cheetah
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 13
Quote:
Originally Posted by Bloodiator View Post
Καλημέρα και σε σένα φίλε μου Kosvek!

Πήρα το θάρος και σε μετέφερα σε νέο thread για να μπορέσουμε να συζητήσουμε το θέμα σου χωρίς να μπλεχτούμε στα Ελληνικά για το Snow Leopard!

Λοιπόν, οι λύσεις Rebel & Empire εγώ δεν τις προτιμώ καθόλου, ο καλύτερος τρόπος για μένα μιας κι έχεις το retail, είναι ναι μεν ένα usb για να bootάρει, αλλά απλά όλα είναι βασισμένα το boot 123. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι με μια απλή αναζήτηση στο net να δεις ποια kext χρειάζεσαι για το μηχανάκι και δυστυχώς για να φτιαχτεί σωστά το usbάκι για το boot θα χρειαστείς έναν άλλο υπολογιστή που να τρέχει OSX.. Έτσι θα έχεις ένα bootable usb που θα βλέπει το dvd είτε άλλα parittions και θα φορτώνει τα κατάλληλα kext για το μηχάνιμά σου.

Μιας και έχεις τουλάχιστον σύστημα με τα όσα προβλήματα που αναφέρεις όμως μπορεί με λίγο κόπο (δεν γνωρίζω βέβαια τι είναι αυτό το MyHack που αναφέρεις, πες μου περισσότερα), να περάσεις τον Chameleon 2 με τα σωστά Kext και kextcache στο Extra ώστε να bootάρεις σωστά..

Μετά είναι και το DSDT που θα πρέπει να κάνεις extract/fix/re-compile και το μηχανάκι σου θα παίζει τζιτζί!

Τώρα το DV5 που έχεις θα ήθελα να μας πεις περισσότερα πράγματα για αυτό.. είναι το dv5-1190eg ? αν ναι τότε το link εδώ.
Εάν όμως έχεις το dv5295ea θα βρεις πληροφορίες εδώ

Τώρα αυτό που έχεις να κάνεις είναι να μοιραστείς μαζί μας περισσότερες πληροφορίες για το εργαλείο σου!!

Περιμένουμε!
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
Κατ'αρχήν το μηχάνημά μου είναι το DV5-1145ev και παραπάνω χαρακτηριστικά έχω στην υπογραφή μου. Έχω εγκαταστήσει το snow leopard σε ένα άλλο desktop PC με το Empire EFI και λειτουργεί μια χαρά. Το MyHack το βρίκα μέσα στο ISO CD του Empire EFI. Από ότι κατάλαβα κάνει τη δουλειά του boot loader γιατί μετά την εγκατάστασή του το λειτουργικό ξεκινά μια χαρά, αλλά με τα προβλήματα που προανέφερα. Αν πχ βάλω USB ποντίκι δουλεύει, αλλά δεν δουλεύει το touchpad, το ίδιο και με το πληκτρολόγιο. Με εξωτερικό πληκτρολόγιο δουλεύει.
Θέλω να ρωτήσω μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού μπορώ να εγκαταστήσω τον Chameleon 2 για bootloader;
Ευχαριστώ

Laptop HP Pavilion DV5-1145ev, CPU IntelCore 2 Duo P8600 2.4GHz, RAM 4GB, VGA nVidia 9600 GT 512M G96, Ethernet RTL8111/8168B PCI Express Gigabit, Wireless Broadcom BCM4322 , Audio Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller.| SL 10.6.4, Vanilla 64.
Reply With Quote
  #4  
Old 01-15-2010, 12:06 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Μπορείς να τον εγκαταστήσεις, αλλά αφού bootάρει το σύστημα θέλω να μου πεις υπάρχει το /Extra το φακελάκι στον κεντρικό δίσκο σου?

Αν ναι μέσα του υπάρχει ο φάκελος Extensions ? Αν ναι μέσα τι έχει..

ΤΟ θέμα του touchpad σίγουρα θα χρειαστείς το voodoops2 kext αλλά πρέπει να ρίξω μια καλύτερη ματιά στο μηχανάκι σου για να δω τι ακριβώς έχει, θα δω τους drivers που δίνει η HP για τα windows για να καταλάβω ποιο touchpad έχεις.. πιθανόν δεν βλέπει και το keyboard γιατί θα είναι συνδεμένο στο σύστημα σαν ps2 device, και θα χρειαστεί κι εκεί το προαναφερθέν kext..

θα τα βρούμε υπομονή, τα δύσκολα περάσανε!

Άντε και με καλό dsdt για sleep!

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
  #5  
Old 01-15-2010, 11:07 PM
kosvek kosvek is offline
Cheetah
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 13
Quote:
Originally Posted by Bloodiator View Post
Μπορείς να τον εγκαταστήσεις, αλλά αφού bootάρει το σύστημα θέλω να μου πεις υπάρχει το /Extra το φακελάκι στον κεντρικό δίσκο σου?

Αν ναι μέσα του υπάρχει ο φάκελος Extensions ? Αν ναι μέσα τι έχει..

ΤΟ θέμα του touchpad σίγουρα θα χρειαστείς το voodoops2 kext αλλά πρέπει να ρίξω μια καλύτερη ματιά στο μηχανάκι σου για να δω τι ακριβώς έχει, θα δω τους drivers που δίνει η HP για τα windows για να καταλάβω ποιο touchpad έχεις.. πιθανόν δεν βλέπει και το keyboard γιατί θα είναι συνδεμένο στο σύστημα σαν ps2 device, και θα χρειαστεί κι εκεί το προαναφερθέν kext..

θα τα βρούμε υπομονή, τα δύσκολα περάσανε!

Άντε και με καλό dsdt για sleep!
Λοιπόν ακολουθώντας τα παραπάνω link κατάφερα να κάνω σχεδόν τα πάντα να παίξουν. Ήχος, πληκτρολόγιο, touchpad εκτός από την πίεση με το δάκτυλο αντί για αριστερό κλικ, εξωτερικό monitor, USB θύρες κλπ. Το πρόβλημα που μένει είναι με τo WiFi. Eπίσης δεν νομίζω ότι έχει ενεργοποιηθεί ο 3d accelerator της nvidia geforce 9600 GT. Όταν πηγαίνω στο Dashboard να κάνω add κάποιο applet δεν βλέπω το κυματιστό στην οθόνη. Πάντως αναλύσεις και οθόνες τα είδε μια χαρά μετά την εγκατάσταση του EFI string.

Laptop HP Pavilion DV5-1145ev, CPU IntelCore 2 Duo P8600 2.4GHz, RAM 4GB, VGA nVidia 9600 GT 512M G96, Ethernet RTL8111/8168B PCI Express Gigabit, Wireless Broadcom BCM4322 , Audio Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller.| SL 10.6.4, Vanilla 64.
Reply With Quote
  #6  
Old 01-15-2010, 11:29 PM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Μήπως η wifi σου δεν υποστηρίζεται από κάποιο stock ή h4cked kext ?

το ίδιο πρόβλημα είχε ο φίλος Lays, αλλά με Ethernet, οι Intel κάρτες δεν παίζουν όλες.. θέλει ψάξιμο

edit : αν ήταν RT (RaLink) θα έπαιζε με το utility.. still looking "if"

edit 2 : υπάρχουν εδώ http://code.google.com/p/iwidarwin/updates/list μήπως το φτιάξουν..

edit 3 : το πιο πιθανό βλέπω να την αλλάζεις με μια άλλη συμβατή (πιθανό κόστος από 10-20€ στο eBay)

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)

Last edited by SomniusX; 01-15-2010 at 11:37 PM.
Reply With Quote
  #7  
Old 01-15-2010, 11:40 PM
kosvek kosvek is offline
Cheetah
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 13
Quote:
Originally Posted by Bloodiator View Post
Μήπως η wifi σου δεν υποστηρίζεται από κάποιο stock ή h4cked kext ?

το ίδιο πρόβλημα είχε ο φίλος Lays, αλλά με Ethernet, οι Intel κάρτες δεν παίζουν όλες.. θέλει ψάξιμο

edit : αν ήταν RT (RaLink) θα έπαιζε με το utility.. still looking "if"

edit 2 : υπάρχουν εδώ http://code.google.com/p/iwidarwin/updates/list μήπως το φτιάξουν..

edit 3 : το πιο πιθανό βλέπω να την αλλάζεις με μια άλλη συμβατή (πιθανό κόστος από 10-20€ στο eBay)
ok θα το ψάξω και θα επιστρέψω με νεότερα. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι ίσως χρειάζεται αναβάθμιση το BIOS. Ευχαριστώ πολύ.

Laptop HP Pavilion DV5-1145ev, CPU IntelCore 2 Duo P8600 2.4GHz, RAM 4GB, VGA nVidia 9600 GT 512M G96, Ethernet RTL8111/8168B PCI Express Gigabit, Wireless Broadcom BCM4322 , Audio Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller.| SL 10.6.4, Vanilla 64.
Reply With Quote
  #8  
Old 01-16-2010, 01:09 AM
Dejangs's Avatar
Dejangs Dejangs is offline
Jaguar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 84
Φιλε εγω εχω το HP DV5 1130ev και οταν βρω χρονο συντομα θα του περασω SL. Πολυ καλο laptop. Η Intel 5100 Wi-fi δεν υποστηριζεται, το εχω ψαξει προκαταβολικα. Αν και υπαρχουν καποια groupakia που προσπαθουν να τη σπασουν η καλυτερη λυση ειναι να αλλαξεις wi-fi. Δεν ξερω ποια...τα παιδια εδω μου ειχαν προτεινει και μενα παλαιοτερα σε περιπτωση που το ανοιγα.

Επισης εαν δεν σου κανει κοπο οταν πλεον εχεις τελειωσει, γραψε ενα μικρο guide για το ΤΙ χρησιμοποιησεις ωστε να υπαρχει ενα ελληνικο post για HP DV5 οδηγος για πολλους απο εμας που δεν το εχουμε ψαξει ακομα.

Good luck!

Snow Leopard Vanilla Retail
Dual Boot with Windows 7 64 bit
Mobo : GA P35C DS3R
CPU : Intel Core 2 Quad Core Q8300 @ 2.5 Ghz
Graphics : Nvidia 8600 GT 512MB
RAM : 4GB DDR3 1333Mhz
Sound : Creative Audigy 5.1

Reply With Quote
  #9  
Old 01-16-2010, 08:29 AM
kosvek kosvek is offline
Cheetah
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 13
Quote:
Originally Posted by Dejangs View Post
Φιλε εγω εχω το HP DV5 1130ev και οταν βρω χρονο συντομα θα του περασω SL. Πολυ καλο laptop. Η Intel 5100 Wi-fi δεν υποστηριζεται, το εχω ψαξει προκαταβολικα. Αν και υπαρχουν καποια groupakia που προσπαθουν να τη σπασουν η καλυτερη λυση ειναι να αλλαξεις wi-fi. Δεν ξερω ποια...τα παιδια εδω μου ειχαν προτεινει και μενα παλαιοτερα σε περιπτωση που το ανοιγα.

Επισης εαν δεν σου κανει κοπο οταν πλεον εχεις τελειωσει, γραψε ενα μικρο guide για το ΤΙ χρησιμοποιησεις ωστε να υπαρχει ενα ελληνικο post για HP DV5 οδηγος για πολλους απο εμας που δεν το εχουμε ψαξει ακομα.

Good luck!
εντάξει παιδιά έχω σκοπό να το κάνω γιατί με έχει παιδέψει πολύ το θέμα. Μόλις τελειώσω με όλα αυτά. Θέλω να ρωτήσω πως θα καταλάβω αν η κάρτα γραφικών είναι πλήρως ενεργοποιημένη. π.χ. 3D δεν ξέρω αν υποστηρίζει. Έχω εγκαταστήσει χειροκίνητα την 9600 GT 512M με το EFI string, βλέπει κανονικά τις αναλύσεις τόσο του laptop όσο και του external monitor samsung 22' αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι έχει 3D acceleration, επειδή όταν κάνω add κάποιο applet δεν έχω το εφε του κύματος στην οθόνη. Χρειάζεται να κάνω τίποτα άλλο enable πουθενά αλλού;

Στο About This Mac παίρνω:

nVidia GeForce 9600 GT:

Chipset Model: nVidia GeForce 9600 GT
Type: GPU
Bus: PCIe
PCIe Lane Width: x16
VRAM (Total): 512 MB
Vendor: NVIDIA (0x10de)
Device ID: 0x0649
Revision ID: 0x00a1
ROM Revision: nVidia GeForce 9600 GT OpenGL Engine [EFI]
Displays:
Display:
Resolution: 1280 x 800
Pixel Depth: 32-Bit Color (ARGB8888)
Mirror: Off
Online: Yes
SyncMaster:
Resolution: 1680 x 1050 @ 60 Hz
Pixel Depth: 32-Bit Color (ARGB8888)
Main Display: Yes
Mirror: Off
Online: Yes
πουθενά αλλού;

Laptop HP Pavilion DV5-1145ev, CPU IntelCore 2 Duo P8600 2.4GHz, RAM 4GB, VGA nVidia 9600 GT 512M G96, Ethernet RTL8111/8168B PCI Express Gigabit, Wireless Broadcom BCM4322 , Audio Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller.| SL 10.6.4, Vanilla 64.
Reply With Quote
  #10  
Old 01-16-2010, 01:11 AM
SomniusX's Avatar
SomniusX SomniusX is offline
 
Join Date: Jul 2009
Location: Greece
Posts: 654
Ναι συμφωνώ με τον Dejangs αν δεν κάνει κόπο παιδιά, κάθε επιτυχία σχολαστικά γραμμένη βήμα βήμα για τους μελλοντικούς πλεούμενους!

Ιδιοκτήτης του HellasProject.com
(Παλιό nickname Bloodiator)

Ζήτω η Ελλάδα ρεεεε!!! | Ελληνικό Thread Συζητήσεων [link] @ InfiniteMac
Hellenic (Greek) Section Moderator
Working Retail Snow Leopard 10.6.1 (with buggy DSDT, Soon Dual boot with Vista 64bit for Gaming)
Mobo GA-EP45-UD3LR F7, CPU Core 2 Duo E8400, RAM Kingston 4GB PC8500 1066MHZ HyperX
VGA
MSI N250GTS Twin Frozr 1G OC (EFI), Sound Voodoo HDA 64bit (ACL888 & ALC889)
Reply With Quote
Reply